agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni213Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2014, 19:21   #1
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Tohumdan Hoya Yetiştirmek

Arkadaşlar ben de dün yabancı bir siteden hoya tohumları aldım. Maddi olarak daha uygundu. Çelik almak biraz pahalı çünkü. Umarım kargoda uzun süre kalmaz. Çünkü tohumları mümkün olan en kısa sürede ekmek gerekiyormuş. Yetişirler mi bilmem ama şansımı denemek istiyorum. Eğer yetiştirebilirsem çok mutlu olacağım . Tohumlarla ilgili bilgisi olan, varsa paylaşırsa sevinirim.

hazan-z beğendi.
esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 23:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Ne tesadüf Esma hanım. Dün benim elime de bir kaç tohum geçti ve şöyle bir uygulama yaptım:kabın içine normal nemli hoya toprağı karışımı koydum,tohumları bunun üzerine yerleştirdim ve üzerine de yine nemli hindistan cevizi torfu serptim. Bugün baktım üzerindeki hindistan cevizi torfu kurumuş ve hemen yine nemlendirdim. Okuduğuma göre çok kısa sürede çimleniyorlarmış. 6-12 saat,ya da bir veya iki gün sonra. Bu kadar çabuk. Ama tohumlar bayat ise çimlenmeyebiliyorlarmış. Benimkiler 24 saati geçti ve henüz çimlenmediler. Bekliyorum.

hazan-z beğendi.
edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 00:02   #3
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Sayın edelvays58 ,
Umarım çimlenirler . Çok teşekkür ederim cevapladığınız için . Bakalım benimkiler de gelirse hemen ekeceğim . Deneyimlerimi de paylaşırım sizinle . Bir de birkaç sitede görüntüler buldum yabancı dilim olmadığından anlayamadım ama görseller kafamda az çok fikir oluşturdu. Linklerini ekliyorum belki size de yardımcı olur.

Hoya Pachyclada seeds - Hoya Forum - GardenWeb - Hoya Seed Pod

hazan-z beğendi.
Eski 24-11-2014, 12:38   #4
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Çok güzel olur sayın maki01 ben de tohumlarım elime ulaşır ulaşmaz (acaba çok geç kalır mı? sabırsızlıkla kargoyu bekliyorum ) yetiştirmeyi başarabilirsem hergün resimlerini paylaşmayı planlıyorum : Bana şans dileyin arkadaşlar ...

hazan-z beğendi.
Eski 24-11-2014, 13:18   #5
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Bu arada tohum çimlendirmeyle ilgili bir site daha buldum ekliyorum arkadaşlar ... The Accidental Quilter: Summer Hoya Fun

hazan-z beğendi.
Eski 24-11-2014, 13:32   #6
Ağaç Dostu

Neyse ben buraya yazayım bildiklerimi. Yeni başlık açılınca oraya taşınır. Esma hanım, mum çiçeği tohumlarını alırken her şeyden önce güvenilir bir yerden almanız gerekiyor. Çünkü ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Hangi tür ya da türlerin tozlaşması ile elde edilen tohumlardır? Ne zaman toplanmışlar? Tohumların tazeliği çok önemli. 3. haftadan sonra çimlenmeleri çok zor. Benim tohumlar Pubicalyx tohumları,ama o esnada lacunosa ve obscura da açıktı. Tozlaşmanın bu türler arasında yapılmış da olabilir,ya da sadece pubicalyx çiçeği de tozlaştırılmış olabilir. Onun için benimkisi sadece merak:ne çıkacak:-))

tabus, hazan-z ve esmaesma beğendi.
Eski 24-11-2014, 13:35   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmaesma Mesajı Göster
Bu arada tohum çimlendirmeyle ilgili bir site daha buldum ekliyorum arkadaşlar ... The Accidental Quilter: Summer Hoya Fun
Teşekkür ederiz Esma hanım. Demek ki üzeri örtüldüğünde nem ve sıcaklık artacağı için çimlenme şansı daha yüksek.

Eski 24-11-2014, 14:44   #8
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Son linkte her ne kadar toprak karışımı dense de sfagnum yosununda çimlendirilmiş gibi duruyor.

hazan-z ve esmaesma beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 14:54   #9
Ağaç Dostu

Her iki ortamda da aynı oranda başarı sağladığını ifade etmiş :hoya karışım toprağı ve vermiculit sfagnum yosunu ortamı. Kapalı sera ile başarı daha yüksekmiş....

maki01, hazan-z ve esmaesma beğendi.
Eski 24-11-2014, 14:55   #10
Ağaçsever

sinanus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
merhabalar
bende 3 ay önce kadar 120 adet kadar degişik tür hoya tohumu aldım.10 gün gibi bir sürede elime gectiler.hepsini 2 tohum olacak sekilde vermikülit ve coco peat karısımına diktim.(karısımı kaplara döktükten sonra tohumları bırakıp ustune yarım santim kalınlıgında tekrar karısım döktüm
tohumları suladıktan sonra akvaryum icerisinde bakıma aldım.2 hafta sonra 2 tanesi yeserdi.fakat yeserdikten sonra cok hassas oluyolar sanırım 4 günde ikiside soldu.sanırım tohumların kalitesiz oluşundandı.

sinanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 15:53   #11
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Asıl ben teşekkür ederim sayın edelvays58 . Bu arada tohumlarda bir gelişme oldu mu acaba?

hazan-z ve edelvays58 beğendi.
Eski 24-11-2014, 15:53   #12
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Arkadaşlar acaba tohumları hangi siteden aldığımızı paylaşmamızda bir sakınca var mı çünkü ben çok da güvenilir bir siteden almadım. (sadece fiyat olarak uygun geldiği için şansımı denemek istedim ) . Sayın edelvays58 de yazmış güvenilir site olmalı diye çünkü . Eğer paylaşmamızda sakınca yoksa Sayın edelveys58 ve sayın sinanus da nereden aldıklarını yazabilirlerse sevinirim . Teşekkürler.

Eski 24-11-2014, 16:06   #13
Ağaçsever

sinanus's Avatar

ben taylanddan aldım aliexpress uzerinden ama pek tavsiye etmem,

Eski 24-11-2014, 16:31   #14
Ağaç Dostu

Esma hanım, inanmayacaksınız ama yarım saatte bir tohumları kontrol ediyorum. Henüz yeşile benzer bir şey göremedim. İlk çıktıkları anda fotoğraflayıp burada paylaşacağım. Benim tohumlarım güvenilir bir arkadaştan hediye. Oluşan tohumları da gördüm. O anda çiçek açan hoyaları da biliyorum ama şu da var:bazı tohumlar taze de olsa çimlenmeyebilirmiş. Bana gelen tohumlar sayıca 40 a yakındı. Ama bazıları daha küçük,bazıları daha büyük. İçi boş olanlar da çıkabilir. Her şey mümkün..

Eski 24-11-2014, 16:51   #15
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Sayın edelvays58 ,
inanın ben de hergün hoya carnosama çıkıp bakıyorum evim karanlık olduğundan binamızın son katında çünkü . Sizi çok iyi anlıyorum insan bir an önce geliştiğini hatta çiçek verdiğini görmek istiyor . Siz de sanırım biran önce çimlendiklerini görmek istiyorsunuz . Umarım başarırsınız . Kolay gelsin

Eski 24-11-2014, 16:53   #16
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Sayın sinanus maalesef bende aynı yerden aldım.

hazan-z beğendi.
Eski 24-11-2014, 18:19   #17
Ağaçsever

sinanus's Avatar

eger aliexpresden aldıysanız biraz zor.uzun zamandır o siteden degişik ürünler alıyorum ama 3 ay öncesine kadar hoya tohumu yokdu bir anda onlarca satıcı cıktı hoya tohumu satan,süpheliydim alırken ama denemek istedim ve sonu husran,ama yinede birkacı cıkabilir dikkatli olunda mantar hastalıgı olusmasın.

Eski 24-11-2014, 18:56   #18
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Yine de denemeye değer . Ama kargo çok geç gelirse şansım daha da azalır diye düşünüyorum . Mantar oluşmaması için önerileriniz varsa lütfen paylaşın. Deneyip hep birlikte göreceğiz ...

Eski 24-11-2014, 19:37   #19
Ağaçsever

sinanus's Avatar

sera benzeri bir ortam yaratacagınız kesin ama içerdeki nemi kontrol etmezseniz kısa surede bitkileriniz **** tohumlarınız zarar görür havalandırmanız ve tohumu ektiginiz topragın kurumasına izin vermeniz gerekiyor.

hazan-z beğendi.
Eski 24-11-2014, 20:08   #20
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Çok teşekkürler sayın sinanus. Tohumlar elime ulaşır ulaşmaz her aşamasını da sizlerle paylaşarak fotoğraflayacağım.

maki01 ve hazan-z beğendi.
Eski 24-11-2014, 20:26   #21
Ağaçsever

sinanus's Avatar

yardımcı olabildiysem sevinirim.kolay gelsin dilerim hepsi yeserir.

maki01, hazan-z ve esmaesma beğendi.
Eski 24-11-2014, 23:03   #22
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edelvays58 Mesajı Göster
Her iki ortamda da aynı oranda başarı sağladığını ifade etmiş :hoya karışım toprağı ve vermiculit sfagnum yosunu ortamı. Kapalı sera ile başarı daha yüksekmiş....
Metinde dediğin gibi ancak sfagnumlu tohum çalışmasında vermikulit fotoğrafta hiç görünmüyor. Belki sfagnumun altında nem tutucu olarak kullanmıştır.

Menekşeler için kullandığım sfagnumun pH'ı 4.5 civarında idi, vermikulit ise nötr yani pH'ı 7. Akla vermikuliti pH yükseltmek için kullandığı da geliyor

Eski 24-11-2014, 23:10   #23
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sinanus,

Pek çok kaynak hoya tohumu çimlendirilen toprağın nemli ama ıslak olmaması gerektiğini yazıyor.

Haklısınız hassas bir konu. Aşırı su ile tohumu çürütmemek lazım ancak toprağın kurumasına izin vermek de bana çok doğru gelmiyor.

Eski 24-11-2014, 23:30   #24
Ağaçsever

sinanus's Avatar

evet haklısınız aslında ama, ben bunu sulamak yerine tohumların içinde tutuldugu kabın nemlendirilmesi ve( kap toprakta eriyen kucuk saksılardansa) o saksıları nemlendirmekle çözmeye calıstım.aslında sonuc aldım ama sanırım yinede nem ve sulama sorununu çözemedim ki bitkiler cıkar cıkmaz curudu.
bir dahaki denememi aleyagardendaki videoya göre yapmayı dusunuyorum.

Eski 24-11-2014, 23:36   #25
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hassas sayılan tohumlardan sadece afrika menekşesi tohumu ile ilgili deneyimim var. O da sürekli nem istiyor. Pastanelerin kullandığı şeffaf kapaklı kutularda arada ince başlıklı fısfısla toprağı nemlendirerek yetiştiriyorum.

Bu arada Aleya video linkini paylaşırsanız sevinirim

Eski 24-11-2014, 23:55   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinanus Mesajı Göster
evet haklısınız aslında ama, ben bunu sulamak yerine tohumların içinde tutuldugu kabın nemlendirilmesi ve( kap toprakta eriyen kucuk saksılardansa) o saksıları nemlendirmekle çözmeye calıstım.aslında sonuc aldım ama sanırım yinede nem ve sulama sorununu çözemedim ki bitkiler cıkar cıkmaz curudu.
bir dahaki denememi aleyagardendaki videoya göre yapmayı dusunuyorum.
Sn sinanus,merak ettiğim tohumları arada hiç havalandırmış mıydınız ,yoksa uzun süre kapalı kalıp birden mi kapağı açtınız?

hazan-z beğendi.
Eski 25-11-2014, 00:31   #27
Ağaçsever

sinanus's Avatar

tohumlar surekli hava alıyorlardı.akvaryumda hava alabilecekleri kadar acık bölüm vardı.uzun sureli kapalı kalmaları sakıncalı olabilir.

evet sevgili maki01 bende fıs fıs kullanarak nemlendirme yapıyorum,ilk dikim anında sadece hafif bir sulama yapmıstım.

link asagıda:
sanırım toprak **** benzeri materyaller kullanmadıkları için mantar sorunu olmuyor.

Watering Hoya seeds sown on paper towel - YouTube

Eski 25-11-2014, 02:40   #28
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmaesma Mesajı Göster
Mantar oluşmaması için önerileriniz varsa lütfen paylaşın. Deneyip hep birlikte göreceğiz ...

Kullanacagın toprak karışımını fırında +100 derecede 15 dakika tutup , fırın soğuyuncaya kadar içinde bekleterek strelize edebilirsin.

hazan-z beğendi.
Eski 25-11-2014, 18:23   #29
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Videoda tohumun sadece ilk çimlendirme işlemi anlatıliyor, devamında neler yapılıyor?

Eski 25-11-2014, 18:56   #30
Ağaçsever

sinanus's Avatar

iyi aksamlar
devamını blog sayfalarında okudugum kadarıyla söyle anlatıyolardı.
tohumlar cimlendikten sonra ekim yapıyolarmış ama onuda dikim degilde daha cok toptagın ustune bırakmak olarak yazmıslardı.cok az torf ekliyolarmıs tohumların uzerine,ama yinede tam bilgi vermemişler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024