agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni141Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2016, 21:04   #271
Ağaç Dostu

rainac's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Sulaması fazla olunca bu lekeler oluşabiliyor bazı türlerde , bir diğer etkide güneş ışınlarına direk maruz kalıyorsa ondan dolayı da olabiliyor diye biliyorum.

esmaesma beğendi.
rainac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 10:50   #272
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
"Yesil elli ananecim"den istedigim hoya'yi, ananem bulup bulusturup iki dalciktan buyutup yarim metre iki kok halinde bencegize teslim etti.. sevdigi yeri buldum.. yedigi onunde yemedigi arkasinda, bir eli yagda bir eli balda yasayip gidiyorduk.. aradan zaman gecti yeni surgunleri oldu, tazecik surgunlerine bocukler dadandi.. arapsabunu mu tutun suyu mu derken tutun suyunda karar kilip iyilestik.. tabi her yeni surgunde ayni mucadele.. gel zaman git zaman bir metreyi asti.. ama gel gor ki ananemi ozledi.. sanirim biraz da bana kizdi.. ya da belki de en basindan beri beni sevmemisti.. ananemin gelmesini bekliyordu herhalde.. ananem gelmedi, hoya bana kustu.. yapraklari sarardi, bazi dallari kurudu, porsudu.. hayata kustu resmen.. belki koklerinde sorun vardir dedim, o da degil..
Buralari okuyup herkeslerin mis gibi cicekler acan yemyesil hoyalarini gorup ben nerde yanlis yaptim deyip aglayanlariniz varsa soyleyeyim: siz hoya seviyorsunuz diye hoya da sizi sevecek diye bir sey yok malesef.. bazi hoyalar yesil elli ananeleri sever.. siz de uzuldugunuzle kalirsiniz..
Mesela biz ikimiz bir senedir ananemin yolunu gozluyoruz..

esmaesma beğendi.
enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 21:35   #273
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2013
Merhaba, benim hoya yeşil yapraklarını dökmeye başladı, bir sorunu mu var bilemedim. Bir günde iki yaprak kaybettim derken, şu anda 3. yaprakta yerlerde. Lütfen yardım edin.

Zekiye Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 22:30   #274
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2013
hoyamın resimleri.

Name:  unnamed.jpg
Views: 1263
Size:  21.7 KB

Name:  unnamed (1).jpg
Views: 1190
Size:  21.2 KB

Zekiye Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2018, 19:40   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2018
Mum çiçeği yardım

Merhaba
Mum çiçeğimin yerini değiştirdim senede 4-5 kez açardı fakat küsdü eski yerine aldım ama değişen birşey olmadı yorum alabilirmiyim lütfen

Kadirizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 19:54   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Bu çiçekten nasıl edinebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

Burcu aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 12:29   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Merhabalar benim çiçeğimin yapraklarından bazılrı sararmaya samanla da kararmaya başladı çıkıyor zaten yerinden gğcü gitti
Çok gğneş alamadığı için mi oluyor diye düşündüm ilk başta ama şimdi sağlam yaprakların da dala bağlı kısımları sararmaya başladı yardımcı oluraanız çok sevinirim ACİL ACİL😞😞😞

Eklenen Resimler

ousankyak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 12:32   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Burada birkaç foto daha

Eklenen Resimler

ousankyak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 12:36   #279
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ousankyak Mesajı Göster
Merhabalar benim çiçeğimin yapraklarından bazılrı sararmaya samanla da kararmaya başladı çıkıyor zaten yerinden gğcü gitti
Çok gğneş alamadığı için mi oluyor diye düşündüm ilk başta ama şimdi sağlam yaprakların da dala bağlı kısımları sararmaya başladı yardımcı oluraanız çok sevinirim ACİL ACİL😞😞😞
Kök çürümesi olmuş olabilir, kökleri kontrol ediniz. Hoyalar fazla sudan hoşlanmazlar.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 09:48   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2019
Merhaba .cok saglilki ve guzel cicek cicek acan hoyam iki hafta icinde sarardi ve dokuldu.dokume kokten uca kadar gitti. Sadece dal ve uc yapraklar kaldi.be yapmaliyim sorun nedir

srplccs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 10:22   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Bu bir hastalık mı?

Merhaba, ilk defa hoya çiçeği yetiştiriyorum. Birisinden aldım ama yeni dal çıkarınca dikkatimi daha çok çekti. yeni dalda gayet pürüzsüz ama diğer dallarda kabarcıklar var. bu çiçeğin özelliği mi yoksa bir hastalık mı? Hastalık ise kurtulmak için ne yapmak lazım yadımcı olur musunuz?

Mesut Temiz beğendi.
TC-Pearl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 10:38   #282
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TC-Pearl Mesajı Göster
Merhaba, ilk defa hoya çiçeği yetiştiriyorum. Birisinden aldım ama yeni dal çıkarınca dikkatimi daha çok çekti. yeni dalda gayet pürüzsüz ama diğer dallarda kabarcıklar var. bu çiçeğin özelliği mi yoksa bir hastalık mı? Hastalık ise kurtulmak için ne yapmak lazım yadımcı olur musunuz?

Dallardaki o kabarcıklar hava kökleri olup bitkinin doğal bir parçasıdırlar...

TC-Pearl beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 10:56   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Dallardaki o kabarcıklar hava kökleri olup bitkinin doğal bir parçasıdırlar...
teşekkürler bende ilk başta duvara tutunması için oluştuğunu düşünmüştüm. çiçeğe dokunduğumda kaşıntı olunca acaba böcek mi diye düşündüm.

Mesut Temiz beğendi.
TC-Pearl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 11:31   #284
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TC-Pearl Mesajı Göster
teşekkürler bende ilk başta duvara tutunması için oluştuğunu düşünmüştüm. çiçeğe dokunduğumda kaşıntı olunca acaba böcek mi diye düşündüm.
Estağfurullah, siz sağolun... O hava kökleri normalde o şekilde pasif kalırlar, ama çok nemli bir ortamda bulunduklarında veya suya konulduklarında uzayıp normal beyaz kökleri çıkarmaya başlarlar... Çelik köklendirirken de kökler bu hava köklerinden gelişiyor...

TC-Pearl beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 09:47   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2019
Böcek sorununa çözüm

Merhabalar
İki yıllık arayıştan sonra Eminönü’n den mum çiçeğimi satın aldım.Hoyalarla ilgili edinebildiğim tüm bilgilere sevgi ve ilgimi de ekleyip kapalı balkonda yeni sürgün vermesini sağlayabildim.Günde bir kaç kez yanına gidip konuşmayı ve sevmeyi de ihmal etmiyorum
Dün sabah en taze yaprağında ve sürgününde sarı küçük böcekleri görünce şok oldum.öyle ki fotoğraf çekmeyi bile unuttum.Arap sabununu başka çiçeklerimde yeşil böceklere de denemiş ve sonuç alamamıştım.Sabun yapmak için biriktirdiğim kül aklıma geldi.Hazırladığım küllü suya hindistan cevizi yağı ekleyip tüm bitkiye fıs fısla sıktım.Hırsımı alamayıp hortumla iyice yıkadım ve peçeteyle tüm yaprakları sildim.Sabah erkenden kontrol ettim.Silmeyi unuttuğum bir yaprağın üzerindeki ölü böcekleri görünce belki yardımcı olur diye hemen buraya yazıyorum
Umarım böyle bir sorununuz olmaz..ve umarım bu tesadüf değil işe yarayacak bir yöntemdir

Mesut Temiz ve YeniBON beğendi.
Htc. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 18:17   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2020
Merhaba. Tam da bu gün çiçeğimin başına gelen olay.Gecen sene de aynı zamanda yeni sürgünleri sarı böcekler sarmıştı. Arapsabununu sulandırıp fısfısla yıkayıp temizlemiştim. Ertesi gün duru su ile yıkamıştım. Toprağına da sigara izmaritleri ve külleri artık. Izmarit ve kül sempatik gelmeyebilir ama benim bitkimi kurtardı. Bugün de aynı işlemi yaptım.

Mesut Temiz beğendi.
Beyaz Gardenya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 12:15   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Question Yaprakları lekeli

Merhaba arkadaşlar mum çiçeğini komşudan alıp direk toprağa diktim 1 senedir gelişme olmadı evim güney cephe güneşlik sürekli kapalı ve pencereden uzak bir yerde yapraklarında ve gövdede resimlerde de görüldüğü gibi kahverengi ve beyaz lekeler var ne yapmam gerekir
Teşekkürler

Eklenen Resimler

tasamek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024