agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya champhorifolia (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/16841.htm)

kaktüs 07-08-2009 13:59

Hoya champhorifolia

MyHoyas.com sitesindeki Bayan Christina'dan bu türe ait bilgiler:

Bu hoya Filipinler’den gelmiştir ve 1904 yılında tanımlanmıştır. Tırmanıcı bir hoyadır ancak sarkıcı olarak da büyümeye uygundur. Yaprakları ovaldir, oldukça beneklidir, 7-10cm uzunluğunda ve 3-4cm genişliğinde, belirgin açık renkli damarları olan yapraklara sahiptir. Tam güneşte büyüdüklerinde kimi zaman yapraklarında kırmızı benekler olur. Küçük bir destek ile kolaylıkla kontrol edilebilen küçük bir hoyadır ve yaprakları oldukça hızlı yoğun hale gelir.

Çiçekleri çok küçüktür ancak bunu “telafi edercesine” sık çiçeklenir. Her çiçek 7mm civarındadır ve her bir şemsiyede yaklaşık 20-25 çiçek bulunur. Taç yapraklar pembedir, korona (merkez taç) beyaz bir merkez ile daha koyu renklidir. Çiçekleri sadece 1-2 gün dayanır nektar yoktur ve çiçekleri neredeyse hiçbir zaman tamamen açılmaz. Kokusu bana göre pek hoş değil, terli eski bir çorabı andırıyor! Çok şükür ki kokusu pek kuvvetli değil…

Hoya camphorofolia:
Bu küçük hoyayı Kuzey İsveç’teki Botonova’dan Mayıs 2002’de aldım. Bulabileceğiniz en itaatkar küçük hoyalardandı – başlangıçta! Temmuz 2002’de çoktan çiçeklenmişti daha sonra her şey tepetaklak oldu. Yapraklar düştü, çiçek sapları düştü ancak az da olsa büyümeye devam etti. 2003 yazında bu hoyayı parçalara bölmeye ve büyük bazı çelikleri köklendirmeye karar verdim. İşe yaradı gibi göründü. Bugün yoğun yapraklı, pek çok yeni çiçek sapı (ve eski çiçek sapları da) olan hoş bir bitki halini aldı. Geçen yaz birkaç defa, aynı anda “PEK ÇOK” çiçekli şekilde çiçeklendi! Aynı şey bu yaz da gerçekleşti ve açılmış pek çok çiçeğin ardından bu hoya ölüyor gibi görünmeye başladı. En azından bana öyle gibi geliyor ve yeni çelikler alarak yeniden denemeye istekli olduğumdan emin değilim. Bu hoyaya yeterince sahip olduğum hissine sahibim.

Hoya Camphorofolia GPS 8845:
Bu hoyayı Mayıs 2007‘de Hollanda’dan köksüz çelik olarak satın aldım. Hoş boyutta bir çelikti ve çok hızlı köklendi, şimdi de gayet hızlı büyüyor. Çiçeklerinin fotoğraflarını gördüm, benim “eski” camphorofoliama benziyor ancak daha pembe ve daha geriye çekilmiş gibi duruyor.

http://lh3.ggpht.com/_VZxxQCj9WvA/R8...phorofolia.JPG

cicada 09-08-2009 12:10

Hoya camphorifolia

3 Eklenti(ler)
Sevgili Kaktüs, başlığın adı "Hoya camphorifolia" olacak büyük ihtimalle. İşte benim camphorifolia'm :

Hydrosuccess 08-07-2010 22:47

Sayın Cicada
Yaklaşık 1 yıl önce fotograflarını paylaştığınız ve pek tanınmayan bir türe ait bitkiniz ne durumda ? Gelişim ve akibeti hakkında bilgi almamız mümkün olabilir mi ?

cicada 09-07-2010 09:56

Sayın hydrosuccess,
Camphorifolia'mda fazla bir gelişme yok o da nazlılardan.. Henüz yeni bir sürgün yok, bir ara vermişti fakat kurudu susuz kaldı sanıyorum.

Gül Batur 09-07-2010 21:48

2 Eklenti(ler)
Sayın Hydrosucces bahsettiğiniz hoya bu mu acaba? Bana bu Hollanda'dan geldi, üç gün evvel çiçek açtı. Şu an elimde tomurcuk hali olan fotoğrafları var onları yükledim. Sizinde söylediğiniz gibi çiçeklerinin kokusu yok. En kısa zamanda çiçekli fotoğraflarınıda yükleyeceğim..

Hydrosuccess 09-07-2010 22:44

Sayın Gül Batur
Çiçeklerin fotografını yüklemeniz mümkün olabilir mi ?Yaprak detayları merrillii veya latifoliayı da düşündürüyor.

cicada 10-07-2010 09:07

Sevgili Gül Batur,
Hoyanızın "hoya parasitica"ya çok benziyor.. Çiçek açmış halini merakla bekliyorum.

Hydrosuccess 10-07-2010 09:25

Sayın Cicada
Haklı olabilirsiniz.Fotoğraftan anlaşılabildiği kadarı ile yapraklar Camphorofolia'ya göre daha büyük ve internode mesafesi uzun.Parasitica bende de var ve yaprak büyüklüğü,damarlanması, rengi (fotoğraf yaprağı tam göstermemekle birlikte ) uygunluk göstermekte.Bende de olan Merillii'nin internode mesafesi daha az ve bitki daha kompakt.Bildiğiniz gibi hoya yaprakları tür içinde varyasyonlar gösteriyor.Sayın Gül Batur çiçek fotoğraflarını paylaşabilirse sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

cicada 10-07-2010 10:26

Haklısınız Sayın Hydrosuccess, türün ne olduğuna karar verebilmek için çiçeğini görmek gerek.

Gül Batur 10-07-2010 11:20

1 Eklenti(ler)
Belli belirsiz bir kokuya sahip ve nahoş bir koku....

cicada 10-07-2010 11:32

İkimiz de yanıldık Sayın hydrosuccess bu bildiğimiz Hoya cinnamomifolia imiş.
Sevgili Gül Batur, sırf çok kötü kokuyor dedikleri için bu türü almaktan vazgeçmiştim. Ama harika bir görüntüsü var hem yaprakları hem çiçeği, doya doya seyredin. Sevgili Sevilay Hanım görmesin, onun açmasını en çok arzu ettiği tür çünkü bu! Tebrikler, bence Hoya cinnamomifolia başlığına koyun resmi.

Hydrosuccess 10-07-2010 11:36

Hoya Cinnamomifolia Sayın Gül Batur yaprakların dal üzerinde karşılıklı değil çoğunlukla tek olması gerekiyor.

Gül Batur 10-07-2010 20:45

Sayın cicada,
Cinnamomifolia kendi sayfasına yerleşti. .
Darası Sevilay hanımın başına.

missmenas 10-07-2010 23:10

Sevgili Gül batur, gerçektende çok güzel görüntü çiçeğin kendisi de öyle, inanılır gibi değil nahoş kokusu olduğunu öğrenmiş olmakta güzel koleksiyondan uzak tutacağım bir tür keşfettim sayenizde, paylaşım için Teşekkür ederim.

İlkin 11-07-2010 12:00

Sevgili Gül Hanım, çok güzel çiçeklenmiş Hoyanız. Ellerinize sağlık.

Merak ettiğim birşey var, H.Cinnamomifolia'nın yabancı kaynaklı fotoğraflarında çiçeğin yaprakları hep koyuca bir yeşil, göbeği de bordo renkte oluyor. Sizin çiçek yaprakları sarı renk gibi duruyor. Sonradan rengi değişti mi yoksa türünden mi kaynaklanıyor?

cicada 11-07-2010 15:47

ilkin, benim ekranımda gayet yeşil görünüyor ama sanırım fotoğraftaki ışık tersten geldiği için daha açık renk gözüküyor çiçekler.

Gül Batur 12-07-2010 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 670967)
Sevgili Gül Hanım, çok güzel çiçeklenmiş Hoyanız. Ellerinize sağlık.

Merak ettiğim birşey var, H.Cinnamomifolia'nın yabancı kaynaklı fotoğraflarında çiçeğin yaprakları hep koyuca bir yeşil, göbeği de bordo renkte oluyor. Sizin çiçek yaprakları sarı renk gibi duruyor. Sonradan rengi değişti mi yoksa türünden mi kaynaklanıyor?

Sayın İlkin,
Yeşilin tonu tam olarak antep fıstığı yeşili, göbek ise dediğiniz gibi bordo, fotoğrafta göründüğünden daha koyu bir bordo üstelik. Sn.Cicada haklı ışık tonları biraz değiştirmiş.

İlkin 12-07-2010 12:29

Teşekkürler bilgi için. Kokusu nasıl olursa olsun bence muhteşem bir güzelliği var bu türün. Mutlaka bu türden de edinmem lazım. Ellerinize, emeklerinize sağlık...

yeşillim 14-09-2012 23:16

Kimlerde var acaba? Tür ilgimi çekti!!

Sayın Gül Batur'un hoyasının şimdiki durumu nasıldır ki!

dkp 25-09-2013 21:17

2 Eklenti(ler)
Takip etmediğimiz bir tür süpriz yaptı. Hoya Camphorifolia :)

yeşillim 31-12-2013 09:49

3 Eklenti(ler)
Hoya champhorifolia

azorka 18-09-2015 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dkp (Mesaj 1203370)
Takip etmediğimiz bir tür süpriz yaptı. Hoya Camphorifolia :)

Açmadı herhalde veya unutuldu, üzüldüm. Bu anaç hoyadan bir çeliğim var çiçeklerini görmek isterdim.

maki01 28-09-2015 02:26

Sevgili Bestdelen çiçeklendirmeyi başardı :)

http://www.agaclar.net/forum/1320396-post98.htm

yeşillim 28-09-2015 07:59

Benden de bir haber. Çiçek açmadı, çiçeklerinin kokusu kirli çorap gibiymiş. Koca dana oldu, ne zaman açarsa artık.

bestdelen 29-09-2015 18:02

Evet sanırım geçen yıldı galiba bu tür çiçek açmıştı.Bitki çok güzel gelişiyor hatta çok arsız ancak çiçekleri bence çok önemsiz ve çok küçük koku ise ben hiç koku almamıştım.

çaylakhoyaaşığı 10-02-2016 10:38

1 Eklenti(ler)
Sevgili, sevgi dolu Yeşilim'den gelen çeliği lav taşına koydum. Bakalım ne zaman köklenip beni gülümsetecek?

çaylakhoyaaşığı 10-02-2016 10:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 1412050)
Benden de bir haber. Çiçek açmadı, çiçeklerinin kokusu kirli çorap gibiymiş. Koca dana oldu, ne zaman açarsa artık.

Yanlış hatırlamıyorsam açtı, değil mi?

yeşillim 10-02-2016 10:59

Hayır daha açmadı. Tomurcuk var ama..

Sevgiler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024