agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Minyatür Bahçecilik (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/)
-   -   acropora / kaktüs ve sukkulent minyatür bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/35731.htm)

acropora 21-10-2014 11:07

acropora / kaktüs ve sukkulent minyatür bahçesi

3 Eklenti(ler)
Bu ilk denemem. Hem bahçe hem de saksısı olarak. Aslında buna saksı demek doğru olur mu bilmiyorum. Bir çeşit artificial rock ama ben bahçem için saksı olarak tanımladım.

Malzeme olarak strafor ile başlayıp kesip, sıcak gazlı havya ile şekillendirip su bazlı boyalarla boyadıktan sonra epoxy ile yüzeyi tamamen sert ve dayanıklı bir hale getirerek yaptım.
Bir sonraki denemede daha doğal bir görüntü yakalamaya çalışacağım, saksı toplamda 1.5 saatlik bir çalışmanın ürünü.

Sakaki 21-10-2014 11:14

Sn acropora,

Sizde penjing yeteneği var, harcamamak lazım; bu sayede bonsai ile minyatür bahçeciliği de birleştirmiş olursunuz. :)
Kaya çok harika görünüyor, gayet de doğal (belki şekli bildiğimiz geometrilerin biraz daha dışına çıkabilirdi).

Ellerinize sağlık... penjingler bekliyoruz... :)

acropora 21-10-2014 11:33

Sn. Sakaki aslında suni kayayı penjing için dekoratif bir şeyler yapılabilir mi diye başladım. Ama benim durumumdaki biri için penjing kelimesini kullanmak bile bana biraz haddini bilmezlik geldi. O nedenle bu ilk ürünü sukkulentlere ayırdım. Aslında gerçek hali fotodan daha iyi.

Ama öneri olursa o şekilde çalışabilirim. Benim hayal gücüm bu alanda henüz çok yetersiz, ama yılların model uçak deneyimi sonucu malzeme bilgim ve teknik donanımım iyi. Hazır örnekler olursa onların resmini önüme koyup modellerim. Eğer sizin şu tarz diye somut bir teklifiniz varsa kısa sürede yapılabilir.
Yüzeyi epoxy ile tamamladığımız için sertliği ve dayanıklılığı bir kayadan daha fazla olacaktır, on yıllarca sorun çıkarmadan işe yararlar.

Sakaki 21-10-2014 11:53

2 Eklenti(ler)
Penjing için illa harika bonsailer kullanmanız veya yapmanız şart değil. Esas olan doğanın bir kesitini başarılı bir kompozisyonla aktarabilmek, aşağıdaki örnekler ne demek istediğimi size daha iyi anlatacaktır:

Eklenti 522191

Eklenti 522192

Bu kompozisyonlardaki bitkilerin/ağaçların hiçbirisi bonsai değil.

acropora 21-10-2014 13:36

Çok teşekkürler, ben penjingi hep bonsai ile birlikte düşündüm, yani çok uzun soluklu.

İkinci çalışmadaki kaya dizaynı kolaylıkla komposit olarak yapılabilecek bir form. Hatta kalıbı bile çıkarılıp istendiğinde daha kısa sürede imal edilebilir.

Uygun bitkileri temin eder etmez yeni bir çalışma paylaşırım.

Sakaki 21-10-2014 14:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acropora (Mesaj 1326789)
Çok teşekkürler, ben penjingi hep bonsai ile birlikte düşündüm, yani çok uzun soluklu.

İkinci çalışmadaki kaya dizaynı kolaylıkla komposit olarak yapılabilecek bir form. Hatta kalıbı bile çıkarılıp istendiğinde daha kısa sürede imal edilebilir.

Uygun bitkileri temin eder etmez yeni bir çalışma paylaşırım.

Sn acropora,

Penjing konusunda daha doğrusu penjing çalışmaları konusunda forumumuzda büyük bir boşluk var (bildiğim kadarıyla sadece Harun Parlak'ın birkaç çalışması oldu geçmişte ciddi anlamda) ve hem altyapı hem de araç-gereç yönünden donanımlı olduğunuz için bence de çok rahatlıkla el atabileceğiniz ve altından kolayca kalkabileceğiniz bir konu, zira bonsaiciler olarak bizlerde sizdeki donanım olmadığından bu konuya bir türlü el atan çıkmıyor.

Diğer materyaller konusunda (uygun ağaç, bitki, kaya, vs.) sunabileceğim her türlü yardıma da hazırım. İlerleyen haftalarda bir araya gelmeye çalışalım bakalım ortaya neler çıkarabiliriz birlikte? :)

Başarılar dilerim.

altan01 21-10-2014 14:40

Bu konuyu takipteyim. :)

Sakaki 21-10-2014 14:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altan01 (Mesaj 1326811)

Sn altan01

Böyle bir etkinlik yapacak olursak elbette herkese açık olacak şekilde düzenleyeceğiz, olmadı bir sonraki bonsai atölye çalışması ile birleştiririz bu konuyu da! Ve sizleri de bekleriz :)

altan01 21-10-2014 15:02

Heyecanlandım birden, ama bu konularda cahilim biraz :) görüşmeyi isterim tabi ki

acropora 21-10-2014 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1326804)
Diğer materyaller konusunda (uygun ağaç, bitki, kaya, vs.) sunabileceğim her türlü yardıma da hazırım. İlerleyen haftalarda bir araya gelmeye çalışalım bakalım ortaya neler çıkarabiliriz birlikte? :)

Başarılar dilerim.

Çok sevinirim, sizin içinde uygun olan bir zamanda görüşmeyi çok isterim. Hatta bahsettiğiniz geziyi de havanın müsait olduğu bir zamanda yapabiliriz.

malina 21-10-2014 17:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1326757)
Penjing için illa harika bonsailer kullanmanız veya yapmanız şart değil. Esas olan doğanın bir kesitini başarılı bir kompozisyonla aktarabilmek...

Penjing

Bonsai bölümüne açılınca, böyle oluyor :)
Ben dahil başka arkadaşların da bu yanılgıdan kurtulması için ne yapmak gerek?

Forumun başka bir bölümüne bir konu açıp bonsai tarafına link mi versen, ne yapsan? :)

Sakaki 21-10-2014 17:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1326870)
Penjing

Bonsai bölümüne açılınca, böyle oluyor :)
Ben dahil başka arkadaşların da bu yanılgıdan kurtulması için ne yapmak gerek?

Forumun başka bir bölümüne bir konu açıp bonsai tarafına link mi versen, ne yapsan? :)

Aslında bu şekilde sorun yok.
acropora arkadaşımızın şu anki çalışması zaten penjing değil, "minyatür bahçecilik" için daha uygun bir çalışma. Penjing yaptığı/yaptığımız zaman konuyu oraya açarız :)
Benzer gibi görünse de aslında ikisi çok farklı konular.

Ben şu anda sadece arkadaşı buradan çekip bonsaiye veya en azından penjing'e kaydırma yolunda ikna çalışmaları içindeyim :)

acropora 21-10-2014 18:17

Sn. Sakaki ikna konusunda pek zorlanmayacaksınız ben yoldan çıkmaya (pardon girmeye) gönüllüyüm;)

vetman996 21-10-2014 23:42

Ben de

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altan01 (Mesaj 1326811)

Aynen:D

vetman996 22-10-2014 10:35

Sayın Acropora merhaba.

Hem mini bahçenizi hem de penjing konusunu takipteyiz.

Aslında bonsaiye ilgim var ama iyi bir bonsai için uzun bir süre ve sabır gerekiyor. Biz de elimizdeki fidanları büyütme saksılarda uzun yıllarca tutmaktansa penjing yöntemiyle değerlendirelim ve hem de bonsaimiz şekillensin istiyoruz.

Siz kaktüs ve sukulent ile mini bahçenizi kurmuşsunuz bile. Hayırlı olmasını diliyorum. Selamlar...

celalim01 22-10-2014 14:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acropora (Mesaj 1326731)
Bu ilk denemem. Hem bahçe hem de saksısı olarak. Aslında buna saksı demek doğru olur mu bilmiyorum. Bir çeşit artificial rock ama ben bahçem için saksı olarak tanımladım.

Malzeme olarak strafor ile başlayıp kesip, sıcak gazlı havya ile şekillendirip su bazlı boyalarla boyadıktan sonra epoxy ile yüzeyi tamamen sert ve dayanıklı bir hale getirerek yaptım.
Bir sonraki denemede daha doğal bir görüntü yakalamaya çalışacağım, saksı toplamda 1.5 saatlik bir çalışmanın ürünü.

Aslında çok hoş bir olay olmuş,hem görüntü olarak hemde çiçekler açısından

acropora 22-10-2014 17:43

Sn. vetman 996 teşekkür ederim. Benimde bonsaiye karşı uzun yıllardır bir hevesim ve ilgim var ama başka hobiler ve ilgi alanları nedeni ile tam olarak başlamak mümkün olmadı. Bir kaç yanlış denemem ve başlangıcım oldu ama yanlış yaptığımıda yeni öğreniyorum. Küçük bir bahçem var ve 3-5 bonsi adayımda yıllardır doğru bir gelişme göstermediler. Daha doğru yollarla ve ideal adaylarla sabırla ileride güzel bonsailere sahip oluruz diye umuyorum.
Hele penjing bana inanılmaz güzel bir uğraşı olarak görünüyor, benim 10 yıldır resif akvaryumlarım var ve penjing de sanki bir resif. Resif kadar güzel.
Bu hafta sonu penjing için bir kaya dekoru hazırlayıp başlarım, bitkileri sağladıkça da sizinle paylaşırım.

acropora 17-11-2014 14:18

2 Eklenti(ler)
Yeni bir suni kaya hazırladım, bu ikinci oldu gittikçe daha güzel olacak sanırım. İlkine göre bence daha başarılı.
Biraz ilerlesin Penjing kısmında yeni başlık açacağım. Ama önce bitkilerini yerleştirmeye başlayayım.
Bahçede çok güzel kekik lerim vardı, çok minik bonsai havasını verecek şekilde kalın gövdeli değişik tür ve renkte kekikler. Penjing için ilk aday bitkilerim onlar oldu. Kekikleri saksıya aldım. Kökleri uygun hale gelince bu yeni yerlerine taşıyacağım. Bunun dışında yine biberiyenin ve lavantanın altından uygun dallardan köklü olarak ayırdım, her ikisi de bir diğer alternatif olabilir.
Bunun dışında başka uygun alternatif bitkiler arıyorum, taşkıran çok cazip gelmişti bu mevsimde tohumdan ektim, içeride yeni yeni çimlenmeye başladılar.
Bitki olarak önerilere açığım.

bin_meh 13-01-2015 13:15

Ellerinize sağlık ,gerçekten çok güzel yapmışsınız.

Vera. 25-03-2018 10:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1326757)
Penjing için illa harika bonsailer kullanmanız veya yapmanız şart değil. Esas olan doğanın bir kesitini başarılı bir kompozisyonla aktarabilmek, aşağıdaki örnekler ne demek istediğimi size daha iyi anlatacaktır:

Eklenti 522191

Eklenti 522192

Bu kompozisyonlardaki bitkilerin/ağaçların hiçbirisi bonsai değil.

Bonsai için heves saldım. Çekirdekden çilli kaysı ağacım var. Onunla bonsai yapabilir miyim? Uzunluğu daha 6. 7 santim 😊

Dadaloğlu 13-10-2021 09:36

Bu biraz daha sanatsal olmuş kavanoza göre.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024