agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya imperialis (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/10701.htm)

velveteen 12-10-2008 16:57

Hoya imperialis

3 Eklenti(ler)
Merhaba

Yaklaşık 4 gün önce Hollanda'dan getirttiğim Hoya Imperialis çeliklerini dikmiştim. Çelikler tam 2 hafta kadar postada kalmış olmalarına rağmen, çok kötü durumda değillerdi.

Ancak 2 gün içinde Hoya Imperialisimin yaprakları sararmaya başladı. Dün tek parçayı Sevgili İklimsiz'in önerdiği üzere yan yatırararak diktim.

Üzerleri naylon ile kaplı, have delikleri var, ve minimum 22 derece sıcaklıktalar. Ortalamada 25 derecede tutmaya çalışıyorum. Her gün yapraklarına su püskürtüyorum. Ara sıra yapraklarına yaprak gübresi sıkıyorum.

Bu Hoya türüyle ilgili deneyimleri olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. Şu yapraklarla hala şansım olabilir mi? Köklendirme konusunda tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim.

velveteen 15-10-2008 21:36

2 yapraklı olan çeliğimi yaklaşık 4 günde kaybettim. Yapraklar tamamen sarardı. Gövdeyi toprakdan çıkarttığımda, içinde yeşil sert bir parça olduğunu ve o sert parçayla üstteki yeşil deri (diyelim) arasının tamamen boşalmış olduğunu gördüm.

Çelikleri dikmek için gövdeyi kesip, bazı yaprakları koparttığımda, koparttığım yerlerden beyaz bir sıvı çıkmıştı. Sanırım bu beyaz sıvının kaybı çelikleri bu kadar uzun sürede kaybetmeme sebep oldu diye düşünüyorum. Şimdilik mum çiçeğinden çıkan beyaz sıvıya dair birşeyler bulamadım ama. Deneysel çalışmalarımı kayıt altına tutma çabamda, teorilerimde olsun diyorum :) Bir dahaki Imperialis denememde çelikleri hiç kesmeden köklendirmeyi deneyeceğim.

kaktüs 06-08-2009 14:51

Bu benim en çok sahip olmak istediğim türlerden biri.. Edinen arkadaşların tecrübelerini paylaşmaları çok güzel olurdu.

Garuda 18-05-2012 16:54

Hoya Imperialis

Arkadaslar iste benim hoyam :)

http://img17.imageshack.us/img17/8691/18052012174.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/7361/18052012177.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Bu fotograflar ise fotograf cekmesini bilen birisine ait :)

http://img404.imageshack.us/img404/1889/redborneo.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/4899/dsc00044ug.jpg

http://img220.imageshack.us/img220/2...aperssmall.jpg

Saygilar

vehbi 18-05-2012 17:09

Gerçekten çok güzeller,sağlıcakla büyütün.

karalale 18-05-2012 18:58

Masallah sayin Garuda. Bizlere biraz bilgi verimisiniz. Ne zamandir sizinle, kücük mü yoksa bu haliylemi aldiniz? Nerde duruyor, sulamasi, istekleri gibi... Hoya nin vatanindan da anca böyle bir güzellik beklenir di zaten...:D

agozce 18-05-2012 21:15

Muhteşem...Hatta ötesi. Kokusu nasıl? Biraz bilgi lütfen. Bakımı, istekleri...

Evet bir de tamamını görelim, bizimkiler ne zaman açacar tahmin yapalım...?

Benimkinin yaprakları kıvrılıyor, bir türlü düzeltemedim..

elek 18-05-2012 22:16

Yer sıkıntısı nedeniyle benim için uzun bir süre hayal olarak kalacak türlerden biri... Bizim yerimize de keyfini çıkarın Sayın Garuda :)

Garuda 19-05-2012 08:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 968631)
Muhteşem...Hatta ötesi. Kokusu nasıl? Biraz bilgi lütfen. Bakımı, istekleri...

Evet bir de tamamını görelim, bizimkiler ne zaman açacar tahmin yapalım...?

Benimkinin yaprakları kıvrılıyor, bir türlü düzeltemedim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karalale (Mesaj 968542)
Masallah sayin Garuda. Bizlere biraz bilgi verimisiniz. Ne zamandir sizinle, kücük mü yoksa bu haliylemi aldiniz? Nerde duruyor, sulamasi, istekleri gibi... Hoya nin vatanindan da anca böyle bir güzellik beklenir di zaten...:D

Sayin agozce ve karakale merhabalar,
Cicegimi begendiginiz icin tesekkurler.
Sorularinizi sirayla cevaplamaya calisayim, kokusunu alamadigimi soyleyebilirim ya benim burnumda bir sorun var veya kokmuyor :)
Ihtiyaclari konusunda cok detayli bir bilgim olmamasina ragmen sunlari soyleyebilirim, yaprak seklinden su ihtiyacinin diger hoyalardan biraz fazla oldugunu dusunuyorum, kursun kalem kalinligindaki govdeye bakarsak oldukca direncli ve guclu bir yapisi var, yilda birkac kez cicek actigini biliyorum, ayrica cok hizli buyuyen bir tur ve su an uzerinde olgunlasmaya devam eden 3 adet daha tomurcuklanma var.
Uygun ortamda 2-3 ayda 5-6 metre buyuyebilecegini soyleyebilirim.

Fotograftaki hoya imperialisi gordugunuz halde aldim ( aslinda gordugunuz 5-6 celigin alindiktan sonraki halidir ) ilaveten mevcut ana bitkinin bir sapinda hava koklendirme deniyorum.

Cicek salonumda duruyor, aydinlik ama direk gunes almayan bir yerde muhafaza ediyorum.

Internetten carpici bir fotografi

http://img217.imageshack.us/img217/8062/25169617.jpg

Bu fotografta ise cicegin boyunun 3.5 inc yani 8 cm 9 milimetre oldugunu goruyoruz :)

http://img21.imageshack.us/img21/9851/31566819.jpg

Saygilar

Hatice Tarhan 19-05-2012 08:52

Sayın Garuda bu nasıl bir güzelliktir emin olun ağzım açık kaldı öyle baktım dönüp bir daha baktım.Çiçeğinin güzelliğine çekim kaliteside eklenince başka bir güzel olmuş,sanki yanımda elimi uzatsam tutacağım.Başka hoyalarınız varmı?onların fotoğraflarınıda paylaşsanız bizimle..Türkiyeden hoya,plumera ,ve adenium cenneti Taylant a sevgiler....

Garuda 20-05-2012 08:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hatice Tarhan (Mesaj 968779)
Sayın Garuda bu nasıl bir güzelliktir emin olun ağzım açık kaldı öyle baktım dönüp bir daha baktım.Çiçeğinin güzelliğine çekim kaliteside eklenince başka bir güzel olmuş,sanki yanımda elimi uzatsam tutacağım.Başka hoyalarınız varmı?onların fotoğraflarınıda paylaşsanız bizimle..Türkiyeden hoya,plumera ,ve adenium cenneti Taylant a sevgiler....

Hatice Hn merhabalar
Bir baska hoyam hoya carnosa, malum piyasada cok bulunan bir tur.

Tayland da yasamadan once 2 yil kadar Antalya belekte yasadim, Antalya ya selamlar :)

missmenas 21-05-2012 14:32

Sayın Garuda,
Selamınız Antalya'ya ulaştı:p Başarınızı kutluyorum. Muhteşem güzellikte olan Hoya imperialis, Hoyaların kralı diyorum ben buna. Koku alamamış olmanıza üzüldüm doğrusu, oysa nette yaptığım araştırmada soft bir kokusu olduğu yazıyordu. Hiç kokmasa bile güzelliğiyle seyrine doyum olmayacak, hele birde burda Türkiye'de açtırabilsek bunu belki burda kokusu olabilirdi;)
Geçen baharda edindiğim Hoya imperialis 5 çiçek sapı var üzerinde, 2 si açmak üzere bir girişimde bulundu tomurcukları fındık büyüklüğüne erişince döktüler maalesef. Bu defa belki bizde başarabiliriz yeniden tomurcuk büyütmeye başladılar.
Teşekkürler görsel şölen için.

Garuda 21-05-2012 14:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi missmenas (Mesaj 970012)
Sayın Garuda,
Selamınız Antalya'ya ulaştı:p Başarınızı kutluyorum. Muhteşem güzellikte olan Hoya imperialis, Hoyaların kralı diyorum ben buna. Koku alamamış olmanıza üzüldüm doğrusu, oysa nette yaptığım araştırmada soft bir kokusu olduğu yazıyordu. Hiç kokmasa bile güzelliğiyle seyrine doyum olmayacak, hele birde burda Türkiye'de açtırabilsek bunu belki burda kokusu olabilirdi;)
Geçen baharda edindiğim Hoya imperialis 5 çiçek sapı var üzerinde, 2 si açmak üzere bir girişimde bulundu tomurcukları fındık büyüklüğüne erişince döktüler maalesef. Bu defa belki bizde başarabiliriz yeniden tomurcuk büyütmeye başladılar.
Teşekkürler görsel şölen için.

Sayin arkadasim ilgi alakaniz ve guzel sozleriniz icin tesekkur ederim.
Aslina bakarsaniz bitkiyi,cicekleri acmis ve kapanmaya baslamis bir zamanda almistim, fotografta da gorebildiginiz gibi tek bir cicegi kapanmaya yakin iken koklamis ve bir koku alamamistim, sanirim ben almadan once kokuyorlardi :)
Neyseki su an bitkinin uzerinde tomurcuklanan 3 adet cicek sapi var.

Saygilar

polatuz 17-08-2012 12:19

3 Eklenti(ler)
Sayın Garuda'dan aldığım 3 çelikten bir tanesini yaşatabilmiştim. Köklü olarak gelen bu çeliğin son durumu böyle. Yavaş bir canlanma başladı.

Garuda 17-08-2012 18:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi polatuz (Mesaj 1009877)
Sayın Garuda'dan aldığım 3 çelikten bir tanesini yaşatabilmiştim. Köklü olarak gelen bu çeliğin son durumu böyle. Yavaş bir canlanma başladı.

Son zamanlarda aldigim en guzel haber !

Sattigim ve dolayisi ile bedelini odeyip alan birisinin parasinin karsiligini almaya baslamasi, benzer alisverislerde bulunmus birisi olarak anlatilamaz derecede keyif verici birsey.
Sararan yapragi bitki uzerinden alirsaniz sanirim daha direncli ve guclu olarak yeni filizlenmeye destek olacaktir.
Dilerim nazar degmez ve kocaman bir hoya imperialisiniz olur sayin polatuz.

Sevgilerle

yigit666 17-08-2012 20:23

sayın garuda .sararan yaprak birkaç gün içinde düşüyor şimdi bitki üzerinden alınırsa taze sürgüne zarar verebilir . bendeki imperialis aynı yaprağı bu şekilde sarardı sonra kendiliğinden düştü .

polatuz 17-08-2012 20:40

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Garuda (Mesaj 1010020)
Son zamanlarda aldigim en guzel haber !

Sattigim ve dolayisi ile bedelini odeyip alan birisinin parasinin karsiligini almaya baslamasi, benzer alisverislerde bulunmus birisi olarak anlatilamaz derecede keyif verici birsey.
Sararan yapragi bitki uzerinden alirsaniz sanirim daha direncli ve guclu olarak yeni filizlenmeye destek olacaktir.
Dilerim nazar degmez ve kocaman bir hoya imperialisiniz olur sayin polatuz.

Sevgilerle

Sayın Garuda,
Aslında düşen yaprakları da ucundan saksıların dibine dikmiştim. Diğerleri bozulmuşken, bir tanesi canlılığını muhafaza etti. Saksıdan kaldırmaya çalıştığımda bir de baktım ki köklenmiş. Çıkardığımda 1 cm. kadar kök salmıştı. Hemen yeni bir saksıya aktardım. Ne yazık ki o sırada fotoğraf makinası elimin altında olmadığından fotoğraflayamadım. Yapraktan çıkan güçlü kökü görmenizi isterdim. Yaprak hala diri duruyor. Sanırım kök geliştirmekle meşgul. Ancak yukarıya doğru henüz bir hareket başlamadı.

Aslında nazara inanmasam da sanırım kendi nazarım değdi. Yukardaki fotoğrafları çekerken makro çekimi fazla abartıp aşırı yaklaşmışım ki o minik yapraklardan üsttekini koparttım. Önceki yaprak çimlendirmemden cesaret alıp bu minicik yaprağı da torfa diktim. Eğer olursa en minik yapraktan çmlendirme rekoru kıracağım.

a.ayberk 28-11-2012 02:20

Sevgili Garuda, havai köklendirme çalışmanız ne alemde acaba? Ben de hoya javanica da denemek istiyorum, deneyimleriniz yararlı olabilir.

bu arada sizden aldığım çeliklerden biri filiz vedi, hafta sonu fotograflarını paylaşacağım.

edelvays58 29-05-2015 11:28

2 Eklenti(ler)
İki yıl önce köklü bir fide olarak aldığım İmperialis Red çiçek tomurcuğu verdi ve sanki her gün biraz büyüyor. Güneşi ve sıcağı çok seven bir tür. Epey büyüdüğü için su ve besin ihtiyacı da fazla bugünlerde. Merakla bekliyorum çiçeklerini.

Eklenti 555881

Eklenti 555882

yeşillim 22-02-2018 21:06

1 Eklenti(ler)
İmperialis red. Perlit'te bakımını yapıyorum. Hemen hemen 2 yaşında

yeşillim 04-03-2018 14:49

1 Eklenti(ler)
Gün, güne güzelleşiyor.
Bu gün.

yeşillim 05-03-2018 08:04

3 Eklenti(ler)
Bu gün..
Belki hafif kokusu var. Ben alamadım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024