agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler
  • 11 Gönderen missmenas
  • 14 Gönderen missmenas
  • 6 Gönderen mrduran
  • 3 Gönderen delete61
  • 4 Gönderen missmenas
  • 6 Gönderen missmenas
  • 12 Gönderen missmenas
  • 5 Gönderen delete61
  • 13 Gönderen ninina84
  • 1 Gönderen Denizardacan
  • 3 Gönderen missmenas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2012, 21:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Red face Ahşap üç kat raf yapımı.

Sevgili Hoya sever Dostlarım, Değerli agaclar.net ailesi...

2013 Yılının tüm Doğa Dostlarıma, Huzur, Sağlık, Mutluluk tabiikinede bol Hoyalarla dolu bol çiçekli geçmesini Temenni ederim.

Hepimizin evinde çok çiçek yoktur, bazılarımızında o kadar çokturki nereye koyacağımızı şaşırırız koltuk arkalarına bile çiçek koyan birçok arkadaşımızı duymuştum

Malzemeleri resimledim illaki bu malzemeyi kullanmanız gerekmiyor. Biraz yaratıcı olabiliriz. Mesela birkaç örnek aklıma gelen sıralayabilirim. Kullanmadığımız eski raf sistemli kitaplıkları bölüp duvara raf olarak monte edebiliriz.

Kullanılmayan şifonyeri ortadan 2 ye bölüp, çekmece kapaklarınıda içerisine raf altına metal L konsol demirle sabitleyebiliriz.

kullanılmayan bir kenara atılmış vitrini sera olarak kullanabiliriz mesela, bu yöntemi bir Hoyacı dostumuz uygulamasını yapmıştı belki bu başlığa resimlerinide koyabiliriz.

Yani kullanılacak malzemeyi Evimizde var olan larlada değerlendirebiliriz.

Eski Ahşap perde bantları yerini kartonpiyerler aldı bu malzemeyi, pencere önünde denizlik mermerine ilave güzel hoya yetiştirebileceğimiz bol aydınlık olması nedeniyle yapılabilir. Örneği benim sayfamda vardı yeni ahşapla yapılmıştı, dediğim gibi illaki yeni materyaller satın alınmasıda gerekmiyor.

Birbaşka Hoyacı Dostumuzda akvaryumunu köklendirme serası olarak ve birbaşkasıda evindeki çamaşır sepetini bu yöntem için kullanmıştı.
Bu görselleri isterimki bu başlık altında toplayabilelim özel başlıklarda bunun gibi paylaşılmaya değer değerli bilgileri sayfaların arasında kaybolmasın.

Sizlerinde dikkatini çekebilecek böylesi yaratıcı görselleri bu başlık altında paylaşmanız veya bizzat Sizlerin deneyimlerinizi görsel olarak bizlerle paylaşmanız dileğiyle...

2013 yılına nerde nasıl karşılamayı bana soran olsaydı, bugünkü çabam hiç aklıma gelmezdi. Eşiminde iş yoğunluğu nedeniyle Bodrum Yılbaşı Galası iptal edildi.
Veee iyiki iptal edilmiş Hava çok güzel yarı güneşli arada bir yağmur serpiştiriyor ve ben öylesine mutluyumki raf düzeneğimin ahşaplarını boyamasını ve zımparalnamasını yapıyorum
Dermişimki her Yılbaşı galası böyle geçsin

Malzemeler sırasıyla...
Yan direkler 4x6x110cm
üst tablanın altına koyulacak kayıtlar 4x6x150cm
üst tabla 1,8x50x150 Su kontrası.
Üst tabla montaj vidası 4x30 nolu vida
Ahşapların bağlantı vidası 5x70 nolu vida
2 farklı zımpara kağıdı birisi çok kalın biriside ince temizlik için.
Ham ahşap kullanılacağı için koruyucu boya malzemesi Subazlı vernik, Subazlı Ahşapboyası Su bazlı emprenye boyası, bu üç malzemeyi güzelce karıştırıp %10 su ile inceltip ahşaba fırça ile uygulamasını yaptım. İsteğe bağlı Ahşap Boyası kullanılmayabilir. Ben Renk vermesi için koyu kahverengi kullandım.
Boyalı cilanın Kış aylarında kuruma süresi 3 saat bu dikkate alınmalı...
zımparalama ve boyama bitti en kısa zamandada montajlamayı görsel olarak yayınlarım.

Eklenen Resimler

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 21:38   #2
Ağaç Dostu

Vernik uygulaması bitmiş hali...
Montajını eşimle birlikte yapacağız, montaj için vidalamaya uygun matkap gerekiyor. Fabrikada unutmuş, en kısa sürede montajlama görselleride geliyor...

Ve Sizlerinde buna benzer yaratıcı, hertürlü kullanıma elverişli paylaşımlarınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2013, 14:39   #3
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Mâşallah, iş başa düşmüş, ne güzel.

Ahşaptan düşündüğünüz raf için ağaç kavelya önerisinde bulunacaktım, ama araştırınca, birleştirme elemanları arasında, metal kavelya ve Cam Elyaf Takviyeli Plastik (CTP) tekniğine rast geldim.

Bazı ağaç türlerinden mamûl odun kompoziti malzemelerin rutubet altında birleştirilmesinin ince hesaplarından anlamam ama benim gibi acemi birisinden yapım sonrası artan malzemenin çok olacağını söyleyebilirim.

Çivisiz yapmak için askıda raf yapımı da mümkün mü acaba?...)).

Kolay gelsin, sabrınız ve hoş görünüz için teşekkürler. Sizler gibi çalışan ile dışardan vaaz verenin farkı efendim.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 23:47   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Ablacım yeni yılın sana, ailene ve tüm sevdiklerine ve de ağaçlar net ailesine sağlık, sıhhat, mutluluk, huzur ve neşe getirmesini temenni ederim. Öncelikle hoş bir konuda sayfa açman beni çok mutlu etti, internette raflarla ilgili araştırma yapınca genelde kitap rafları buluyorum, sağlamlık açısından çiçeklere uyarlamak istediğimde kiracı olduğumdan duvara monte etmek de pek mümkün değil.

Arkadaşlarımdan gelecek değişik fikir ve görsel örneklerle uygun bir model seçmem de kolaylaşacak. Şimdiden katılım yapacak tüm arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Ayrıca sana da kolaylıklar diliyorum, Ellerine sağlık, aşama aşama anlatman ve görsellerle desteklemen çok güzel.
A bu arada köyün tamamını göremesem de arka bahçende çok güzel. Sera işi bitince eminim sıra bahçeye de gelecektir. Düşüncesi bile çok güzel.

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 20:27   #5
Ağaç Dostu

Sevgili Delete61,

Temennilerin için çok Teşekkür ederim. Bahçeyi görüntülemek istemiştim ilk taşındığım zaman. Benim bile gözüme çok bakımsız gelen bir yeri inanki görüntülemekten, vazgeçtim.
Bahara yakın ilk görselleri ve gelişimiyle sık sık görseller ekleyeceğim. Bahçeyle çok iş var çünki. Bahçeye ahşap çardakla, ahşap çit duvarı yapılacak. Çardağı kuracağımız yer zaten hazır çok gelişmiş bir asmanın altında olacak. Sonrasında Sebze dikimi yapacağım organik tarım, yarasa gübresini taabikine tercih edeceğim.

Şimdiden sebze tohumu bulmam gerekiyor fideleride kendim yetiştirmek istiyorum.

Hoya Serada hala bir dünya eksiklikler var, zamanımın çoğunu bu eksikliklere harcıyorum.

Zemindeki taban tahtasındaki aradaki boşlukları vernik ve ahşap tozuyla karıştırıp macun yapıyorum ve çok zorlanıyorum tahtalar hep açıldı aradaki boşlukları doldurup son verniğini uygulamasını yapıyorum.

Sayfaya pek ilgi oluşmadı galiba, raf sistemleriyle alakalı Sizlerden, sorular ve görseller bekliyorum hala

Eski 06-01-2013, 20:51   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba efendim,

Mâşallah, iş başa düşmüş, ne güzel.

Ahşaptan düşündüğünüz raf için ağaç kavelya önerisinde bulunacaktım, ama araştırınca, birleştirme elemanları arasında, metal kavelya ve Cam Elyaf Takviyeli Plastik (CTP) tekniğine rast geldim.

Bazı ağaç türlerinden mamûl odun kompoziti malzemelerin rutubet altında birleştirilmesinin ince hesaplarından anlamam ama benim gibi acemi birisinden yapım sonrası artan malzemenin çok olacağını söyleyebilirim.

Çivisiz yapmak için askıda raf yapımı da mümkün mü acaba?...)).

Kolay gelsin, sabrınız ve hoş görünüz için teşekkürler. Sizler gibi çalışan ile dışardan vaaz verenin farkı efendim.

Saygılarımla lütfen.
Sayın Mrduran,

Eşim Ağaçişleri Endüstri mühendisliği bölümü mezunu aynı zamanda İç Mimar olması nedeniyle, kafama takılabilecek hertürlü ahşapla ve tasarımla alakalı sağolsun çok yardımı dokunuyor.

Sizin nette araştırma yaparken karşılaştığınız teknik raf yapımında MDF ve sunta gibi levha esaslı malzemelerde kullanılabiliyormuş. ( ..muş.. mış lı sözlerime devam ediyorum eşimin aktardıkları çünki)
Benimdoğal ahşabı tercih etmemdeki sebep neme dayanıklı hale getirilebilmiş işlemlere sahip olmasıdır. Doğal ahşaba emprenye malzemesi kullanılınca, Mantar gibi hastalıklarda ortadan kalkıyor.

Sorunuza gelince çivisiz raf yapmak mümkün istediğiniz kat uygulamasınıda yapmak mümkün.

Yinede tavana bu defa delik açmak gerekecek.
Raf olarak kullanacağınız ahşapların 4 köşesinede delik açmanız ve bu deliklerden Sicim ipleri geçirip altına düğüm atarak raf uygulaması yapılabilir tavana asma uygulama tekniğiyle...
Basit bir yöntemdir ve bir okadarda otantik bir dekorasyon oluşturur düşüncesindeyim.
Not. En basit bulunabilen malzeme olarak birçok kişinin ilk aklına gelen Mdf ve Suntadır. Bu iki malzemeyi ham olarak tercih edilmesi sorun yaratabilir özelliklede mantar olayında bitkilerede çok zararı dokunabilir. Bu malzemeler tercih sebebi olacaksa mutlaka uygun boyayla boyanması gerekiyor veya bu malzemeler kaplamalı boyanmış olarakta bulmak mümkündür.

Eski 06-01-2013, 21:05   #7
Ağaç Dostu

Nihayet dün akşam rafları tamamladık tamamlamasınada Sera raflara hazır değildi.
4 gündür ancak yarısını bitirebildim macun ve vernik yarısına kadar tamamlandı.

Soba yanıyor çay içmek için Misafir bekliyorum derken Seranın ilk ve Yeni Yılın ilk Misafiri Taner Angay Bey ve Eşi Tülin hanım 2 gün misafirim oldular.
Dostluk harika bir duygu Antalya'ya olan özlemim bir nebzede olsa hafifledi.

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2013, 22:19   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Ablacım sicim iplerle raf uygulaması çok güzel bir fikir, el işi derslerinde makreme ipleriyle öğretmenlerimiz 2-3 katlı sarkaç yaptırırlar dı (Öğretmenlerimi Saygıyla anıyorum).
Raflar ne kadar güzel olmuş, ellerinize emeğinize sağlık. Baharın bir an önce gelmesini istiyorum, çünki hoyalarının tamamının çiçeklenmiş halini göreceğim, hem de bahçeni diğer üyelerimizin bahçeleri ile birlikte takip edebileceğim. Her paylaşılan bahçe sahibinin ruh güzelliğini yansıttığı düşündüğüm den mutluluğum bir kat daha artıyor.

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 11:29   #9
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhaba Sn. Missmenas,
Elinize sağlık. Raflar güzel ve kullanışlı görünüyor.
Önceki mesajlarınızda üyelerden kendi buldukları raf çözümlerini paylaşmalarını istemişsiniz. Benim duvardaki rafım pek yaratıcı değil ama fazlasıyla iş görüyor. Hazır satılan rafların ebatları balkonuma uymayınca kendi rafımı kendim yapmaya karar verdim. Malzeme olarak Bauhaus'ta hazır olarak satılan ahşap panelleri kullandım. Yalnız bunlar 2-2,5 metre boyunda olan panellerden değil. Üçlü ya da ikili paketler halinde değişik ebatlarda kesilmiş ithal panellerdi. Bauhaus'un satış sitesinde resim bulamadım maalesef. Benim aldıklarım 80cm uzunluğundaydı ama genişliklerini hatırlamıyorum. Rafların genişilik ve uzunluklarını önceden belirleyip aldığım panelleri orada bu ebatlara göre kestirdik. Böylece bize sadece işin montaj kısmı kaldı. Parçaları tutkal ve vidalarla birbirine sabitledikten sonra raflarım hazırdı. Yalnız bu malzemede vidalar için önden matkapla yuvalar açılması gerekiyor. Aksi taktirde çatlamalar oluyor. Tecrübeyle sabittir =)

Eklenen Resimler

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 12:46   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Kolay gelsin sevgili Mismenas,
Önceki raflarınızdan daha kullanışlı olacağa benziyorlar üç kat raf daha fazla saksı demek, ellerinize sağlık.
Sayfayı baştan takip ediyorum kafamda fikir elimde de malzeme var da yapacak adam yok.Enerjinize hayranım zaten maşallah diyeyim.
Elimde kullanmayı artık düşünmediğim yeni kitaplıklarım var, ve bunlarla raf sistemleri ve çocukların odasına da kitaplık raf sistemleri kurmayı düşünüyorum, ancak,
hem apartman içinde testere, vida, matkap biraz gürültü çıkaracak hem de benim malzemeler kaplama boyalı, (ne demekse işte) ve rengi siyaha yakın çok koyu. Kaplamaları sökmek ya da üzerini açık renge boyamak mümkün mü acaba, çünkü ancak boyama bittikten sonra işleme başlanabilir.
Bilemiyorum hala beklemedeyim.
Size kolay gelsin, seranın da tüm eksiklikleri en kısa sürede sizi de yormadan bitsin inşallah. Allah yardımcınız olsun, sevgiler.

delete61 beğendi.
Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 19:44   #11
Ağaç Dostu

Sevgili Delete61,
güzel dileklerin için Teşekkür ederim.
Baharın gelmesini inanki bende çok istiyorum. Bahçemle alakalı bir başlık şimdilik düşünemiyorum, inanki o kadar çok zorlanıyorumki tek başıma birdünya Hoyanın bakımı ve hergün sobayı yakmak seranın ısı dengesini koruyabilmek o kadar külfetliki benim için. Artık baharın sıcak huzuru gelsin diyebiliyorum.
askılı raf benimde çok hoşuma gidiyor bakalım ileride düşünebileceğimiz ne fikirler çıkacak

Sevgili Ninina84,

Sizin rafta muhteşem kullanışlı bir okarda pratik yapılmış. Hem balkon hem ev ortamı için çok ideal.
Açıklamalarınızda çok yol gösterici, ayrıcana Teşekkür ederim.
Bauhaus ve Koçtaş gibi büyük yapı Marketlerin Atölyelerinin olduğunu eminim birçok kişi bilmiyordur.
Bu marketlerden istenilen ölçülerde veya hazırda satılan tek raf sistemleriyle, Sizinki gibi istenilen ölçülerde veya istenilen raf kat sistemiyle montaja hazır hale getirttirebilir olması, bizler gibi bitkilere istenilen ortamı sağlamak için kolay bir çözüm.
Vidalamak için bu tarz Yapı marketlerden raf almak isteyenlere uyarınızda ayrıca çok hoş. Mutlaka vida deliklerini açtırtmalıyızki çatlama olayınıda ortadan kaldırabiliriz.
Bendeki raf sistemindede birkaç yerde çatlama oldu çünki.
Teşekkürler görsel paylaşım ve açıklayıcı katılımınız için. Rafınızı sağlıklı bol çiçekli bitkilerinizle sağlıcakla kullanmanızı Dilerim.

Sevgili Denizardacan,

elinizdeki malzemeleri hazır halde olduğunu düşüyorum. Rengi Sizin Evinizdeki Mobilya ahengini bozmayacaksa kesinlikle kaplamalı olması, Sizin için daha kolay montaj Size bir fikir Yakınınızda Mobilya atölyesi Veya bu işi yapabilecek bir atölye var ise, orda çalışanlardan birisi, hafta sonu veya Mesai bitiminde Evinize çağırabilirsiniz.
En fazla 1 Saat sürer montaj.
Önemli olan Siz malzemenizin teferruatını ve ne istediğinizi anlatabilmeniz ve Size gelip, istediğiniz sistemde rafınızı yapabilmesi kalıyor tek geriye.
Dilerim düşüncenizdeki raflara kavuşursunuz.

Not. Kaplamalı malzemeler özellikle kolaylık demektir. Yani boyaydı cilaydı uğraştırmaz Sizi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024