agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni109Beğeniler
  • 25 Gönderen Garuda
  • 1 Gönderen vehbi
  • 3 Gönderen karalale
  • 2 Gönderen agozce
  • 3 Gönderen elek
  • 19 Gönderen Garuda
  • 1 Gönderen Hatice Tarhan
  • 1 Gönderen Garuda
  • 3 Gönderen missmenas
  • 7 Gönderen polatuz
  • 5 Gönderen Garuda
  • 3 Gönderen yigit666
  • 4 Gönderen polatuz
  • 3 Gönderen a.ayberk
  • 12 Gönderen edelvays58
  • 5 Gönderen yeşillim
  • 7 Gönderen yeşillim
  • 5 Gönderen yeşillim

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2008, 17:57   #1
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Hoya imperialis

Merhaba

Yaklaşık 4 gün önce Hollanda'dan getirttiğim Hoya Imperialis çeliklerini dikmiştim. Çelikler tam 2 hafta kadar postada kalmış olmalarına rağmen, çok kötü durumda değillerdi.

Ancak 2 gün içinde Hoya Imperialisimin yaprakları sararmaya başladı. Dün tek parçayı Sevgili İklimsiz'in önerdiği üzere yan yatırararak diktim.

Üzerleri naylon ile kaplı, have delikleri var, ve minimum 22 derece sıcaklıktalar. Ortalamada 25 derecede tutmaya çalışıyorum. Her gün yapraklarına su püskürtüyorum. Ara sıra yapraklarına yaprak gübresi sıkıyorum.

Bu Hoya türüyle ilgili deneyimleri olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. Şu yapraklarla hala şansım olabilir mi? Köklendirme konusunda tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim.

Eklenen Resimler

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 22:36   #2
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
2 yapraklı olan çeliğimi yaklaşık 4 günde kaybettim. Yapraklar tamamen sarardı. Gövdeyi toprakdan çıkarttığımda, içinde yeşil sert bir parça olduğunu ve o sert parçayla üstteki yeşil deri (diyelim) arasının tamamen boşalmış olduğunu gördüm.

Çelikleri dikmek için gövdeyi kesip, bazı yaprakları koparttığımda, koparttığım yerlerden beyaz bir sıvı çıkmıştı. Sanırım bu beyaz sıvının kaybı çelikleri bu kadar uzun sürede kaybetmeme sebep oldu diye düşünüyorum. Şimdilik mum çiçeğinden çıkan beyaz sıvıya dair birşeyler bulamadım ama. Deneysel çalışmalarımı kayıt altına tutma çabamda, teorilerimde olsun diyorum Bir dahaki Imperialis denememde çelikleri hiç kesmeden köklendirmeyi deneyeceğim.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 15:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bu benim en çok sahip olmak istediğim türlerden biri.. Edinen arkadaşların tecrübelerini paylaşmaları çok güzel olurdu.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 17:54   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Hoya Imperialis

Arkadaslar iste benim hoyam

Uploaded with ImageShack.us

Bu fotograflar ise fotograf cekmesini bilen birisine ait

Saygilar

Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 18:09   #5
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Gerçekten çok güzeller,sağlıcakla büyütün.

Garuda beğendi.
vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 19:58   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Masallah sayin Garuda. Bizlere biraz bilgi verimisiniz. Ne zamandir sizinle, kücük mü yoksa bu haliylemi aldiniz? Nerde duruyor, sulamasi, istekleri gibi... Hoya nin vatanindan da anca böyle bir güzellik beklenir di zaten...

maki01, hazan-z ve Garuda beğendi.
karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 22:15   #7
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Muhteşem...Hatta ötesi. Kokusu nasıl? Biraz bilgi lütfen. Bakımı, istekleri...

Evet bir de tamamını görelim, bizimkiler ne zaman açacar tahmin yapalım...?

Benimkinin yaprakları kıvrılıyor, bir türlü düzeltemedim..

hazan-z ve Garuda beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 23:16   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Yer sıkıntısı nedeniyle benim için uzun bir süre hayal olarak kalacak türlerden biri... Bizim yerimize de keyfini çıkarın Sayın Garuda

Fatih, hazan-z ve Garuda beğendi.
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 09:43   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Muhteşem...Hatta ötesi. Kokusu nasıl? Biraz bilgi lütfen. Bakımı, istekleri...

Evet bir de tamamını görelim, bizimkiler ne zaman açacar tahmin yapalım...?

Benimkinin yaprakları kıvrılıyor, bir türlü düzeltemedim..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Masallah sayin Garuda. Bizlere biraz bilgi verimisiniz. Ne zamandir sizinle, kücük mü yoksa bu haliylemi aldiniz? Nerde duruyor, sulamasi, istekleri gibi... Hoya nin vatanindan da anca böyle bir güzellik beklenir di zaten...
Sayin agozce ve karakale merhabalar,
Cicegimi begendiginiz icin tesekkurler.
Sorularinizi sirayla cevaplamaya calisayim, kokusunu alamadigimi soyleyebilirim ya benim burnumda bir sorun var veya kokmuyor
Ihtiyaclari konusunda cok detayli bir bilgim olmamasina ragmen sunlari soyleyebilirim, yaprak seklinden su ihtiyacinin diger hoyalardan biraz fazla oldugunu dusunuyorum, kursun kalem kalinligindaki govdeye bakarsak oldukca direncli ve guclu bir yapisi var, yilda birkac kez cicek actigini biliyorum, ayrica cok hizli buyuyen bir tur ve su an uzerinde olgunlasmaya devam eden 3 adet daha tomurcuklanma var.
Uygun ortamda 2-3 ayda 5-6 metre buyuyebilecegini soyleyebilirim.

Fotograftaki hoya imperialisi gordugunuz halde aldim ( aslinda gordugunuz 5-6 celigin alindiktan sonraki halidir ) ilaveten mevcut ana bitkinin bir sapinda hava koklendirme deniyorum.

Cicek salonumda duruyor, aydinlik ama direk gunes almayan bir yerde muhafaza ediyorum.

Internetten carpici bir fotografi

Bu fotografta ise cicegin boyunun 3.5 inc yani 8 cm 9 milimetre oldugunu goruyoruz

Saygilar

Düzenleyen Garuda : 19-05-2012 saat 12:32
Eski 19-05-2012, 09:52   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Sayın Garuda bu nasıl bir güzelliktir emin olun ağzım açık kaldı öyle baktım dönüp bir daha baktım.Çiçeğinin güzelliğine çekim kaliteside eklenince başka bir güzel olmuş,sanki yanımda elimi uzatsam tutacağım.Başka hoyalarınız varmı?onların fotoğraflarınıda paylaşsanız bizimle..Türkiyeden hoya,plumera ,ve adenium cenneti Taylant a sevgiler....

Garuda beğendi.
Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 09:46   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice Tarhan Mesajı Göster
Sayın Garuda bu nasıl bir güzelliktir emin olun ağzım açık kaldı öyle baktım dönüp bir daha baktım.Çiçeğinin güzelliğine çekim kaliteside eklenince başka bir güzel olmuş,sanki yanımda elimi uzatsam tutacağım.Başka hoyalarınız varmı?onların fotoğraflarınıda paylaşsanız bizimle..Türkiyeden hoya,plumera ,ve adenium cenneti Taylant a sevgiler....
Hatice Hn merhabalar
Bir baska hoyam hoya carnosa, malum piyasada cok bulunan bir tur.

Tayland da yasamadan once 2 yil kadar Antalya belekte yasadim, Antalya ya selamlar

Hatice Tarhan beğendi.
Eski 21-05-2012, 15:32   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın Garuda,
Selamınız Antalya'ya ulaştı Başarınızı kutluyorum. Muhteşem güzellikte olan Hoya imperialis, Hoyaların kralı diyorum ben buna. Koku alamamış olmanıza üzüldüm doğrusu, oysa nette yaptığım araştırmada soft bir kokusu olduğu yazıyordu. Hiç kokmasa bile güzelliğiyle seyrine doyum olmayacak, hele birde burda Türkiye'de açtırabilsek bunu belki burda kokusu olabilirdi
Geçen baharda edindiğim Hoya imperialis 5 çiçek sapı var üzerinde, 2 si açmak üzere bir girişimde bulundu tomurcukları fındık büyüklüğüne erişince döktüler maalesef. Bu defa belki bizde başarabiliriz yeniden tomurcuk büyütmeye başladılar.
Teşekkürler görsel şölen için.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 15:37   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi missmenas Mesajı Göster
Sayın Garuda,
Selamınız Antalya'ya ulaştı Başarınızı kutluyorum. Muhteşem güzellikte olan Hoya imperialis, Hoyaların kralı diyorum ben buna. Koku alamamış olmanıza üzüldüm doğrusu, oysa nette yaptığım araştırmada soft bir kokusu olduğu yazıyordu. Hiç kokmasa bile güzelliğiyle seyrine doyum olmayacak, hele birde burda Türkiye'de açtırabilsek bunu belki burda kokusu olabilirdi
Geçen baharda edindiğim Hoya imperialis 5 çiçek sapı var üzerinde, 2 si açmak üzere bir girişimde bulundu tomurcukları fındık büyüklüğüne erişince döktüler maalesef. Bu defa belki bizde başarabiliriz yeniden tomurcuk büyütmeye başladılar.
Teşekkürler görsel şölen için.
Sayin arkadasim ilgi alakaniz ve guzel sozleriniz icin tesekkur ederim.
Aslina bakarsaniz bitkiyi,cicekleri acmis ve kapanmaya baslamis bir zamanda almistim, fotografta da gorebildiginiz gibi tek bir cicegi kapanmaya yakin iken koklamis ve bir koku alamamistim, sanirim ben almadan once kokuyorlardi
Neyseki su an bitkinin uzerinde tomurcuklanan 3 adet cicek sapi var.

Saygilar

Eski 17-08-2012, 13:19   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Sayın Garuda'dan aldığım 3 çelikten bir tanesini yaşatabilmiştim. Köklü olarak gelen bu çeliğin son durumu böyle. Yavaş bir canlanma başladı.

Eklenen Resimler

agozce, maki01, selis ve 4 kişi beğendi.
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 19:26   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
Sayın Garuda'dan aldığım 3 çelikten bir tanesini yaşatabilmiştim. Köklü olarak gelen bu çeliğin son durumu böyle. Yavaş bir canlanma başladı.
Son zamanlarda aldigim en guzel haber !

Sattigim ve dolayisi ile bedelini odeyip alan birisinin parasinin karsiligini almaya baslamasi, benzer alisverislerde bulunmus birisi olarak anlatilamaz derecede keyif verici birsey.
Sararan yapragi bitki uzerinden alirsaniz sanirim daha direncli ve guclu olarak yeni filizlenmeye destek olacaktir.
Dilerim nazar degmez ve kocaman bir hoya imperialisiniz olur sayin polatuz.

Sevgilerle

Eski 17-08-2012, 21:23   #16
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
sayın garuda .sararan yaprak birkaç gün içinde düşüyor şimdi bitki üzerinden alınırsa taze sürgüne zarar verebilir . bendeki imperialis aynı yaprağı bu şekilde sarardı sonra kendiliğinden düştü .

yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 21:40   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Garuda Mesajı Göster
Son zamanlarda aldigim en guzel haber !

Sattigim ve dolayisi ile bedelini odeyip alan birisinin parasinin karsiligini almaya baslamasi, benzer alisverislerde bulunmus birisi olarak anlatilamaz derecede keyif verici birsey.
Sararan yapragi bitki uzerinden alirsaniz sanirim daha direncli ve guclu olarak yeni filizlenmeye destek olacaktir.
Dilerim nazar degmez ve kocaman bir hoya imperialisiniz olur sayin polatuz.

Sevgilerle
Sayın Garuda,
Aslında düşen yaprakları da ucundan saksıların dibine dikmiştim. Diğerleri bozulmuşken, bir tanesi canlılığını muhafaza etti. Saksıdan kaldırmaya çalıştığımda bir de baktım ki köklenmiş. Çıkardığımda 1 cm. kadar kök salmıştı. Hemen yeni bir saksıya aktardım. Ne yazık ki o sırada fotoğraf makinası elimin altında olmadığından fotoğraflayamadım. Yapraktan çıkan güçlü kökü görmenizi isterdim. Yaprak hala diri duruyor. Sanırım kök geliştirmekle meşgul. Ancak yukarıya doğru henüz bir hareket başlamadı.

Aslında nazara inanmasam da sanırım kendi nazarım değdi. Yukardaki fotoğrafları çekerken makro çekimi fazla abartıp aşırı yaklaşmışım ki o minik yapraklardan üsttekini koparttım. Önceki yaprak çimlendirmemden cesaret alıp bu minicik yaprağı da torfa diktim. Eğer olursa en minik yapraktan çmlendirme rekoru kıracağım.

Eklenen Resimler

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 03:20   #18
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Sevgili Garuda, havai köklendirme çalışmanız ne alemde acaba? Ben de hoya javanica da denemek istiyorum, deneyimleriniz yararlı olabilir.

bu arada sizden aldığım çeliklerden biri filiz vedi, hafta sonu fotograflarını paylaşacağım.

maki01, missmenas ve Garuda beğendi.
a.ayberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 12:28   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
İki yıl önce köklü bir fide olarak aldığım İmperialis Red çiçek tomurcuğu verdi ve sanki her gün biraz büyüyor. Güneşi ve sıcağı çok seven bir tür. Epey büyüdüğü için su ve besin ihtiyacı da fazla bugünlerde. Merakla bekliyorum çiçeklerini.

Name:  SAM_2271.jpg
Views: 1339
Size:  74.2 KB

Name:  SAM_2272.jpg
Views: 1100
Size:  40.7 KB

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 22:06   #20
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
İmperialis red. Perlit'te bakımını yapıyorum. Hemen hemen 2 yaşında

Eklenen Resimler

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2018, 15:49   #21
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Gün, güne güzelleşiyor.
Bu gün.

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2018, 09:04   #22
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Bu gün..
Belki hafif kokusu var. Ben alamadım.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024