agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 4 Gönderen Omarbis
  • 2 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen Omarbis
  • 1 Gönderen Mesut Temiz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2019, 00:03   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2019
Mum çiçeği çiçeklenme durumları

Yeni üyeyim. Takip ediyordum fakat üye olmamıştım. Tomurcuga benzer çıkıntılar var buradan mı çiçek açıyor. Eğer açıyorsa bu mevsimde nasıl bir besin vermem gerekiyor. Eğer yardım ederseniz sevinirim. 1 yıldır bekliyorum 🙂

Eklenen Resimler

Omarbis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 00:52   #2
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Omarbis Mesajı Göster
Yeni üyeyim. Takip ediyordum fakat üye olmamıştım. Tomurcuga benzer çıkıntılar var buradan mı çiçek açıyor. Eğer açıyorsa bu mevsimde nasıl bir besin vermem gerekiyor. Eğer yardım ederseniz sevinirim. 1 yıldır bekliyorum 🙂
Evet, mum çiçeği çiçeklerini o çıkıntılardan açar.. Çiçekler döküldükten sonra da o çıkıntıların kesilmemesi veya zarar verilmemesi önemli, çünkü daha sonra tekrar tekrar o çıkıntılardan çiçek açacaktır... Yalnız benim tahminim şimdi günler kısaldığı için yaz başına kadar bekleyecektir bitkiniz çiçek açmak için...

Selma_321 ve Omarbis beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 15:24   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Evet, mum çiçeği çiçeklerini o çıkıntılardan açar.. Çiçekler döküldükten sonra da o çıkıntıların kesilmemesi veya zarar verilmemesi önemli, çünkü daha sonra tekrar tekrar o çıkıntılardan çiçek açacaktır... Yalnız benim tahminim şimdi günler kısaldığı için yaz başına kadar bekleyecektir bitkiniz çiçek açmak için...
bitki büyütmede kullanılan mor ışık veren ledler var. güneş ışığını taklid eden. o ledlerden ışık yapsam kandırabilirmiyim acaba

Mesut Temiz beğendi.
Omarbis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 18:56   #4
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Omarbis Mesajı Göster
bitki büyütmede kullanılan mor ışık veren ledler var. güneş ışığını taklid eden. o ledlerden ışık yapsam kandırabilirmiyim acaba
Teorik olarak olur sanırım... Ancak herhalde süreyi yavaş yavaş arttıracak şekilde ayarlamak gerekir bitkiyi kandırmak için, ki biraz uğraştıracaktır... Bol şans diliyorum...

Omarbis beğendi.
Eski 18-02-2020, 12:26   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2020
Merhaba herkese,
uzun yıllardır agaclar.net takipçisiyim ancak birtürlü tek bir türe adapte olamıyordum. Menekşeler, orikedeler derken Anamur'da bir ağaca sarılmış olarak kırık bir saksıda gördüğüm mum çiçeği beni çocukluk günlerime götürdü. Anneannemin evinde onlarca çiçeği ve gece odayı dolduran kokusu aklıma geldi ve başladı mum çiçeği tutkum. Yıllarca oradan aldığım çeliğin gelişip büyümesini takip ettim. Bu mum çiçeğimden sürekli yeni çelikler alarak hediye ettim çiçek seven herkese.
Sonunda çiçek de açtı ancak taşındım ve yeri değişince malesef 3 yıldır çiçek alamaz oldum mum çiçeğimden.
Önerilerinizi bekliyorum tecrübeli üyelerden

KeenOnFlowers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 08:19   #6
Ağaç Dostu

mahir hoyas's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2019
Hoyalar’da dahil olmak üzere tüm çiçekler besin ve ışığa ihtiyaç duyar.
Sanırsam taşındığınız yerde yeteri kadar ışık görmüyor ve gübrelenmiyor.
Tecrübelerime dayanırsak hoyalar gübreye bayılan bitkiler

mahir hoyas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 10:18   #7
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahir hoyas Mesajı Göster
Hoyalar’da dahil olmak üzere tüm çiçekler besin ve ışığa ihtiyaç duyar.
Sanırsam taşındığınız yerde yeteri kadar ışık görmüyor ve gübrelenmiyor.
Tecrübelerime dayanırsak hoyalar gübreye bayılan bitkiler
Peki ne tarz gübreler kullanıyorsunuz.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2020, 21:56   #8
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Hoya Neden Çiçek Acmaz

Merhabalar, annemin 1.5-2 yıldır yetiştirdiği hoya çiçek açmıyor sebebi ne olabilir? Resimde ki gibi gayet sağlıklı görünüyor.

Eklenen Resimler

EmineYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2020, 10:59   #9
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EmineYıldız Mesajı Göster
Merhabalar, annemin 1.5-2 yıldır yetiştirdiği hoya çiçek açmıyor sebebi ne olabilir? Resimde ki gibi gayet sağlıklı görünüyor.
Hoya türleriyle yakından ilgilenen ve çiçek açtırmak için etkili, özel yöntemler bilen arkadaşlar varsa onların açıklamalarından ben de yararlanacağım.. Ancak bunun dışında kendi gözlemimi paylaşmak istedim. 20 yıldan fazladır baktığım hoya carnosa'larım var... Ana bitkiden çok sayıda çelik köklendirdim ve dağıttım...

Aynı bitkiden alınan ve aynı ortamda yanyana tutulan, birbirinin aynısı saksılarda aynı tür toprağa dikili ve aynı miktarda sulanan iki hoya'nın bile çok farklı çiçek açma eğilimleri gösterdiğini gözlemledim... Köklendiğinin ertesi yılı, daha 1 metre uzunluğa gelmeden açmaya başlayanlar olduğu gibi metrelerce uzadıktan sonra bile açmayanlar oldu...

Bunlardan 10 yıl kadar önce kendime ayırdığım 2 tanesinden biri çok erken çiçek açmaya başladı ve her yıl çiçek sayısını daha da arttırarak devam etti... Hatta kocaman ana bitkiden de çok daha fazla çiçek açıyor... Diğeri, daha iri ve sağlıklı görünümlü bir bitki olmasına rağmen ancak 2 yıl kadar önce ilk defa çiçek açtı ve çiçek sayısı da çok az... Bu ikisini bu yaz iki farklı tanıdığıma hediye ettim...

Bu yüzden ben çiçek açmaya karar verme işini bitkiye bırakıyorum ve bitkiye sağlıklı büyüme ortamını sağlamaya odaklanıyorum... Hoya carnosa geçirgen ve verimli bir toprak, uzun süreli ve yakıcı güneşe maruz kalmadığı aydınlık bir ortam, oda sıcaklığı, hava cereyanlarından korunma, toprak kuruma belirtileri gösterdiğinde sulama ve yapraklarında nem (ben fısfısla birkaç günde bir su püskürtüyorum, mümkünse her gün yapmanızı öneririm) seviyor/istiyor... bunlar sağlandığında gayet sağlıklı gelişiyor...

Sağlıklı olduktan sonra çiçek açma işini bence bitkiye bırakın, o en uygun kararı verecektir.. Zaten büyüdükçe mutlaka çiçek de açacaktır...

Not: Gözlem ve deneyimlerim yalnızca hoya carnosa ile ilgili... Diğer hoya türlerine hiç bakmadım...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024