agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni312Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2010, 14:24   #61
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Teşekkür ederim sevgili maki01, darısı size, isteyen tüm hoya severlere olsun.
İç kabın zeminine değecek şekilde çeliği diktikten sonra teli gömdüm.
Çareler tükenmez hele bir tutsun her türlü aksaklıklara hep beraber bir formül düşünürüz.
Aslında yakından görünce pek zevkliymiş, tel oturdu yani sallanma felan yok sabit duruyor.
Bitki bir kaç tur döner devamı için sorun çıktıkça birşeyler gelişir inşallah.
Şu an mümkün olduğunca ölçüleri(deneme için) küçükten aldım.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 14:44   #62
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Ben de ilgi ile izliyorum neler olacağını ve sonuçları merakla bekliyorum. Bu arada saksı içine konulan tel ya da sardırma çubukları toprakta olduğundan daha güvenlikli durur gibime geliyor bu Diatomit'te. Bilmem yanılıyor muyum? Eğer havalar birkaç gün daha bu şekilde ılık giderse ben de bir miktar diatomit temin edip Hoya nummularioides'te deneme yapmak istiyorum. Sayın yeşilim size de başarılı sonuçlar dilerim...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 14:56   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın Yeşillim,kurduğunuz sistem tekniğe uygundur tebrik eder başarılar dilerim.İki konuda katkım olacak.Ben köklendirme ve ilk filizlenme aşamasında destek teli kullanmıyorum.Yurtdışından gelen çelikler küçük olduğundan filizin nereden çıkacağı baştan belli olmuyor.Ancak sizin çeliğiniz uzun olduğundan baştan sardırmanız yararlı olabilir.Sardırma teliniz ile ilgili 2 problem var.Birincisi büyüklüğü, carnosa için en az 2-3 katı büyük bir çember oluşturmalısınız.Yine de yetmeyeceğinden aynı çembere birkaç kere üst üste sardırmanız gerekli olacak.Kuracağınız sistemi uzun vadeli düşünmelisiniz.Tel ya daha kalın olmalı ya da 2-3 kat telden bir çember oluşturmalısınız.(Siz 2 kat yapmışsınız ama telinizin kalınlığı ve taşıma gücünü kendiniz tekrar değerlendirmelisiniz.Carnosa gibi türler bol yaprak ve odunsu gövdeler ile oldukça ağırlaşıyorlar.Teliniz tam bir çember olmak zorunda değil ters U formu da hem estetik hem de yerden tasarruf sağlıyor.
Çeliğin dikiminde derinlik ayarınız doğru.İki kademeli yıkamaya hiç gerek yok.Sistemi kurduktan sonra bir kez üstten yıkama yeterli.
En önemli problem (Sayı Maki01'in de vurguladığı gibi) destek telinin sabitlenmesi.Tel kabın içinde olmamalı.Çünkü kısa sürede çürüyecek ve sisteme salınım yapacaktır.Eğer plastik kaplı/inert bile olsa yerinden çıkma oynama devrilme olasılığı çok yüksek olacak.Doğrusu iç kabın dışına suya dayanıklı bant ile sabitlenmesi.Sağlam olması için telin bant içinde kalan kısmı yana doğru 90 derece açı ilekıvrılmalı ve kabın kenarına geniş bir yüzeyle temas etmeli.İki üç kat bant tellerin üzerinden sıkıca geçirilirse kalıcı bir destek oluşturulabilir.Bu sabitlemenin görseli kökleri gösteren eski mesajlardan birisinde vardır tekrar inceleyebilirsiniz.
Yanlış anlamalara neden olunmaması için kullanılan katı ortam materyalinin adının doğru olarak kullanılmasını rica ediyorum.Kedi kumu, kedilerin tuvalet ihtiyacını karşılamaları için kullanılan değişik ürünlerin genel adı.Kedi kumu adı altında yarı şeffaf silika, topaklaşan bentonit, kuşkusuz diatomit, Hoya yetiştirilmesinde kullanılabileceğini düşündüğüm klinoptilolit vb değişik maddeler kullanılıyor.Diatomit sanayide çok geniş kullanımı olan bir madendir.Sadece kedi kumu/pet bakım ürünü olarak tanımlamak doğru olmaz diye düşünüyorum.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 16:15   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Hadi hayırlısı, ben yakınen takip ediyorum gelişmeleri, kolay gelsin arkadaşlar Sayın hydrosuccess sağolsun bu konuda epey detaylı bir anlatımla bizleri aydınlattı. Siz yeşillim ve maki arkadaşım biz toprakta hoya yetiştirenler için ilk deneyim görsellerini burdan bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 16:46   #65
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Doğru ya iç ve dış kap metal olmayacaktı salınımlarından dolayı önceki mesajlarda bu konu
geçiyordu, (defalarca okudum ama ) dikkatimden kaçmış.Sanki tel metal değil gibi oldu. Sn Hydrosuccess, iyiki varsınız ve öğreniyoruz... Hemen düzeltiyorum.

Eklenen Resimler

ceydasüel beğendi.

Düzenleyen yeşillim : 21-10-2010 saat 18:25 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 21-10-2010, 19:06   #66
Ağaç Dostu

Sayın Yeşillim, daha estetik ve işlevsel oldu.Bu çalışmayı bir deney olarak değerlendirebiliriz.Destek (fotoğraftan net olarak anlaşılamıyor) yine iç kabın içinde gibi görünüyor.Eğer değilse problem yok.Ayrıca bu destek iç kaba çok iyi, sadece destekten tutarak iç kap dışarı çıkarılabilecek kadar iyi sabitlenmeli.Bu sistemde bildiğiniz gibi iç kabın çıkarılarak besin eriyiğinin seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi zorunlu.Kuracağınız sistem bu tek dinamik unsuru kolaylaştırmalı.Sizin sisteminizde uzun vadede bunu zorlaştırıcı ayrıntılar var.(Bununla birlikte nispeten kısa süreli bir çalışma/deneme için yeterli olduğunu da belirtmeliyim.)Öncelikle dış kabın yüksekliği iç kaba göre fazla.Sonuçta iç kap derinde kalıyor ve dışarı çıkarılması zorlaşıyor.(Eğer destek teli sağlam sabitlendi ise bu telden tutarak çıkarabilirsiniz.)İç kap ile dış kap arasındaki mesafe biraz daha fazla olsa daha iyi olur.(Kap içindeki besin eriyiği hava ile temas etmeli.Koyulan besin eriyiği miktarı bu şekilde biraz daha fazla olabilir.)

Eski 21-10-2010, 22:12   #67
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
İç ve dış kap kurallara uygun olarak hazırlandı. Bu arada kalın tel almak için gittiğim elektrik malzemeleri satıcısına sudan etkilenmeyen bant var mı diye sorduğumda " Eriyen Bant" diye ilginç bir bant verdi. Bu malzemeleri hiç tanımadığım için de ilginç gelmiş olabilir

Esneterek sarmamı önermişlerdi. İlk şoku bantı esnetirken 2 katlı olduğunu farkedip, ilk katın yırtılmaya başlamasıyla yaşadım Eee, yapıştırıcıya benzer bir malzeme de yok Yırtılmayıp sadece esneyen içteki malzemeyle destek telini sarmaya başlayınca olayı kavradım. Bant üstüste gelince ayrılmamacasını yapıştı. Sağlamlaştırıp, bir süre sonra olmadı baştan sarayım dediğimde ise, tüm bandın eriyerek enli ve saksı şeklinde, neredeyse kaynaşarak tek parça haline geldiğini gördüm.

Saksıya destek monte etmek için mükemmel bir malzeme . En azından şimdilik öyle. Sevgili Hydrosuccess'in dediği gibi iç saksıyı destek yardımıyla çıkarabileceğim kadar sağlam.

Veterinerimizden Diatomit'i bulabileceğimi düşünmüştüm. Silika içeren başka bir malzeme ile hazırlanan kum vardı. Umarım yarın diatomiti de alıp denemeye başlayabilirim.

Name:  IMG_3143.JPG
Views: 1723
Size:  37.1 KB

ceydasüel beğendi.

Düzenleyen maki01 : 21-10-2010 saat 22:31 Neden: Foto eklendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 22:38   #68
Ağaç Dostu

Bir problem görülmüyor sayın Maki01.Elinize sağlık, devamını bekliyoruz.

Eski 22-10-2010, 12:11   #69
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Kolay gelsin Sevgili maki01. Evde çamaşır kurutma aparatının kırılan parçasının ısıtıp
plastik iç kabın olabildiğince yukarısından yani kabın üst yanlardan (yarım cm kadar) önce içinden
sonra da dışına doğru çıkarttım.

Bu şekilde bile besin eriyiğini verince rahatlıkla destek aparattan tutup kaldırabilirim.
Su buharından etkilenmemesi için bugün sıcak silikonla çalıştığım yerin üzerini kapatacağım.
Bu ilk denemem olsun. Kendimi bu sistem hakkında biraz geliştirirsem, Carnosa dışına daha donanımlı çıkmak istiyorum.

Eski 23-10-2010, 08:49   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Saksıları ve diatomit'i temin ettim.13.10.2010 tarihine köklenmiş bir carnosayı aktardım.Şimdilik herhangibir sorun görünmüyor.Gelişmelere göre diğer cinslerden aktarma veya çelik dikimi yapabilirim.Sardırma telini güçlendirmem gerekiyor.

Eklenen Resimler

ceydasüel beğendi.
Şevket Yaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 09:34   #71
Ağaç Dostu

Sayın Şevket Yaşar, köklü carnosayı toprağı ile mi diatomite aktardınız ? Eğer uygulamanız bu şekilde ise kök çürümesi ile karşılaşma riskiniz var.İdeal uygulama doğrudan diatomitte köklendirmedir.Eğer köklü bitki ''topraksız'' ortama transfer edilecekse kökler topraktan tamamen temizlenmelidir.

Eski 23-10-2010, 10:37   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Sayın Hydrosuccess,
Aktarmadan önce toprağını su ile yıkadım.Köklere zarar vermeyecek ve ayrılamayan çok az bir miktar kaldı.Bu kadarının kök çürümesi yapıp yapmayacağını zaman gösterecek.

Şevket Yaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 11:07   #73
Ağaç Dostu

Köklere yapışan ve ayrılmayan az miktarda toprak sorun yaratmaz.Kurduğunuz sistemde problem görülmüyor.Köklü bitki de yeni ortama uygun kök geliştireceği için filiz/yaprak çıkışı çeliğe yakın sürede olur.Başarılar dilerim sayın Şevket Yaşar.

Eski 23-10-2010, 23:18   #74
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Nihayet ben de bu gece başlayabildim.

Aynı Carnosa'dan aldığım iki çelikle yola çıktım. Hem topraksız ortamda sayın Hydrosuccess'in önerdiği ve kullandığı yöntemi, hem de ROA'yı topraksız ortamda denemek istiyorum . Bu nedenle 2 ayrı çelik ve saksı ile açılışı yaptım Kırmızı renkli saksıya besin olarak ROA'lı karışım koydum.

Name:  IMG_3167.JPG
Views: 2234
Size:  48.3 KB

Name:  IMG_3163.jpg
Views: 1665
Size:  30.1 KB

Name:  IMG_3169.JPG
Views: 1634
Size:  52.9 KB

Name:  IMG_3164.jpg
Views: 1682
Size:  33.9 KB

Name:  IMG_3173.JPG
Views: 2131
Size:  54.7 KB

ceydasüel beğendi.
Eski 24-10-2010, 09:40   #75
Ağaç Dostu

Sayın Maki01, başarılar dilerim.Bahsettiğiniz ürün bildiğim kadarı ile mikrobial gübre.Yani rizosferde (kök bölgesinde) organik maddeleri bitkinin yararlanabileceği besinlere ve zararlılara direnç oluşturan maddelere dönüştürdüğü ileri sürülüyor.Toprak kültürü ve organik tarımda yararlı olabilir.Bu konuda fazla bilgim yok.Ancak topraksız yetiştirme yöntemlerinde ortama organik madde koyulmaması gerekiyor.(Yüksek nem oranı nedeniyle uzun vadede çürüme gelişimi yüksek olasılıklı.) Bitkinin gereksinimleri mutlaka inorganik maddelerle/sıvı besin karışımları ile karşılanmalıdır. Henüz tamamen organik topraksız tarım besini geliştirilememiş durumdadır.Biz de sistemimizde köklenme ve filiz ilk yaprak çıkışından sonra kimyasal içerikli sıvı besin ile hazırlanmış besin eriyiği kullanacağız.Bu aşamada kullandığımız kimyasallar mikrobial gübre içindeki bakterileri ve organik maddeleri inaktive edebilir.Bu inorganik madde içerikli besin eriyiği verilmediğinde ise ortamda organik madde olmadığından mikrobial gübre (eğer yapabiliyorsa) herhangi bir yararlı madde dönüşümü gösteremez ve sonuçta Hoyanız gelişemez.Zayıflayan bitki uzun vadede en iyi durumda dormancy'e girer veya ölür.Bu olasılıkların gözlenmesi açısından denemenizi yararlı buluyorum.

Düzenleyen Hydrosuccess : 24-10-2010 saat 16:58 Neden: sözcük değişimi
Eski 24-10-2010, 10:49   #76
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sizleri gördükce hoya aşkım tavan yaptı.Mevcutta olan hoyamı en kısa zamanda topraktan arındırıp sizler gibi uygulama yapacam.
Paylaşı ve bilgiler için teşekkürler.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 11:25   #77
Ağaç Dostu

Sayın Oğuzhan, topraksız yetiştirme denemelerine çelik ile başlanmasını tavsiye ediyorum.Elinizdeki bitkiyi kaybetme riskine karşı mümkünse çelik almanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Başarılar dilerim.

Eski 24-10-2010, 13:24   #78
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

ROA kullandığım hoyada kimyasal kullanmayacağım. ROA organik NPK içeriyor. Tüm hoyalarımda kullanıyorum. Gelişmeleri oldukca güzel. Topraksız ortamda da aynı başarıyı yakalayabilecek mi görmek istedim.

Diversifolia, pubx 282'min köklerdeki gelişmeyi başlığıma eklemiştim. ROA'nın tükendiği günlerde seyrek de olsa kimyasal gübre kullanmıştım. Normal ortamda sorun yaşamadım. Denememde ROA kullandığım bitkiye kimyasal kullanmayacağım için gelişmeleri daha net görebileceğiz.

Özellikle Kerrii'mdeki köklerin saksı dışına çıkarak çiçek bile vermesi, hydrokültür denemesine başlamak için heyecanla bekleme nedenim oldu.

Bizlere paylaştığınız bilgilerle deneme yolunu açtığınız için teşekkür ediyorum sevgili Hydrosuccess, bir sonraki aşamada Kerrii'yi eklemek istiyorum. Yaşayıp neleri başarabildiğimizi hep birlikte göreceğiz.

Eski 24-10-2010, 14:19   #79
Ağaç Dostu

Şu an için topraksız tarım ile üretilen hiçbir ürün organik sertifikası alamamış durumdadır.Organik içerikli besin karışımları topraksız tarımda yeterli verimi sağlayamamaktadır.Ancak ev bitkileri daha az besinle yaşamaya alışık olduğundan verilecek organik NPK yeterli olabilir.En önemli sorun topraksız yetiştirme yönteminde tüm parametrelerin kontrol altında tutulması prensibi ile ortama organik içerik katılmasının çelişmesidir.Ortamda olması gereken yüksek nem oranı ile birlikte artmış mikrobial/fungal aktivite kök bölgesinde kontrol kaybı ve çürüme riskini doğurur.Teknik doğru uygulanırsa topraksız yetiştirmede bitki kaybı çok ender olmaktadır.(Yaklaşık 250 bitkimde olduğu gibi) Bu tekniğin temel prensibi olan besinin aracılara (organik maddelerin mikrobial aktivite ile parçalanması ve kökler tarafından absorbe edilebilecek bileşenlere dönüşmesi) ihtiyaç kalmadan bitkiye sağlanması, kök bölgesinin çürümeye neden olabilecek etkenlerden mümkün olduğunca uzak tutulması mikrobial gübre kullanımı ile teorik olarak çelişmektedir. Kişisel olarak denemediğim için çalışmanızın uzun vadeli sonuçları (tanımladığım teknikten farklı bir uygulama olarak ) dikkate değer olacak.Başarılar dilerim.

Eski 24-10-2010, 15:16   #80
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bildiğim kadarıyla ROA topraksız tarım için özel olarak üretilmiş bir gübre değil, ancak torpaksız tarımda yapraktan uygulayarak başarılı sonuçlar alınmış durumda. Üreticisi sevgili Oğuz Alper Yeğen de ROA'nın topraksız ortamda hoya yetiştirmede besin eriyiği olarak kullanımının sonuçlarını bu deneyde izleyecek.

Hoya Kerrii'de dış kap olarak estetik olsun diye seramik saksı kullanmıştım. Uzun bir süre sulama suyunun dış saksıda birikip birkmediğini kontrol etmeyi ihmal ettim. Neredeyse 1.5 ay sonra baktığımda topraklı saksıdan süzülen ROA'lı karışımda saksı dışına taşan köklerin oldukca sağlıklı gelişmeye ve bitkiyi beslemeye devam ettiğini gördüm. Bu olay beni bu konuda denemeye yapmaya zorladı.

Sadece deneme, yapmasam kafamda hep soru işareti olarak kalacaktı

Eski 24-10-2010, 16:50   #81
Ağaç Dostu

Kişisel mesajlarımda ticari ürünler ile ilgili değerlendirme yapmamaya çalışıyorum.Bu konuda anlayış göstermeye çalıştım ancak marka ismi ve sahiplerinin adı geçmeye başlayınca prensibim zorlanmaya başladığı için ilgili mesajlara yanıt vermemeye karar verdim.Her türlü deneme (ticari de dahil) yapılabilir ve paylaşılabilir. Ayrı bir başlıkta veya uygun görülen başlıklarda paylaşılıp tartışılabilir. Ancak kendi açtığım başlıkta bunu uygun görmüyorum.Bu başlığın amacı sadece ''Hoyaların topraksız yöntemler ile yetiştirilmesi'' ticari ürünlerin denenmesi değil.Ticari markaların irdelenmesinin devamı halinde konu başlığının kapatılması uygun olacak.

Eski 24-10-2010, 17:26   #82
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Toprakta çürüte çürüte deneme yapmak banada şart oldu

Bütün gereçler hazır bir tek saksıyı koyacağım saksı eksik Onuda büyük yoğurt kapları vs. den karşılamayı düşünüyorum.Uygun mudur acaba?

hilalll beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 18:03   #83
Ağaç Dostu

Sayın Fatih, ilgili mesajlarımda sadece iç/dış kap sözcüklerini kullandım çünkü saksı zorunluğu yok.Uygun boyutta tercihen plastik ve seramik herhangi bir kap (yoğurt kabı da dahil) kullanılabilir.Dış kap için tek şart ışık geçirgen olmaması.Işık iç kabın alt bölümünün çevresinde seviyelenen besin eriyiğinde alg(yosun) oluşumuna neden olur.Başarılar dilerim.

Eski 24-10-2010, 21:05   #84
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Herşey hazırdı sadece bitkiyi yarın geçirmeyi düşünüyordum ancak ödevler testler bitince can sıkıntısı hemen çeliği saksıya alıvermişim

İlk önce saksıyı doldurunca birkaç defa o şekilde suladım harcın yıkanması açısından.Besini alınca uygulayacağım.Elimde olan bir besinden azıcık hazırlayıp ilk sulama olarak uyguladım.

Çeliği suda köklendirmiştim.Aslında bir arkadaşım için suya koymuştum istemeyince bana kaldı topraksız ortam için hazırbir şekilde bekliyordu.
Birde silverpink çeliği var yeni köklenmeye başlamış onuda geçireyi düşünüyorum kısa sürede saksı alıp onuda topraksız ortama geçireceğim.

Umuyorum güzel bir çalışma olacak.

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2010, 21:10   #85
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess Mesajı Göster
Sayın Oğuzhan, topraksız yetiştirme denemelerine çelik ile başlanmasını tavsiye ediyorum.Elinizdeki bitkiyi kaybetme riskine karşı mümkünse çelik almanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Başarılar dilerim.
Teşekkür ederim.O zaman çelik ile başlayayım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 21:14   #86
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Jezebel,

Marka adı vermenin etik olmadığına hiç katılmıyorum. Sardunya başlığında Avrupa Çiçekcilik'ten söz etmek de etik dışı olurdu. Burada ticari ruhla değil , amatör ruhla deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaşıyoruz. Kullandığımız malzemeleri ya da sağlıklı bitki temin ettiğimiz yerleri uygun yerlerde paylaşmak bence agaclar.net üyelerine yakışan bir davranıştır. Amacımız kullandığımız malzeme ya da satın aldığımız bitkilerle görsel show yapmak değil, hep birlikte başarıları paylaşmak olmalıdır.

Sayın Hydrosuccess,

Sadece paylaşmak istemiştim. Başlığı izleyici olarak okumaya devam edeceğim. Lütfen devam edin.

Hepinize başarılar diliyorum.

Eski 24-10-2010, 22:00   #87
Ağaç Dostu

Sayın Fatih, siz de dahil denemeye başlayanların uzun çeliklerle başlamaları ilginç.Yurtdışından gelen çeliklerim sizlerinkinden kısa ve az yapraklı olduğundan gelişim hızında farklılık olup olmayacağını açıkçası merak ediyorum.(Santimetre boyutundaki H. serpens çeliğim gibi)Uygulamanızda önerdiğim tekniğe uymayan 2 unsur var.Köklü bile olsa vejetatif (yeni dal/yaprak) gelişim başlamadan besin eriyiği verilmemeli sadece su ile devam edilmelidir.(Genel uygulama da bu şekildedir.) İç kap mutlaka bir dış kabın içinde olmalıdır.(Bu durum daha önce sorulmuş ve gerekçeleri daha önceki mesajlarımda ayrıntılı olarak cevaplanmıştı.Mesaj 42-44)Geçici olarak dış kap olmayabilir ancak uzun vadede kullanılması gereklidir.(Unutmayalım ki henüz uygulamasını yapmaya çalıştığımız ''iç içe saksı yöntemi'' diğer yöntemler için gerekli bilgi akışını gerçekleştirmedim.)

Eski 24-10-2010, 22:52   #88
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Sadece resimlemek açısından o şekilde yoksa iç içe yönteme uygun bir şekilde yerleştirdim.

İlk sürgünü görünceye dek normal su ile sulamaya devam edeceğim daha sonraları besin vereceğim.

Çok teşekkürler uyardığınız için.

Eski 24-10-2010, 23:03   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
2 hafta önce gelen hoya çeliklerimi (her ne kadar aksi yönde görüşler olsa da) 1-2 yaprak bırakarak dikmiş ve çıkan yaprakları da pet bardaklara eklemiştim. Az önce 2 carnosa ve 1 australis yaprağını hidrokültüre transfer ettim. Carnosalarda minik kök oluşumları başlamıştı. 2 carnosa yaprağı da toprakta duruyor, başarı sağlarsam karşılaştırmalı resimlerini eklerim
Ayrıca yaz başında aldığım ve her ne yaparsam yapayım ölmekte ısrar eden gardeniamı da transfer ettim (Aldığımda 6 kök, üzerinde 40 kadar tomurcuk olan çalı görünümlü bir bitkiydi, resimde gördüğünüz kararıp kurumalardan arta kalan tek sağ ve onda da aynı şeyler olmaya başlamıştı). Yetiştirilmesi zor bir bitki olduğundan hidrokültüre yeni başlayacaklara kesinlikle tavsiye edilmiyor, ancak başka çarem kalmadığını düşündüğümden transferi gerçekleştirdim.

Eklenen Resimler

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 23:13   #90
Ağaç Dostu

Sayın Fatih, sulama sözcüğünü toprak kültüründen kaynaklanan alışkanlıkla kullandığınızı düşünüyorum.Su veya gerekli olduğunda besin eriyiği iç kabın üzerinden ''çiçek sular gibi'' koyulmamalıdır. Sadece alt bölümde bulunan su/besin eriyiği köklerin doğru yerde, kabın alt bölümünde gelişmesini sağlar.Mesajlarımda bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi mevcut.Diğer açılardan bir problem görülmüyor. Tekrar başarılar dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024