agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni970Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2017, 20:16   #361
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Fotoğraf yüklenmiyor

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 13:41   #362
Yeni Üye

alben37's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2014
hoya çeliklerim

Merhaba Arkadaşlar 4 adet Hoya çeliği aldım. Bunları nasıl köklendirebilirim.
havalar malum sabahları 9 dereceye kadar düşüyor.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

alben37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 14:09   #363
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Toprakta, perlitte veya lav taşında köklendirebilirsiniz.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 17:44   #364
Yeni Üye

alben37's Avatar

Teşekkür ederim.

Eski 02-05-2017, 09:50   #365
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Çeliği inceleyin. Üzerinde uyuyan kök noktaları varsa köklenme buralardan daha kolay oluyor. Dalda nem kaybını önleyeceksiniz. Dalın üst kesik yerine çakmakla mum eritip sürün ben böyle yapıyorum. Oje de sürebilirsiniz ben denemedim. Amaç üst kesik yerden su kaybını önlemek. Ortam aydınlık ve sıcak olacak. Güneş görmesin. Çeşitli yöntemler var. Su içinde bekletme, kedi kumu-diatomit, perlit, mangal kömürü parçaları, lav taşı, dalı nemli peçeteye sarıp naylon torbada bekletme gibi. Ben kibrit başı-mercimek tanesi iriliğinde mangal kömüründe köklendirdim. Bugünlerde lav taşı buldum bunda deniyorum. Şeffaf naylon piknik bardakları kullanın. Bardağın altına delikler açın. Perlit, lav taşı, diatomiti bir iki parmak kalınlığında bardağın altına koyun. Yapraklı dalı içine koyup bir elinizle tutun bir elle malzemeyi doldurun. Su döküp nemlendirin. Altına geniş çaplı sert mika-plastik şeffaf bardaklar var. İçine bir parmak su koyup içine çelik bardağını koyun. Bu biçimde malzeme sürekli nemli kalır. Suyu arada değiştirin. üst kuruyorsa üstten sulayın. Kökler görünmeye başlayınca, sürgün vermeye başlayınca toprağa dikin.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 06:08   #366
Yeni Üye

alben37's Avatar

Hoya çeliklerimi başarı ile köklendirdim ve yaprak , filiz verdiler toprak olarak torf kullandım 10 lt lik su petinin dibine torf doldurdum kafa kısmını kestim pet şişenin ekim yaptıktan sonra kestiğim kısmı tekrar kapağını çıkarıp üzerine kapattım 15- 20 gün arası 3-4 günde bir sadece fısfıs yaparak 4 çelikte köklendi.

Eski 16-04-2018, 14:16   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2018
Yeni mum cicekleri

Rönesans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 00:18   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2018
merhaba bitkilerden pek anlayan bir kişi değilim. 8 martta 2 tane ayrı saksılarda kalp şeklinde sukulent hediye geldi. nedir ne değildir, nasıl bakılır diye araştırırken bu internet sitesinden bu yaprakların aslında rahmetli ananemin evini mis gibi kokutan mum çiçeğinin bir türü olduğunu öğrendim. ananemin hastalığı döneminde bu çiçekle ilgilenememiştik ve kurumuştu maalesef. şimdi bu anıdan sebep ayrı bir heveslendim. İnternetten aldığım bilgiler ile bir şeyler yapmaya çalıştım. ikisini de plastik bardağa koydum (altı delik). kök oluşmuş durumda ikisinde de. dibine doğru bakınca T harfi şeklinde kesilmiş olduklarını gördüm sanırım ana dal parçası var. bir tanesinde etrafını sıkıca saran ince tel kabukları sıyırdım bir tanesinde sıyırmadım. etrafındaki ince tel şeklindeki (sanırım hindistan cevizi kabuğu, forumda öyle yazıyordu) kabukları sıyırmadığımın sap kısmında küçücük bir yeşil uzantı var. bu küçük yeşil uzantı sürgün müdür?
teşekkür

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve esemeral beğendi.
banubanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 11:20   #369
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Eser İlhan kardeşimin hediyesi ilk ve tek hoya çiçeğimi yaklaşık bir yıldan bu yana dikkatle gözlüyordum. Uzadı, yapraklandı. Durumuna bakarsanız keyfi de yerinde.

4 ay önce uzayan saplarından birini iki yaprağı ile içi süs taşları dolu sulu bir cam kabın içine daldırdım. Bilerek veya çoğaltma amaçlı değildi yaptığım. Birkaç hafta hiç b ir değişiklik olmadı. Yaklaşık 3. haftadan sonra biraz uzadığını gözlemledim. Durum dikkatimi çektiği için suyunu devamlı takviye ederek takip etmeye başladım. Küçük küçük kökler görünce daha bir merak ve dikkatle takip ettim. Gübre, toprak, perlit hiçbir şey olmadan kök salmaya devam etti. Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz yani Hoyamı uzmanların görüşlerine sunuyorum.
bu keskin kabuklar köklere zarar vermiyor mu acaba?

tanitamum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 15:38   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2018
sürgün verme ihtimali var mı sizce?

Name:  IMG_20180717_161015.jpg
Views: 693
Size:  20.2 KB

sizce bu yaprakların sürgün verme ihtinali var mıdır?

Mesut Temiz beğendi.
tanitamum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 21:11   #371
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Yıllar önce saksıya düşüp orada köklenen hoya yapraklarımın ve suda kendi köklendirdiğim hoya yapraklarının sürgün verip geliştiklerini hatırlıyorum...
Ancak birçok yerde gövde dokusuna sahip olmayan yaprak çeliklerinin köklendiğini ama sürgün vermeyip zamanla öldüklerini okuyunca hafızamdan tereddüt ettim.. Ne zamandır denemek istiyordum ama fırsat olmamıştı.. Birkaç hafta önce hoya'mdan düşen (ve kesinlikle gövde dokusu içermeyen) iki yaprağı suya koydum.. Birinde hiç hareket yok, ama bir tanesi iyice köklendi (Resimlerini paylaşıyorum..)... Bugün onu toprağa diktim ve kendi deneyimi başlattım... Gelişmeler olursa paylaşacağım...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2019, 16:36   #372
Ağaçsever

scl-ysl's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2018
Merhabalar hoyalar ile ilgili araştırma yaparken sipariş verme gibi mesajlar okudum nereden ve nasıl sipariş verebilirim yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

scl-ysl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 11:03   #373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2016
Merhabalar ,iki çeşit Hoyam var ,küçük boyuttaki lav taşındaydı baktım koku geliyor ,köklerden çürüme yapmaya başlamış,ben de çıkarıp çürük yerini kestim kuruttum,şimdi suda köklendirme yapmak istiyorum diğer seçeneklere şu an ulaşamıyorum maalesef.çelikleri suya koyup bekleyecek miyim sadece ,yapmam gereken başka bişi var mı?yaprakları da eski canlılığını kaybetti ne yazık ki. Tavsiyelerinizi bekliyorum ,teşekkür ederim .

Morkoyun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 12:06   #374
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Morkoyun Mesajı Göster
Merhabalar ,iki çeşit Hoyam var ,küçük boyuttaki lav taşındaydı baktım koku geliyor ,köklerden çürüme yapmaya başlamış,ben de çıkarıp çürük yerini kestim kuruttum,şimdi suda köklendirme yapmak istiyorum diğer seçeneklere şu an ulaşamıyorum maalesef.çelikleri suya koyup bekleyecek miyim sadece ,yapmam gereken başka bişi var mı?yaprakları da eski canlılığını kaybetti ne yazık ki. Tavsiyelerinizi bekliyorum ,teşekkür ederim .
En az 20 yıldır sayısız hoya çeliği köklendirip yetiştirdim.. Suya koyuyorum, kısmî ya da dolaylı güneş ışığı alan bir yere koyuyorum (köklendirme işlemini ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapıyorum), köklenmeyen olmadı bugüne dek... Toprağa dikmeden önce köklerinin iyice uzayıp gelişmesini bekliyorum... Hoyaları köklendimek oldukça kolaydır... Bence suya koyun...

meralun, Morkoyun ve fleylak beğendi.
Eski 26-08-2019, 12:43   #375
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
En az 20 yıldır sayısız hoya çeliği köklendirip yetiştirdim.. Suya koyuyorum, kısmî ya da dolaylı güneş ışığı alan bir yere koyuyorum (köklendirme işlemini ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapıyorum), köklenmeyen olmadı bugüne dek... Toprağa dikmeden önce köklerinin iyice uzayıp gelişmesini bekliyorum... Hoyaları köklendimek oldukça kolaydır... Bence suya koyun...
Sevgili Mesut Temiz ,cevabınız için teşekkürler, o zaman bana da beklemek düşüyor .ne kadar sürede köklenir sizce ? Köklendirmeden sonra dikmek için kolay ulaşılabilir uygun toprak **** içerik tavsiyeniz var mı ?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 26-08-2019, 16:00   #376
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Morkoyun Mesajı Göster
Sevgili Mesut Temiz ,cevabınız için teşekkürler, o zaman bana da beklemek düşüyor .ne kadar sürede köklenir sizce ? Köklendirmeden sonra dikmek için kolay ulaşılabilir uygun toprak **** içerik tavsiyeniz var mı ?

Süre hep aynı olmamakla birlikte, birkaç haftada epey köklenir... Çıkan beyaz renkli köklerin 10 santim kadar uzunluğa ulaşmasını bekleseniz daha iyi olur... Toprak için, yapı marketlerde geniş yapraklı tropik salon bitkileri için satılan hazır topraklar gayet uygun olur... Hatta ben A101, Şok falan gibi normal marketlerde denk geldiğimde oralardan alıyorum, çok daha ucuz oluyor... Bol şans diliyorum...

Eski 26-08-2019, 19:48   #377
Yeni Üye

Alıntı:
Süre hep aynı olmamakla birlikte, birkaç haftada epey köklenir... Çıkan beyaz renkli köklerin 10 santim kadar uzunluğa ulaşmasını bekleseniz daha iyi olur... Toprak için, yapı marketlerde geniş yapraklı tropik salon bitkileri için satılan hazır topraklar gayet uygun olur... Hatta ben A101, Şok falan gibi normal marketlerde denk geldiğimde oralardan alıyorum, çok daha ucuz oluyor... Bol şans diliyorum...
Cevap için çok teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 07-12-2019, 14:52   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2019
Merhaba hoyalar suda yaklaşık ne kadar köklendirilmeli kaç cm olunca toprağa alınmalı? Teşekkürler

yasemin&gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 21:38   #379
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Merhaba, elimdeki hoya çeliği 2 haftadır suda olmasına rağmen koklenme belirtisi göstermiyor. Yapraklar sağlıklı şu an ama çürür ve çeliği kaybederim diye korkuyorum. Hoyaların köklenme süresi ortalama ne kadardır?
Not: çeliği ıslattığım suya 1-2 damla oksijenli su damlattım.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 23:22   #380
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim kökü çürüdüğü için suda köklendirdiğim çelikler yaklaşık bir yıldır su içindeler. Çürümediler. En kısa zamanda dikmeliyim. Hoya çeliklerinin köklenmesi bazen uzun sürebiliyor. Oksijenli suyu değiştirirseniz iyi olabilir. Ben sadece su ile köklendiriyorum. Kış döneminde muhtemel dinlenme dönemine girdiği için bitkiler zor köklenebiliyor.

Mesut Temiz beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 23:54   #381
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Benim kökü çürüdüğü için suda köklendirdiğim çelikler yaklaşık bir yıldır su içindeler. Çürümediler. En kısa zamanda dikmeliyim. Hoya çeliklerinin köklenmesi bazen uzun sürebiliyor. Oksijenli suyu değiştirirseniz iyi olabilir. Ben sadece su ile köklendiriyorum. Kış döneminde muhtemel dinlenme dönemine girdiği için bitkiler zor köklenebiliyor.
Lav taşına almayı düşünmüştüm ama dokunmayayım o zaman.
Teşekkür ederim.

Eski 30-12-2019, 17:26   #382
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

İstatistik olsun diye yazıyorum, belki benim gibi acemilerin işine yarar.
Su içinde 3 hafta duran ve artık çürümeye başlayan çeliği lav taşına alınca 1 haftada koklendi.
Ben de deneme yanilmayla öğrenmiş oldum.

meralun beğendi.
Eski 16-01-2020, 02:30   #383
Ema
Yeni Üye

Ema's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2020
Hoya yetiştirmek çok istiyorum. Çelik gönderebilecek hoya sever varmı

Ema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2022, 09:57   #384
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Merhabalar,
27 Ocakta poşete koyduğum hoyalarda bugün itibariyle hiç gelişme olmayınca orkideler için kullandığım kabuklara ısladım hoyaları. Çeliğin bittiği yere kadar su var bardakta. 1 tanesi yaprak, diğeri ise yaprağı kopardığım sürgün. Gelişmeleri yazarım.
https://www.linkpicture.com/q/IMG_20220225_131555.jpg

https://www.linkpicture.com/q/IMG_20220312_104838.jpg

Mesut Temiz beğendi.
moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2022, 03:05   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2022
Hoya türlerini sayfada takas yapabilme imkanımız mevcut mu, elimde mevcut olan Hoya türü ile takas yapmak istiyorum yasak değilse.
Yeni üyeyim bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum

Bergüzar_Çlşkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2023, 10:57   #386
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Alıntı:
Yıllar önce saksıya düşüp orada köklenen hoya yapraklarımın ve suda kendi köklendirdiğim hoya yapraklarının sürgün verip geliştiklerini hatırlıyorum...
Ancak birçok yerde gövde dokusuna sahip olmayan yaprak çeliklerinin köklendiğini ama sürgün vermeyip zamanla öldüklerini okuyunca hafızamdan tereddüt ettim.. Ne zamandır denemek istiyordum ama fırsat olmamıştı.. Birkaç hafta önce hoya'mdan düşen (ve kesinlikle gövde dokusu içermeyen) iki yaprağı suya koydum.. Birinde hiç hareket yok, ama bir tanesi iyice köklendi (Resimlerini paylaşıyorum..)... Bugün onu toprağa diktim ve kendi deneyimi başlattım... Gelişmeler olursa paylaşacağım...

Merhaba Mesut Bey, diktiğiniz hoya yaprakları sürgün verdi mi? bilgilendirirseniz çok sevinirim. Suya yaprak koydum az önce.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-03-2023, 11:21   #387
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Yapraktan üretim yapan biri tekniğini paylaşmış. Faydalı olabilir.

Eski 15-03-2023, 22:26   #388
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Yapraktan hoya kesinlikle yetişmiyor arkadaşlar. Yaprak kökleniyor ama ileriye gitmiyor. Hiç bir dal oluşturmuyor. Gözsüz çelik hiçbir zaman köklenmez.
Çelik alırken 2-3 yapraklı çelik almalısınız.
Çelikleri ister toprağa isterseniz suda köklendirebilirsiniz.
Çelikler 20-25 gün arasında köklenir.
Çelikleri küçük saksıya dikin.
Küçük saksı hoya çiçeğinin daha erken çiçek açmasını sağlar.
Bunun sebebi bitki ilk önce köklerini büyütür.
Saksıyı doldurduktan sonra sıra çiçeğe gelir.
Büyük saksı kullanırsanız kök saksıyı doldurana kadar beklemelisiniz.
Çiçeklenme güneş az olan yerde hiçbir zaman olmaz.
Hoya mutlaka güneş görmelidir. Yoksa çiçek açmaz.

Güzel çiçekli günler dilerim.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2023, 05:14   #389
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moso Mesajı Göster
Merhaba Mesut Bey, diktiğiniz hoya yaprakları sürgün verdi mi? bilgilendirirseniz çok sevinirim. Suya yaprak koydum az önce.
Biri köklendi, 1-2 yıl canlı kaldı ve sonra maalesef sürgün vermeden öldü... Diğeri sürgün verdi, sürgünü uzadı ve yaprak da verdi, ancak o da benim bir ihmalim nedeniyle sonradan öldü... O sürgün verenin de yaprak sapının dibinde a da olsa dal dokusunun bulunduğunu, o dokuyla koptuğunu düşünüyorum...
En azından hoya carnosa için, yapraktan köklenme gayet mümkün, ancak sürgün verebilmesi ancak yaprak koparken gövde dokusundan en az bir kısmının da kopup yaprak sapıyla birlikte köklenmesiyle mümkün oluyor anladığım kadarıyla...
Ancak yukarıdaki mesajda Mahmut Bey'in de dediği gibi daldan çelik alıp yetiştirmek lazım, yaprakla uğraşmak boşa çaba... Zaten hoya'lar çok fazla dal veren bitkiler, sık sık budamak bile gerekiyor büyüdüğünde... Daldan tutturup yeni sağlıklı bitki etmek hem çok kolay hem de neredeyse yüzde yüz garanti bir yöntem diyebilirim..

moso ve Mahmut Tebir beğendi.
Eski 22-03-2023, 08:39   #390
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Alıntı:
Biri köklendi, 1-2 yıl canlı kaldı ve sonra maalesef sürgün vermeden öldü... Diğeri sürgün verdi, sürgünü uzadı ve yaprak da verdi, ancak o da benim bir ihmalim nedeniyle sonradan öldü... O sürgün verenin de yaprak sapının dibinde a da olsa dal dokusunun bulunduğunu, o dokuyla koptuğunu düşünüyorum...
En azından hoya carnosa için, yapraktan köklenme gayet mümkün, ancak sürgün verebilmesi ancak yaprak koparken gövde dokusundan en az bir kısmının da kopup yaprak sapıyla birlikte köklenmesiyle mümkün oluyor anladığım kadarıyla...
Ancak yukarıdaki mesajda Mahmut Bey'in de dediği gibi daldan çelik alıp yetiştirmek lazım, yaprakla uğraşmak boşa çaba... Zaten hoya'lar çok fazla dal veren bitkiler, sık sık budamak bile gerekiyor büyüdüğünde... Daldan tutturup yeni sağlıklı bitki etmek hem çok kolay hem de neredeyse yüzde yüz garanti bir yöntem diyebilirim..
Neden bilmem yapraktan büyütmek istiyorum. Cidden takıntı oldu bende, uzun uzun emek verip sonrasında tatmak istiyorum sanırım, ayrıca çiçeksiz hali ile yaprağına aşık olduğum bir bitki. Bu 2. deneyişim. İlk denemem kış mevsimindeydi, ilginç olan yaprağın kışın olmasına rağmen 2 ay direnmesi oldu. Önemli bir detay vermişiniz, yanlış anlamadıysam uzun zaman sonra çıkan "sürgünün de yapraktan bağımsız köklenmesi lazım" dediniz, lazım ki tutunabilsin, yaprak sapına tutunan sürgün uzadığında kopar tutunamaz. Gerekirse sürgün sonrası daha derine tekrar dikim yapılabilir veya sürgün uzadıkça toprak eklenip sürgünün derinde kalması ve köklenmesi sağlanabilir... Gelişmeleri yazarım.

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen moso : 22-03-2023 saat 10:09

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024