agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya Fungii (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/21898.htm)

yeşillim 11-08-2010 20:25

Hoya Fungii

2 Eklenti(ler)
Hoya Fungii’mi sizlerle tanıştırmak istiyorum.

Damarlı, kalın yaprakları ve yapraklarının yeşili çok hoş. Yaprağının arkası hafif tüylü.
Şimdilik üç çiçek sapı var. Çiçek verir mi vermez mi bekleyip hep beraber göreceğiz inşallah.

Fungii ile tanışmama vesile olduğu için sevgili cicada ya teşekkür ederim.
H.Fungii’nin gelişimi hakkında ustalarımızdan bilgi almak beni onurladırır.

Sevgiyle kalın.

Hydrosuccess 11-08-2010 21:49

Sayın Yeşillim,fungii çiçekleri açısından carnosa'ya benziyor ancak yaprak yapısı ve dokusu kendine özgü.Açıkçası benim de getirtmeyi düşündüğüm bir tür.İnternette hızlı gelişen erken çiçeklenen bir tür olarak tanımlanıyor.Anlatımınızdan anladığım kadarı ile paylaşım ile edinmişsiniz.Erişkin bitki veya çelik olarak size geldikten ne kadar sonra tomurcuk gelişimi oldu? Toprak karışımınız bella ile aynı mı? bahsettiğiniz organik gübre nedir? Evdeki konumu (pencere önü,perde arkası ,doğrudan güneş ışığı vb.) nedir? Umarım sorularım ile sizi sıkmamışımdır.Toprak karışımında ve karasal iklimde çok başarılı sonuçlar.Cevaplarınız bana ve toprakta hoya yetiştirenlere erken çiçeklenme sorununun çözümünde yardımcı olacak.Tebrik ediyorum.Naçizane bir önerim yurtdışı sitelerde veya benim ve bazı arkadaşların mesajlarındaki gibi çember şeklinde bir tele bitkiyi sardırırsanız hem derli toplu olur,hem de estetik durur.

yeşillim 12-08-2010 14:08

Toprağının karışımını sevgili cicada biliyor.
Hafızam beni yanıltmıyorsa;
2010 Mart tarihinde çok bakımlı dokuz yaprakla geldi. Nisan ayında en üstte bir kabarma
öyle küçük ki mercekle tesbit edebildim. Merakla gece gündüz onu takibe aldım. Öyle ki
su vermeye bile çekiniyordum. Çok az su verdim. Direk güneş olmayan fakat bol ışık alan
yerde, darbelerden uzak olabilecek yerde durdu. Bu kabarıklık çok çabuk gelişti. Eklediğim
linkte de belli oluyor. Ardından hemen sürgününe devam etti. Bu arada bana geldiğinden sonra iki yaprak daha verdi.
http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=16502&page=7

Birgün mercekle incelerken, toprağın üzerine çıkmış beyezlıklar gördüm. Ona dokunamıyorum . Herhalde yavru fungiiler olsa gerek diye düşündüm. Neyse bir, iki gün geçti. Onların kök olduğunu farkettim.

Bir boy büyük saksı ile önceki kalıbı ile eksik olan toprak kısmını da Bella için kullandığım
Topraktan ilave ettim. Zaten çok az ilava etmem gerekti.

Camla kapatılmış, öğleden sonra çok az güneş alan, ışığı bol olan bir balkonum var. Hoyalarım orada şimdilik mutlular.
Havalar soğumaya başladığında içeri alırım ama işte deneme yanılma ile. Bakarım yerinden mutlu yerini değiştirmem. Daha doğrusu Fungii öğretecek ne istediğini.

Sormak istediğiniz olursa dilimin döndüğünce paylaşırım.

İnşallah başarılı olurum
Sevgiyle kalın.

yeşillim 20-08-2010 19:33

1 Eklenti(ler)
H. Fungii çiçek sapını dörte çıkarttı. Her biri diğerinden farklı duruyor.
Birinci Fotoğrafta çemberin üzerindeki çiçek sapında gelişmeler var.

Hydrosuccess 20-08-2010 19:54

Tomurcukların çiçeğe dönmesini heyecanla bekliyoruz sayın Yeşillim.Bakım koşullarınızda değişiklik yapmamaya çalışın.Bol şanslar.

simyagery 21-08-2010 22:37

umarım çiçek açmıştır.

yeşillim 27-08-2010 18:49

1 Eklenti(ler)
Bugün çektiğim fotoğraf

maki01 27-08-2010 19:44

Çok güzeller, yüreğinize sağlık...

yeşillim 28-08-2010 07:28

1 Eklenti(ler)
Sevgili maki, teşekkür ediyorum.
7. mesajdaki Fungii'nin Bu sabahki hali yani en fazla 14 saat sonra

Faruk 31-08-2010 01:35

Sayın yeşilim elinizde keramet mi var acaba? Çeliklerinizi çok erkenden çiçeklendirmeniz ve sürgün verdirmeniz çok dikkatimi çekti ve hayranlık uyandırdı bende...

yeşillim 31-08-2010 11:27

Yok öyle birşey, durduk yerde keramet...

1 Eklenti(ler)
;)Faruk Bey, elimde keramet gibi birşey yok. Hani hoya hakkında hiçbir bilgim yoktur.
Ben şuna bağlıyorum. Malum ebeveyn olunca başarıdan geçen başarı, yolları...
vb. çok okudum en çok inandıklarımdan birisi de şudur'' Başarı dikkatin içinde gizlidir'' Erol ERBAŞ'a ait sözdür.
Ehh ben de çok istediğim için başarmak istiyorum. Tamamen ağaçlar
net'ten öğrendiklerimle, tabiiki bitkinin isteklerini gözlemleyerek oluyor sanırım.

Mesela Fungii kesinlikle kapalı ortam ve sıcağı sevmiyor. bulunduğu ortamın ısısı yükselince
duraklama olduğunu farkettim. Ne zaman ki ortamın sıcaklığı düştü, bunu çiçek sapı oluşumu
ile bana gösterdi. Bir derece ile gözlem yapamadım.
Bu sabahki foto

yeşillim 05-09-2010 20:23

1 Eklenti(ler)
Bu akşam baktım ki.

maki01 05-09-2010 20:50

Harika, devamını bekliyoruz sevgili yeşillim:)

yeşillim 06-09-2010 11:53

1 Eklenti(ler)
Çiçek tomurcuğu 11 tane. Bu sayının en az iki kat olması gerekiyordu diye düşünüyorum.

Gece kokusu başladı, 12 saat kadar sürdü(ilk gün için)
Kokusu, bana göre H carnosa’nın kokusuyla aynı , Carnosa’ nın kokusu daha yoğun fakat Fungii’nin çiçekleri daha iri.

Yaprakları zümrüt yeşili ve ona göre daha koyu, yeşil damarlı.

yeşillim 06-09-2010 11:58

1 Eklenti(ler)
...

Hatice Tarhan 07-09-2010 01:21

Müthiş açmış sayın Yeşillim üzerinden hiç çiçeği eksilmesin.Şu işin sırrını birde ben öğrensemde hoyalarımda çiçek görsem.

Fatih 07-09-2010 03:18

Sevgili Yeşilim sanıyorum tam olarak açılmıştır artık.Yeni makrolar bekliyoruz:D

yeşillim 07-09-2010 16:00

2 Eklenti(ler)
Bugün

maki01 07-09-2010 19:10

Nasil bir güzelliktir böyle, fotoğrafına bile bakmak, insana huzur veriyor.

Yüreğine sağlık sevgili yeşillim...

Hydrosuccess 12-09-2010 12:32

Sayın Yeşillim, H. fungii'ye çiçek açtırıp bizimle paylaştığınız için sizi tebrik ediyorum.H. bella ile birlikte bu tür de yaşadığınız ortamla uygunluk göstermekte.Sizin özenli bakımınızla birlikte toprak karışımınızın bu başarıda payı var diye düşünüyorum. Özellikle karışımınızdaki (az da olsa) doğal gübre bitkiyi çiçeklenmeye teşvik etmiş olmalı.Tekrar tebrik ediyorum.

yeşillim 13-09-2010 19:43

1 Eklenti(ler)
Bugün...

huzunperest 15-09-2010 00:47

Harika görünüyor sevgili yeşillim, ellerine yüreğine sağlık. Darısı bizimkilerin başına.

yeşillim 15-09-2010 18:21

1 Eklenti(ler)
sn cicada, sn Hydrosuccess, sn simyagery,sn maki01, sn faruk, sn Hatice Tarhan, sn Fatih,sn huzunperest teşekkür ediyor Fungisi olanların tez zamanda çiçek açması, olmayanların da acelesinden Fungii sahibi olmaları ve çiçek açmaları dileklerimle...

Şimdi gelelim fotoğrafa
Dört çiçek sapı vardı biri görevini hakkıyla tamamladı. Aşağıdaki fotoğrafta çiçek sapı var.
Eğer gelişmeler olursa teşhir edilme sırası ondadır.

yeşillim 04-12-2010 10:24

1 Eklenti(ler)
Durduk yerde Fugii nin yaprağı niye böyle çıkıyor ki?
Önceki yaprakları böyle değildi, acaba arızalı yaprak mı?

ykolko 04-12-2010 22:05

Sayın Yeşillim
Bozuk yaprakla ilgili bir konu var bir inceleyin isterseniz,problem olmadığını söyleniyor.
Mesaj #347
http://81.22.102.157/forum/showthread.php?p=718850

maysan80 04-12-2010 22:24

bu bitkinin boyu ne kadar oluyor

kedicik 03-02-2011 07:46

sayın yeşşiilliim funginiz bi harika görünüyor.keramet sizin elinizde sanırımmm ne dikseniz ertesi gün sanki açmaya hazır gibimidir nedir anlıyamadım :) nereye baksak çiçekli hepsi :) maşallahhhh diyeliimmm.birde funginizin yapragının normal olmadıgıı arızalı yaprak dediğiniz kısımdaki gelişmeler ne yönde ilerledi **** ne yaptınız bizede aktarırsanız.seviniriim.saygılarımla.

yeşillim 15-02-2011 07:44

Sayın kedicik,
Fungii için özel birşey yapmadım. Yaprakları kendiliğinden doğal halini aldı.

kedicik 07-06-2011 10:11

abla fungininnn son haliniinn bi resminii göstersen uzuun zaaman oldu baya büüyümüşütür şöle saksılıı genel görüünüüş çok uzak olmasın lütfeenn :) . bi arkadaşın sayfasında üzerii çiçek dolu demişsiin. eskidenmi basdiordun yoksa şuanki halinden mi ??
sevgileriimlee

yeşillim 18-03-2012 19:49

H. Fungii, için carnosa gibi hatta bana göre carnosa'ya göre daha kolay ve bana çiçeğini erken gösteren bir türdür. Kökleri çabuk gelişiyor, bu da çiçeklenmeyi tetikliyor.Çok paylaşım yaptım.Ana bitki neredeyse bir kaç yaprak kalana kadar!! Umarım gittikleri yerlerden güzel haberini alarak, çiçekli fotoğraflarını başlık altında görebiliriz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024