agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2019, 14:29   #6031
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2016
işte benimkiler..

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Morkoyun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 15:38   #6032
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Arkadaşlar benim hoya chouke çiçek açtı. Diğer tomurcuk ise döküldü. Bunun sebebi nedir?

Bitki pencere önünde duruyor. Öğlene kadar devamlı direk güneş görüyor. Sonra gölge oluyor. Kıştan beri bu şekilde aynı yerde duruyor. Acaba güneş daha çok etkili olmaya başladığı için mi böyle oldu? Bazı yaprakları sarardı. Bu bitkinin güneş ve su ihtiyacı nedir?

İlaveten çiçek gece kokuyor. Kokusu pek de güzel değil. Tuhaf bir koku var. Gündüz kokmuyor.

Eklenen Resimler

taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2019, 10:15   #6033
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Merhaba,

Ofiste daldan cogaltmaya calisiyorum. Dal kök verdi, sizce topraga dikmek icin yeterli buyuklukte mi?

Mesaj icin kusura bakmayin ofisin klavyesi ingilizce.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2019, 12:23   #6034
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhaba,

Ofiste daldan cogaltmaya calisiyorum. Dal kök verdi, sizce topraga dikmek icin yeterli buyuklukte mi?

Mesaj icin kusura bakmayin ofisin klavyesi ingilizce.
Bence bekleyin... Hoya carnosa köklendirirken iyice köklenene kadar suda tutmaya devam ediyorum kendi adıma... Paylaştığım resimlerdeki çelikler yaklaşık bir buçuk ayda köklendiler ve bence şimdi dikime hazırlar...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 15:09   #6035
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Evet şu anda sadece ponzadalar. Gittigidiyor'da kaktüssukulent06 diye bir dükkandan aldım. Kahverengi ponzadalar mum çiçeğinin çiçek açması için güneş de görmeli bu önemli unutma, senin mumlar salondaydı diye hatırlıyorum. Yaprakları koyu yeşildi güneş gören mumların yaprakları daha açık renkli oluyor ve çiçeklenme de bu mumlarda gerçekleşiyor (en azından benimkiler öyle oldu.) Benim carnosam da ponzada dikili ama bu yaz evin içinde tuttum açmadı mesela.

Geçen sene, iki mum da topraktaydı, ikisi de güneş aldı ama pubycaliks açmadı, carnosa 4-5 tomurcuk açıp dinlenmeye geçti.

Pubycaliks bu sene aynı güneş alan yerde ve pomzada ve yaz boyu açtı.
peki sadece ponzada mı? yani saksı içinde saksı değil sadece ponzaya mı diktiniz? peki sıvı besin veriyo musunuz?

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 00:06   #6036
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aztu Mesajı Göster
ilginç olan şu hiç yeni filiz yok yeni köklerle çiçek tomurcuğu var.çiçeğide küçüğüme geldi ben daha büyük bekliyordum. resimlerde gördüğüm kadarıyla tabi(aman allahım yoksa bu mum çiçeği değilmi)
ekte resim gönderiyorum
İkinci resimdeki küçük sürgün de mi çiçek olacak.

Omarbis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 13:36   #6037
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Eklenti 694274

Eklenti 694275

Eklenti 694276

Eklenti 694277

Bu sene Mum çiçeği coştu gitti yapraktan çok tomurcuk var.
keşke benim olsa

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2019, 11:06   #6038
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
bana mum çiçeği celiği gelmişti bizim bahçe çom dan ancak çimlendiremedim
ahh ahh ne günlerdi bizim bahçe com yeşil dünya.com hepsi kapandı burası kaldı koruyalım.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2020, 07:08   #6039
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Mum çiçeğinin tomurcuğu oluştuktan sonra ne zaman açar acaba? Belki 1 aydan fazladır tomurcuğu oluştu, 3 senedir ilk defa tomurcuk verdi sabırsızım o yüzden. Fotoğraf koymaya çalıştım ama olmadı.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2020, 21:04   #6040
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Mum çiçeğinin tomurcuğu oluştuktan sonra ne zaman açar acaba? Belki 1 aydan fazladır tomurcuğu oluştu, 3 senedir ilk defa tomurcuk verdi sabırsızım o yüzden. Fotoğraf koymaya çalıştım ama olmadı.
Büyük ihtimalle yazın açacaktır... Çok uzun yıllardır hoya carnosa bakıyorum ve bitkilerimden hiçbirinin kışın ya da ilkbaharda açtığını hatırlamıyorum...

Selma_321 beğendi.
Eski 22-01-2020, 22:52   #6041
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

O zaman çok uzun sürede tomurcuğunu büyütüp açıyor demek ki

Mesut Temiz beğendi.
Eski 22-01-2020, 23:28   #6042
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
O zaman çok uzun sürede tomurcuğunu büyütüp açıyor demek ki
Birçok bitki gündüz süresinin kısalmasına bağlı olarak gelişimini çok yavaşlatıyor ya da tamamen durduruyor, ilkbaharla birlikte yeniden başlatıyor... Kaldığı yerden gelişimine devam eder... hoya carnosa çiçek açıp döktükten sonra geriye kalan kıvrık sapı koparmayıp bıraktığınızda aynı saptan her yıl defalarca açmaya devam edecektir...

Selma_321 beğendi.
Eski 22-01-2020, 23:54   #6043
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Bilgiler için çok teşekkür ederim Sayın Mesut Temiz, 3 senedir bekliyorum inşallah bu sene çiçeğini koklamak nasip olur, o halde sabredeceğim.. Açıkçası tomurcuğunu atar diye korkuyordum.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-05-2020, 23:16   #6044
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Merhabalar, bugün 3 tana mum çiçeği fidesi geldi. Ankara’da yaşıyorum ve üçük de olsa bir bahçem var. Acaba havalar iyiylen mum çiçeklerimi bahçeye alsam serin ve soğukken evde yetiştirsem uygun mudur? Yoksa sabit bir yere mi sahip olmalıdır?

mycn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 13:49   #6045
sbt
Yeni Üye

sbt's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mycn Mesajı Göster
Merhabalar, bugün 3 tana mum çiçeği fidesi geldi. Ankara’da yaşıyorum ve üçük de olsa bir bahçem var. Acaba havalar iyiylen mum çiçeklerimi bahçeye alsam serin ve soğukken evde yetiştirsem uygun mudur? Yoksa sabit bir yere mi sahip olmalıdır?

yaklaşık 15 yıldır mum çiçeği bakıyorum .ankaranın iklimini bilmiyorum .yarı gölge dik olmayan güneş alan bir kısım ve nispeten rüzgardan korunaklı bir yer varsa bahçenizde olabilir ben yazın balkonun köşesine alıyorum fakat güneş dik geliyorsa ve rüzgar alıyorsa gelişmiyor hatta kuruyorlar .ama yarı gölge kuytu kısımda yazın keyifleri yerinde .

sbt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 12:42   #6046
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

2 yıldır suda köklenmiş vaziyette duran, ancak bir türlü sürgün vermeyen hoya carnosa yaprak çeliğim nihayet sürgün verdi...
Bu çelik, görünür bir dal/gövde parçası içermeyen, tamamen yaprak sapının dibinden ayrılarak saksıya düşmüş bir yapraktı (muhtemelen hücre bazında bile olsa gövde dokusu içerdiğini düşünüyorum).. Bu nitelikte iki yaprağı suda köklendirdim, sonra birini toprağa diktim diğerini suda beklettim... 2 yıldır ikisinde de hiçbir hareket yoktu, ama yaprak yeşil ve canlı olarak kaldı... Hatta sudakini geçen gün de kontrol etmiş ve "yazık, sürgün veremeden ölüp gidecek" diye içimden geçirmiştim.. Bu sabah baktım, sağlam ve güçlü bir sürgün vermiş olduğunu gördüm.. Sanırım hızla büyüyecek bundan sonra...

Böylece bir konuyu daha deneyerek kanıtlamış olduk: Zor da olsa, hoya carnosa yaprak çelikleri sürgün verebiliyor...

Resimlerde yukarıya yönelik koyu renkli çıkıntı olarak görebilirsiniz sürgünü...

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2020, 17:27   #6047
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Hoya cornosa bir yılda köklenerek sürgün veriyor. Ama Hoya kerii için aynı şeyi söylemeyeceğim. Yapı marketten sevgililer gününde aldım ve 2 yıl oldu hala bekliyorum ) Beklemeye devam )

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 01:28   #6048
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2020
Merhaba 3 senedir mum çiçeği çeşitlerim var. Bazısını bu süreçte kaybettim. Çoğu hala elimde. Çok sık çiçek açmaya başladı. Benim sıkıntım çok uzuyor olmaları. Budamak mümkün mü? Belirli boyda kalsa çiçek açmaz mı? Deneyimleyen ya da önerisi olan varsa memnun olurum. Teşekkürler

Bngblgn76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 04:38   #6049
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2020
Hoyalardan bir Demet

Eklenen Resimler

Bngblgn76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 11:53   #6050
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bngblgn76 Mesajı Göster
Merhaba 3 senedir mum çiçeği çeşitlerim var. Bazısını bu süreçte kaybettim. Çoğu hala elimde. Çok sık çiçek açmaya başladı. Benim sıkıntım çok uzuyor olmaları. Budamak mümkün mü? Belirli boyda kalsa çiçek açmaz mı? Deneyimleyen ya da önerisi olan varsa memnun olurum. Teşekkürler
hoya carnosa için söyleyecek olursam, budamanın bir zararını görmedim, ancak budanan yerin aşağısından yine sürgün verip uzayacaktır... Çiçek açtıktan sonra kalan çengel biçimli uzantı her yıl tekrar tekrar çiçek açtığından, bunlar kesildiğinde açan çiçek sayısı haliyle azalacaktır, ancak uygun şartlar sağlanmaya devam edildiğinde yeni sürgünler de yine çiçek uzantıları oluşturacaktır...
Hoya'lar ya yukarı doğru uzatıp tavandan iple uzatılıyor ya da yüksek bir yerden sarkıtılıyor... Eğer yukarı uzatıyor ve tavandan devam ettirmek istemiyorsanız, belki budamak yerine belli bir uzunluktan sonra tekrar aşağı doğru sarmayı deneyebilirsiniz.. Bu şekilde daha kalabalık bir görüntü oluşturacaktır... Saksıdan sarkıtıyorsanız, çok uzadığını düşündüğünüz ve budadığınız kısımları suda köklendirip yine aynı saksıya dikerek daha kalabalık ve gösterişli bitkiler elde etmeniz de mümkün... Bol şans...

Bngblgn76 beğendi.
Eski 19-06-2020, 23:28   #6051
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sbt Mesajı Göster
yaklaşık 15 yıldır mum çiçeği bakıyorum .ankaranın iklimini bilmiyorum .yarı gölge dik olmayan güneş alan bir kısım ve nispeten rüzgardan korunaklı bir yer varsa bahçenizde olabilir ben yazın balkonun köşesine alıyorum fakat güneş dik geliyorsa ve rüzgar alıyorsa gelişmiyor hatta kuruyorlar .ama yarı gölge kuytu kısımda yazın keyifleri yerinde .
Cesaret esip bahçeye koyamadım, pencerenin öünnünde yalnızca sabah güneşi alıyorlar, çok da keyifli görünüyorlar. Çok nadir de olsa sıvı gübre veriyorum faydası var mı bilmiyorum ama zarar vermediği kesin sadece fidelerim çok çok küçükler. Çok uzun sürecek büyümeleri

mycn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 01:29   #6052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2020
Selam bende artık hoya çiçegi olan mutlu insanlardanım geçen sonbahar bir tanıdığımdan yalvar yakar iki yapraklı çelik aldım suda köklendi meşrubat bardağı büyüklüğünde bir saksıya ektim yeni sürgün veriyor ilk yaprağı attı sıvı besin ne zaman vermeliyim bir ziraatci abimize sordum bir kaç yaprak atınca 2 haftada bir ver dedi ama sizler bu kadar güzel büyültmüşken çiçekleri siz ne derseniz o makbul bana

acemi çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 03:38   #6053
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Benim Hoyam ve Ruj Çiçeğim (Yalancı Hoya) nematoddan dolayı tatildeyken öldü fiyat araştırması yaptım çok tuhaf ve uçuk rakamlar var çelik paylaşmak isteyen budamadan artanları çöpe atanlar benimle paylaşabilir sevgili forumdaşlarım. Teşekkür ederim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2020, 10:45   #6054
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2020
İlk hoya carnosamı lav taşında köklendirmeye aldım umarım güzel bir gelişme gösterir. Büyümesi çok uzun zaman alıyor sanırım ve bana sabrı öğretecek gibi.

Mesut Temiz beğendi.
Ruhide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2021, 16:20   #6055
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Krimson Princess nedense rengini döndürmeye başladı. O kısmı çok üzülerek de olsa kesip alacağım sanırım. Yayilmasindan korkuyorum.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2021, 14:57   #6056
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2021
Hiçbir yerde hoya bulamadım. Çelik paylaşabilecek kimse var mı? Foruma yeni katıldım, prensipleri biliyorum ama hoya çiçeğine aşık oldum. Ben de bakmak ve paylaşmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sağlıcakla ��

Emine Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2021, 15:19   #6057
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2020
maşallah cok güzel eminim kokusuda öyledir

Emre2535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2021, 15:22   #6058
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2020
alttaki resim mum çiçeğimi ayrıca üstteli de yoncaya benziyor

Emre2535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2022, 15:15   #6059
Yeni Üye

Naz78's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2022
Mum cicegi sürgün kurumasi

Merhaba. Ben tam 1 sene önce cicegimi 2 yapraktan koklenxirip saksıya ektim. Bir senede sadece 1 yaprak ve 1 sürgün verdi. Yumurta kabuğu kurtup sirkede bekletip suyunu verdim. Kalsiyum için. Muz kabukları kurutup toprağına koydum. Seker koyuyorum arada ama büyümüyor. Büyümesini gibi Aksine sürgünü de kuruyor sanki. Ne olduğunu çözemedim. Foto yukleyemedim nedense

Mesut Temiz beğendi.
Naz78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2022, 19:47   #6060
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Naz78 Mesajı Göster
Merhaba. Ben tam 1 sene önce cicegimi 2 yapraktan koklenxirip saksıya ektim. Bir senede sadece 1 yaprak ve 1 sürgün verdi. Yumurta kabuğu kurtup sirkede bekletip suyunu verdim. Kalsiyum için. Muz kabukları kurutup toprağına koydum. Seker koyuyorum arada ama büyümüyor. Büyümesini gibi Aksine sürgünü de kuruyor sanki. Ne olduğunu çözemedim. Foto yukleyemedim nedense
Hoya carnosa'yı yapraktan değil de daldan suda bekleterek köklendirseniz çok daha iyi sonuç alırsınız... iyice köklendiğinde tropik salon bitkileri için satılan toprakla doldurduğunuz bir saksıya dikerseniz gayet sağlıklı bir şekilde gelişecektir... Sirke, şeker gibi maddeleri katmamanızı öneririm toprağa... Sirke zaten asitli, şeker de toprakta çürürken bitkiye zarar verecek mikroorganizmaların üremesine yol açabilir... Büyük ihtimalle bitkiniz bu maddelerden zarar görmüş.. Uygun toprak kullanmak ve zamanla uygun gübre ilavesi yapmak bitkinin sağlıklı büyümesi için yeterli...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024