agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2010, 11:17   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Hoya Obscura

Filipinler orijinli bu tür parlak yeşil yaprakları,kompakt yapısı hızlı gelişim ve çiçeklenmesi ile hoya yetiştirmeye başlayanların öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır.
Bu türün çeliğini kasım 2009'da P. Shirley'den getirtmiştim.Başlangışta yavaş köklenen ve büyüyen bitki bahar ile birlikte hızla yan dal ve yaprak çıkarmaya başladı.Sarılıcı özelliği olmadığından daha çok sarkıtarak büyütülüyor.Dallar sürekli esnekliğini koruduğundan ben destekler ile yükselterek daha yoğun yapraklı ve derli toplu bir görünüm oluşturdum.Bazı kültivarlar güneş görünce yaprak renkleri kızıl kahverengine dönmekte.Güneş ışığından hiç rahatsız olmayan bitkimde yapraklarda renk değişikliği oluşmadı.Bitki topraksız ortama tam uyum sağladı.Kök yapısının nispeten zayıf olduğunu düşünüyorum.(Saksı dışına kök çıkışı olmadı.)H. obscura unlu bite orta derecede duyarlı.Bu tür de 1 yıldan kısa sürede çelikten çiçeklenecek olgunluğa ulaştı.Halen üzerinde 3 adet çiçek öbeği var.Çiçekler yaklaşık 6 mm çapında ve çiçek öbeği 4 cm çapa ulaşıyor.Çiçekler öbek üzerinde lacunosa ve bilobata gibi bir düzlem boyunca disk oluşturuyorlar.Şimdi en zor sorunun yanıtı...Akşam saatlerinde açan çiçekler 1 saat içinde kokularını yaymaya başladı.Koku bilobata gibi rahatsızlık veren tarzda değil.Ancak lacunosada olduğu gibi hafif floral bir parfüm de değil.Daha çok pudralı bir parfüm, tarçın/zencefilli kurabiyeyi andırıyor.Ancak her hoya çiçeğinde olduğu gibi kişisel deneyim olmadan tanımlamanın yetersiz kalacağını tekrar belirtmeliyim.Henüz belirgin bir nektar oluşumu görülmüyor.
Bitkinin Haziran ve çiçek öbekleri ile güncel görünümü,yaprak detayı tomurcuk oluşumu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 15-08-2010 saat 12:54 Neden: sözcük değişimi
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 11:20   #2
Ağaç Dostu

Tomurcuk oluşumu ve çiçek öbeği

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 14-08-2010 saat 14:35 Neden: fotoğraf değişimi
Eski 14-08-2010, 11:23   #3
Ağaç Dostu

Çiçek büyüklüğü ve detaylarını gösteren makrolar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 14-08-2010 saat 14:31 Neden: fotoğraf değişimi
Eski 14-08-2010, 15:16   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın Hydrosuccess, öncelikle Size çok Teşşekkür ederim Hoya türleri hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için. Başarınızı kutlıcak doğru sözü bile seçemiyorum.
Bitkilere verilen Emek ve Sevgi ile beraber ödüllendiriliyorsunuz,Çiçeklerini Benim içinde koklayın Lütfen.
Sizi Canı Yürekten Kutluyorum. Yüreğinize Sağlık, Bizim Ülkemizde değişik Hoyalar var diyebiliyorum artık... hemde bol Çiçekli

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 15:16   #5
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Hoya obscura`nın ikinci çiçekli halini sizde gördük.İlk önce Sevilay Ablam açtırmıştı.

Gerçekten çok güzeller.Daima çiçekli olsun...

Oğuzhan beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 16:28   #6
Ağaç Dostu

Sayın Missmenas ve Fatih destekleyici güzel sözleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Sayın Fatih,sayın Sevilay 2009 Ağustosta bilobata çiçeklerini sayfasında paylaşmıştı.Bitkisinin bu seneki durumunu varsa çiçeklerini tekrar bizimle paylaşsa ne kadar iyi olur.Kolay yetişen ve dayanıklı bu tür daha fazla ilgi hakkediyor diye düşünüyorum.Bu nedenle bu türü tüm yönleri ile tanıtmaya çalıştım.Her zaman olduğu gibi bitkinin gelişimini paylaşmaya devam edeceğim.

Eski 15-08-2010, 01:05   #7
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Hoya obscuraniz çok güzel ciceklenmis ve türe ait özellikleri de çok güzel anlatılmışsınız ellerinize emeklerinize saglık. :-) Bendeki obscura da çok güzel gelişiyor yalnız ben yer darlığından dolayı tele sarıyorum yapraklarda fazla ışık görünce kırmızı kahverengi oluyor. Kökleri de boyna saksının üstünden çıkıyor. Gözüm hep çiçek sapı arıyor ama yok da yok. Sizinkileri görmek iyi moral oldu o yüzden. Teşekkürler...

Oğuzhan beğendi.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 01:31   #8
Ağaç Dostu

Sayın İlkin çok teşekkür ederim.Köklerin temel yönelimleri nem besin/mineraller ve çoğu bitkide yerçekimine doğrudur.Hoyalarda üçüncü kriter pek geçerli olmayabilir.(Epifit olduklarını ve doğal yaşamlarında toprağın içine girmek gibi bir durum olmadığını hatırlayalım.)Kök ilk iki kriter için az olan yerden çok olana doğru gitmeye çalışıyor diye düşünüyorum.Su ve mineraller saksının üst kısmında alta göre fazla olmalı.Ayrıca ortamın nemi(odanın nemi veya saksı çevresinde sürekli yaprakları fısfıs ile nemlendirmeye bağlı? ) saksı içindeki neme göre de fazla olabilir.Benim hiçbir bitkimde bahsettiğiniz olay olmadı.Saksının üzerinden hiç su dökmem nerdeyse 1 yıldır üst bölüm kurudur.Kökler olması gereken yerde saksının alt bölümünde veya alttan çıkarak iki saksı arasında yukarıya benim onlara su verdiğim yere yönelir.(Yerçekiminin aksi yöne )Bunu daha önce sanırım pubicalyx veya diversifolia sayfalarında göstermiştim.Tekrar inceleyebilirsiniz. Bitkiler bize gereksinimlerini anlatmaya çalışıyorlar diye düşünüyorum.Bitkinizi ve yukarı yönelen kökleri bu başlıkta paylaşabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler.

Oğuzhan beğendi.
Eski 15-08-2010, 01:55   #9
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Yorumunuz icin teşekkür ederim. En kısa zamanda fotograflarını çekip buraya ekleyeceğim.

Oğuzhan beğendi.
Eski 21-08-2010, 16:11   #10
Ağaç Dostu

H. obscura'nın ilk iki çiçek öbeğinin ömrü 4-5 gün sürdü.Çiçekler kokularını en fazla ilk akşam verdi 3. günden sonra koku hissedilmedi.Belirgin nektar oluşumu gözlenmedi.3. öbeğin ömrünü uzatmak için bitkiyi nispeten serin ve gölge bir yere koydum.Bu arada yeni tomurcuk oluşumu da gözleniyor...Obscura çiçeklerinin corollası yarı şeffaf (mum çiçeği tanımını destekliyor.) ve sarı/pembe tonlarında.Çiçekler değişik yönlerden gelen ışığa göre farklı renklerde görülüyor.Fotoğraflarda renklerde oynama yapmadığımı belirteyim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 21-08-2010 saat 16:20 Neden: ekleme
Eski 21-08-2010, 23:36   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2010
gerçekten harika bir çiçek

simyagery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 21:37   #12
Ağaç Dostu

Bitkiyi daha serin ve gölge bir yere aktarmama rağmen 3. öbeğin de ömrü aynı yani 4 gün sürdü.Bu durumda ya çiçek öbeklerinin açık kalma sürelerini bitkilerin yaşama ortamlarını (ışık, ısı,sulama vb. )değiştirerek uzatmamız mümkün değil ya da bu denemede transport şoku (yer değiştirmeden dolayı bitkinin yaşadığı stres ) nedeniyle başarısız oldum.Yeni bir tomurcuk oluştuğunda çiçekler açmadan yer değişimi yaparak çiçek ömrünü uzatmayı denemek doğru olacak.

Oğuzhan beğendi.
Eski 25-08-2010, 23:34   #13
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın Hydrosuccess, yönteminiz hakkında açıklamalarınız kadar bilgi sahibiyim, Hoya' larınızın büyümelerini açıklayacak sözcük herhalde ' ışık hızı ' dır diye düşünüyorum, bence; çiçek ömrü de bitkinin gelişim süresi ile doğru orantılıdır.

Oğuzhan beğendi.
dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 23:58   #14
Ağaç Dostu

Sayın dkp, ışık hızı açıkçası çok hoş bir espri oldu.Hoyalar adına teşekkür ederim.Minimum yasasına göre bitkiler en fazla sıkıntıyı İstanbul'da ve ev koşullarında olmakla yaşıyor.Bitkilerin diğer gereksinimlerini daha yüksek oranda (daha ayrıntılı olarak paylaşabileceğim eksiklikler de söz konusu) sağlayabiliyorum. Açıkçası İzmirde olmayı isterdim.Çiçeklerin açık kalma sürelerine gelince İnternette de kolaylıkla bulunabileceği gibi türe özgü yaklaşık süreler saptanmış.Benim bitkilerim bildiğiniz gibi nispeten genç olmalarına rağmen bu süreleri yakaladılar.Ben bu süreyi uzatabilir miyim diye düşünüp denemeye başladım ama sonuçlar (şimdilik ) değişim olmadığı yönde.H. pubicalyx pink silver'da da 2 çiçek öbeğinin ömrü yaklaşık 7-9 gün sürdü.Süreyi uzatamayacağız gibi görünüyor ama ortam değişikliğini erken yaparak tekrar denemeyi planlıyorum.

Oğuzhan beğendi.

Düzenleyen Hydrosuccess : 26-08-2010 saat 12:49 Neden: ekleme
Eski 09-09-2010, 22:44   #15
Ağaç Dostu

H. obscura da bilobata ve pubicalyx gibi öncelikle eski çiçek sapından çiçeklenmeyi tercih etti.Yeni bir çiçek öbeği gelişimi de olduğunu da belirtmeliyim.

Eklenen Resimler

Eski 15-09-2010, 01:57   #16
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Renkleri ve hızıyla mükemmel bir hoya, obscura... hiç çiçeklenmese bile saksıdaki duruşu kendini seyrettirmeye yetiyor diye düşünürken, bu çiçek şölenini görmek beni sabırsızlandırıyor. Obscuramı monitöre yaklaştırıp bu çiçekleri göstermek geldi içimden.
Sizi tebrik ederim sayın Hydrosuccess.

Oğuzhan beğendi.
huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 12:11   #17
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Aynı duyguları ben de yaşıyorum sevgili hüzünperest. Yapraklarının duruşu çok güzel ama çiçekli halleri kat ve kat daha güzel işte! Ellerinize sağlık sayın Hydrosuccess...

Oğuzhan beğendi.
Eski 15-09-2010, 13:28   #18
Ağaç Dostu

Ben her gördüğüm hoya çiçeklerini hayranlıkla izlerim, sonrada ekranı Asiye'me çevirir bak ne güzel çiçek değilmi diye ona gösteririm Kimbilir belkide ne ima ettiğimi anlıyordur.

Oğuzhan beğendi.
Eski 15-09-2010, 17:22   #19
Ağaç Dostu

Sayın huzunperest,İlkin, Missmenas destekleyici güzel sözleriniz için içtenlikle teşekkür ederim.10 yıla ulaşan bitki yetiştirme uğraşımda gördüğüm, kendi doğalarına uygun ortam sağlanırsa bitkilerin bunu karşılıksız bırakmadığı ve sağlıklı şekilde büyüyüp çiçeklendikleri.
Sayın huzunperest size ne kadar yardımcı olur bilemiyorum ama 15 no'lı mesajımda bahsettiğim gelişim gösteren çiçek demetinin güncel fotoğrafları.(Paylaşım ve espri sınırlarında değerlendirmeniz dileğiyle...)

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2010, 18:05   #20
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Teşekkür ederim sayın Hydrosuccess. Bu fotoğraflardan sonra benim obscuram da hasedinden çiçek açacaktır.

Eklenen Resimler

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 16:43   #21
Ağaç Dostu

Sonbahar daha önce çiçek açmış olan türler için (Hoyalarda yeni olduğumdan gelişmiş bitkilerde ilk sonbahar/kış olacak) çiçeklenme açısından beklentilerimin ötesinde verimli geçiyor. Bu durumdan hoyaların doğası açısından bazı sonuçlara ulaşmaya başladığımı söyleyebilirim.En kısa ifade ile bu bitkiler tekdüze yaşamaktan pek hoşlanmıyorlar diye ifade edebilirim.Üzerinde düşünülmesi ve gözlemleme/deneme sürecine devam edilmesi gerekli.
H. obscura daha önceki çiçek saplarının 3'ü üzerinde ve yeni 2 çiçek öbeğini büyütmeye başladı.Bitkinin genel görünümü, çiçek öbekleri ve eski çiçek sapından gelişen tomurcuklar.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2010, 21:02   #22
Ağaç Dostu

Ben dememişmiydim Siz kış ayında bile çiçek açtırırsınız
Kutlarım Sizi sayın Hydrosuccess, görsel şölen içinde Teşekkürler, darısı benim minik H. obscuro'ma.

Eski 02-10-2010, 21:26   #23
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Missmenas, size de başarılar ve bol çiçekler dilerim.

Eski 02-10-2010, 23:46   #24
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Kutluyorum sayın HYROSUCCESS ve missmenas'a katılıyorum. Paylaşımlarınızla çiçeğe olan özlemimizi gideriyoruz gerçekten.

Bir sene oldu hoya yetiştirmeye başlayalı, Kerrii dışında hepsi aynı koşullarda yetiştirildiği halde çiçek veren olmadı.

Bakalım sonbahar neler getirecek

Oğuzhan beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 01:02   #25
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sayın hydrosuccess en sonuncu fotoğrafa bayıldım emeklerinizin karsiliği harika bir şekilde görünüyor burada. Bendeki türün yaprak aralarında da bir hareket var, ne olduklarını zaman gösterecek artık. Bu arada tek düze yaşamaktan hoşlanmıyorlar derken aynı bitkiye farklı bakım teknikleri uygulamaktan mı bahsediyorsunuz acaba?

Eski 03-10-2010, 14:06   #26
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,umarım çiçek tomurcuğudur ve görsellerini burada bizimle paylaşırsınız.
Bitkiler daha çok dış etmenlere bağlı olarak yaşamlarını sürdüklerinden bu etmenlerdeki değişimler olumlu veya olumsuz anlamda sonuçlar oluşturmaktadır.Bazı türlerin mevsimsel çiçeklenmesi dışında diğer türler bazen neredeyse sürekli,aralıklarla çiçeklenmekte ya da yıllarca (çok sağlıklı ve gelişmiş olmalarına rağmen) çiçeklenmemektedirler.Tropikal yağmur ormanlarında daha çok iki mevsimden bahsetmek mümkün; ıslak ve kuru (sıcaklık değişimi daha az olmakta )Ancak bu mevsimsel değişim aynı zamanda bitkinin aldığı besin miktarını da etkileyebilir.Örneğin ıslak mevsimde daha fazla çürük yaprak-gübre ve asidik ortam gibi.
Bazı türler ıslak diğerleri kuru mevsimde çiçeklenmeyi tercih edebilir.Bu konuda yeterli veri olmadığını belirtmeliyim.Yine de bu tarz parametre değişimleri çiçeklenmeyi başlatabilir.Besin eriyiğinin markasını (yani aynı zamanda içeriğini) kök bölgesinin nemlilik oranını mümkünse besin eriyiğinin pH'ını,ortamın nem oranını değiştirmek çiçeklenmeyi başlatabilir diye düşünüyorum.Temel yaklaşımım hangi türe ne zaman gerekli olduğunu bilmediğimiz için mümkün olduğunca parametreleri değiştirerek denemek ve sonuçları gözlemlemek.Bu forumda genelde önerildiği ve uygulandığının aksine (bitkilerin yerini hatta yönünü değiştirmeyin,sulamanızı,gübrelemenizi değiştirmeyin,bitkiden çelik almayın açmaz vb.) belirli periyotlarla değişimler yaparak bitkiyi uyarmaya çalışmak.Bunun ne kadar yararlı olduğuna henüz ben de emin değilim ancak hiçbir zararını görmediğimi belirtmeliyim. Ayrıca çiçeklenmelerin çoğu da ucundan kesilen dalların bir kaç nod gerisinden oldu.Ya tamamen yanılıyorum ya da bazı bitkilerde bu yöntem yarar sağlıyor.Gözlem ve denemeye devam etmekte yarar görüyorum.

Eski 13-10-2010, 21:02   #27
Ağaç Dostu

H. obscura çiçek öbeklerini geliştirip açmaya devam ediyor.''Obscura'' karanlık-gizli anlamına geliyor.Bu türün internode mesafesi çok az yani yapraklar birbirine çok yakın. Bitki büyüyünce diğer türlerden farklı olarak çok dallandı ve bir yaprak öbeğine dönüştü.Gelişen tomurcukları çiçeğe dönmeden yapraklar arasında görmek çok zor oluyor.Ben de yeni birkaç çiçek öbeğini ancak yaprakları aralayarak keşfettim.Bitkiyi ilk tanımlayanlar bu tür adını çiçekler yaprakların arasına saklandığı için mi vermişler ? Bunu bilmiyorum ancak duruma uygun olduğunu belirtmeliyim.

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2010, 21:51   #28
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Rengide çok hoşmuş.Maşallah.
Sürekli güneş alan bir yerde mi?Sanki pencere önü gibi.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 22:11   #29
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Maşallah çok güzelmiş.Bol çiçekli olsun)

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 22:18   #30
Ağaç Dostu

Sayın Oğuzhan, Hoya başlığı içinde yer alan mesajlarımda sorularınıza cevap olabilecek çok ayrıntılı bilgiler yer alıyor.Eğer okuyabilirseniz yararlanacağınıza inanıyorum.Yine de özet olarak sorularınızın cevabı evet diyebilirim.

Oğuzhan beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024