agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya Carnosa cv. Krimson Princess (Rubra) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/15240.htm)

İklimsiz 27-04-2009 18:45

Haydi hayırlısı bakalım:)

Umarım seni benden çok sever:)

yeşillim 09-06-2010 17:54

2010 siparişinden aldığım tricolor u iki çelik olarak diktim.
Canlılığını ikisi de koruyor ama bir ilerleme de göstermiyorlar?

Arkadaşlar Tricolur daki bu durgunluk olabiliyor galiba.
Sizlerde durum nasıl acaba?

dkp 09-06-2010 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 655447)
2010 siparişinden aldığım tricolor u iki çelik olarak diktim.
Canlılığını ikisi de koruyor ama bir ilerleme de göstermiyorlar?

Arkadaşlar Tricolur daki bu durgunluk olabiliyor galiba.
Sizlerde durum nasıl acaba?

Evet, bozulmadı ama filizlenmedi de...:confused:

yeşillim 07-08-2010 12:44

Bugün çekilen fotoğraf:
www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=36429&c=444

maki01 07-08-2010 14:17

Sevgili yeşillim,

Tricolour'unuz çok güzel, bu güzel yaprak rengini bol ışıktan alıyor olmalı.

Yalnız bu güzelliği galeriye saklamışsınız. Kutluyorum...

2010 çeliklerinden gördüğümüz ilk çiçek ; Hoya Bella; hepimize hayırlı olsun. Kokusu nasıl, çok merak ettim.

Başlık açarsanız sizin hoyalarınızı da izleme şansımız olacak:)

Ellerinize sağlık...

yeşillim 10-08-2010 21:25

1 Eklenti(ler)
20. mesajda bahsettiğim tricolor'um
Eklenti 165581

yeşillim 15-03-2012 19:09

1 Eklenti(ler)
Yukarıda 2010 yılı Hollanda siparişi ile edindiğim. Eklediğim fotoğrafın ise sağında olanıdır. Soldaki ise yurt içinden bir seradan almıştım. İkisini de katı kültür diatomit içerikli olmak üzere yetiştirmekteyim.

yeşillim 19-03-2012 08:55

H.carnosa 'tricolor' zaman içerisinde aslına dönüş yaşayabiliyor..

2 Eklenti(ler)
:)Başlığa çiçeğini yüklememişim!!
İyi seyirler..

bozo.0606 18-07-2012 21:11

Hoya Carnosa Tricolor

2 Eklenti(ler)
tricolorum..

maki01 19-07-2012 01:29

Alacalı yapraklı hoya carnosanın iki türünü hep birbiriyle karıştıryorum :)

Birinin beyazı yaprağın dışını çevreliyor, diğeri ise senin tricolour'un gibi .

Yurtiçinden temin ettiğimiz tricolour sanki daha zahmetsiz büyüyor. Yurtdışından ( Paul ) gelen ise tam bir ömür törpüsü.

2010 siparişi ile satın almıştım hala neredeyse geldiği gibi duruyor :) Yaprakta beyaz oranı fazla olunca fotosentez yetersiz kalabiliyor, bitki gelişmiyor. Güneşe yani bol ışıklı bir yere aldığında da beyaz renk kayboluyor.

Umarım senin tricolour'un inatçı çıkmaz ve kısa sürede gelişir sevgili bozo.0606 :)

selis 25-09-2012 20:10

2 Eklenti(ler)
Facebook gurubundaki bir üye, tricoloru özellikle ''yerli'' diye belirtmiş..
Yabancısı ve yerlisi arasındaki fark nedir?

Görsel anlamda, bana farklı gelen bu iki bitki aynı tür mü, değil mi?
Ayırt etmek istiyorum..
Eklenti 334349
Eklenti 334350

yeşillim 25-09-2012 20:20

Hem Hollanda'dan gelen H. carnosa tricolor hem de yerli olan elimde var.

Hollanda'dan gelen; yaprağı daha sert, parlak, gelişimi yerliye göre çok yavaş olmaktadır.

Çeliklenmesinde ise yurt dışından gelen daha uzun sürede gelişmektedir. Sonuçta hem yerli, hem de yurtdışından edindiğim tricolor yapraklarının, arasıra da olsa özüne dönme eğiliminin olabileceğini/olduğunu söyleyebilirim. Bildiklerim bu, eklenmesi ve ya düzeltilmesi gereken yerlerde bu konuda bilenlerle tartışabiliriz!

Bir de yaprağı tek renk aldığında onu tricolor dallarından çelik alarak yinelemenin gerekliliği söyleniyor ki, bu da tricolor özelliğinin tamamen aslına dönmesini engellemek için. Bana göre, bu konu da tartışılır!!

Farklı olabilirler muhtemelen. Fakat çiçeklerini görerek tam bir değerlendirme yapmak gerekiyor diye düşünmekteyim, ve bu konu beni aşıyor:)

kaktüs 26-09-2012 13:09

Hoyalara ozgur degil ama genel bir bilgi paylasmak istiyorum. Variagate denen, alacali yapraklar aslinda bur tur virusun urunu. Bitkinin bunyesindeki bu virus, klorofil olusumunu engelliyor ve beyaz rengin olusmasina neden oluyor. Bu nedenle buyume hizi diger bitkilerden daha yavas olabiliyor.

Ayrica virus bitkinin DNA sina girdigi icin, ayni ozellik devam ediyor. Ancak tohumdan uretildiginde, ayni virus oraya gecemeyebiliyor. Bu nedenle celikle uretimler ile devami saglaniyor.

Carnosanin aslina donmesi dediginiz sey aslinda, saglikli yapraklar uretmesi olabilir diye dusunuyorum

maki01 26-09-2012 13:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 1023737)
Hoyalara ozgur degil ama genel bir bilgi paylasmak istiyorum. Variagate denen, alacali yapraklar aslinda bur tur virusun urunu.

Bu bilgiyi ilk kez okuyorum sevgili kaktüs, paylaşım için teşekkür ederim.

Alacalı ( Variegated ) türlerde N ( Azot ) oranı yüksek gübre, ısı ve ışık yapraktaki beyaz ya da krem rengin azalıp çoğalmasına neden olabiliyor.

Bolca ışık alan bir yerde daha fazla fotosentez yapabildiği için bitki gelişimi hızlanıyor, klorofil üretimi artıyor ve beyaz renk zaman zaman tamamen kayboluyor.

missmenas 26-09-2012 20:39

Sevgili Selis,
İzmir toplantımızdan edinmiş olduğunuz Tricolor yerli sidir. Arasındaki farkı merak ettiğinizi görüyorum. Hiçbir farkı yoktur yerlisiyle veya yurtdışından edindiğimiz tricolorla.
Sevgili Kaktüs çok mantıklı teknik olarak bilimsel açıklamasını yapmış doğrudur.
Hoyalarda variegate türlerde aslına dönüp tamemen yeşil yaprak çıkartmaya başladığında, büyüme hızındaki hakimiyeti yeşil yapraklar devralıyor. Bu durumda bu yeşil sürgünleri bu variegate türlerimizde çelikleme yöntemiyle uzaklaştırmamız gerekiyor.
Aldığımız yeşil yapraklı sürgünlerde nadirende olsa yine variegated sürgünler çıkabiliyor.

Önemli olan bir konuda, Hoyalarımızın aldığı güneş ışığı ve besin takviyesiyle yapraklarda ve çiçeklerde değişiklikler olabiliyor açık ve koyu olarak.
doğru gün ışığı ve ısıda çiçek renklerinde koyuluk oluyor. Az gün ışığı ve az besin almış aynı türdeki hoyada daha açık renkte çiçekler elde edilebiliyor.
Dolasısiyle paul beyden edindiğimiz Hoya carnosa tricolorla yerlisin arasında hiçbir farklılık yoktur.
Çiçek renklerindeki ve yapraklardaki farklı görünüm, sadece Sizin bakım detaylarınızda gizlidir.

Açık alanda yetiştirilen Hoyaların yaprakları daha açık ve daha sert görünümlü oluyor. Ev ortamında yetiştirilense daha nazik faklı renklerde farklı bir türmüş gibi bizleri yanıltabiliyor.
Umarım sorunuza aldığınız farklı cevaplar, kafanızdaki soru işaretine cevap bulabilmiş olmanız dileğiyle, başarılı bir köklenme sürecinde kıyaslama yapabilirsiniz.

gülenmelek 22-12-2012 20:05

Üzülerek söylüyorum ki Tricolor'u kaybettim :(
Hoya Fungi ve Hoya Pubicalyx ile aynı anda geldi, aynı ortama dikildi ve aynı bakım yapıldı. 3-4 yaprak verdikten sonra uzun bir bekleyiş yaşadı. Sonra alt yapraklar incelmeye, canlılığını yitirmeye başladı. Diatomitten çıkarıp köklerine baktım, kahverengileşmiş ve köklerin çıktığı gövde çürümüştü. Çürüyen kısmı kesip tekrar denedim, ama olmadı. :(

turkankaragoz 15-08-2013 20:57

Sevgili carnosa tricolorum,

1 Eklenti(ler)
Eklenti 433894

Tricolorum köklü olduğu için hoyalar için hazırkadığım karişim toprağa alındı ve onu bekleyen amca kızları carnosaların yanına kuruldu. Bakım koşulları aynı olduğundan kendisinden korkum yok.

turkankaragoz 03-09-2013 09:34

2 Eklenti(ler)
Sevgili tricolor hem beni hemde yerini çok sevdi herhalde üçüncü yerinden patlamış durumda nasıl mutlu oldum sabah sabah,

Eklenti 438246
Eklenti 438247

yeşillim 03-09-2013 09:39

Bu mesajı okumamla da ben çok mutlu oldum. Dallanıp budaklansın çiçek öbekleriyle bayram şöleni yaşatsın dileğimle :)

katmer 21-09-2013 01:14

1 Eklenti(ler)
Çok keyifli bir tür. Büyük ve kokulu çiçek demeti :)

dkp 22-09-2013 17:02

Sayın katmer, bizdeki tricolor Carnosa' dan bir ton daha pembe açıyor, sizinki çok güzel ortamındaki ışık ve nemden mi ? gübreden mi ? bu güzellik. :)

katmer 22-09-2013 17:20

Sayın dkp, bütün hoyalarım kapalı balkonumda yaşıyorlar. Fazlasıyla ışık alıyorlar. Herkesten farklı davranmıyorum. Yani farklı besin vermiyorum. Sanırım kendi doğal ortamlarını oluşturdular:)

Benol Hazaroğlu 24-09-2013 16:49

1 Eklenti(ler)
Benim ki nasıl olmuş? Çiçek yok daha.

maki01 24-09-2013 17:28

Çok zarif , ancak biraz daha fazla ışık alması gerekiyor sanki :)

kelebek çalısı 08-06-2014 23:38

1 Eklenti(ler)
Yeni edindiğim Hoya carnosa Tricolor. Henüz bir bebek. Büyüyecek, serpilecek...

Saksısını bir süre değiştirme demiştiniz ama ben insiyatif alarak saksısını, toprağını değıştirdim Sn. yeşillim. Durumu oldukça sağlıklı. Teşekkürlerimle.

Eklenti 500748

yeşillim 09-06-2014 04:11

Sevgili kelebek çalısı,

Kıbrıs güzeline bol şans. Umarım tez vakitte, bu başlıkta çiçek demetleriyle bayram havası yaşarız.. :)

Kolay gelsin

yesilgiresun 09-06-2014 15:51

1 Eklenti(ler)
Bende mum cicegini cok seviyorum ancak 3 yildir baktigim cicegimde hic gelisme ve cicek goremedim.simdi yakin zamanda toprak,saksi ve kôk ayrimi yaptim.ama yine bir degisim olmadi.Eklenti 500886

yeşillim 11-11-2014 11:58

1 Eklenti(ler)
H. carnosa 'tricolor'

Fotoğrafta gövdeye dikkatli bakacak olursak.. Gövdede alacalılık mevcut. Yani gövde tricolor renklerini taşıyor.
Henüz aslına dönmemiş. Özüne dönen tricolorlardan, alacalı bölgeden tekrar çelik alınarak dikilmeli ki rengini koruyabilsin.

Veya ana bitkimizden, özüne dönen daları uzaklaştırıyoruz...

maki01 12-11-2014 02:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yesilgiresun (Mesaj 1293915)
Bende mum cicegini cok seviyorum ancak 3 yildir baktigim cicegimde hic gelisme ve cicek goremedim.simdi yakin zamanda toprak,saksi ve kôk ayrimi yaptim.ama yine bir degisim olmadi.Eklenti 500886

Bol ışık ve besin gelişimini hızlandıracaktır sevgili yesilgiresun.

yeşillim 28-12-2014 11:19

1 Eklenti(ler)
Kırk dokuz numaralı mesajımdaki tricolor yeni yaprağını çıkardı. Görsel bu güne aittir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024