agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 4 Gönderen Fatih

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2012, 23:22   #1
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Hoya tannaensis ( sp. Tanna )

Hoya tannaensis ( sp. Tanna )

Bu tür Yeni Gine’de keşfedilmiş (T.Green & Kloppenburg). Yıllardır hoya sp tanna olarak satılmış/bilinmiş ancak 2011 yılında hoya tannaensis olarak yayınlanmıştır.

Tırmanıcı olarak yetiştirilebilecek en güzel türlerden biri diyor Bayan Christina. Köklenmesi biraz zor ancak büyümeye başladı mı güzel gelişiyor.Otsu gövdeye sahiptir.

Açık yeşil yaprakları, yaklaşık 5-9 cm uzunluğunda, oldukça sivri olup 2-4 cm genişliğinde ve merkezi damarları fazla belirgin değil.Yaprakları çok fazla doğrudan güneş ışığı alırsa biraz sarı renk alma eğilimindedir.

Çiçek boyutu 2,5 cm civarında ve her öbek 10-20 çiçeklerden oluşmakta.Çiçekler küçük bir fincan şeklindedir(Aramalarımda daha çok normal şekilde olduklarını gördüm. Acaba fincan şeklinden kastı sıkışık bir yapıda açan çiçeklerin şekli mi? Tereddütlerim var.).
Çiçeklerin kendine has kokusu var. Bir hafta çiçekler üzerinde kalır.Corolla çoğunlukla beyaz, corona hafif pembedir (bazen çiçekleri tam pembe bazen de tam beyaz açabiliyormuş).

Ben bu türü Missmenas ablamdan edindim. O günlerde Elindeki en sağlıklı olanı göndermişti. Yedeği sende olsun misali. Bildiğim forumda 3-4 kişide olduğu belki daha fazla olmuştur.
Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Gayet istikrarlı güzel gelişiyoruz. Birkaç kez biraz susuz kaldı ama fazla etkilenmedi. Buda diğer hoyalarım gibi diaomitte. Gelişimi benim için gayet güzel.Belki yavaş bulailirsiniz ama ben ondan pubicalyx’ler kadar hızlı,carnosalar kadarda şımarık olmasını beklemiyorum. Asil bir kişilik kazanmasını istiyorum. Yavaş büyüsün de güzel gelişsin o bile benim için büyük bir şey.

Fazla bir bilgi bulunmadığından tek kaynak Bayan Christina'nın sitesi oldu.Umarım sağlıklı bir çeviri yapmışımdır.

Kaynak: Hoya tannaensis

Çiçekli fotoğraf: Hoya tannaensis sitesinden alınmıştır.

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 23:58   #2
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Güzelmiş Fatih, yapraklar çok büyük değil galiba....Çiçekler biraz büyük gibi duruyor..Hoya dennisii ile şekil olarak farkı ne ? Ben çok benzettim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 00:09   #3
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Aynı yapıya sahip gibi görünseler de yaprak boyutları, yaprak yapıları ve çiçek yapıları farklı. Dennisii daha koyu bir pembe çiçeğe sahip. Ikili çok güzel durur saksı da aslında. Ilk Dennisii çeliğini aynı saksıya dikesim var.

Eski 26-02-2012, 00:19   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Bence de güzel olur. Kokulu mu acaba?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 07:17   #5
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Evet çiçeklerin kendine özgü kokusu var.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024