agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Minyatür Bahçecilik
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2008, 14:08   #61
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Bu başlığı ilk kez görüyorum ve bayıldım ellerinize emeğinize sağlık.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 14:15   #62
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Ufak hayvan figürlerini mutlaka ekleyin derim mesela göletten su içen bir ceylan, küçük bir **** iki kuş falan gibi gölet için de canlı balık zor olur onun için de ufak plastik balık bulabilirsiniz ya da bir kaç adet su mercimeği koyabilirsiniz bence harika olur )
(toybox - kinder ve toto dan ufak çok güzel hayvan figürleri çıkıyor)

Eski 04-04-2008, 14:19   #63
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Taktir etmemek elde değil. Ne güzel çalışmalar. Bana yeni bir uğraşı buldun vyssera evdekiler yine bana ters ters bakacaklar. Annem yine uçtu diye. Bazen kızım kıskanıyor. Beni daha mı az seviyorsun anne. Neden bukadar çok ilgileniyorsun bitkilerle demeye başladı. Ama onların yeri ayrı kızlarımın yeri ayrı. Küçük bir çalışmaya bende başlayacağım sayende. Başarılarını takip ediyorum. Kolay gelsin.

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 22:21   #64
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Sağolun Ali hocam; Papatyam teşekkür ediyorum, çeşitli hayvan figürleri koyacağım, aklıma gelenler arasında ördek, tavuk, tavşan, kuş vardı. Geyik de çok güzel bir fikir. eğer bulamazsam belki kendim yaparım ama uygun ebatlarda küçük hayvancıklar elbette biryerde karşıma çıkarlar. Çalışma ilerledikçe, yine görüşlerinizi beklerim teşekkürler.
Bepsi, zor bir işe başladağını söyleyeyim ama hiçbir çalışmamdan bu kadar zevk almadım daha önce. Şimdiden kolaylıklar ve başarılar dilerim. Herhangi bir sorun olursa ben burdayım. Sevgiler , saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 23:23   #65
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu sabah gündüz gözüyle çektiğim fotoğraf. Tarla olarak kullanacağım bölgeyi de görmüş olduk. Çit olarak adana şişi denedim ama bana biraz doğallıktan uzak geldi. ( Şu an görülen çit sadece deneme amaçlıdır ) Küçük odunlarla da bir deneme yapacağım. Bu sırada Küçük sebze olarak ne yetiştirebilirim diye uzun süredir düşünüyordum. Aklıma gelenler, Dağ çileği, normal çilek, maydonoz, havuç gibi yaprakları görece küçük bitkler geldi. Nasıl küçük tutacağımı keşfedersem, marul, lahana, soğan , domates, biber olabilir. Marul ve lahana gibi bitkilerin büyük dış yaprakları alınarak sürekli küçük tutulabilirler belki. Denemek gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2008, 10:21   #66
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

vyssera, gerçekten mükemmel görünüyor küçük tarlanıza da şimdilik süs biberleri ekebilirsiniz hani gül biberi dediğimiz hem görüntü de hoş olur.
(gerçekten çok imrendim)

Eski 05-04-2008, 11:04   #67
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
devamlı değil sadece gösteri amaçlı olsun aksi takdirde balıkların durgun suda yaşamaları oldukça zor

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 22:22   #68
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu tür bir işe başladığınızda asla aklınıza gelmeyecek sorunlar çıkabiliyor, ve elbette, 'oof' diyip bırakmak gibi birşey asla aklınıza gelmediği için, teker teker aşılıyor. En son çıkan sorun, göletin etrafındaki yosunların suyu sünger gibi emmesi, ve hatta arada 1 cm boşluk kalana kadar su seviyesinin düşmesi. Sanırım camın yüzeyindek yüzey geriliminin de vasıtasıyla su dışarı sızıyordu. 2 günlük bir düşünme süresinden sonra, göleti dışarı çıkardım, etrafını sineklik ile kaplayıp, sinekliği sabitledim. Sonra bu telden iskelet üzerine silikon yaydım. Yosunlar bu silikon zemin üzerine sarkacak ve suyun da dışarı sızma olaslığı ortadan kalkacak. Aradan uzun süre geçmesine rağmen, su seviyesi aynı. Fotoğrafta henüz yerine yerleştirilmemiş durumu görülüyor.

Eklenen Resimler

yeşilkolik beğendi.
Eski 08-04-2008, 22:28   #69
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın vyssera çok güzel oluyor çalışmanız ilerledikce dahada güzelleşiyor. Çok yorulursanız arada bir inşaatcılardan yardım alın havuz inşaatına katkıları olur. Havuz inşaatında su geçirimsiz katkı malzemeleri kullanın çimentodan çalmayın.)

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 22:58   #70
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağolun Tekin bey, inşaatçılardan da zaman zaman yardım alıyorum. Ağabeyim inşaat mühendisi. Göleti, hem doğal görünsün hem pratik olsun diye bu şekilde yaptım. Malzemeleri tanıdıkça onlarla neler yapılabileceğini de görme şansım olacak . Bu su geçirmez katkı maddeleri derken neler olabilir. Bir de çimento bazlı astar materyali varmış nedir, biliyor musunuz ?

Eski 08-04-2008, 23:08   #71
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

ŞU an çatılarda kullanılan yeni bir malzeme var kiremit altına konuluyor altdan nefes alıyor üstden su vermiyor. Şu an ismi aklıma gelmedi yarın öğrenir size yazarım gerekirse bir iki metre gönderirim aslında parça olacaktı elimde bulursam onu gönderirim size.

Eski 08-04-2008, 23:22   #72
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Güzelmiş, teşekkür ederim

Eski 09-04-2008, 10:53   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Selam Vyssera,

Yosun öldürücü ilaçlar var. Bunu belli aralıklarla, sineklikle yaptığın kontura sürersen oraya gelen yosunlar suya erişemeden ölecektir. Hatta estetik açıdan sinekliği tekrar söküp sadece camın çevresindeki toprağa sürsen yine aynı etki olur.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 11:06   #74
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Selam Eaglion, nasılsın ?

Yosunlar, camın kenarlarını gizlemek açısından önemli, daha doğal bir duruşu var, hem sürekli ilaç kullanamak taraftarı değilim. Zaten yosunlar üzerindeyken, sineklik görünmüyor. Estetik bir sakıncası yok bence.

Eski 09-04-2008, 11:46   #75
Ağaç Dostu

İyidir. Kışın yağmayan yağmurlar şimdi yağmaya başladığından kaç hafta sonumuz heder oldu o kadar.

Kullanmayacağını biliyorum. Sadece bir iki şey ekleyeyim.

Kullandığın yosunların boyları yüksek.Çok az miktarda ilaç sürdüğünde, sen istemesen de camın kenarını kamufle edecektir. Sadece içeri giremeyecektir.

Göletin yakınında çok fazla ağaç yok.Yosun öldürücüler zaten ağaçlara fazla zarar vermiyor. Çok ince bir hat sürüldüğünde etrafındaki yosunlar da etkilenmeyecektir.

Bir başka alternatif, belki bunu yapmak isteyebilirsin.
İlacı göletin içine koymak. Metilen mavisi kullanırsan hem mavi renk de sağlamış olur hem su yosunlarını da engellersin.

Kolay gelsin.

Eski 09-04-2008, 14:15   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sorun, cam golun icindeki suyun, yosunlar tarafindan kullanilip azalmasi ise bence en guzel cozum, gole tekrar su eklemek olmali. Bu durumda su icerisine girmis yosunlar da daha dogal gorunecektir.

Saksi iccerisinde yapilan peyzaj(Penjing) calismalarinda cogu zaman gercek su yerine su gorunumu veren yontemler kullanilir. Ornegin saksinin bir yerinde bos birakilmis yerde kaya uzerine oturup oltasini bosluga atimis kucuk bir adam figuru, bakanin aklina hemen suyu getiriyor. Ya da saksi icerisine bir nehir ya da gol kenariymis gibi uygunca, dizilen kayalar yine suyu cagristiracaktir.
Kolay gelsin.
Asagidaki alintida yapilan calisma sadece su gorunumu verilmis gercek su olmiyan bir calismadir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Ade1
Asagidaki resimler senin istedigin resimler .Bir duztasin uzerine orman tarzinda ekilmis Jade trees[ Crassula ]yesim agaclari, tasin ortasindan akan su gorunumu yeri boyadiktan sonra tas cilasi ile parllatim.
Eklenti 2587
Jade agaclari
Eklenti 2588
Eklenti 2589
Yakindan gorunusleri

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 23:58   #77
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Selamlar Sayın vyssera bugün gidemedim nalbura gitdiğimde öğreneceğim asıl adını. Benim merak etdiğim göl için neden pilastik su şişesi tabanını istediğiniz boyutda kesip toprağın içine gizleyerek kullanmıyorsunuz. Doğal durmaz diye kaygınız olursa ısıtarak istediğiniz gibi yamultarak şekillendirebilirsiniz.
**** etrafına yosunlar koyarak gizleyebilirziniz.

Eski 12-04-2008, 14:10   #78
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Sorun, cam golun icindeki suyun, yosunlar tarafindan kullanilip azalmasi ise bence en guzel cozum, gole tekrar su eklemek olmali. Bu durumda su icerisine girmis yosunlar da daha dogal gorunecektir.

Saksi iccerisinde yapilan peyzaj(Penjing) calismalarinda cogu zaman gercek su yerine su gorunumu veren yontemler kullanilir. Ornegin saksinin bir yerinde bos birakilmis yerde kaya uzerine oturup oltasini bosluga atimis kucuk bir adam figuru, bakanin aklina hemen suyu getiriyor. Ya da saksi icerisine bir nehir ya da gol kenariymis gibi uygunca, dizilen kayalar yine suyu cagristiracaktir.
Kolay gelsin.
Asagidaki alintida yapilan calisma sadece su gorunumu verilmis gercek su olmiyan bir calismadir
Hocam göl çevresinde çamurlaşma oluyordu, buda köklere zarar verebilir diye endişe ettim. Şimdi denge kuruldu 3-4 günde su seviyesi sadece 1 cm düştü. Onu da ilave ettim. İçindeki bitki ortamına alıştı, suyu da durulup güzelleşti. Fırsatım olduğunda fotoğraflarını paylaşacağım, teşekkürler.

Eski 13-04-2008, 00:51   #79
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Seyrine doyulamayacak bir çalışma. Çok güzel olmuş, ne desem az kalıyor. Çok beğendim. Güzellikler sizinle olsun. İzledikçe, inceledikçe hep birşeyler göze batar, eksik-fazla görünür. İyi çalışmalar. Tebrikler.

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 19:56   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Merhaba, insan ne diyeceğini şaşırıyor. O kadar güzel ki çalışmalar.. Tebrikler.

Sehernaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 23:27   #81
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Teşekkürler arkadaşlar, sizin de hayalinizdeki çalışmalar gerçek olsun

Eski 14-04-2008, 14:18   #82
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Vyssera,
Her zaman aklımda olan bir görüntü vardır: Küçük dekoratif havuzların üzerine hafif yan taraftan yapraklarını sarkıtan bir söğüt ağacı. Mini bir söğütün ayrı bir güzellik katabileceğini düşündüm.
Merakla takip diyorum.
Ellerinize sağlık.

Düzenleyen vyssera : 14-04-2008 saat 23:13 Neden: Yazım hatası
uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 23:21   #83
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Teşekkürler Uzman16, düşünceniz güzel. Elimde gülibrişimler vardı onlardan benzer birşey yapabilirmiyim diye düşünmüştüm. Söğüt de hiç fena olmaz aslında yerleştirmesini iyi yapmak lazım ama, arkadaki bitkileri çok kapatmasa.

Eski 17-04-2008, 11:31   #84
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Elma ağacım çiçeklendi, çiçeklerin döllenmesi için yapabileceğim bir yardım olur mu acaba? Tüm ağaçlar sağlıklı bir şekilde büyümeye başladı.

Eklenen Resimler

yeşilkolik beğendi.
Eski 17-04-2008, 12:05   #85
Ağaç Dostu

Vyssera,

Geçen hafta ev ve dış mekan su bahçeleri ile ilgli iki kitap aldım. Çok güzel tasarımlar var. Eğer sizin ordaki kitapçılarda varsa almasan da göz gezdir. Öneririm.

Eski 17-04-2008, 13:11   #86
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

İsimleri nedir doktor?

Eski 17-04-2008, 13:33   #87
Ağaç Dostu

Her iki kitabı da idefixxeden alabiliyorsun. Aynı yazarın. İsimlerine bakınca sanki ikisi de aynı şeylerden bahsediyor zannediliyor. Halbu ki; ortak hiç bir tasarım yok.

Eğer böyle bir merakın yoksa bir defa da bu kadar para vermesen de olur. Bolbol resimli açıklama var. Bir kitapçıda şöyle bir bakman bile sana fikir verebilir. Buradaki büyük kitapçılarda ikisi de bulunuyor.

Bunun dışında peysajla ilgli de yurt dışından bazı kitaplar getirttim. Gayet iyi. Bir iki tane de Türkçe peysaj kitabım var ama onlar çok teknik. Ders kitabı tadındalar Her sayfada ölçülerden oluşan tablolar var.. İlham verici değiller.

Linkleri veriyorum.

Su Bahçeleri Tasarım Kitabı Bahçenizde Doğal Bir Ortam Yaratmak İçin: Tasarımlar, Bitkiler, Planlama ve Bakım Teknikleri Yvonne Rees, Peter May

http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim....C3IB0BJQZK2EFE

İç Mekan Su Bahçeleri Tasarımı Dış Mekanı Evinizin İçine Taşıyacak 20 Gözalıcı Tasarım Yvonne Rees

http://www.ideefixe.com/kitap/tanim....CL6M5S8WLJNC34

Eski 21-04-2008, 00:47   #88
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Minyatür orman gülünün çiçek açışını neyle kutlayalım arkadaşlar.

Name:  mn.jpg
Views: 814
Size:  58.4 KB

Name:  mn2.JPG
Views: 874
Size:  63.3 KB

yeşilkolik beğendi.
Eski 21-04-2008, 00:56   #89
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ağaçların hepsinin birden sağlıklı olması beni çok mutlu etti, yolunda gitmeyen hiçbirşey yok, son halinde üvez, üçgeni bozsa da mevsimi gelince budama ve telleme ile sorunu gidereceğim.

gulen ve yeşilkolik beğendi.
Eski 06-06-2008, 11:57   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba,
Ben bu konuya ilk defa bakıyorum ve sayın Vyserra sizi tebrik ederim müthiş bir iş çıkarmışssınız.Ellerinize sağlık..

Sevgiler..

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024