agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni970Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2009, 13:20   #1
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Hoya Çeliklerini Köklendirmek

Köklendirme Yöntemleri
Okuduklarımdan ve kendi deneyimlerimden söyleyebileceğim, mum çiçeğini köklendirmek için 100% çalışan tek bir yöntem yok. Sağlamanız gereken bir kaç olmazsa olmaz şart var.
- Geçirgen bir köklendirme ortamı
- Nem
- Isı (18-24 derece)

Bunları sağlamak için kullanılan yöntemler bile değişkenlik göstermekte. Herkesin kendine gore uyguladığı püf noktaları var. Ben elimden geldiğince bulduklarımı sizinle paylaşmak isterim.

Mum çiçekleri ile ilgilenen herkesin Sevilay Hanımın toparladığı önemli bilgiler içeren konuyada göz atmasını tavsiye ederim.

Mumçiçeği başlığından derlenmiş önemli yazışmalar - agaclar.net

Klasik Köklendirme Metodu:
En az 2 gözlü çeliğinizin en alttaki gözünden çıkan yaprakları kopartıp, en az 1 göz toprak altında kalacak kadar dikiyorsunuz. Kullandığınız harç çok önemli. Geçirgen bir ortam olması gerekiyor. Forumda bununla ilgili çok fazla tavsiye var.

--------------------------------------------------------
Saksı harcı hazırlamayı hatırlayalım (link):
1 Ölçü torf
1 ölçü kompost
1/2 ölçü perlit veya pomza
Bu karışımın her metreküpüne 150 gr. 15-15-15 kompoze gübre katınız
--------------------------------------------------------

Ağırlıklı olarak Orkide toprağı olarak satılan kompostu kullanabilirsiniz. Bu ortamın geçirgenliğini, içine biraz torf katmanız ise çeliğin köklenmesi için gerekli olan nemi sağlayacaktır.
Sulama konusu çok hassas. Tüm nemini kaybetmesine izin vermeden azar azar sulama yapın. Yaprakları bol bol iyi su ile spreylemeyi unutmayın. Direkt güneş ısığı almayan, aydınlık bir yerde tutun çeliklerinizi. Ve ortamın sıcaklığını 18 derece altına düşürmemeye çalışın.

Bu en genel köklendirme metodu, başarı oranını arttırmak için kullanılan farklı farklı püf noktaları var.

• Uzun sure seyahat etmiş, su kaybetmiş çelikleri dikmeden önce bir sure (24 saate kadar) oda sıcaklığında ılık suya batırıp bekletin. Köklendirmeyi hızlandırmak için bu suyun içine bir kaç damla oksijenli su katabilirsiniz.

• Suda köklendirip sonradan toprağa dikmek genel olarak tavsiye edilen bir yöntem değil. Suda köklendirdiğinizde bitki suya uygun kökler geliştiriyor ve sonrasında topraga diktiğinizde tekrar bir adaptasyon süreci başlıyor. Bu aşamada çeliklerinizi kaybedebilirsiniz.

• Suda köklendirmeyi şu şekilde kullanan arkadaşların deneyiminide okudum. Eğer çelik odunsu yapıda bir çelikse (carnosa gibi) direk saksıya dikerek, eğer yumuşak gövdeli bir çelik ise (lacunose gibi), suda bekletip, ilk kök belirtilerini gördüğün anda toprağa geçirebilirsin.

• Tüm bu köklendirme çalışmaları sırasında ortamdaki nemi yüksek tutmak başarı oranınızı arttırıyor. Şeffaf ve hava delikleri olan bir poşet/pet şişeden oluşturacağınız sera benzeri bir ortam, ortamdaki nemi yüksek tutacağından çeliklerin köklenmesine yardımcı olacaktır.

Torba Metodu
Araştırmalarım sırasında gördüğüm en değişik metoduda sizlerle paylaşmak istiyorum. Gayet yaygın olarak kullanıldığını gördüm ancak genede kişisel olarak benim tercih etmeyeceğim bir metod. Bilgi olsun isterim sadece.

Çelikleri bir poşete koyup, üzerine su püskürtüp ortamın nemini arttırarak, poşetin içerisine hava üfleyip ağzı kapatılıyor. Direk güneş almayan aydınlık bir yere konuluyor. 2 -3 günde bir içerisine temiz hava üfleniyor.

Bu metodla Hoyalar gövde üzerinde her yerden kök verebiliyorlar. O yüzden pek tercih edilmiyor. Aynı zamanda toprağa geçiş sırasında bir adaptasyon süreci yaşayacağınıda göz önüne alırsak, çok tercih edeceğim bir metod olmaz.

http://i7.photobucket.com/albums/y275/ema_d/Baggie3.jpg
http://i7.photobucket.com/albums/y275/ema_d/Baggie4.jpg

Deneyimli arkadaşların eklemek istedikleri olursa ne güzel olur. Yeni başlayan arkadaşlara referans olabilecek özet bilgiler içeren bir başlığımız olur.

Kendi mum çiçeği maceralarımıda forumda aşağıdaki konuda anlatmıştım.
velveteen / Deneysel Hoya çalışmaları - agaclar.net

Kaynak:
GardenWeb - The Internet's Garden Community

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 18:15   #2
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın velveteen, çok güzel hazırlamışsınız.
Sipariş hazırlığında bulunduğumuz şu aşamada, çelikleri tutturabilme hedefimize erken ve tam ulaşabilmek,
bilgilerimizi tazelemek, yeni katılacak arkadaşlarımıza deneyimlerimizi sunmak adına bir kaynak olmuş.

Ben de fotoğraflarla destek olmaya çalışayım.

1-Siparişim,sol altta diversifolia GPS 4209 26.Mart

2-Çeliğin boyutuna göre, küçük (mukavva benzeri) saksılara dikiyorum.

3-Küçük saksılar sera ortamından çıkıp ara saksıya geçiyor.
(sırası ile minik saksı-bardak saksı-plastik bardak)

4-Büyük bir çelikse doğrudan bardak şeklinde bir saksıya(+plastik) dikiyorum.
Diversifolia GPS 4209, Mayıs, yarı serada, filizlen

5-Diversifolia GPS 4209, Haziran daimi saksısında,

6-Diversifolia GPS 4209, Temmuz, balkonda.

Sonbahardaki gece ve gündüz arasındaki ısı farkından korumak için sera ortamına aldım.

Yetiştirmede ve çiçeklenmesinde başarılı olabilirsem, buna ulaşacağım.

Tüm işlemlerimi forumumuzdaki bilgileri kullanarak yaptım, bu vesile ile malina'nın şahsında emeği geçen tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.

alperfect, sibelim ve candem beğendi.
dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 18:53   #3
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
acaba çeliği sadece torfa dıksek koklendırmeyı basarabılırmıyız

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 00:19   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
2 hafta önce büyük bir mum çiçeğinden yaklaşık 25 cm uzunluğunda çelik aldım ve suya koydum. bugün baktım ki köklenmiş. Hemen torfa diksem hayatta tutabilir miyim?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 00:52   #5
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Torba Metodunu , bitkiyi saksıya ekerek poşete koysak nasıl olur?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 20:41   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Hoya çelikle üretim

Çelik olarak gelen hoyaların ilk hali ve tekrardan bölünmüş çelik halleri,
bunları resimledim. İlk defa çelik getirtmiş arkadaşlara tecrübe olarak umarım yardımcı olur.

İlk defa uyguladığım bir yöntemden bahsetmek istiyorum.
Söğüt ağacının dallarının suyunun, doğal köklendirici hormonu yerine geçtiğini belkide duyanlar olmuştur. parmak kalınlığında ve ince taze dal 3 ila 5 cm doğrayıp 5 litrelik pet su şişesinde ıslatılacak. Kullanımı 2. gün itibaren başlıyor, yaklaşık 14 gün kullanım ömrü var. Hazırlanan suyu süzdüm ve 10 litre daha temiz su ilave yaptım ilk can suyunu bununla verdim. umarım yanlış birşey değildir bende ilk defa deniyorum
çelikleri ilk etapta kople oksijenli suyun içine yatırdım. Sonra frosch markalı yarı doğal yarı kimyasal bulaşık detarjanlı suya daldırıp çıkarttım temiz suda duruladığım çelikleri sonrada soğuk olmayan ballı suya yatırdım bu işlemlerde bütün yapraklarıda suyun içinde. ballı sudan sonra tekrardan oksijenli suyla duruladım ve çeliklemeye başladım. Yaklaşık 7 saat suyun içinde kalan çelikleri başladım bölmeye,
ilk kare söğütlü suyun görüntüsü ve her saksıya koyduğum yarasa gübresi

Eklenen Resimler

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 20:48   #7
Ağaç Dostu

Çeliklerin devamı...

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2011, 20:52   #8
Ağaç Dostu

çeliklemeye devam...

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2011, 20:53   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Hatice ablacım yeni çeliklerin hayırlı olsun. Bol sürgünlerini ve çiçeklerini görmeni dilerim.

Uyguladığın yöntemler çok dikkatimi çekti. Hemen kağıt-kalem ikilisini alıp not ediyorum. Eminim bu çeliklerde senin elinde kısa zamanda serpilecekler...

delete61 beğendi.
Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 20:56   #10
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Ballı suya batırmaktaki maksat neydi merak ettim. Ayrıca hiç kayıpsız tutmalarını dilerim.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 20:58   #11
Ağaç Dostu

Hoşgelmiş menekşeci Faruk, senide hoyacıların arasına alalım vazgeçme hoyalardan.
Söz verdiğim gibi hoya wayetti yi ektim senin için, bol çilli carnosaya karşılık ben şanslıyım benimki köklenmiş sen bekliyeceksin köklensin diye

delete61 beğendi.
Eski 24-02-2011, 21:06   #12
Ağaç Dostu

Sevgili Ayşe hanım aleya garden in tavsiyesiydi şekerli ve ya ballı su dediler ben balı tercih ettim.
İyi dilekleriniz için Teşekkür ederim.

Eski 24-02-2011, 21:17   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi missmenas Mesajı Göster
Hoşgelmiş menekşeci Faruk, senide hoyacıların arasına alalım vazgeçme hoyalardan.
Söz verdiğim gibi hoya wayetti yi ektim senin için, bol çilli carnosaya karşılık ben şanslıyım benimki köklenmiş sen bekliyeceksin köklensin diye
Benimki de köklü ama genede baharı beklemeliyiz.

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 21:26   #14
Ağaç Dostu

çeliklerin görüntüsüne devam...

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2011, 21:30   #15
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Yarasa gübresini merak ettim. Biraz detay verir misiniz? aspirinli suyun, yerine söğüt suyunun geçtiğini okumuştum. Söğüt suyunu hazırlamada dikkat edilmesi gereken hazırlanılan sudan parazit vb. geçmemesi için tedbir almak gerekiyor diye biliyorum.
Ben de aspirinli suyu kullanmıştım. İlk dikimden 15 gün sonra başlamıştım.
Kolay gelsin.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 21:35   #16
Ağaç Dostu

çelikler bitmek üzere ekilmiş halinden toplu görüntü
resimler ekleyeyim birazda...

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2011, 21:40   #17
Ağaç Dostu

çeliklerin hepsini tek tek ve kesilmiş hallerini görüntüleyemedim fotoğraf makinasının pili bitmişti. Görüntülemek için bekleyemedim uykusuz gece ektim hepsinide.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2011, 21:45   #18
Ağaç Dostu

Diatomite ektiğim hoya çelikleri,

Diatomitteki gelişim farklılıkları gözlemlemiş oluyorum, değişik bir tecrübe.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2011, 22:03   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Yarasa gübresini merak ettim. Biraz detay verir misiniz? aspirinli suyun, yerine söğüt suyunun geçtiğini okumuştum. Söğüt suyunu hazırlamada dikkat edilmesi gereken hazırlanılan sudan parazit vb. geçmemesi için tedbir almak gerekiyor diye biliyorum.
Ben de aspirinli suyu kullanmıştım. İlk dikimden 15 gün sonra başlamıştım.
Kolay gelsin.
Sevgili Yeşillim,
yarasa gübresini almanyada alman arkadaşım 3 yıldır kullanıyormuş, onunda bazı hoyaları ve değişik çiçekleri var. Geçen yıl tavsiye etmişti dikkate almamıştım.
kullanılan saksıya zararlı böcekleri yaklaştırmaması gibi bir özlliğin den dolayı satın aldım. Kırmızı örümcekle balkonumda epeyce bir mücadele ettim geçen yaz baş edemedim. Şimdide bu kadar hoya evi bir sararsa diye korkudan değişik alternanifler aramaktayım. Evimde köpeğim var ve kimyasal ilaçlar migren hastalarına göre bir şey değil. İlaçlama sonrası migrenden hastanelik oluyorum kokuları çok keskin oluyor.
Yarasa gübresinin hoyalarımda olumlu etki yaptığını gözlemledim. Kullandığım 4. günü hiç kıpırtı vermeyen geçen yıldan beridir uykuda olan hoya pauciflora atağa kalktı yaprak aralarından sürgün çıkartmaya başladı, aynı olay diğer hoyalarımdada gözlemledim. Zararlı böcek konusunda henüz yorum yapamayacağım bunuda zamanla göreceğim artık. Satın aldığım firmayıda burda ağaçlar.netten yarasa gübresi başlığında linkleri vardı ordan satın aldım fiyatlarıda diğer satış yapan firmalara göre epey uygundu.
50 kg aldım ben balkonumdaki tropik meyve ağaçlarına ve üzümsü meyve fidanlarına kullanmaya başladım yani bütün canlı bitkilerime uyguluyorum. narenciye fidanlarında ve diğer hepsinde bariz bir farklılık yaptı.
Sonucundan şimdilik memnumum.
Merak ederseniz bu linkten inceleme yapabilirsiniz faydaları hakkında.http://www.turkuvazgubre.com

Düzenleyen missmenas : 23-06-2011 saat 11:00 Neden: kelime hatası
Eski 24-02-2011, 23:29   #20
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Hatice hanım, kargonuza kavuşmanıza çok sevindim. İşlemleri tamamladığınıza daha çok sevindim (burnumu sokmama, kaygılanmama gerek kalmamış ) Mesajlardaki tavsiyeler, öneriler, eylemler hepsi çok güzel, söğüt-asprin, şeker-bal, oksijenlisu-yağmursuyu, gibi yardımcı malzemelerin kullanımlarının bilinmesi ve farklı bitki besinleri arayışları herşey ... mükemmel.
Siz bunlarla birbuçuk yılı tamamlayın, 2012 sonbaharında çiçekleri görmeye ve tatil yapmaya Antalya' ya geleceğiz. Kolaylıklar diliyoruz.

delete61 ve salihcan beğendi.
dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 09:30   #21
Ağaç Dostu

Sevgili Dialaver bey,
bende değerli hoya hocam nerelerde neden yorum yapmıyor olumlu ve ya olumsuz diye sitem edecektim
gelişmeleri beğenip yorum yapmanıza nasıl sevindim bilemezsiniz. Sizin sayenizde gelişti bendeki başarı oranı, hep taktirle anlatıyorum görüştüğüm Arkadaşlara.
Tekrar tekrar ne kadar Teşekkür etsem az gelir.
Hoyalarıma yağmur suyuylan fıfıs yapıyorum onu yazmayı unutmuşum.
Ya 2012 deki Antalya'ya gelmek istemeniz nasıl Mutlu eder beni bilemezsiniz, bu habere çok sevindim.

Hemencecik hoya lacunosayı size şikayet edeyim, susuzda bıraktım gübresizde yine açmadı döktü tomurcuğunu, başka bir yöntemi varmı acaba çiçeklerini açtırmanın merak ediyorum. Dökülen tomurcuğun aynı yerinde dökülmenin akabinde 2. haftasında yine tomurcuk oluşuyor,tam bu sabah açar diyorum ve kalkar kalkmaz ilk lacunosanın yanına gidiyorum o kocaman gelişmiş pateller tek tek dökülmüş görüyorum. Çok üzülüyorum nerde hata var acaba diyorum, kendimi teselli etmek için bu mevsimde açmaz deyip geçiyorum.
Denemediğim tek bir yöntemde pencere önüne koyacağım batıya bakan camın önüne ilk tomurcuk orda açmıştı. Belki güneş ışığı istiyor düşüncesi gelişti. Sarkan dallarını dikkatlice saksı içine kıvırırıp ve ya T ya da Y şeklinde bir sopayla destekleyip bunuda deniyeceğim. Hala açmak üzere olan çok tomurcuk var. Sizin başka tavsiyeleriniz varsa uygulamak isterim.

delete61 ve salihcan beğendi.
Eski 26-02-2011, 15:22   #22
Ağaç Dostu

Hoya lacunosa larımı çaresizce çiçek açtırabilmek için arayışlar devam ediyor. Batıya bakan pencere önünde yerlerini yeni şekliyle aldılar. ilk çiçek açtığında bu pencerenin önündeydi, bir umut yine burda açacaklar. İlk defa hoya lacunosa larıma yarasa gübresi verdim toprağını çapaladım ( yemek çatalıyla) sonrada suya doyurdum. Yağmur suyuylan fısfıslandıktan sonra yeni yerlerine yerleştiler. Toprağı kuruyuncaya kadar su ve gübre vermiyeceğim. Bu pencere önünde çiçek açarsa tekrarar Saksıları sanırım bu pencere önüne gelecek şekilde tavandan sarkıtacağım. Hoya lacunosa lar doğası gereği sarkan türler arasında yer alıyor, geçici olarak sardırma gereği duydum.
Gelişmeleri zamanla paylaşmaya devam edeceğim.

Eski 30-11-2012, 10:12   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
hoya çeliklerim

İyi günler değerli arkadaşlar nerdeyse bir ay oluyor Paul Bey den 5 çeşit hoya cornasa çeliği aldım ilk zamanlar balkonun sabah güneşi alan bir yerine kaktüslerin arasına koydum sonra yapraklarında sanki buruşmalar olunca ben de güneştendir diye düşünerek içeride salonun bir köşesine taşıdım sanırım balkondayken de biraz susuz kalmışlardı.Bazı yapraklarının da sarardığını gördüm.Acaba bu zaman zarfında ölmediklerine göre köklenmiş olabilirlermi.Henüz yeni çelik olduğu için gübre kullanmak istemedim şimdİ toprağına leonardit karıştırsam olur mu...Çeliklerden birini toprağından hafif çekip kölenip köklenmediğine baksam olur mu....Bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok teşekkür ederim...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 22:50   #24
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Bence hiç kurcalamayın , büyük olasılıkla köklenmişlerdir.

Bu aşamada seyreltik hazırlanan dengeli gübre vermenizin sakıncalı olmadığını düşünüyorum. Bir süre sonra ( 1 ay gibi ) Leonardit yerine toz Humik asidi sulandırarak vermenizin katkısı olacaktır.

Güneş ışığının olumlu ya da olumsuz etkileri hoya türlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Türleriniz yazarsanız daha fazla yardım alabilirsiniz.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 18:23   #25
Ağaç Dostu

Sevgili mmaneger,
5 aykadar bir sürede hala yapraklar yeşilse, Hoyalarınız hayata bağlanmış demektir.

Sayın maki01'in önerilerine kulak vermenizi tavsiye ederim.

Sürgün vermemişse bu zaman sürecinde bu neden bakım hatasından kaynaklıdır.
aslında yeni çeliklerle başarı oranı deneyim tecrübeleri olan arkadaşlarımızın sayfalarında mutlaka değinilmiştir. Size tavsiyem, hoyalara gönül verdiyseniz, şayet bir macera değilse, sayfaları dikkatle okumanızı öneririm. Bütün tecrübeler olumlu yönde sayfalarda gizlidir.

Hepimizin hataları vardır yeterki hatalarımızdan ders alabilelim.

Ben hala eski, hoya deneyimi olan Dostlarımızın tecrübelerini okuyup aynı hatayı yapmamaya çalışıyorum.

sayın maki01 önermiş türlerinizi yazarsanız size en doğru çözüm önerilerini sunabiliriz. Her türün kendine özgü farklı istekleri vardır, bunları gözden kaçırmamak gerekiyor.
dilerim heyecanınız gelişimleriyle perçinleşir...

Eski 02-01-2013, 07:51   #26
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn. tuya 'nın paylaştığı çelikleri doğrudan torf ve perlit karışımı olan saksının içine aldım. Çeliğin en altındaki 3 yaprağı kopardım ve acaba köklenirlermi diye onlarıda aynı saksıya sıkıştırdım. Dün dayanamayıp baktım, bu kadar hızlı köklenmelerine oldukça şaşırdığımı ititaf etmeliyim.

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 09:05   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Carnosa mı çelikleriniz Sn Andora,
Tebrikler güzel köklenmişler de ne kadar sürede köklendiler sakıncası yoksa.
Bir de sulama ışık koşulları gibi biraz daha ayrıntı istesem sizden,
Teşekkürler,

Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 09:25   #28
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Masallah Sayin Andora, ne cabuk köklenmis celikleriniz. Yanilmiyorsam celikler 3 hafta da köklenmisler (( http://www.agaclar.net/forum/1065345-post32.htm ))

Ben tam 2 ay önce Paul Shirliy´den H. carnosa Compacta celikleri siparis etmistim, o günden bu yana seradalar, sararip soldular ama halen umudum var, arada bakiyorum ama kök denen birsey yok halen. Tutmazsa artik bahara birkez daha denerim.

incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 15:20   #29
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Compact türlerinin köklenmesi gerçekten zor olabiliyor , hele bir de alacalı ise ömür törpüsü diyebilirim sevgili incii.

2010'da Paul'den aldığım H.Carnosa Compacta Variagated türüm ölmedi ama sürünüyor

incii beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 15:37   #30
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Compact türlerinin köklenmesi gerçekten zor olabiliyor , hele bir de alacalı ise ömür törpüsü diyebilirim sevgili incii.

2010'da Paul'den aldığım H.Carnosa Compacta Variagated türüm ölmedi ama sürünüyor
Tesekkür ederim cevabiniz icin, icim biraz rahatladi demek türden mis, gercekten artik kendi kendime kizmaya baslamistim bir celigi köklendiremedim diye)

Benimde aksine alacali türleri cok hosuma gidiyor. Paul´deki celikler de malesef cok kisa oluyor. Beklemekten baska care yok dursun bir kenarda bakalim

selis ve missmenas beğendi.
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024