agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen cezzar
  • 1 Gönderen karpapatya
  • 1 Gönderen Sebahattin Sargın
  • 1 Gönderen oyaağacı
  • 1 Gönderen Oğuzhan
  • 1 Gönderen cezzar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2007, 15:53   #1
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Paul Bey'e Röportaj Soruları

Arkadaşlar,
Henüz röportaj için Paul Bey'den gün almadım ama, bu hafta bir güne söz almaya çalışacağım.. Bir arkadaşımdan da fotoğraf makinesi sözü aldım.
Diyorum ki, bu başlık altında soruları derleyelim:
Benim aklımdaki sorular:

1. Sizin de bir anneanne hikayeniz var mı? Nereden geliyor bu mumçiçeği sevdası?
2. Üreticiliğe nasıl başladınız?
3. Hollanda gibi soğuk ve güneşi az bir memlekette, çiçek açtırtmayı nasıl başarıyorsunuz?
4. Gübre kullanıyor musunuz? Evetse nasıl, ne sıklıkla, ve hangi özelliklerde?
5. Çelikleri nasıl köklendiriyorsunuz?
6. Köklendirme hormonu kullanıyor musunuz?
7. Sizce yetiştirmesi en kolay ve en zor mumçiçeği türleri hangileri?
8. Özel bir toprak karışımı kullanıyor musunuz?
8. Dikilen toprak açısından, mumçiçeği türleri arasında bir farklılık var mı? Yoksa hepsini aynı toprak karışımına mı dikiyorsunuz?
9. Sulamayı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
10. Hiç tohumdan veya yaprak çeliğinden yetiştirme tecrübeniz oldu mu?
11. Mumçiçekleriniz kış yaz aynı ortamda mı? Genelde kaç derece sıcaklıkta tutmayı tercih ediyorsunuz?
12. Mumçiçeğinin her türü ayrı bakım mı istiyor? Yoksa sadece birkaç istisna dışında sulama/ sıcaklık vb. açısından aynı şartlarda mı yetiştiriyorsunuz?
13. Yeni mumçiçeği türleri oluşturma çabalarından biraz bahseder misiniz?
14. Çiçeklenmeye başlama zamanı açısından mumçiçeği türleri arasında farklılıklar var mı? Var ise, en zor ve en kolay çiçek açan türler hangileri?
15. Siz de bizzat uzakdoğuda mumçiçeği türleri arama çalışmalarına katıldınız mı? Evetse, Anılarınızı kısaca paylaşır mısınız?
16. Sizin en sevdiğiniz mumçiçeği türü hangisi? Neden?

vb vb.. Birazcık daha derlenip toplanmaları gerekiyor belki... Benim aklıma gelmeyen, veya aklıma eksik gelenler ?
Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 16:12   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Benim aklıma gelen soru, bizim çelik sipariş listemize bakışı nasıl, bizim hakkımızda neler düşünmüş.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 22:12   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bir de kendisini göre en güzel kokan mum çiçeği hangisi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 01:07   #4
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Sizce Dunyada kac tur mumcicegi var?
sizde olmayan cesitler varmi?

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 08:37   #5
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çiçek açması için ne kadar bir zaman geçmesi gerekir.?Bitki belli bir yaşa mı gelmesi gerekiyor.?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 10:01   #6
Ağaç Dostu

Diğer bir soru ;eğer çelikler çiçekli bir daldan alınmazsa, alınan çeliğin 7 yıl sonra çiçek açacağına dair yazılar var...Bu konuda bir bilgisi var mı?

Eski 22-10-2007, 10:25   #7
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Güzel sorular hazırlamışsınız Sayın Cezzar tebrikler. Benim düşündüğüm soruları arkadaşlar dile getirmiş. Ben de şunu merak ediyorum; Yapraktan üretim olursa çiçeklenmez mi? Yaprağın gelişimi nasıl olur?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 15:19   #8
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Bir kaç tür aynı saksıda yetişir mi? Yetişirse iki yarı renk zamanla özelliğini kaybeder mi?
Örnek: Akşam sefası, aynı saksıda pembe ile sarı bir süre sonra ebruli oluyor.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 17:01   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Sevgili Cezzar, çok güzel sorular hazırlamışsın eline sağlık. Şu "çiçekçoşturan" formülünü istemeyi de unutma. Çiçeklenme konusunda pratik bilgiler çok faydalı olurdu bizim için.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 19:50   #10
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sevgili Cezzar,hazırlığın çok güzel tebrik ederim.Benim sorularım şöyle;mevcut mumçiçeğimin bir dalına çelik aşısı yapsam olur mu ? Çiçek sapı oluştuğu andan itibaren doğal renklendiriciler ile sulayarak çiçeği renklendirebilirmiyim?

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 13:33   #11
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaslar;
Soru onerileriniz icin cok sagolun. Pazar ogleden sonra gidiyorum insallah Paul Bey'in yerine.. Insallah bir aksilik olmaz.
Sizler sorularinizi eklemeye devam edin..
Selamlar..

Eski 23-10-2007, 13:37   #12
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sevgili Cezzar resimde istiyoruz.Mumların resimlerini

Eski 23-10-2007, 14:44   #13
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Mum çiçeği çelikleri hangi boy saksıya dikilmeli? Bu soruya da açıklık getirebilirse Paul bey bizleri memnun eder. Türkiye'deki tüm mum çiçeği severlerden selam götürün.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 15:02   #14
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Listeniz gayet güzel ve detaylı olmuş. Yetiştirmeye ilişkin sorular tamam gibi. Ben birkaç genel soru ekleyeyim.
Görüşme akışına göre uygun görürseniz sorarsınız.

. Yaşatmakta başarısız oldukları çeşit oldu mu?
. Çeşit sayısını artırmayı düşünüyorlar mı?
. Ellerinde olmayan çeşitlerden talep üzerine getiriyorlar mı?
. Hollanda'da Hoya Carnosa dışındaki çeşitler biliniyor mu -meraklılar dışında-? ya da yaygın bilinen çeşit hangisi?
. Hoya çeşitlerini sınıflandırmada/adlandırmada kontrol amacıyla kullandıkları referansları var mı, bunlar nelerdir?
Bazı hoya çeşitlerinin yanlış adlandırıldığını ya da etiketlenmesine dikkat edilmediğini okudum da .
. Dışarıdan Hoya çeşitleri getirmeye devam ediyorlarsa ençok hangi ülkeden getiriyorlar?
. Hoya'ya karşı ilgide değişiklik gözlüyorlar mı? Artış/azalış, Hollanda içi/dışı...
. Hoya arzında kaynak ülkeler açısından gelişmeler nasıl? Hoya trafiğini etkileyen faktörler var mı?

Kolay gelsin.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 15:09   #15
Ağaç Dostu

Bütün hoya çeşitleri, sıcak sever mi

-10 -15 dereceye dayanıklı hoya var mı?

Eski 23-10-2007, 18:25   #16
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bütün hoya çeşitleri, sıcak sever mi

-10 -15 dereceye dayanıklı hoya var mı?

Iste en guzel soru lutfen bunu unutmayin eger varsa bahcelerimiz senlendi.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 19:51   #17
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Acaba Hoya'dakilere benzer sorulardan bir ikisini de Dishidia'lar için sorsak mı?
Dishidia pectinoides'i anlıyorum da diğer türlerinin koleksyon merakı nerden kaynaklı? Bu bitki sınıfı da oldukça ender meraklısı olan bir tür.
Tabii çiçek bal koku vs. gibi vasıfları ile Hoya'larla ölçülemez bir bitki olduğundan ben kendi adıma da bunu merak ettim.
Forum da uygun görürse bu yönde de bir soru sorulabilir mi?

Saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 20:19   #18
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Uzayarak büyüyen hoyayı ev ortamında en iyi sarma tekniği nedir? Bu teknik hoyaların daha sık ve daha gür "tam top" şeklinde çiçek açmasını sağlarmı ?
Birde Ağaçlar net in 2007 haziran sayısında Aysun Eğerci nin hazırladığı "estetik ağaç budama" yazısı var. Bu yazıda ki teknik hoya bir ağaç olmamasına rağmen hoyada da uygulanabilir mi? Mersi.

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 20:48   #19
Ağaç Dostu

1-Gönderilen hoya çelikleri, kesilip 3-4 çelik elde edilebiliyor, bunu bilinçli olarak mı yapıyorlar yani uzun çelik göndermelerinin sebebi tutma şansını çoğaltmak için mi?

Eğer yukardaki durum geçerli ise bazı çelikler neden çok kısa gönderiliyor ?

2-Gönderilen çeliklerin torfda mı yoksa suda mı köklenmesini tavsiye eder?

Suda köklenmesini deneyecekler için oksijenli su katılmasını onaylıyor mu ? başka bir alternatif var mı?

3-Hoyalarda en sık rastlanan hastalık hangisi ? Tedavisi için ne yapmalı ?

Eski 27-10-2007, 16:38   #20
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaşlar,
Şimdi aradım Paul Bey'i.. Yarın öğleden sonra buluşuyoruz.. Onun serası (veya fidanlık mı demeli bilmiyorum) epey şehir dışında kalıyormuş, sanırım otobüsün filan gitmediği bir yer.. Ben Boskoop'a gideceğim, kendisi beni kamyonetiyle tren istasyonunda bekleyecekmiş..

Çok heyecanlandım şimdi , inşallah güzel geçer; bir problem olmadan röportajımı yapar, çeliklerimi alır gelirim..

Ben şimdi soruları derlemeye başlayayım.. Belki de ingilizceye çevirip gitsem daha iyi olacak. İnşallah hepsini sorabilirim. Dua edin de herşey umduğumuz gibi geçsin ..

Eğer pazartesi sesim çıkmazsa, yanlış kamyonete binip kaçırıldım demektir, haberiniz olsun .

Selamlar..

Eski 27-10-2007, 17:02   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Gazan mubarek olsun...! sevgili cezzar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 17:11   #22
Ağaç Dostu

Haydi bakalım sevgili Cezzar, güzel haberlerini bekliyoruz. Bol bol, fotoğrafta bekliyoruz ona göre. Birbirinizi tanımak için karanfil taksaydınız yakanıza, yanlış kamyonete binme ihtimaliniz kalmazdı o zaman

Eski 28-10-2007, 20:06   #23
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaşlar.. Sağ salim gittim geldim, çeliklerimi aldım, röportajımı yaptım, fotoğraflarımı çektim geldim, çok şükür..
Paul Bey çok iyi karşıladı beni.. Saatlerini bana ayırdı, serasını gezdirdi ayrıntılı ayrıntılı.. Hem tren istasyonundan aldı, hem de tren istasyonuna bıraktı dönüşte.
Ha, hoyadag bir ara ondan gelen mesajı tercüme ederken 'nasıl olsa onun da anadili ingilizce değil' gibi birşey söylediydi.. Hoyadagcım, Paul Bey ingilizmiş

Şimdilik çok kısa şunu söyleyeyim, şu durumda acil olan bu sanırım: suda köklendirmeyi tavsiye etmiyor, direk toprakta köklendirmeyi önerdi.. Ve toprak olarak da az perlit içeren kompost önerdi, orkide kompostu da olabilir dedi; havalı toprak olmalı ki suladığınızda su kolayca akıp gitsin dedi...

Bir de, salı günü postalamaya başlamış bizim çelikleri.. Üç posta yollamış, önümüzdeki salı ve perşembe sanırsam, geri kalanları yollayacakmış.. Posta ücretlerinin düşük olduğundan da bahsetti..

Selamlar hepinize..

YeniBON ve Jakin beğendi.
Eski 28-10-2007, 20:34   #24
Ağaç Dostu

Ayağına, gönlüne, sağlık sevgili Cezzar, artık dergide mi yayınlanır bilmiyorum ama, cevapları ve fotoğrafları merakla bekliyoruz.

Ben maillerde kullandığı dilin basit olmasından yola çıkarak o kanıya varmıştım ama, demek ki o benim dil seviyeme inerek yazıyormuş mailleri

Eski 28-10-2007, 22:17   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Kesinlikle hoş bir ropörtaj olduğuna eminim. Teşekkürler Sevgili Cezzar ve Paul Bey.

Mumçiçeğimin uç filizlerinde minik kök çıkıntıları normalinden fazla irileşti ve beyazlaştı. Acaba diyorum daldırma yapsam mı başka saksıya. Hala çiçek sapı vermeye devam ediyor. Çiçek açmadı henüz.
Paul Bey' de "direk toprakta köklendirin" dediğine göre daldırma tekniği uygulamamda bir sakınca yoktur herhalde.

Eğer bu teknik tutarsa anında beş adet mum çiçeği saksısı elde edeceğim ve yeni saksılarında çiçek sapı vermeye devam ederlerse bütün dünya dehşet kokacak.

Hayal etmesi bile güzeldi.

İmza: Mumçiçeğinin kokusuyla tanışamamış bedbaht gariban.

Jakin beğendi.
karpapatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 22:47   #26
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili cezzar ve hoyadag mum çiçeği konusunda ki çalışmalarınızı en başından beri ilgi ile izliyorum. Sizi tebrik ediyorum, çok iyi iş çıkardınız. Sevgili cezzar çok güzel bir çalışma olduğuna eminim. Bir an önce fotoğrafları ve röpörtajı görmek istiyoruz . Böyle bir çalışmada bulunup bizi bilgilendirdiğin için ayrıca teşekkür ederim.

Sevgiler

Jakin beğendi.
Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 09:13   #27
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Mum çiçeği konusunu başlatan, ilgilenen ,araştıran ,zamanını, bilgisini, hevesini, tecrübesini, acemiliğini ,hayal kırıklığını yaşayan ,bir çıkar beklemeksizin bu hoş kokulu konuya enerjisini harcayan bütün arkadaşlar,sizin aranızda olduğum için çok gururlu ve mutluyum .Herkese çok çok teşekkürler...

Jakin beğendi.
oyaağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 09:36   #28
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sevgili Cezzar heyecanla bekliyoruz.Teşekkürler.

Jakin beğendi.
Eski 29-10-2007, 11:58   #29
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaslar, ben de heyecanla bekliyorum, kagit ustunde nasil duracak roportaj diye. Mine Hanim ve memet bey ile yazistim; insallah kasim'in 10'una yetistirecegim, ve roportaj dergimizin Aralik ayi sayisinda olacak sanirsam.. Ama bir yandan da roportaji yaziya aktarirken, aciliyeti oldugunu dusundugum bilgilere rastladikca sizlere kucuk kucuk aktaracagim. Ben de en az sizin kadar heyecanliyim ...

Hah sunu soyleyeyim mesela; -zaten cogumuz biliyoruz ama, tekrar edeyim- diktigimiz celikleri kesinlikle soguk ortamda birakmamaliymisiz. Ilik ve yine hafif nemli ortamda olmalilarmis. Yani tropik iklim gibi.

Selamlar..

Jakin beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024