agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni476Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2010, 01:17   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Hoya bella da ilginç bir özellik keşfettim(bu yazıdan sonra mesaj yağmuruna tutulmam umarım)köklendirmek için kestiğim her dalın ucundan çift dal çıkıyor.
Diğer hoyaların uç kısımlarına değilse bile,nerdeyse küserken bella adeta koparıldıkça çifter çifter dal veriyor fakat ne ilginçtirki kestiğim hiç bir dalı köklendiremedim.
Buda benim başarısızlığım dan heralde.
Umarım paylaştığım arkadaşlar köklendirmeyi başarmıştır.Mutlu sona erdim diyenlerin mesajlarını bekliyorum nasıl bu işi başardıklarını öğrenmek istiyorum.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 03:29   #32
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Hatice Abla Hiç değilse bir gözünü toprağın altında bıraktıysan tam o iki yaprağın ortasından geliyor yeni kök.Eğer bırakmadıysan toprağın içinde göz,topraktaki tutunma çıkıntılarından geliyor kök.

Köklendiğini düşünmezken benim iki çeliğimde köklenmişler hatta biri verdiği yaprakları büyütmeye başlamış.Serin ortam istediği içinde şu sıralar özellikle geceleri şanslıyım burada

Bir tanede küçük 5,5 lik saksıya dikmiştim 3 yapraklı dün kontrol ederken onuda hafifce kaldırdım onunda köklenmesi vazgeçilmez olmuş.

Özellikle hafiftoprak hazırlamaya çalışmıştım.Aynı Lacunosamda kullandığım gibi(orkide toprağı,perlit-torf-vermikülit vs.) hafif toprak hazırladım ve toprağın altında kalan gözlerden de yeni sürgünler beklemiyor değilim.Lacunosam çok yapıyor onu.Toprağın altından yeni sürgünleri geliyor.Sanki üst kısımda ki sürgünleri büyüttü de alttakiler geliyor.

Denizardacan beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 21:43   #33
Ağaç Dostu

Köklenmelerine çok sevindim Fatih Alanya nın sıcak oluşuda köklenmede etken olabilir diye düşünüyorum.Uyarılarını dikkate alacağım.Ben torf ve cocopeat e dikmiştim çelikleri neyse sağlık olsun yenilerini denerim.

Eski 18-09-2010, 09:11   #34
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Merhaba Hoya severler

Bana gelen 2010 siparişindeki Bella ‘’Y’’ çeliğini ikiye böldüm. ‘’V’’ ile ‘’I’’ olmak üzere
İki çelik olarak dikmiştim. Daha anlaşılır olması bakımından böyle adlandırmayı uygun gördüm.
Bundan sonra Bella’m hakkında bilgi verirken Bella’’V’’ veya Bella’’I’’ diye tanıtmak istiyorum.
Kısmet bakalım nereye kadar beraber gidebileceğiz.

Bella ‘’V’’ sağ kol uzantısından yaprak
ve hemen ardından çiçek sapı 28 numaralı mesajda fotoğrafını ekledim.

Şimdi o çiçek sapı sarardı, zaten erkendi diye düşünüyorum. Daha yeni çıkmıştı bebe haliyle çiçekten..
Oysa ki Bella çiçek sapını beyaz olarak koruyor, duru beyaz..

Sevgili maki, Şu an için Bella’m kapalı balkonda ama kışın içeri alırım, bilgilendirdiğiniz için
Teşekkür ederim. Radyatörden uzak tutarım.

Sevgiyle kalın

Eklenen Resimler

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 09:16   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Köklenen ve filiz, yaprak çıkaran H. bella çeliklerinden birisinde tomurcuk oluştu.Bu bitkiyi herzamanki iç içe kap yönteminden farklı bir yöntemle büyütmeye karar verdim.Farklı tekniği topraksız yetiştirme yöntemleri başlığında paylaşacağım.Bu bitkiyi doğasına uygun şekilde daha serin ve aydınlık doğrudan güneş ışığını 1-2 saat aldığı bir yerde tutuyorum.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 10:02   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Bellaların son durumları nedir?
tomurcuklar ne alemde?
umarım sağlıklı ve çiçeklidirler!

NazMurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 19:33   #37
Ağaç Dostu

Onlarda kış uykusundalar heralde.Benim bellada ne tomurcuk nede çiçek var,öyle süzülüyor salonda.

Eski 23-12-2010, 12:15   #38
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Sayın NazMurat,

Beklemede tomurcuk, çiçek belirtisi yok. Süzüm süzüm süzülenlerden.

Eski 28-03-2011, 07:57   #39
Ağaç Dostu

Bella nın üzerinde altı adet tomurcuk vardı, iki tanesi sarardı besin eksikliğinden olabilirmi,kaktüs e kullandığımız sıvı besinden versem acaba tomurcuklar açarmı?

Eski 28-03-2011, 11:52   #40
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Hatice Hanım,
Üzüldüm mümkünse fotoğrafını da ekleseydiniz. Ev içinde mi?
benim bellayı da son zamanda kurtardım. Sıcağı topraktaki bella'ların
sevmediğinden artık eminim. Yaprak, filiz kaybı da varsa acil isteği olabilir.
Keşke bu konuda donanımlı olsam da yardımcı olabilsem!
İnşallah bol çiçek verecek sonuca ulaşırsınız.

Eski 03-05-2011, 19:39   #41
Ağaç Dostu

Hoya bella çiçek açtı...

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2011, 20:15   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Hatice Hanım, gözünüz aydın.
Sizin adınıza çok sevindim, benim içinde koklayın.
Mutluluk verici bir görüntü. Teşekkürler paylaşım için.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 15:01   #43
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Bu sayfada 34. mesajda H. Bella'larımı kışın ev ortamına aldım. Ev merkezi sistemle ısıtıldığı için son ondaki müdahale ile kurtuldular, şükür. ''I'' Bella iki yaprakla çeliklemiştim.
Kışın ev ortamında yaprak kaybı görmemle hemen Diatomite almıştım. Bugün çiçek sapı gördüm, ehh ''V'' Bella topraktakinde ise iki çiçek sapı vardı birini kuruttu, biri sağlam duruyor. Bu yaşlı ve hasta kadın şimarsın mı? Şimarmak hepimizin hakkı!!

ceydasüel beğendi.
Eski 20-06-2011, 22:50   #44
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Minik bella

Ortak siparişle gelen bellam. İkiye bölüp dikmiştim. her ikisinde de ikişer adet
çiçek oluşumu var. Ama yaprakları büyüyemeden kuruyup dökülüyor
Nerde yanlış yapıyorum acaba?

Eklenen Resimler

kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 08:30   #45
Ağaç Dostu

Öncelikle kutlarım Sizi sevgili Kartol,
Hoya bellaya çiçek açtırabilmek gerçektende büyük bir başarı.
Yapraklarının dökülmesi konusunda, aynı olayı bende yaşıyorum. Bendeki sorun kırmızı örümcek idi. Büyüteçle iyice kontrol etmelisiniz, özellikle uç filizler ve yaprak altlarına yerleşiyor bu örümcekler ve yeni oluşmakta olan yaprakları döküyor bella.
Size kolaylıklar diliyorum.

Eski 21-06-2011, 12:54   #46
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Benim de yaprak kaybı olmuştu. Benim belladaki sorun merkezi sistemle ısınan ortamdaydı.
Bol ışıklı camla kapalı olan balkonuma aldım durum düzeldi.
Size kolay gelsin.

Eski 21-06-2011, 14:57   #47
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi missmenas Mesajı Göster
Öncelikle kutlarım Sizi sevgili Kartol,
Hoya bellaya çiçek açtırabilmek gerçektende büyük bir başarı.
Yapraklarının dökülmesi konusunda, aynı olayı bende yaşıyorum. Bendeki sorun kırmızı örümcek idi. Büyüteçle iyice kontrol etmelisiniz, özellikle uç filizler ve yaprak altlarına yerleşiyor bu örümcekler ve yeni oluşmakta olan yaprakları döküyor bella.
Size kolaylıklar diliyorum.
Teşekkür ederim
Bakalım açmayı başarabilecekler mi? Gidişattan endişeleniyorum çünkü.
Büyüteçle değil de çıplak gözle(daha doğrusu gözlüklerimle ) inceledim. Örümcek değil de çok minicik beyaz bir böcek gördüm. Acaba onlar mı sebep oluyor?
Yanyana olan diğer hoyaların saksılarını da karıştırdım biraz ama onlarda göremedim , ya da iki saklanmışlardı. Nedirler hiç fikrim yok. Ya da ne yapmam konusunda
Ben de size kolaylıklar diliyorum. Hayran hayran izliyorum başarılarınızı

Eski 21-06-2011, 14:59   #48
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Benim de yaprak kaybı olmuştu. Benim belladaki sorun merkezi sistemle ısınan ortamdaydı.
Bol ışıklı camla kapalı olan balkonuma aldım durum düzeldi.
Size kolay gelsin.
Teşekkür ediyorum.
Aydınlık bir pencere önünde kendisi. İyi giderken birden böyle oldu. Bir anlayabilsem sorunu

Eski 21-06-2011, 15:15   #49
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın kartol saksının yönünü değiştirmeyin, bitki ışığa göre tekrar kendini yapılandırarak çiçeği dökebilir ve çiçek açana kadar sulamayın. Merakla ve keyifle takip ediyoruz, kolaylıklar diliyorum.

Düzenleyen dkp : 21-06-2011 saat 16:42 Neden: kelime düzeltme
dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 22:01   #50
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
Sayın kartol saksının yönünü değiştirmeyin, bitki ışığa göre tekrar kendini yapılandırarak çiçeği dökebilir ve çiçek açana kadar sulamayın. Merakla ve keyifle takip ediyoruz, kolaylıklar diliyorum.
Tamam hocam
Diktiğimden beri aynı yerde duruyorlar.Kuzeydoğu penceresi önünde. Bir kaç tanesi dışında diğerleri sürgün veriyor yavaş yavaş. Ben de keyifle ve merakla takip etmekteyim kendiminkileri de bütün arkadaşlarınkini de.
Emeklerimiz, beklentilerimiz boşa çıkmaz inşallah..

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2011, 01:21   #51
Ağaç Dostu

Sevgili Kartol,
Hayran hayran Hoya linearislere baktım. Antalya maalesef bu tür için çok sıcak geliyor.
Yaşamakla yaşamamak arasında gidip geliyor bendeki linearis. Maşallah sizinkiler coşmuş çiçek sapları oluşturmakta an meselesi gibi gözüküyor.

Eski 22-06-2011, 09:06   #52
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın kartol, Hoya Linearis' in için şöyle yapmalısınız; sıcak ve nemli ortamdan uzaklaştırın, yüksek bir yere alın ve aşağıya doğru kendi sarksın, bazı dalları çok uzarsa kesip tekrar dikersiniz (ben kendi saksısına dkiyorum). Bulunacağı ortamda ısı farkları çok olmayacaksa ve hava akımına maruz kalmayacaksa, oda içinde de kalabilir. Bunlar Bella için de geçerli..
(Linearis diğer saksıda toprağa değiyorsa orada köklenmiş olabilir kontrol edersiniz )

ceydasüel beğendi.
Eski 22-06-2011, 10:56   #53
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Hepsi de çok sağlıklı maşallah sayın kartol, sizdeki Hoya lacunosa da çiçeklerini açacak bir iki güne zannedersem. Bir de merak ettiğim sayın dkp'nin dediği "açana kadar sulamayın", bu tür için mi geçerli acaba? Bendeki bir tür de açacak ya lacunosa ya da davidcumingii. İkisi de aynı saksıda büyüyor bende, çiçek renkleri farklı olduğu için açarsa eğer kırmızı ve beyaz tonları hoş olur diye düşündüm, ikisinde de çiçek sapları var ama bir tanesi atağa geçti. Bakalım hangisi önce açacak olan...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 16:52   #54
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

İlkin hanım, fotoğraflara göre ve bitkilerin dikimlerine(yaşlarına) göre yorum yaptım, köklenmeleri tam olarak tamamlanmamıştır daha, bitki önce sağlıklı ve güçlü olmalı. Ben bitkiyi güçlendirmek için; sırası ile, saksı değişimi, besin/gübre, ışık, budama ve nem/su faktörlerini kullanıyorum. Geçmişe baktığımda yaptığım yanlışların birincisinin ısı ve su kullanımında olduğunu öğrendim. Sizin yorumunuz nasıl ?

Eski 22-06-2011, 22:57   #55
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi missmenas Mesajı Göster
Sevgili Kartol,
Hayran hayran Hoya linearislere baktım. Antalya maalesef bu tür için çok sıcak geliyor.
Yaşamakla yaşamamak arasında gidip geliyor bendeki linearis. Maşallah sizinkiler coşmuş çiçek sapları oluşturmakta an meselesi gibi gözüküyor.
Ben de sizin hoyaları hayrann hayrannn izliyorum inanın
Evet linearis güzel gelişiyor. Burda en rahat yetiştirilecek türlerden biri sanırım.
Sizdeki yaşamazsa ve benim yetiştirdiklerimde sorun çıkmazsa, sizin için dikip büyütüp gönderirim. Belki o zaman daha fazla olur mu yaşama şansı
Bu arada evet galiba sarkan uçların birinde minicik (yanılıyor da olabilirim) çiçek oluşumu gibi bişey var

ceydasüel beğendi.
Eski 22-06-2011, 23:08   #56
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
Sayın kartol, Hoya Linearis' in için şöyle yapmalısınız; sıcak ve nemli ortamdan uzaklaştırın, yüksek bir yere alın ve aşağıya doğru kendi sarksın, bazı dalları çok uzarsa kesip tekrar dikersiniz (ben kendi saksısına dkiyorum). Bulunacağı ortamda ısı farkları çok olmayacaksa ve hava akımına maruz kalmayacaksa, oda içinde de kalabilir. Bunlar Bella için de geçerli..
(Linearis diğer saksıda toprağa değiyorsa orada köklenmiş olabilir kontrol edersiniz )
Çok teşekkür ederim. Bilgi ve tecrübeleriniz benim için çok değerli.
Salonumda kuzeydoğu penceresi önünde bu görünenler. Burda hava sıcaklıkları hala çok dengesiz. Gündüz 20 derecelerdeyken, gece 5 derecelere kadar düşüyor. Bulundukları konumda da sabah çok az güneş ışığı, sonra sadece bol aydınlık. Nem de yok çok şükür. Yani Büyümemeleri için hiç sebep yok (sanırım)
Biraz daha gelişmelerini bekliyorum ki hem asıl saksılarına geçireyim, hem de hepsine güzel konumlar bulayım.

Eski 22-06-2011, 23:15   #57
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Hepsi de çok sağlıklı maşallah sayın kartol, sizdeki Hoya lacunosa da çiçeklerini açacak bir iki güne zannedersem. Bir de merak ettiğim sayın dkp'nin dediği "açana kadar sulamayın", bu tür için mi geçerli acaba? Bendeki bir tür de açacak ya lacunosa ya da davidcumingii. İkisi de aynı saksıda büyüyor bende, çiçek renkleri farklı olduğu için açarsa eğer kırmızı ve beyaz tonları hoş olur diye düşündüm, ikisinde de çiçek sapları var ama bir tanesi atağa geçti. Bakalım hangisi önce açacak olan...
Çok teşekkür ederim sayın İlkin.
Sanırım bir karışıklık var. Resimde çiçek oluşumu görülen hoya bella. Lacunosamda henüz çiçek oluşumu yok malesef. Ama o da yavaş yavaş sürgün verip, yaprak büyütüyor.
Merakla takip ediyor olacağım sizinkileri de

Eski 27-06-2011, 11:49   #58
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Yapraklarına odaklanmayıp çiçek tomurcuklarına odaklanınca H.bella olduğunu farkedememişim, kusura bakmayın lütfen... Bu aralar açmıştır herhalde değil mi? Bendeki H.lacunosa çiçek tomurcuklarına büyütüyor. H.bella'da da var bir çiçek sapı, bakalım o da açabilecek mi çiçeklerini... Sayın dkp bulunduğumuz şehirlere göre bakım farklılıkları olabiliyor doğal olarak, türleri de yeni yeni tanıyoruz; mesela lacunosa çok su sevmez diyorlar, biraz su fazla verildiğinde gerçekten de yapraklarını yakıyor, onun için ona az su veriyorum. Ama genel anlamda benim bakım yöntemim eğer çiçek sapı vermemiş ise bitki iki sulama arasında 2 bazen 3 gün toprağın tamamen kurumasını bekliyorum. Çiçek sapı varsa da iki sulama arasında toprağın tamamen kurumasına izin vermiyorum. Başka da yaptığım farklı birşey aklıma gelmiyor...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 20:23   #59
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Bu aralar açmıştır herhalde değil mi? Bendeki H.lacunosa çiçek tomurcuklarına büyütüyor. H.bella'da da var bir çiçek sapı, bakalım o da açabilecek mi çiçeklerini...

Henüz açmadı ama gayret ediyor, açacak insallah
Merakla beklemekteyim. İçlerinden biri sararmıştı, diğerlerinde sorun çıkmaz umarım.

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2011, 22:59   #60
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
sayın kartol hoyalarınız harıka hele lınearıse bayıldım en kısa surede edınmek ıstedıgım turlerden bırı. Bellanızada maşallah inşallah açmayı başarır benım bellamda ıkı kere çiçek sapı verdi ama maalesef açamadan kurudular şu an sadece uzayıp gıdıyor bende sizlerin açan hoya türlerınızle ıdare etmeye çalışıyorum darısı bendeki türlerin başına ne diyim ...

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024