agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler
  • 2 Gönderen maki01
  • 3 Gönderen memet
  • 2 Gönderen memet
  • 10 Gönderen maki01
  • 2 Gönderen yigit666
  • 2 Gönderen zevren07
  • 5 Gönderen maki01
  • 1 Gönderen salihcan
  • 2 Gönderen yigit666
  • 1 Gönderen yigit666
  • 2 Gönderen maki01
  • 2 Gönderen thisisme
  • 4 Gönderen Erdem 01

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2012, 16:13   #1
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Hoyalarda Besin ( Gübre ) Kullanımı

Hangi aşamalarda hangi gübrelerin kullanıldığı da sık sorulan sorulardan. Ayır bir başlıkta bilgilerimizi paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

selis ve nılgun_dogan beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 17:02   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai de kullandığım gübre sistemini hoyada da kullanıyorum.
Gübreyi azot fosfor potasyum olarak ayrı olarak alıyorum. Mevsimlere göre oranlarını kendim ayarlıyorum.
Ne kadar suya ne kadar gübre oranı yapacağımı adeniumlardaki gibi ayarlıyorum.
Normalde on litre suya on cc. gübre verirken, hoya ve adeniumlarda beş cc. veriyorum. Gübreleme aralarını on gün olarak tutuyorum.
Gübre dışında, deniz yosunu, hümikasit, aminoasit kullanıyorum. Bunlarınn da oranları önerilen miktarın yarısı kadar oluyor.

maki01, selis ve YeniBON beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 20:39   #3
Yeni Üye

drtegeli's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Gübreyi azot fosfor potasyum olarak ayrı olarak alıyorum.
Ayrı ayrı satılıyor mu? Nasıl, nerede, kaça...vb.?

drtegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 23:36   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Burada zirai ürün satan yerlerde açık çuvallarda satılıyor. İstediğim kadar alıyorum. Bir kilosu üç dört lira civarında oluyor. Yarımşar kilo istediğim elementlerden aldığımda, onbeş lira gibi bir rakama bir yıl yetecek gübre almış oluyorum.
Aynı biçimde izlement de alıyorum.

yeşillim ve maki01 beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 00:56   #5
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hoyalarımda standart bir gübre kullanımım olamadı ancak ağırlıklı olarak dengeli olarak tanımlanan gübreler kullanıyorum. Genellikle sıvı olarak satışa sunulan gübrelerin yeşil yapraklı bitkiler için olan reçeteleri, dengeli yani azot (N) , fosfat ( p) ve potas (K)'ın eşit oranda karışıtırılarak hazırlanmış oluyor. İzelement ve aminoasitler de içeriğinde yer aldığı için kullanımı pratik oluyor.

agaclar.net'e ilk üye olduğumda Selahattin Yılmaz'ın mesajlarında okuduğum kolayca akılda kalabilecek bir tanım hep aklımdadır

N=Dal ( Bitkinin yeşil aksamı, yaprakları sürgünler)
P= Döl ( Bitkinin meyvesi, çiçeği )
K= Bal ( Meyvenin, çiçeğin kalitesi )

Elbette sitemizden ya da diğer kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle dağarcığımız genişledi, mesela potasın kök gelişimine olan katkısını da öğrendik ya da fosfatın sadece çiçeklenme için faydalanılan bir besin olmadığını öğrendiğimiz gibi.

Yine de çelikten köklendirdiğim bir hoyanın çiçek vermek için yeterince geliştiği düşünüyorsam, teşvik etmek için P %'si yüksek olan gübreleri veriyorum.

Saksısında tek kökle cılız bir görüntü oluşturan hoyada çelik alıp yeni çeliklerle saksıyı doldurmak için N oranı yüksek gübre kullanıyorum.

Ve bugünlerde enzim çalışması yapıyorum, hoyalarda deneyen arkadaşlar çok başarılı buluyorlar

Eski 01-05-2013, 17:42   #6
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Bu arada hoya ustadlarına sormak isterim, özellikle bu sıcak yaz aylarında hoyalar sık sık fısfıs ile sislemeden hoşlanır mı? suyuna azıcık üre azot karıştırşak. Azotu bitkiler havadan aldığını da düşünerek geldi aklıma.

zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 18:59   #7
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
sayın zevren07 . hoyalar yazın sık sık fısfıs ile sislemeden hoşlanır yalnız kireçsiz su ile doğal kaynak suyu olursa .

M.Çelik ve nur.erdoann beğendi.
yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 23:49   #8
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Eyvallah yiğit666 ben de aritmadan çıkan saf su ile yapıyorum. Kafamda tereddüt vardı, gidermiş oldunuz. Teşekkür ederim.

yigit666 ve YeniBON beğendi.
zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 22:57   #9
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
maki01 daha öncede bu soruyu sormuştum size ve n-p-k olan sıvı gübre önerdiniz peki bu npk oranları ne değerde olmalı hoya için ayrıca fıs fıs yapmak için çeşme suyunu kaynatırsak kireci gidermiş olur muyuz hazır sulara pek güven olmuyor çünkü çalıştığım yerde hazır su kullanılıyor ve çaydanlıklar da kireç tabakası oluşuyor

t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 15:10   #10
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın t.tuncel,

Bitkinin dönemsel olarak ihtiyaç duyduğu N-P-K oranları değişebiliyor. Yaprak ve sürgün gelişimine destek vermek için N ve K oranı yüksek gübre kullanırken çiçeklenme aşamasında P ve K oranı yüksek gübreler verilebilir.

Ben yeni sürgün veren , dal ve yaprak gelişimini teşvik etmek istediğim hoyalarımda kullanımını daha pratik bulduğum için Vilmorin'in yeşil yapraklı bitkiler için ürettiği gübreyi (N-P-K= 5.5-4-5 ) kullanıyorum ancak 20-20-20 ,20-10-20 , 10-10-10 oranlarında satışa sunulmuş olan toz gübrelerde ambalaj üzerinde yazan dozlarda kullanılabilir.

Çiçeklenme için ise elimde bulunan menekşe gübresini (3-8-4) veriyorum.

Başarılı hoya yetiştiricisi arkadaşlarım Kaktüs gübresi ile başarılı sonuçlar alıyorlar. Hala alamadığım için deneyemedim ancak kullanmanızı öneririm.

Eski 19-05-2014, 23:04   #11
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Hoyalara Azot-Fosfor-Potasyum nasıl verilmeli?ne kadarmiktarda verilmeli ?(gelişmesi için)

samur beğendi.

Düzenleyen salihcan : 20-05-2014 saat 07:08
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 16:17   #12
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Arkadaşlar yardım edin

Eski 23-05-2014, 18:03   #13
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

vilmorin kullanıyorum yetiştirdiğim hoyalarda ,yeşil yapraklı bitkiler için sıvı gübre aynı markanın sardunya resmi var üzerindeki etiketinde , ondan'da memnun kaldım, hoyalarınızı toprak karışımında, yetiştiriyorsanız 3 ayda 1 toz yarasa gübresi her saksıya 1 çay kaşığı 1 su bardağı su ile şerbet yaparak sulayın ,ayrıca eğer bulabilirseniz, her sulamada20-10-20 toz gübre ikibuçuk litre suya tepeleme 1 çay kaşığı oranında, karışım hazırlayarak verebilirsiniz .

YeniBON ve salihcan beğendi.
Eski 23-05-2014, 18:39   #14
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Sn yigit bn sanıyordum ki azot fosfor potasyumu ayrı ayrı almam gerek bizim burda ziraat var alsam öyle yapsam olurmu bide yarasa gübresini nerden alabilirim benim toprak karışımı deil

Düzenleyen salihcan : 23-05-2014 saat 23:10
Eski 24-05-2014, 09:29   #15
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

azot ,fosfor, potasyum karışımlarını ziraat mühendisine danışacaksınız , yarasa gübresi ,hoya toprak karışımı,( forum bölümünde toprak ,gübre, satış başlığında) şeyma çiçekçilikte mevcut.

salihcan beğendi.
Eski 16-08-2014, 12:27   #16
nak
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2012

Değerli Hoya yetiştiricileri,

Yetişme sürecinde olan 2adet hoya bitkim var ancak yaprakları cansız ve sarı renkli oluyor.
Bitkilerimi güçlendirme için değerli önerilerinizi bekliyorum.

nak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2014, 16:27   #17
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Yapraklardaki sarı renk aşırı ışıktan, azot eksikliğinden kaynaklanabilir. Fotoğrafları foruma daha büyük boyutlarda yüklerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Forum kuralı olarak arşiv sitelerine yüklenmiş fotoğrafları kullanmıyoruz

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Büyük marketlerde satılan yeşil yapraklı bitkiler için üretilmiş sıvı gübrelerden birini kullanırsanız bitkiniz güçlenecektir.

nur.erdoann ve samur beğendi.
Eski 07-05-2015, 10:27   #18
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Merhabalar,
benim çok yaşlı, anneannemden yadigar bir hoyam var. yaklaşık iki yıldır benim evimde ve geldiğinden beri açmıyor. dalları yaprakları çok sağlıklı. yeni yaprak ve dal veriyor. dün zengardendan organik pelet gübre siparişi verdim. Organik pelet gübrenin analiz değerleri şöyle :
Minimum Analiz Değerleri
Organik Madde % 50
Azot (N) % 2
P2O5 % 2
K2O % 2
Hümik+Fulvik Asitler % 10

sizce bu gübre mum çiçeğimi tekrar çiçek açtırır mı?
teşekkürler

maki01 ve samur beğendi.
thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 11:00   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Mum çiçekleri yeşil yapraklı sarmaşık türü bitkidir. Birden hızla uzun dal uzatır.Saçak köklüdür. Küçük saçak köklerle toprağın her miliminden azot ve diğer besinleri çeker. Evinizdeki yeşil sebze artıklarını toprağının içine karıştırabilirsiniz. Marul, maydanozları doğrayın karıştırın. Hem toprağı yumuşatır hem de azot sağlar. Çok iyi yanmış hayvan gübresi de az miktarda kullanabilirsin azot sağlar. Azot canlıda protein yapımında kullanılır. Bitki azotu proteinde kullanıp hücrelerini, gövde,dal yapraklarını yapar. Kireçsiz toprak kullanın toprağa yumurta kabuğu, süt karıştırmayın kalsiyum kireci artar. Bitkide Kalsiyumda faydalı fakat sularımızda yeterince var. Maden Soda suları ile sulamayın. Sodalarda Tuz oranları yüksektir. Sıvı gübrelerde azot oranı fazla içinde demir olanları kullanın. Çok aşırı sıvı gübre kullanmamaya çalışın. Yeşil bitki artık gübrelerle daha iyi olur. Mum çiçeğinde çiçek açtırmak için parlak ışık olacak. Üzerine biraz güneş gelirse çiçeklenme hızlanır. Aşırı yakıcı öğle ve öğleden sonra güneşi yaprak renklerini açar yanma yapar. Kısa zaman vuruyorsa sorun etmeyin.

Düzenleyen Erdem 01 : 07-05-2015 saat 12:46
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 05:46   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Merhabalar.

Hydroton, Lavtaşı ve diatomit gibi meteryallerde bakılan bitkiler için nasıl bir besin uygulaması yapıyorsunuz acaba? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

xTHRee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024