agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni182Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2011, 08:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Hoya Krohniana

Uzun zamandır "Kalp yapraklı Lacunosa" adı altında satılan bu türün Filipinler orjinli olduğu düşünülmektedir. 2009'da Uluslararası Hoya Birliğinin "Fraterna" isimli dergisinde yeni bir tür olarak ilan edilmiştir.

Bu türün çiçekleri Lacunosa'ya çok benzemektedir, ancak kalp şeklindeki koyu yeşil yapraklarıyla Lacunosa'dan belirgin bir şekilde ayrılır. Küçük çiçekli, sarkıcı bir türdür. Yaprakları en fazla 4 cm kadar büyüyebilir. Bir demetinde 20 civarı bulunduğu bildirilen çiçekler 7 mm büyüklüğündedir. Çiçeklerinin 1 hafta kadar üzerinde kaldığı bildirilmiştir.

Kuraklığa dayanıklı, hızlı büyüyebilen ve sürekli çiçeklenen bir tür olarak başlangıç seviyesindeki yetiştiricilere özellikle önerilmektedir.

Kaynak : http://www.growinghoyas.com/hoya_krohniana.htm

maki01 ve sibelim beğendi.
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 08:47   #2
Ağaç Dostu

Gelelim sabah sabah bu konuyu açma nedenime Dün eve gittiğimde beni çok güzel bir süpriz bekliyordu. Birkaç ay öncesine kadar hoyada çiçek sapının neye benzediği hakkında fikrim dahi yoktu ama dün akşam ilk defa bir hoyanın açmış halini gördüm Sevincimi buradakiler tahmin edebilir ancak, dışarıdan bakanların ne diyecekleri zaten malumunuz

Name:  Fotoğraf2009.jpg
Views: 2282
Size:  36.5 KB

10 Nisan 2011'de Tayland'dan gelen 2 uzun çelikten birini bölerek diğerini bölmeden diatomitte köklendirmeye almıştım. Krohniana çelikleri paketteki diğer türlerin aksine çok sağlıklıydı, 3'ü de hızla diplerden sürgün vererek şaşırttılar beni. Bölmeden uzun olarak ektiğim çelik 3 hafta önce çiçek sapı verdi ve hızla büyüttü. Tomurcuklarının çatlama anını göremedim maalesef. Ancak yeni açılmış çiçeklerin hareketini, geriye doğru kıvrılıp top halini almasını uzun uzun seyrettim, inanın çok keyifliydi Çiçek geriye doğru kıvrılmasını tamamlayınca da birkaç poz çektim ama kaliteli çıkmadı karanlıkta. Şimdilik bunlarla idare ediverin, akşama toparlanmış halinin resimlerini de eklerim

Önceki mesajda alıntılama yaptığım sitede kokulu olduğu belirtilmemiş ama yıldız yasemine benzer güzel bir kokusu var, yanında alınabiliyor ancak. Öyle odayı kokutacak kadar yoğun değildi dün, belki bugünden sonra durum değişir.

Hoyaları bana tanıtan ve yetiştirme inceliklerini, yöntemlerini sabırla paylaşan bütün dostlara bir kez daha teşekkür ederim, iyi ki varsınız

Name:  Fotoğraf2013.jpg
Views: 2214
Size:  39.0 KB

Eski 14-07-2011, 08:52   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Çok güzel sevgili elek, resimler de çok güzel. Yeni resimler de yaprak yapısının daha yakın bir görüntüsünü de ekleyebilirmisiniz. Selamlar....

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 08:54   #4
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Muhteşem.Ellerine sağlık ablacım Yaprak ve boydan birkaç detay istesek

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 10:25   #5
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Ama ama amaa çokkkk güzel, maşaallah!

kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 11:03   #6
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Gözünüz aydın, ne kadar güzel, cici çiçekler bunlar böyle. Ellerinize sağlık, son fotoğraf'ı da çok sevdim.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 11:08   #7
Ağaç Dostu

Sevgili elek, internette gezinirken ''Hoya lacunosa 'Heart leaf' '' i gördüm. Sizin Krohniana ya çok benziyor. Sizin ki ile karşılaştırıp, bilgi verebilirmisiniz. Aynı hoya, ayrı isimler mi acaba? Sevgiler.....

Eski 14-07-2011, 12:04   #8
Ağaç Dostu

Hepinize çok teşekkür ederim. Merak etmeyin, "Görmemişin Hoyası çiçek açmış" misali her pozdan fotoğraflarını ekleyeceğim en kısa zamanda

Sevgili Karalale, ben de birkaç gün öncesine kadar bu türü Lacunosa'nın "Hearth leaf = Kalp yapraklı" bir alt türü sanıyordum, Aleya'dan da "Hoya Lacunosa Hearth Shaped syn Krohniana" diye almıştık. Ancak Krohniana diye tanımlanmış yakın zaman önce. Bu nedenle ayrı bir konu açtım. Çiçekleri kıvrılınca Lacunosa gibi oldu zaten. Farklılıklar varmış ama ben algılayamadım maalesef..

Lacunosa ile kıyaslarsam; daha kolay köklenip sürgün vermesi (yaklaşık aynı dönemde gelen lacunosa çeliğine göre), yapraklarının kalbe benzer şekli ve göz yerlerinden simetrik 2 yapraktan fazlasının çıkmaması bu iki türün farklılıkları olarak söyleyebilirim.

Eski 14-07-2011, 14:34   #9
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Çok güzelmiş sevgili elek. Güle güle, doya doya koklayın.

İlk açanlar, bölünmeyen çelikler dikkat ederseniz. Bundan sonra çelikleri bölmemek gerekiyor bence. Adamların o çelikleri öyle göndermelerinin bir nedeni varmış...)

Diğer hoyalarınızı da görmek isteriz...

İlk yıl açmaları kesinlikle, hızla yeni listeler oluşturmaya yarıyor...)

Benim listeye bu da eklendi...

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 22:07   #10
Ağaç Dostu

Birazcık geç kalsam da.. Fotolar huzurlarınızda efendim, iyi seyirler

Yaprak yapısı yakın detay
Name:  Fotoğraf2038.jpg
Views: 2321
Size:  38.0 KB

Genel görünüm. 11 cm lik bir saksıda 3 çelik var.
Name:  Fotoğraf2049.jpg
Views: 2213
Size:  72.4 KB

Çiçeklerin tamamen açmış hali (Lacunosa'dan bir farklılığını gören var mı?)
Name:  Fotoğraf2055.jpg
Views: 2162
Size:  39.6 KB

Eski 15-07-2011, 22:28   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Benim listeye bu da eklendi...
Sevgili agozce, merak etmeyin bende bolca var ve çabuk ürüyor

Eski 15-07-2011, 22:32   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Çok güzel, hatta muhteşem, yok yok muhteşem ötesi, bu güzelliğin çiçeklerini uzun zaman görmeniz dileğiyle, sevgiyle kalın.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 22:35   #13
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
sn.elek, çiçeğiniz ne kadar güzel maşallah demek lazım.nazarlardan korunsun.
ne muhteşem bir görüntü pamuktanmış gibi tüylü yumuşacık.gerçekten öyle mi ? belki bir gün benim de olur kim bilir....selam ve sevgiler.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 22:39   #14
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Sevgili elek bu türün tanıtımı ve güzel görseller için teşekkürler. Bu türden yeğenim de aleyadan alıp büyütüyordu. Dikkatimi çeken ise yeni çıkan yapraklardan bazıları lacunosa yaprağına benzer yapıda bazıları ise kalp şeklinde sukulent özellikteydi. Sizde öyle bir durum yok sanırım.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 23:08   #15
Ağaçsever

Ömer Durmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Maşallah çok güzel

Ömer Durmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 00:03   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Tarifi çok zor bir güzellik, güle güle büyütün.

Azelia Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 09:21   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili Elek,
Tebrikler, hoya çiçeklerini koklayabilmenin ayrıcalığını yaşıyorsun.
eminim işten eve koşarak gidiyorsundur Ve sunum çok güzel kutlarım seni. Birde bu türü ilk açtırabilen olarak, 2011 ortak siparişlerindeki çaban ve katkılarından dolayı herkesin yüreğinde yer edindin. Böyle bir güzelliği en çok sen hakettin bence, bizler içinde kokla lütfen.
Sunum ve Tanıtım için Çok Teşekkürler Canım.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 09:42   #18
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Çok güzelmiş Sayın Elek, sunumunuz için teşekkür ederim.
Gözüm pek seçemiyor ama sayın Hydorosuccess'den öğrendiğim birşey vardı
sizin fotoğrafta dikkatimi çeken etiketinin metal kısmı Diatomite temas ediyor mu?
Eğer ediyorsa bir şekilde temasını kesmeniz uygun olacaktır. Nasıl desem zararlı salınımlar olmaması için...

Diatomitte ters çevrili olan şeyi merak ettim O nedir ne işlev görüyor.
teşekkürler

Düzenleyen yeşillim : 16-07-2011 saat 17:09 Neden: ek soru
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 10:24   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Sayın Elek,

Gözünüz aydın.Darısı diğerlerinin başına.Aleya dan aldığımız çeliklerinden Australis margin Variegata hariç diğerlerinin durumu iyi.Sizin ayrı yerde misafir ettiğiniz İmp.pink dahi sürgün verdi.Zahmetleriniz için tekrar teşekkürler.Bir ara elinizdeki hoyalarınızı burada belirtirseniz çok iyi olur.İyi günler

Şevket Yaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 11:49   #20
Ağaç Dostu

Çok çokkk güzeller sevgili elek, izin dönüşü bundan mutlaka alacağım. Yeni çıkan flizleriniz ne kadar kuvvetli gözüküyor. Çiçeklerinin görünüşüde bir harika. İlginiz ve resimler için çok teşekkürler. Bol çiçekli günler, selamlar....

Eski 16-07-2011, 13:29   #21
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Çiçekler İnciden bir broş gibi. Öyle dondurup, kullanmak gerek.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 15:41   #22
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Muhteşem, kutlıyorum sevgili elek...

Diatomitteki uygulamanız çok başarılı, denenmeli

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 16:57   #23
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
O kadar çaba harcamaya az bile bu Maşallah... Bir sonraki sipariş listeme ekledim bile

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 18:18   #24
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Elçin hanım,
harika kareler için teşekkürler.
Daha yeni gönül vermiş biri olarak bu görüntüler beni çok etkiledi.
İçinin heyecan dolu kıpırtısını buradan hissettim.
Köklendirme denemelerimi ben de diatomitle yapıyorum
Güzel bir malzeme. Güzel sonuç.
Tekrar tebrik ediyorum.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 19:08   #25
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
yeri burası mı bilmiyorum ama bir sorun olacak bu hoyanın kaç farklı türü var bilen var mı? Türkiye de bütün türleri yetiştirilebiliyor mu? bende ki klasik olmuş sanırım artık onuda bu sene aldım sağ olsun pembegül'den filiz verdi büyümeye başlar inşallah yakında hızlanır büyümesi.
bu türünde çiçekleri güzelmiş kokusu zaten bambaşka olduğunu herkes söylüyor

Yusuf Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 19:14   #26
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
E-Dergi bölümünde bu sorunun cevabını bulacaksınız

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 19:27   #27
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
E-Dergi bölümünde bu sorunun cevabını bulacaksınız
teşekkür ederim

Eski 16-07-2011, 19:36   #28
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

300 kadar türü varmış bende ise sadece 1 tür var yani 300 güzellikten birini seçmiş oluyorum

Eski 17-07-2011, 11:34   #29
Ağaç Dostu

Beğenileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar, umarım herkes böyle bir güzelliği görebilir. Bunun için çoğaltıp dağıtmak da dahil elimden ne gelirse yapmaya hazırım

Sevgili Hüzünperest, bendekilerin yapraklarında herhangi bir değişiklik olmadı. Bir tek ilk geldiğinde alt kısımlardaki 2 sıranın şekilleri lacunosaya benzer şekilde, biraz daha uzuncaydı (2. mesajımda link verdiğim çelik fotoğrafından da biraz belli oluyor) Ama yeni çıkanlarda herhangi bir deformasyon yok.

Nilgün Hanım, toprak niyetine kullandığım şey diatomit. "Hoyaların topraksız ortamlarda yetiştirilmesi" başlığında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Sevgili Missmenas, işle ev arasındaki 10 dk lık yol hiç bu kadar uzun gelmemişti desem anlaşılabilir herhalde durumum

Sevgili yeşillim, haklısınız; toprakta metal salınımına neden olabileceğinden tür ismini gelen telle sabitlemem yanlış. İlk geldiklerinde telaşla o şekilde koymuştum, şimdiye kadar o halde kaldı. En kısa zamanda düzeltilecek Toprağın içinde görünen sarı şey de hortum. Çelikler gelmeden önce çift kap sistemi düşünmüştüm. Dış saksıları aldım, ama içlerine uygun bir kap uyduramamıştım. Sulamasını takip edebilmek için böyle birşey uydurdum ben de. Hortumun içinde plastik boncuk var, tepeden bakınca suyun seviyesini görebiliyorum böylelikle.

Şevket Bey, imperialis pink'in kurtulmasına çok sevindim - umutsuz vaka gibiydi, australis için de üzüldüm. Hangisinin yaşayıp hangisinin öleceği hiç belli olmuyor galiba. Bende de Paul'den gelen paziae kurudu kaldı, birazdan saksısını boşaltacağım. Ne yapalım, ölen ölsün kalan sağlar bizimdir değil mi Elimdeki hoyalar için ayrı bir sayfa açmayı ben de uzun zamandır istiyor ancak fırsat bulamıyordum. Kısa zamanda çiçek görünce heveslendim yine En kısa zamanda diyeyim artık, sayfamı açacağım.

Sevgili agozce, bu dondurma işi benim de kafamı kurcalıyor doğrusu. Hoyalarımın çiçek vermeleri benim için biraz daha olağan bir hal alırsa bazı kimyasallarla denemelere başlayacağım.

Sevgili Jezebel sizin gibi azimli birini "Hoyacılar" arasında görmek bizi mutlu eder. Siz de, Sevgili Maki01 de çok haklısınız. Diatomit süper bir malzeme, sistemi oturtunca benim gibi tembeller için hayat kurtarıcı oluyor

gülenmelek beğendi.
Eski 17-07-2011, 14:54   #30
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Toprağın içinde görünen sarı şey de hortum. Çelikler gelmeden önce çift kap sistemi düşünmüştüm. Dış saksıları aldım, ama içlerine uygun bir kap uyduramamıştım. Sulamasını takip edebilmek için böyle birşey uydurdum ben de. Hortumun içinde plastik boncuk var, tepeden bakınca suyun seviyesini görebiliyorum böylelikle.
Hortuma takılmıştım ben de

Kendimce besin eriyiğinin bu hortumdan verilerek seviye takibinin de sağlandığını düşünmüştüm. Seviyeyi boncukla takip etmek ise hiç aklıma gelmemişti. Paylaşım için çok teşekkürler sevgili elek.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024