agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Gül Batur'un 50 Yıllık Mum Çiçeğini kurtarma operasyonu (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/12556.htm)

Penelophe 15-02-2009 22:49

Gül Batur'un 50 Yıllık Mum Çiçeğini kurtarma operasyonu

Gül Batur'un bu başlıktaki hikayeye konu olan bu fotoğraftaki mum çiçeği için bugün biraraya geldik. Yaklaşık 4 ay önce ani bir pamuklu bit baskınına uğramış çiçek, Gül Teyze panikleyip sinek ilacı ile ilaçlamış.

Arada ki zaman zarfında dallarda kuruma, yapraklarda kuruma ve dökülme başlamış. Bu arada Gül Teyze'nin oğlu, Gül Teyze evde yokken evi boyatmış, boyacı iplerini keserek çiçeği yerinden alıp banyoya yere bırakmış..

Geçen ayki sohbet toplantısında sözleştik, çiçeği budayıp, bakım yapmak üzere. Malum çiçek çok büyük, yardımlaşma gerekliydi.:)

Penelophe 15-02-2009 22:54

3 Eklenti(ler)
Eklenti 62937

Çiçeğin banyodan daimi yerine getirilmiş hali.

Eklenti 62939

Karışık dalları ayırma, eski ipleri çıkarma ve budama işlemleri.

Eklenti 62938

Dkp'nin ipten yaptığı yeni askıya çiçeği alma.

Penelophe 15-02-2009 23:00

2 Eklenti(ler)
Eklenti 62942

Bütün işlemler bitti, biriktirilen yağmur suyu ile sulama yapıldı, çiçekle ilgilenmemiz yaklaşık 2 saat sürdü. hatıra fotoğrafı.:)

Eklenti 62943

Sohbet kısmı. Soldan sağa; Turuncu His, Gül Batur, Dkp, Selçuk44, Fatma Dündar, Penelophe. Aslında 13:00 da buluşup, 17:00'a kadar sohbet ettik, çaylarımızı içtik. Çiçekle uğraşmaya saat 17:00'da ancak başlayabildik.:)

Herşey çok güzeldi, çok iyi vakit geçirdik, teşekkürler Gül Teyze.:)

Orkun Kırcı 15-02-2009 23:07

Ellerinize emeğinize sağlık.

selenn 15-02-2009 23:16

Ne kadar güzel elele verilmiş ve bu güzel çiçek salonda yerini almış. Herhalde karışmış dalları düzenlemek ve ayırmak bir hayli zaman almıştır. Ellerinize sağlık.

Sebahattin Sargın 15-02-2009 23:19

Gerçekten tebrik ederim arkadaşlar, çok güzel bir çalışma olmuş. O kadar güzel sohbetler etmişsinizdir ki zamanın nasıl geçtiğini anlamamışsınızdır ;). İnşallah kısa zamanda güzel çiçekleriyle ödüllenir çalışmanız...

Sevgiler ;)

TuruncuHis 15-02-2009 23:59

19:00 civarı Gül Teyze'nin evinden ayrıldık. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığım, mükemmel misafirperverlik, sohbet, paylaşım, dostluk dolu bir gündü. Tabi bir de kollektif çalışma.

Ben çiçeği ustalara bırakıp, operasyon anını ölümsüzleştirdim. Üstüne üstlük bir de çelikle döndüm evime:D Ha bir de patlayana dek ikramlardan yedim :o

Tüm dostlara teşekkürler...

Sibel11 16-02-2009 00:12

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş ;)

malbman 16-02-2009 07:32

Tüh be, neler kaşçırmışım. Kahroldum şimdi:(:(

Penelophe 16-02-2009 09:15

Malbman herşey harikaydı, keşke gelebilseydiniz..::) E sonradan ahhhhlamak işe yaramıyor.:D

Koyu yeşil 16-02-2009 09:15

Ellerinize sağlık, aranızda olamdığıma üzgünüm. Kocaman bir nazar boncuğunu hakediyor bu mum çiçeği :)

nazlı06 16-02-2009 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 361418)
Tüh be, neler kaşçırmışım. Kahroldum şimdi:(:(

Aynen. Neyse birdaha ki sefere inşallah.

malbman 16-02-2009 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil (Mesaj 361453)
Kocaman bir nazar boncuğunu hakediyor bu mum çiçeği :)

Gül teyze, en büyüğünden bir nazar boncuğu alıp çat kapı çıkagelebilirim haberin olsun. En azından böyle affettireyim kendimi. Belki kızımı bile getiririm.

frezyab 16-02-2009 12:12

Ellerinize emeğinize sağlık keşke bende orda olabilseydim.Daha önce Gül teyzeyle o mum çiçeği sayesinde tanışmış çeliklerinden almıştım.
Gül teyzenin muhabbetine doyum olmuyor.

Ülker 16-02-2009 12:12

Gerçekten çok imrendim.
Çiçeğin güzelliği kesinlikle nazar boncuğu gerektiriyor ama oradaki dostluk nazar boncuğundan da etkili olmuş.
Ellerinize, gönlünüze sağlık.

İlkin 16-02-2009 13:53

Ellerinize, yüreklerinize sağlık... Ne güzel olmuş toplanıp da mum çiçeğine tekrardan hayat vermeniz... ;)

begonvil 14 16-02-2009 14:10

Çok güzel bir beraberlik olmuş. Sohbetinizin güzelliği yüzünüze yansımış. Çok güzel bir mum çiçeği tebrik ederim.

selcuk44 16-02-2009 14:18

İyi günler,Hakikatten çok keyifli bir gün geçirdik .Ben mum çiçeği çalışmalarını izledim ama Sevgili Dkp nin Gül hanıma hediye getirdiği Malnua cinsi kanaryayı büyük bir zevkle yeni kafesine adapte ettim .
Ayrıca Gül hanımın yaptığı börek ve sarmalarını ayrılırken paketliyerek hepimize evimize götürmemiz için vermesi beni ve ailemi çok duygulandırdı sitemiz aracılığı ile eşimin ve kızımında sağlık dileklerini Gül hanıma iletiyor ve sağlıklar diliyorum.

bitkiseli 16-02-2009 14:30

Elleriniz dert görmesin, bol bol çiçeklerini koklarsınız inşaallah.

Nejla K. 16-02-2009 21:17

Arkadaşlar bu güzel çiçeği, güzel dostluklarla bir arada görmek doğrusu büyük bir keyif...Hem çiçeğiniz hem de dostluğunuz hiç bozulmasın...

Faruk 16-02-2009 21:47

Ellerinize sağlık arkadaşlar bu gösterişli hoyayı çok güzel bir şekle getirmişsiniz...

Gül Batur 17-02-2009 09:58

teşekkürler

Dostluklarıyla, samimiyetleriyle, muhabbetleriyle bana mükemmel pazar günü yaşatan, yaşlı ve hasta mum çiçeğimi saatlerce, sabırla bir nakış gibi işleyen, nefes aldıran, eski günlerine dönmesini sağlayan başta Dilaver bey olmak üzere Fatma hanım'a, Turuncu his'e, Penelophe'ye ve Selçuk beye çok çok teşekkür ederim. Akşamın nasıl olduğunu anlayamadığım dostluk dolu, sohbet dolu, çok güzel bir gün geçirdim. Pal orkidem çiçek bahçemin içinde ayrı güzel durdu, kanaryam da geldiği 2 gün olmasına rağmen her mutfağa girişimde cikcikleyerek ben buradayım diyor. Bu ince davranışınızdan dolayı da ayrıca teşekkür ederim.

Gül Batur 17-02-2009 10:05

Ayrıca Gül hanımın yaptığı börek ve sarmalarını ayrılırken paketliyerek hepimize evimize götürmemiz için vermesi beni ve ailemi çok duygulandırdı sitemiz aracılığı ile eşimin ve kızımında sağlık dileklerini Gül hanıma iletiyor ve sağlıklar diliyorum.[/QUOTE]

Afiyet olsun Selçuk bey, Benim En büyük zevklerimden birisi de ikram yapmak ve yedirmek... Ben de size ve ailenize sağlık diliyorum. Ailenize selamlar.

Gül Batur 17-02-2009 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 361530)
Gül teyze, en büyüğünden bir nazar boncuğu alıp çat kapı çıkagelebilirim haberin olsun. En azından böyle affettireyim kendimi. Belki kızımı bile getiririm.

sevgili malbman buyur gel her zaman beklerim.

Gül Batur 17-02-2009 10:23

Bu arada Mum çiçeğime gösterdiğiniz ilgi ve iyi dilekleriniz içinde hepinize teşekkürler...

selcuk44 17-02-2009 18:02

Sağ olun, gül hanım artık sizi ağırlama sırası bizde. Umarım yakınlarda gene bir mum çiçeği kardeşleri toplantısında daha kalabalık olarak buluşmak üzere bütün üye kardeşlerime sağlık ve başarılar dilerim.

Harun Parlak 17-02-2009 18:27

1 Eklenti(ler)
Gerçekden güzel bir iş çıkarılmış. Ellerinize sağlık. Böyle Çok Güzel Değerli bir bitkiye. Güzel bir karkas yapılıp hem daha güzel bir görünüm. Hemde çiçek için daha sağlıklı bir tırman ma merdiveni yapılabilir.
Paslanmaz galveniz 3 mm kalaınlığında tel sebet düşünülebilir. Narburlarda çok ucuza alınabilir.
Sadece el becerisi olan bir usdaya gitmek.

dkp 17-02-2009 20:49

Herşey çok güzeldi, hikayesi ile adeta aşkın sembol olabilecek bu çiçeği kurtarmamız gerekiyordu.Güzel bir ekip çalışması oldu (gönül sohbet ister,çalışma bahane).Yaklaşık 15 gün kadar o halde bizi beklemiş, askıya aldıktan sonra budanan çelikleri bugün diktim, umarım hepsi tutar da dostlarımıza verebilirim.
Dostlarım tüm güzellikleri yazmış bir tanesi hariç; çay....lezzetiyle, aromasıyla, muhteşemdi.

http://img1.loadtr.com/k-340805-aşk_..._çelikleri.jpg

İlkin 18-02-2009 10:09

Sayın Tekin, gösterdiğiniz karkas çok güzel bitki büyümesi, sarılması için bir yerlere ama dört gözle beklediğimiz çiçekleri dallar iyice büyüyüp karkası sardıktan sonra iç kısımda açarsa fena olur vallahi onları görememek.

süheyla 18-02-2009 13:23

sevgili arkadaşlar benimde haberim olsa sizlerle birlikte olmaktan büyük keyif alırdımİnşallah başka sefere mum çiçeğinede bayıldım ne muhteşem görünüyor ellerinize saglık Gül hanım bol bol çiçek verir inşallah, sizede saglıklar diliyorum.selam ve sevgiler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024