agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni970Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2015, 04:05   #271
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Darısı güzel günlerde çiçeklerini görmene sevgili esmaesma

Küçük bir uyarı, kalıcı saksı için 1.5 litrelik saksı büyük , en fazla bir hatta yarım litrelik saksıya dikmen daha sağlıklı olacaktır.

Yaz geliyor ve köklü de olsa 1.5 litreye yayılacak kadar gelişmiş kökleri henüz yoktur. Sıcak hava ve büyük saksı kök çürüme riskini arttırır. Ayrıca ne kadar küçük saksı, o kadar erken çiçek

esmaesma beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 09:37   #272
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Cok tesekkur ederim. Hem uyariniz hem de guzel temenniniz icin. O zaman dediginiz gibi daha kucuk saksiya alirim sayin maki01

maki01 beğendi.
esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 17:39   #273
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Darısı güzel günlerde çiçeklerini görmene sevgili esmaesma

Küçük bir uyarı, kalıcı saksı için 1.5 litrelik saksı büyük , en fazla bir hatta yarım litrelik saksıya dikmen daha sağlıklı olacaktır.

Yaz geliyor ve köklü de olsa 1.5 litreye yayılacak kadar gelişmiş kökleri henüz yoktur. Sıcak hava ve büyük saksı kök çürüme riskini arttırır. Ayrıca ne kadar küçük saksı, o kadar erken çiçek
Sayın maki01,

Sayın yeşillim' in hediyeleri sunrise, curtisii, parasitica ve kendisinden aldığım çeliklerin yanında köklü olarak gönderdiği hediyelerim pubicalyx ve minibelle kalıcı saksılarına alındı. Hoya buotii çeliği tüm yapraklarını döktü nedense Hoya australisim de köklendi . Onu da bir iki güne kalıcı saksısına alırım. Geiye davidcumingi, excavata, buotii ve minibelle kaldı. Bu arada önerdiğiniz gibi hepsini 1 litrelik saksıya aldım. Önerileriniz için teşekkürler. Bana bu mutluluğu yaşattığı için sayın yeşillim' e de çok çok teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2015, 17:41   #274
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

devamı ...

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2015, 17:43   #275
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

ve ...

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2015, 18:50   #276
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Buotii çeliğini bol ışık alan bir yere alıp, sera uygulayarak nem sağlarsan yaprak olmamasına rağmen gövdeden fotosentez yaparak sürgün verebilir sevgili esmaesma.

Eski 02-04-2015, 19:09   #277
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Milla'dan gelen çelikleri dikmiştim çoktan ama bir türlü fırsat bulup foruma girip yazmak nasip olmadı. şimdi diktim ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. diktiğim saksıda beklesin mi? tutmuşsa zaten büyür diyerek... yoksa belli bir süre sonra başka bir yere mi almalıyım. bu arada akşam güneşini gören bir pencere önüne koydum, gardenyanın yanında, onu fısfıslarken hoyayı da fısfıslıyorum (yani bir sabah bir de akşam. gerçi bazan günde bir oluyor, ya sabah ya akşam). resim de yükleyecektim ama sorun var sanırım

Milla ve esmaesma beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 02:15   #278
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Saksı değişimi için acele etme sevgili saisha, hele bir sürgün versin , büyüsün

Fotoğraf ekleyebildiğinde daha sağlıklı yorumlar yapılabilir.

esmaesma ve saisha beğendi.
Eski 03-04-2015, 16:09   #279
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Saksı değişimi için acele etme sevgili saisha, hele bir sürgün versin , büyüsün

Fotoğraf ekleyebildiğinde daha sağlıklı yorumlar yapılabilir.
tamam, teşekkür ederim. eve gidince hemen deneyeceğim, yükleyebilirsem...

Eski 03-04-2015, 17:14   #280
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

fotoğrafı yükleyebildim ama bir fikir verir mi bilemiyorum

Eklenen Resimler

esemeral ve Milla beğendi.
Eski 04-04-2015, 18:37   #281
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bu saksı büyüklüğü 5-6 ay yeterli olur sevgili saisha, saksı değiştirip kökleri zedeleme Sık sık yapraklara su püskürtülmesini cok seviyorlar, aklında bulunsun

saisha beğendi.
Eski 04-04-2015, 20:35   #282
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

çok teşekkür ederim sayın maki01. inşallah büyüdüğünü görmek nasip olur

Eski 01-05-2015, 16:23   #283
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Çoğu türü edinmemi sağlayan sayın yeşillim'in gönderdiği çeliklerle ilgili gelişmeleri paylaşmak istiyorum sizlerle. Hoya buotii sayın maki01'in önerisini uygulamama rağmen malesef ilk kaybım oldu. Zaten onden çok umudum yoktu. Ardından da kerrii sizlere ömür Gelelim iyi haberlere hoya parasitica çıkardığı yaprağı epey büyüttü. Davidcumingi sürgün büyütmeye çalışıyor. Australis yaprak büyütüyor. Curtisiide ne olduğunu bilmediğim bir oluşum var

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2015, 17:36   #284
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sanırım kerrii yi bir yapı marketten almıştınız. Bir de Excavata'yı göremedim. Australis'in yapraklarını az sulayın derim.
Su isteği fazla değildir ve henüz sizin Australis bebe.Curtisii tam göremedim, havai kök var. Acaba onu mu oluşum dediğiniz. Buotii için de aslında zor olmayan fakat ilk başı titizlik isteyen bir tür dür. Sağlık olsun.

maki01, salihcan ve esmaesma beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 19:52   #285
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Arkadaşlar 20 gün önce gelen hoyalarım da gelişmeler var Geldiklerinde kendi hoya sayfamda paylaşmıştım .Dün merak ettim bakayım dedim köklenmeye başlamışlar
İlk Hoya cv Joy
Name:  IMG_5034.jpg
Views: 533
Size:  66.6 KB

Name:  IMG_5037 (1).jpg
Views: 520
Size:  64.0 KB
Sonra pişman oldum üzerinde uyanan göz varmış
Name:  IMG_5046.jpg
Views: 1150
Size:  31.8 KB
En son geri ektim lav taşına ama bu sefer köklerini göreceğim bir şekilde diktim kökler biraz açıkta kalmış
Name:  IMG_5043.jpg
Views: 566
Size:  36.1 KB

maki01, esemeral ve Milla beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 19:56   #286
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Hoya sp Black Leaves
Name:  IMG_5032 (1).jpg
Views: 966
Size:  62.4 KB
Üzerinde çiçek sapı var galiba ilk başta sürgün sandım ama yanında başka yaprakçıklar var çiçek gibime geldi

Hoya pubicalyx royal hawaiin purple beni hiç üzmedi hemen köklendi.Bir gözüde uyanıyor
Name:  IMG_5045.jpg
Views: 546
Size:  49.3 KB

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2015, 21:26   #287
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Sanırım kerrii yi bir yapı marketten almıştınız. Bir de Excavata'yı göremedim. Australis'in yapraklarını az sulayın derim.
Su isteği fazla değildir ve henüz sizin Australis bebe.Curtisii tam göremedim, havai kök var. Acaba onu mu oluşum dediğiniz. Buotii için de aslında zor olmayan fakat ilk başı titizlik isteyen bir tür dür. Sağlık olsun.
Kerrii yi cicekciden almistim. Excavata iyi, kocaman kokler yapmisti kalici saksiya aldigimda. Sadece bir yapragini sarartip dusurdu. Acaba nedeni nedir? Yarin aydinlikken resmini cekip eklerim. Australis icin onerinizi dikkate alacagim. Tesekkurler. Curtisii resimde en altta sagdaki yapragin dibine bakin. Bahsettigim olusum o. Sanirim ucundan iki yaprak cikariyor. Emin degilim. Simdi cok kucuk ancak buyutecle goruluyor

salihcan ve esemeral beğendi.
Eski 01-05-2015, 21:48   #288
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

O büyüteçlerle baka baka gözlerden olduk. Yaşımız da uygun. Yakın gözlük camlarımız mercek olacak. Excavata hiç sorun çıkarmazdı, erken saksı değişiminden olsa gerek, ne bileyim belki hava değişikliği..! Curtiisiyi rahat bırakın kurur o oluşum. Bu heyecanınızı anlamamak mümkün değil. Aynı heyecan, coşku, bizlerden önceki hoya severlerden bizim aldığımız gibi. Sonuçta her şey yolunda..

Kolay gelsin.

maki01 ve esmaesma beğendi.
Eski 02-05-2015, 16:47   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Mum Çiçeği çelikleri alırken dikkat edilmesi gereken dal çeliği üzerinde kök noktaları olması. Yaprağın altında dalın üzerinde kök noktaları olacak. Bu kök noktaları çeliğin köklenme oranını yükseltir. Kök noktaları olmayan ve iki yapraklı bir dal varsa yapraklardan birini kesin ve diğer yaprağın sapının biraz üzerini kapatacak biçimde dikin. Çok derine dikmeyin. Aşırı sulamayın. Sadece nemli kalacak. Kabın içine kumlu toprak veya parçalanmış bitki artıkları koyun. Yumuşak bir malzeme yapın. Biraz maydanozu iyice doğrayın kabınıza koyun çeliği dikip spreyle suyu sisleme yapın. Bu nemli ortamda bile köklenecek özelliği var. Kışın sürekli 20 derece sıcak yeriniz varsa yapın yoksa bahar-yaz döneminde yapın. Sıcak bol ışık ve nemli hava seven bitki. Akdeniz kıyı şehirlerinde çok hızlı büyüyüp çabuk çiçeklenmesi bu nedenledir.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 23:18   #290
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Sayın yeşillim, excavata nın son durumu böyle

Eklenen Resimler

maki01, esemeral ve Milla beğendi.
Eski 04-05-2015, 22:56   #291
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Arkadaslar sizce hoya celiklerimi yarindan itibaren bahceye alsam uygun olur mu ? Gece hava sogursa etkilenirler mi ? Biraz daha bekleyip beklememe konusunda kararsiz kaldim da

Eski 05-05-2015, 10:20   #292
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
esmaesma hanım,ben tam olarak anlayamadım:çelikleri mi,yoksa kök yapmış, sürgüne geçmiş fideleri mi dışarı çıkartmak istiyorsunuz. Çelik ise ,bence çıkartmayın,ama fide ise alıştıra alıştıra çıkartabilirsiniz rüzgar almayan bir yere.

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 10:54   #293
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Hepsi koklenmis durumda sayin edelvays58. Kokleri de gayet saglam. Hatta cogu yeni yaprak da cikardi Yanlis ifade ettim galiba Sadece gece dusen hava sicakligindan etkilenmelerinden endiseleniyorum. O zaman dediginiz gibi cikarayim. Tesekkurler.

edelvays58 beğendi.
Eski 05-05-2015, 13:37   #294
Ağaç Dostu

Mum çiçeği sıcağı seven tropikal bitki olmasına rağmen dondurucu soğukların dışında kışa dayanıklıdır. Adana'da sürekli açık balkonumuzda duruyor. Kışın 5 derecenin altına arada sırada düşer. Bu kış sıfır dereceler oldu. Balkon içinde olduğundan dayandı. Bulunduğunuz yerde çok soğuk hava yoksa köklenmiş çelikleriniz dayanır. Endişeleniyorsanız biraz daha bekleyebilirsiniz. Fakat çok dayanıklı bitkidir etkileneceklerini sanmıyorum. Akdeniz kıyılarında olsanız korkmayın derim. En iyi gelişme şartları sıcak hava, parlak ışık, nemli hava. Adana'da Nisan ayından beri yeni yapraklar görünmeye başladı.

edelvays58 ve esmaesma beğendi.
Eski 05-05-2015, 22:18   #295
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Bugun bahceye ciktik. Nasil olmus?

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2015, 23:08   #296
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Aman aman hava bir soguk bir sicak disarda usutmesinler, sonra grip olurlar mazallah😛 Şaka bir yana gece alacak misin iceri?

Düzenleyen samur : 05-05-2015 saat 23:09 Neden: Düzeltme
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 23:25   #297
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Aman aman hava bir soguk bir sicak disarda usutmesinler, sonra grip olurlar mazallah😛 Şaka bir yana gece alacak misin iceri?
Aman usutmesinler. Zaten evde bir oraya bir buraya akillari karismisti. Bir de grip olurlarsa . Sayin samur, aslinda daha gec cikaracaktim bahceye ama camimiz kucuk. Ev de karanlik Camin onune sigmayanlar isik alsin diye tum gun evin icinde oradan oraya tasiniyordu. Sizce gece soguktan etkilenirler mi ? Cok emin olarak cikarmamistim zaten bahceye

edelvays58 ve salihcan beğendi.
Eski 06-05-2015, 07:08   #298
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Sn esmaesma bence çok güzel olmuş ama havalar çok çabuk ısınıyor direk üzerlerine Güneş gelirse etkilenebilir gibime geldi

esmaesma beğendi.
Eski 06-05-2015, 07:12   #299
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Sayın esmaesma,
Genelde şöyle yapın böyle yapın diye etkileyici olmaktan kaçınmışımdır. Burada düşüncemi söylemek istiyorum. Özellikle excavata çeliği zaten yaprak sarartıyor bir de bu hava değişikliğini kaldırır mı dersiniz? henüz çok erken diye düşünüyorum..! Maden yeriniz sınırlı türler hakkında seçici olmak zorundasınız.

edelvays58 ve esmaesma beğendi.
Eski 06-05-2015, 12:18   #300
Ağaç Dostu

Pencere önü uygunsa hemen dışına ağırlığı kaldıran geniş bir raf yaptırın. Sürekli taşımak zorunda kalmaz hemde kontrol etmeniz kolaylaşır. Mum çiçeği çeliklerini bir köklendirdiniz mi çok dayanıklıdır. Aşırı sulayıp kökleri çürütmezseniz, dondurucu kış soğuklarında bırakmazsanız hiç bir sorun olmadan yaşar. Köklenme oranını yükseltmek için, dalda kök noktaları olacak, yoksa daldaki yapraklardan birini kesip toprak içinde kalmasını sağlayın. Toprağın dışında kalan kesik yere çakmakla mumu erime yumuşaklığında sürün kesik yerden su kaybını önleyin. Aşırı sulamayın kökleri saçak kök. Çeliğin toprağını spreyle sisleme yapın nemli olacak biçimde. Köklenmede kullanacağınız toprak kum diğer malzemeyi bir kaba koyup kaynayan tencerenin içine koyun kapağını kapatıp 10-15 dk sterilize edebilirsiniz. Mantar bakteri gibi olaydan kurtulursunuz.

esmaesma beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024