agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Minyatür Bahçecilik (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/)
-   -   Sagol / Minyatür Bahçe Denemelerim (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/30213.htm)

sagol 11-02-2013 12:28

Sagol / Minyatür Bahçe Denemelerim

1 Eklenti(ler)
Kaldırım üzerindeki yosunları görünce, daha önce bir bonsai ormanı çalışması için aldığım saksıyı kullanarak bir bahçecik yapmaya karar verdim. Yosunları daha büyük parça olarak kesmek yerine 3 boyutlu görüntüyü artırıp derinlik verebilmek için irili ufaklı parçalar halinde ve biraz bombeli olacak şekilde dizdim.Çam ağacının altında kendiliğinden çimlenen bir çam fidanını da ilave edince bahçeye benzedi. Çam ağacının dibine bir de ihtiyar oturtup ağacın yalnız kalmasını önledim.
İş bitince bir bardak çay alıp karşısında keyifle yudumladım.

Not: en alta 2 cm kadar dere kumu koydum.

Keyfli günler dilerim...

sagol 13-02-2013 08:15

Bahçecik-2

5 Eklenti(ler)
Bir minik bahçe çalışmasına daha başladım.
Önce sahilde bulduğum bir kumtaşına ağaçlar için oyuk açarak köklerin gelişmesi için bir alan yarattım. İki karaağaç diktim(ağaçlar rüzgardan etkilenmesin diye alttan telle bağladım).
Sonra yosun avına çıktım. Yosunları toplarken topraklarının alttakileri bozmaması için her sıranın üzerine bir poşet koyuyorum. Yeterince yosun topladığıma inanınca yosunları değişik ölçü ve şekillerde elle kopararak kumtaşının üzerine yerleştirdim. Bu kez yosunları biraz derinden aldığımdan saksıya kum veya toprak ilave etmedim. 3 boyutlu görüntü oluşturabilmek için farklı yerlerden aldığım farklı renkli yosunları karışık yerleştirmeye çalıştım.
Rastlarsam daha farklı renklerde yosunlar bularak biraz daha çeşni katmak istiyorum.

Birkaç sandalye bir masa ve belki 1 minik ev de yapmayı da planlıyorum fırsat buldukça.

İyi çalışmalar dilerim..

sprwon 13-02-2013 11:24

Harika çalışmalar olmuş imrenerek baktım birgün bende böyle güzel çalışmalar yapabilecekmiyim diye düşünmeden edemiyorum, izninizle birşey sormak istiyorum şu yanyana ekmiş olduğunuz ağaçların türü nedir teşekkürler,

sagol 13-02-2013 12:47

Teşekkürler sayın Sprwon, mrduran, merlict, cemre_77, Tura, merlict, iceberg_534, mrduran, Devsekoya, eyenialp.

Sayın Sprwon 2 ağacın cinsi Çin Karaağacı(Ulmus parvifolia). Taş işleme kısmı biraz daha zor olsa da düz bir mermer veya bir parça kayrak taşının üzerinde bu tür bir çalışma yapabilirsiniz. Ağaç yerine sardunya felan da düşünülebilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Sevgi 13-02-2013 14:30

Tebrikler, çok güzel bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık.

merlict 13-02-2013 17:22

Sayın sagol merhaba.

Müthiş çalışmalara imza atmışsınız tebrik ederim.Bu şekilde göz alıcı duruyor.
Sadece kafama takılan bişey var, sormadan geçemedim.Bu bahçelerin şeklini bu şekilde uzun süre kalacakmı ? Eğer kalacaksa yosunlar karaağaç için sıkıntı olmaz umarım...

Mehmet

sagol 13-02-2013 18:43

Mehmet Bey , Sevgi Hanım ve beğenilerini belirten arkadaşlara teşekkür ederim.

Mehmet Bey, Yosun kaplı bahçelerde iki büyük sorun yaşanıyor:
1- suyun köklere inmemesi
2- havasızlık yüzünden köklerin çürümesi

Ağaçların çevresinde bir boşluk bıraktım, dönem dönem kontrol edilirse sorunlar önlenebilir. Kontrol edemeyecek kadar uzakta olursam ağaç çevresinden 3-4 cm daha yosunu geçici olarak başka saksıya alırım. Ayrıca kök çürümesini önlemek için ağaçlar için açtığım oyuklara oldukça büyük drenaj delikleri açtım(toprak kaybını önlemek için o kısımlara elek koydum).
Yazın uzun süreli ayrılıklarda bahçede günde 1 kez çalışan bir çim sulaması var ayrıca haziran-eylül arasında günde 2 kez çalışan bir mikro sulama sistemi kuruyorum. Yazın Sulama yosunlara yeterli olur ama karaağaçlar için garanti yok.
Bu karaağaçların saksıları kırıldığından bir yapı-markette çöpe gidecekken aldım ve çürümeyi durdurup hayata kazandırdım, inşallah daha uzun süre yaşarlar.

İyi çalışmalar dilerim...

manasiyok 25-02-2013 16:02

Eline sağlık arkadaşım çok güzel olmuş. Benim bir sorum olacak. Bu yosunların yaşaması için direk güneş ışığı almayan kuzey bölgeye mi koymak gerekir. Balkonumuz güneye bakıyorsa eğer yosunları yaşatmak için ne yapmalıyız?

sagol 25-02-2013 16:11

Teşekkürler.

Güneye bakan balkonda korumak biraz zor ama deneyebilirsiniz çünkü sonuçta yazın biraz kahverengileşse bile mevsim değişince yeniden yeşillenir.
Yosunları toplarken çok gölgede olanlardansa az da olsa güneş alan yerlerden toplayabilirseniz daha dayanıklı olur.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi manasiyok (Mesaj 1108821)
Eline sağlık arkadaşım çok güzel olmuş. Benim bir sorum olacak. Bu yosunların yaşaması için direk güneş ışığı almayan kuzey bölgeye mi koymak gerekir. Balkonumuz güneye bakıyorsa eğer yosunları yaşatmak için ne yapmalıyız?

sagol 28-02-2013 17:18

2 Eklenti(ler)
Pazar günü yürürken biraz yosun da topladık. Bulduğum bir kaya parçasının altına biraz kurumuş yosun koyup üstüne yosunları serdim. Sonbaharda dallarını kırıp kumda köklendirdiğim bir sakız sardunyasını da şimdilik renk versin diye buraya diktim. Günlük sulamalarla yosunların kayaya ve birbirlerine birleşmesini bekliyorum.
Kediler yosunları rahat bırakmıyor, pençe atıp oynamaya çalışıyorlar, şimdilik yüksek bir yere koyarak kedilerden korumaya aldım, zamanla unuturlar inşallah.

Bu yosunlar arnavut kaldırımlarının arasında oluşmuştu, altlarında çamur olmaması nedeniyle susuzluktan diğerleri kadar etkilenmiyorlar. Çamur gibi bahçe toprağı olan yerlerden toplanan yosunlar ise susuz kaldıkları ilk fırsatta kuruyup gidiyorlar.

Sakaki 28-02-2013 18:03

Merhaba sn sagol,

Eğer yanlış görmüyorsam bunlar yosun değil de sanırım liken.

sagol 28-02-2013 18:49

Merhaba Sayın Sakaki,

Yarın aydınlıkta daha yakından inceleyip fotoğraf çekerim. Spagnum yosununa benzettim ama belki de likendir. Gerçi önemli olan yeşil bir görüntü oluşturması yosun veya liken olması çok farketmez ama likenlerin yaşamasını da inceleyeceğim Liseden sonra likenlerle hiç işim olmadı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1111123)
Merhaba sn sagol,

sagol 01-03-2013 08:48

3 Eklenti(ler)
Sayın Sakaki,

Sabah aydınlıkta inceledim bunlar spagnum yosunu. Yakından çektiğim fotoğrafını da ilave ediyorum. Bazı bölgelerde otlar filizlenmiş orman gibi duruyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1111123)
Merhaba sn sagol,

sagol 24-03-2013 14:07

1 Eklenti(ler)
http://www.agaclar.net/forum/1100729-post2.htm da başladığım yosun bahçesinin yosunları ortama uymaya başladı o nedenle daha güzel bir görüntü veriyor.
Soldaki Karaağacı 5 litrelik bir su bidonuyla kapatıp sera ortamı elde ettim dolayısıyla yapraklar ağacı doldurdu soldaki ağaç doğal sıcaklıkta büyüyor. Soldaki ağacı daha hızlı büyütüp sağdaki ağacı ise biraz daha kısa fakat daha geniş tutmaya çalışıyorum.

Sakaki 24-03-2013 17:55

Bir iki ufak tefek kum kayası ve bir de iki ağacın arasından geçen dere ekleseniz çok hoş olur.

sagol 24-03-2013 18:45

Sayın Sakaki,

1 bank, 1 masa, 2 insan figürü, ya dere ya da yürüme yolu şeklinde ilaveler yapmayı planlıyorum yavaş yavaş. Araziyi monotonluktan kurtarmak için bazı yükseltiler de iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim,...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1126330)
Bir iki ufak tefek kum kayası ve bir de iki ağacın arasından geçen dere ekleseniz çok hoş olur.

alibaba 25-03-2013 20:44

Affınıza sığınarak, yosunlarınız çok fazla parçalı olduğundan bence çok estetik durmuyor sayın Sağol.
üst üstü binmeler çok ve alttaki toprak katmanı gözüktüğü için de biraz doğal görselliğini bozuluyor gibi bence. Acaba yosunları öğütüp baştan toprak üzerine mayalamayı deneseniz mi diye düşünüyorum. O zaman çok süper ve gerçekçi bir yüzey kaplaması olabilir belki...

sagol 25-03-2013 21:03

Sayın Alibaba,

Tecrübelerime göre o boşluklar zamanla yosunla doluyor zaten, o nedenle bir süre sonra toprak görünmez. Bir önceki fotoğraflara bakınca kısa sürede ne kadar hızlı kapandığı görülüyor. Zannediyorum 1 ay sonra aradaki boşluklar kapanmış olur ve toprak katmanı hiç görünmez. Genelde yosun bahçelerinde ve bonsai saksılarında özellikle çok parçalı döşeniyor ki küçük alana biraz 3. boyut kazandırılıp daha derin bir görünüm elde edilsin.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1127196)
Affınıza sığınarak, yosunlarınız çok fazla parçalı olduğundan bence çok estetik durmuyor sayın Sağol.
üst üstü binmeler çok ve alttaki toprak katmanı gözüktüğü için de biraz doğal görselliğini bozuluyor gibi bence. Acaba yosunları öğütüp baştan toprak üzerine mayalamayı deneseniz mi diye düşünüyorum. O zaman çok süper ve gerçekçi bir yüzey kaplaması olabilir belki...

sagol 31-03-2013 09:28

1 Eklenti(ler)
Bütün çabama rağmen yosunları kedilerden koruyamıyorum. Üzerine plastik elek teli kaplamayı deneyeceğim.

sagol 07-05-2013 16:52

Bahçecik-2

3 Eklenti(ler)
Bahçede biraz çalışıp merdiven ilave ettim. Bir de depreme dayanıklı prefabrik ev alınca epeyce değişti.

Eklenti 400777

Eklenti 400778

Böyle bir evi bahçesiyle beraber kırsala taşısam nasıl olurdu diye bir çalışma yapınca ortaya aşağıdaki gibi bir şey çıktı.

Eklenti 400779

Sakaki 07-05-2013 18:02

Gerçekten çok hoş olmuş sn sagol!!!
Şöyle bir düşününce aslında eklemenin sonu da yok, daha birçok şey eklenebilir bu çalışmaya :)

sagol 07-05-2013 18:14

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Evet programda 1 kaya parçası, masa sandalye, belki insan/hayvan figürleri var. Başlangıçta biraz daha büyük tutsaymışım daha iyi olurmuş.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1150760)
Gerçekten çok hoş olmuş sn sagol!!!
Şöyle bir düşününce aslında eklemenin sonu da yok, daha birçok şey eklenebilir bu çalışmaya :)

eylül 08-05-2013 18:40

Sayın Sagol ; çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ediyorum. Çiçeksiz mekan düşünemediğim için kayrak taşları ile yaptığınız merdivenlerin bir kaç yerine alisyum dikilse nasıl olurdu acaba. İyi çalışmalar,

mandalinleerik 08-05-2013 21:26

Çok beğendim, epey emek verilmiş. Bende bir kaç saksımın altına ağaçların altından çıkardığım yosun ekledim her akşam fısfısla suluyorum ama nedense kuruyorlar gibi geliyor. Siz ne güzel yaşatabiliyorsunuz.
Yalnız merdiven taşlarını ev ile oranladığımızda taşlar biraz büyük duruyor. Ya da bana mı öyle geliyor. Beğenmediğimden değil böyle de harika olmuş. Çalışmalarınızı gördükçe bana da ilham kaynağı oluyor. Uygun malzemeleri bulduğumda bende böyle bir çalışma yapacağım. Yosun ve bitki temin ederim fakat saksı olarak sizinki kadar güzel bir taş temin etmek lazım.

sagol 08-05-2013 21:26

Teşekkürler Sayın Eylül,

Haklısınız çiçeklense daha güzel olacak. Bir de küçük bir çiçek açan ağaç fena olmayacak gibi, minik japon ayvalarım var sonbaharda dikip ilkbahara yetiştirmeye çalışacağım. Yavaş yavaş daha güzelleşecek.

İyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eylül (Mesaj 1151384)
Sayın Sagol ; çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ediyorum. Çiçeksiz mekan düşünemediğim için kayrak taşları ile yaptığınız merdivenlerin bir kaç yerine alisyum dikilse nasıl olurdu acaba. İyi çalışmalar,

sagol 08-05-2013 21:38

Teşekkürler Sayın Mandalinerik,

Yarı gölgede tutuyorum yoksa yeşil tutmak zor. Basamakların genişliği araziyi biraz daha derin göstermesi için, yüksekliklerinin oranını tekrar gözden geçiririm ama kayrakları tam istediğim kalınlıkta kırmak kolay değil, keserle yatayda darbelerle inceltiyorum denerim ama belki daha ince yapamam.
Kaya parçasını kumsalda bulmuştum bu çalışmaya kısmetmiş.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1151476)
Çok beğendim, epey emek verilmiş. Bende bir kaç saksımın altına ağaçların altından çıkardığım yosun ekledim her akşam fısfısla suluyorum ama nedense kuruyorlar gibi geliyor. Siz ne güzel yaşatabiliyorsunuz.
Yalnız merdiven taşlarını ev ile oranladığımızda taşlar biraz büyük duruyor. Ya da bana mı öyle geliyor. Beğenmediğimden değil böyle de harika olmuş. Çalışmalarınızı gördükçe bana da ilham kaynağı oluyor. Uygun malzemeleri bulduğumda bende böyle bir çalışma yapacağım. Yosun ve bitki temin ederim fakat saksı olarak sizinki kadar güzel bir taş temin etmek lazım.

mandalinleerik 08-05-2013 21:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1151481)
Teşekkürler Sayın Mandalinerik,

Yarı gölgede tutuyorum yoksa yeşil tutmak zor. Basamakların genişliği araziyi biraz daha derin göstermesi için, yüksekliklerinin oranını tekrar gözden geçiririm ama kayrakları tam istediğim kalınlıkta kırmak kolay değil, keserle yatayda darbelerle inceltiyorum denerim ama belki daha ince yapamam.
Kaya parçasını kumsalda bulmuştum bu çalışmaya kısmetmiş.

Aslında şimdi düşündüğümde merdivene sağlı sollu çiçekler eklediğinizde merdivenleri ister istemez daraltacaktır yani oradan sökmeye gerek kalmayacak. Hatta merdivenlerin sağlı sollu yanlarına sedumlar ekleyebilirsiniz. Çok ta güzel olur.

sagol 08-05-2013 21:56

Bitkilerle veya farklı tür bir yosunla biraz gizlemek fena fikir değil. Mavi bir yosunum var birara onunla denemeye çalışırım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1151484)
Aslında şimdi düşündüğümde merdivene sağlı sollu çiçekler eklediğinizde merdivenleri ister istemez daraltacaktır yani oradan sökmeye gerek kalmayacak. Hatta merdivenlerin sağlı sollu yanlarına sedumlar ekleyebilirsiniz. Çok ta güzel olur.

sagol 09-05-2013 10:53

2 Eklenti(ler)
Sayın Mandalinerik ve Sayın Eylül'ün yorumları üzerine boş kalan merdiven etrafına daha önce topladığım mavi yosunlardan ilave ettim. Mavi yosunlar ortama biraz alışsın sonra makasla şekil veririm.
Daha önceden köklendirdiğim sardunyalardan birini de çiçekli bir ağaç olarak dikdim.
Soldaki 2 papatya çiçeği köksüz, başka küçük çiçekler ilave edinceye kadar bahçeye renk katsınlar.

Sayın Sakakinin dediği gibi ilave etmenin sonu yok.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol 22-05-2013 09:23

1 Eklenti(ler)
Karaağaçlar yeni sürgün vermişti uçlarını aldım.
Mavi yosunlar ortama alışıp yeni filizler vermeye başladılar, boylarını kısalttım.
Kır çiçekleri ilave ettim, ortama alışırlarsa onlarında boylarını kısaltacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024