agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Minyatür Bahçecilik (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/)
-   -   Phin / Masa Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/36200.htm)

Phin 25-12-2014 12:22

Phin / Minyatür Bahçeler, sukulent düzenlemeleri

1 Eklenti(ler)
merhaba,
Uzun zamandır her türlü cam, kavanoz, sürahi içine çiçeklerimi yerleştirmeyi seviyorum. Kapalı sistemlerim çok uzun ömürlü olmadı. Bu nedenle bitkilerin de memun olduğu denemeler yapmaya başladım. Özellikle sukulentlere merak saldıktan sonra konu bayağı büyüdü :)

Phin 25-12-2014 12:25

Nertera

1 Eklenti(ler)
Nertera ve arapsaçını minyatür yaprakları nedeni ile çok beğeniyorum. Ama nerterayı uzun süre yaşatmayı bir türlü başaramadım. Hem seyretmesi hem de dayanıklılık açısından en uzun süre dayananı teraryum benzeri bir düzenleme oldu. Reçel kavanozundan:

Phin 25-12-2014 12:31

Yaz

1 Eklenti(ler)
Bu düzenleme bir yıl kadar dayandı, yazın çok dikkatli olmak gerekiyor. Cam güneş ışınlarının etkisini arttırıyor.

Phin 25-12-2014 12:37

Orkide

1 Eklenti(ler)
Orkideler kapalı alanlarlarda olmuyor. Sonunda orkideyi bu şekilde cam vazoya yerleştirmeyi başardım, hatta tomucuklandı. Çakıl ile drenaj, yaprakların tamamen dışarıda olması, ve ağaç kabukları ile destekleyerek orkideyi de vazoda büyütmeye devam ediyorum.

Phin 25-12-2014 12:45

Kaktüs ve Sukulent Düzenlemeleri

2 Eklenti(ler)
Evdeki kaktüs ve sukulentlerin birarada düzenleme yapılarak daha iyi göründüklerini düşünüyorum. Evde ne varsa toplayıp yaptığım denemelerim

Phin 25-12-2014 12:47

Biraz taş, biraz kum, biraz ağaç

1 Eklenti(ler)
Farklı boylarda kaktüsleri yerleştirip, renk etkisi için de çakıl ve ağaç kabukları kullandım. İşin içine çakıl girince deniz kabuğu eklemeden olmadı :)

Phin 25-12-2014 12:49

Kum

1 Eklenti(ler)
Koyu renk kum ve derin bir cam vazo ile sonuç:

Phin 25-12-2014 12:53

1 Eklenti(ler)
Kaktüslerin altında kum kullanmayı tercih ediyorum. Bitkinin renginin kumun rengi ile uyumlu olması gerekiyor. Deniz kabukları da bu tonları tamamlıyor .

Phin 25-12-2014 12:58

Cep Bahçesi

2 Eklenti(ler)
Bahçeleri küçülte küçülte cep bahçesi haline geldiler. :) Mantarları kendim elde yapıyorum. En küçük bahçem :

bin_meh 13-01-2015 12:12

Harika gerçekten.

Phin 16-01-2015 10:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bin_meh (Mesaj 1347334)
Harika gerçekten.

Teşekkür ederim :)

Phin 16-01-2015 10:39

2 Eklenti(ler)
Bugünlerde camları bir kenara bırakıp değişik kapları denemeye başladım. Salyangoz kabuklarını sukulent düzenlemelerinde çok beğeniyorum.

Phin 16-01-2015 10:41

Tel sepetler

2 Eklenti(ler)
Elde yaptığım basit tel sepetlerde tillandsia ve sukulent düzenlemesi. Tel sepetlerde yapılabilecek çok seçenek var.

merlict 18-01-2015 19:29

Çok güzel çalışmalara imza atmışsınız sayın Phin, tebrik ederim.Terarium/paladarium benzeri bi çalışma planlıyorum, sizden ilham çalacağım, bilginiz olsun. :P

ligustrum 18-01-2015 20:59

Sayın Phin; Tebrikler. Masa bahçeleri sayenizde çoğalacak..
Bir hayal de ben kurayım dedim! hiç bir şey çıkmadı.:)
Yeni denemeler.. hayali kur ları beklemek kolayıma gelecek...

Alrasmus 29-01-2015 12:25

Harikulade :)

günebakan 29-01-2015 14:30

Sevgili Phin salyangoz kabuklarını nasıl düzenliyorsunu biraz daha anlata bilirseniz sevinirim içine neler koyuyorsunuz mesela

Phin 31-01-2015 16:31

Çalışmalarımı beğendiğinize sevindim. Teşekkür ederim ��

Phin 31-01-2015 16:35

Salyangoz bahçeleri

1 Eklenti(ler)
Salyangoz kabuklarının içine toprak yerleştiriyorum, döndürerek topragın iyice derine gitmesini sağlıyorum. Sukulentlerin yerleşimini sulama yapılırken su kabuktan dökülmeyecek şekilde düzenliyorum. Bu nedenle asılacaklarda delikleri ağırlık merkezine göre açmak gerekiyor.
Bu çalışmaları aslında satış için yapıyorum. Salyangozları satışa çıkarmadım henüz, uygun bir ayak ayarlamam gerekiyor.

Phin 31-01-2015 16:44

Hikayesi olan sukulent düzenlemesi

2 Eklenti(ler)
Bu sukulent düzenlemesini bir arkadaşıma hediye olarak hazırladım. Gittikleri bir dağ kampı ile ilgili öyküsü var.

Phin 11-03-2015 15:07

Minyatür Bahçeler

5 Eklenti(ler)
Sukulent düzenlemeleri yerine biraz daha hikayesi olan minyatür bahçeler hazırlamaya başladım.
Henüz İstanbul'a yaz gelmedi ama benim minyatür bahçelerime yaz gelmeye başladı.
Bu camın içinde en sağlıklı yaşayan bitki kaktüsler oldu, neredeyse 1 yıldır açık fanusun içinde bakımını yapıyorum. Kaktüsler kumla beraber de çok dekoratif duruyor. Deniz kenarında geçen bir güne bu sefer biraz da renk ekledik.
Ahşap maketleri kendimiz hazırlıyoruz.

maya 11-03-2015 15:26

Şaka gibi gerçekten Sayın Phin! Çok güzel olmuş. Affınıza sığınarak merakımdan soruyorum; sadece hobi amaçlı kendinize mi yapıyorsunuz, yoksa satışınız da var mı?

ozancolak 13-03-2015 14:21

bitkileri nasıl temin ediyorsunuz?

Phin 17-03-2015 10:12

Merhaba,
sorularınızı geç yanıtladığım için kusura bakmayın lütfen.
Önce hobi olarak başladım, çevremden olumlu tepkiler alınca satış da yapmaya yöneldim. Sipariş üzerine çalışıyoruz, yani müşterilerim iletişime geçiyorlar, hayallerindeki bahçeyi anlatıyorlar ve biz de maketleri elimizde kendimiz yapıyoruz. (Asıl mesleğim mimarlık)
Bitkileri İstanbul ve Yalova'dan alıyorum.

mclog 17-03-2015 12:28

Ellerinize sağlık sayın Phin. Gerçekten ilham kaynağı eserler çıkarmışsınız.

Beyaz ince kumu nerden temin ediyorsunuz? Gittiğim Bauhaus tarzı yerlerde şimdiye kadar rastlamadım. Perlit kullanıyorum fakat o da zamanla torftan renk kapıyor kirli bir hal alıyor. Aslında tüm kum ve taşlar için geçerli bu sorum. Mağazalar (bana göre) oldukça pahalıya satıyorlar.

Phin 17-03-2015 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mclog (Mesaj 1363929)
Ellerinize sağlık sayın Phin. Gerçekten ilham kaynağı eserler çıkarmışsınız.

Beyaz ince kumu nerden temin ediyorsunuz? Gittiğim Bauhaus tarzı yerlerde şimdiye kadar rastlamadım. Perlit kullanıyorum fakat o da zamanla torftan renk kapıyor kirli bir hal alıyor. Aslında tüm kum ve taşlar için geçerli bu sorum. Mağazalar (bana göre) oldukça pahalıya satıyorlar.

Malzemeleri kullanırken bitkiler ile renk uyumu yakalamak zor. Elimde çeşit çeşit çakıl, kum, perlit vs var. Kumları da heryerden topluyorum desem yalan olmaz, girip çıkmadığım akvaryumcu kalmadı. Bir bulduğumu bir daha bulmak da zor oluyor.

engin koç 17-03-2015 16:28

Muhteşem düzenlemeler. İnanın Nutkum tutuldu. Elinize yüreğinize sağlık.

Phin 17-03-2015 16:28

Zeytin Ağacı

1 Eklenti(ler)
Bu da kendim için hayalini kurduğum bahçem.
Hep egede bir yamaçta ayaklar üzerinde bir evim olmasını istemişimdir.
Canlı zeytin ağacı ve sukulentler kullandım.
Yamacı yerleştirmek, o yamaca ayakları ve platformu oturtmak için bayağı uğraştık.

Phin 17-03-2015 17:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi engin koç (Mesaj 1363970)
Muhteşem düzenlemeler. İnanın Nutkum tutuldu. Elinize yüreğinize sağlık.

Çok teşekkür ederim

Phin 27-03-2015 14:23

Deniz Kenarında Buluşan Çift

4 Eklenti(ler)
Canlı bitkiler ve kendi yaptığımız maketlerle hikaye canlandırmayı seviyorum. Bazen yapıyorum, sonra bozuyorum ama sonunda aradığımı buluyorum.
Deniz kenarı için değişik birşeyler düşünürken illa ki kumsal, plaj olması gerekmediğini hatırladım.
Bu sefer genç bir çifti deniz kenarında buluşturduk. Kaktüsler, kum ve mavi çakıl ile yaptığımız minyatür bahçe.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024