agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Minyatür Bahçecilik
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 1 Gönderen alibaba
  • 2 Gönderen Ben fakir
  • 1 Gönderen merlict
  • 3 Gönderen Ben fakir
  • 1 Gönderen alibaba
  • 8 Gönderen merlict
  • 3 Gönderen alibaba
  • 1 Gönderen alibaba

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2012, 21:00   #1
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
minyatür osmanlı mezarlığı

Merhaba,
3 tane yalancı servi olarak geçen elwoodii fidanım var, yaklaşık 25-30 cm boylarında.
Bunları kullanarak her zaman etkilendiğim bir Osmanlı haziresi temsili yapmak istiyorum.
İlk olarak edindiğim plastik kapta matkapla drenaj deliklerimi açtım.
İlk resimdeki.
Oluşturmak istediğim görsel ise ikinci resim. Ortadakini biraz daha uzatmam lazım.
Minyatür mezar taşını tam nasıl elde edebilirim karar veremedim. sermaik mi, mdf bir parçadan zımpara işçiliği ile mi vs...
Projemi paylaşmak istedim
Son resimde ise diğer minyatür bahçe çalışmalarım için hazırladığım küçük çit, sandelye ve masa denemelerim var.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 21:13   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Merhaba,
3 tane yalancı servi olarak geçen elwoodii fidanım var, yaklaşık 25-30 cm boylarında.
Bunları kullanarak her zaman etkilendiğim bir Osmanlı haziresi temsili yapmak istiyorum.
İlk olarak edindiğim plastik kapta matkapla drenaj deliklerimi açtım.
İlk resimdeki.
Oluşturmak istediğim görsel ise ikinci resim. Ortadakini biraz daha uzatmam lazım.
Minyatür mezar taşını tam nasıl elde edebilirim karar veremedim. sermaik mi, mdf bir parçadan zımpara işçiliği ile mi vs...
Projemi paylaşmak istedim
Son resimde ise diğer minyatür bahçe çalışmalarım için hazırladığım küçük çit, sandelye ve masa denemelerim var.

Sevgili Alibaba9,

Size sevinerek yardımcı olmaya çalışırım.

Önce bazı sorularım olacak izninizle:

-Fidanlar canlı mı?

-Taşları nereden buldunuz, malzemesi nedir?

- Canlı iseler, fidanların büyümesini sanırım hesaba katmamışsınız.

BU konuları aydınlatırsanız, derhal çalışma önerilerimi sunabilirim.

Selam ve sevgilerimle...

selis ve çiftçi5234 beğendi.
Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 21:20   #3
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Fidanlar canlı ,büyüyüme olacak dogal olarak ama budama-şekillendirme için her zaman müdahele şansı var.
Zaten kapları derin olduğu için bu arada büyümelerini de istiyorum. İlerde güzel bonsai adayları olabililer belki de,
Chamaecyparis lawsoniana olarak geçiyor literatürde.
Taşları bulmadım henüz, mdf'den işleyip ahşap boyama tekniği ile yapmayı planlıyorum şu anda.
selamlar, saygılar

Eski 14-12-2012, 21:26   #4
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Merhaba sayın alibaba9

Özellikle takip ettiğim birkaç konuyu tek noktada birleştirmeyi düşünüyorsunuz, sonuna kadar destekçiniz olurum.Ağaçlar ve maketler hatta bir nevi canlı diorama.

Ağaçla konusunda zamanla boy problemini aşarsınız, hiç sıkıntı yok.Çit konusunda ise zaten yeterince yol almışsınız ama daha da geliştirebilirsiniz.Verdiğini örnekteki çit ile sizinki farklı olmuş.Eğer kıl testere tecrübeniz varsa çok şık olabilir.(Sakın yanlış anlamayın, çitler kötü değil) Mezar taşlarını da eğer bulabilirseniz ıhlamur ağacından, yontarak; yok zor derseniz forex denen malzemeden kolayca yapabilirsiniz.Forexi işlerken ne kadar rahat çalışıldığına inanamayacaksınız.Ama ben aslına uygun olsun, mermer taş olsun istersen, forumda heykeltraş arkadaşlar var(!!), seve seve destek olurlar size.

Eğer forumda problem değilse bir link vermek istiyorum, sıkıntı ise silinebilir.Bu sitede ahşap, maket ve yapım teknikleri konusunda istediklerinizden fazlasını bulabilirsiniz.Benimde ağaçlardan sonra gelen diğer hobilerimden...
Diorama Yapım Teknikleri - Gemi , Uçak , Tren Modelciliği

Mehmet

canannuman beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 21:33   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Fidanlar canlı ,büyüyüme olacak dogal olarak ama budama-şekillendirme için her zaman müdahele şansı var.
Zaten kapları derin olduğu için bu arada büyümelerini de istiyorum. İlerde güzel bonsai adayları olabililer belki de,
Chamaecyparis lawsoniana olarak geçiyor literatürde.
Taşları bulmadım henüz, mdf'den işleyip ahşap boyama tekniği ile yapmayı planlıyorum şu anda.
selamlar, saygılar

İsterseniz temel kuralları belirleyelim, tasarımı siz nasıl olsa yapacaksınız, mesleğiniz yeterli buna.

Öncelikle seçim yapacağınız nokta, selvi sayısı...

Kırsal bölgede (zira şehir içinde kalmadı) bir yatır varsa eğer, biri başucuna, biri de ayakucuna olmak üzere iki selvi yeter. Üçüncüye yer yoktur.

Selvileri üç ayrı taşın baş ucuna dikerim derseniz, üçünün yan yana yatması alışılmış bir şey değildir.

Ancak şöyle bir ihtimal olabilir.Önde tek başına bir taş ve başcunda bir ağaç, arkada ikinci sıra olarak yan yana iki taş ve bu kez ayak uçlarında birer ağaç.

Bundan sonraki adım, çevre duvarları ve şahide taşları olacak.

Bilemiyorum yararlı olacak mı?

selis, merlict ve alibaba beğendi.
Eski 14-12-2012, 21:37   #6
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

İlginiz için teşekkür ederim sayın Merlict,
arkada koyduğum çit değildi zaten, o da mermer geometrik desenli bir korkuluk.
Çitleri de çok hızlı yaptım, dediğiniz gibi çok daha güzel ve temiz işçilikle daha iyi olabilirdi.
Onları da başka bahçelerde kullanacağım.
Mezar taşları için balsa denedim ama parçalandı. Boyut olarak max.6-7 cm olması lazım. Taştan da olmaz sanırım bu boyutta.
mdf bir parça var ondan deneyeceğim 2 parça. asrat atıp çatlatma efektli vs. bişeylerle mermer etkisi olabilir diye düşündüm.
Ihlamuru da bir soruşturayım bakalım bulabilecek miyim?
teşekkürler, selamlar

merlict beğendi.
Eski 14-12-2012, 21:39   #7
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Sayın Ben fakir proje konusunda güzel detaylar verdi, tebrik ederim.Çok ince ve önemli noktalar.

Bende size diorama konusunda birkaç detay paylaşayım, siz toparlama işlemini yapın Örnek ölçekli yapılmış bir marangoz atelyesinin dioramasıdır.Alıntıdır.

Mehmet

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2012, 21:54   #8
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,

Olaya heyecanla girip, önce malzeme seçmeye kalkarsanız, sonu gelmez bence...

Eğer bu mezarın gerçeklerini öğrenmek istiyorsanız yardımcı olayım. Yok malzemeye göre uydururuz diyorsanız bana söz düşmez. Pardon, gençlerin arasında ne işin var senin moruk der giderim.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 14-12-2012, 22:04   #9
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ben fakir Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,

Eğer bu mezarın gerçeklerini öğrenmek istiyorsanız yardımcı olayım. Yok malzemeye göre uydururuz diyorsanız bana söz düşmez. Pardon, gençlerin arasında ne işin var senin moruk der giderim.
Kolaylıklar dilerim.
??? Neden böyle düşündüğünüzü anlayamadım açıkçası ?? Dikkat ederseniz önceki yazdığım mesajda sizin yazdıklarınızın önemli olduğunu belirttim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Sayın Ben fakir proje konusunda güzel detaylar verdi, tebrik ederim.Çok ince ve önemli noktalar.
Bende size diorama konusunda birkaç detay paylaşayım, siz toparlama işlemini yapın
Bu yazdıklarımda siz aradan çekilin tarzı bir ifade kullandığımı veya hissettirdiğimi düşünmüyorum açıkçası.Niye böyle bir kanıya kapıldınız sayın Ben fakir ??
Ayrıca bu da "Pardon, gençlerin arasında ne işin var senin moruk der giderim." çok abesle iştigal...

Mehmet

Eski 14-12-2012, 22:04   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Sevgili arkadaşlar,

Kolaylıklar dilerim.
Sn alibaba,

Güzel projende başarılar dilerim. Gerçekten enteresan ve bir o kadar da orijinal bir fikir. Tebrik ederim.

Sn Ben fakir,

Son yazdığınız mesajı okuyunca müdahil olamadan geçemedim kusura bakmayın

Bilakis, bonsai sanatı aslında olgun insanların daha çok ilgilenmesi gereken bir konu bence. Ağaca herkes şekil verebilir, doğayı her yaştan insan taklit edebilir, sanat yeteneği olan herkes estetik güzellikler sergileyebilir AMA bir ağaca sanatçının kendi olgunluğundan kaynaklı dramatik karakteristikler kazandırmak bence olgun bir insanın daha başarılı olacağı bir konu.

Dünyadaki bonsai örneklerini sık sık inceliyorum. Çok başarılı genç bonsai sanatçıları var ama her nedense yaşlı sanatçıların ağaçlarında veya kompozisyonlarında daha başka bir lezzet var bu bağlamda

Zaten sizin yukarıdaki konuya yaklaşımınız da bunun bir kanıtı!

İyi geceler

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 22:18   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn alibaba,

Güzel projende başarılar dilerim. Gerçekten enteresan ve bir o kadar da orijinal bir fikir. Tebrik ederim.

Sn Ben fakir,

Son yazdığınız mesajı okuyunca müdahil olamadan geçemedim kusura bakmayın

Bilakis, bonsai sanatı aslında olgun insanların daha çok ilgilenmesi gereken bir konu bence. Ağaca herkes şekil verebilir, doğayı her yaştan insan taklit edebilir, sanat yeteneği olan herkes estetik güzellikler sergileyebilir AMA bir ağaca sanatçının kendi olgunluğundan kaynaklı dramatik karakteristikler kazandırmak bence olgun bir insanın daha başarılı olacağı bir konu.

Dünyadaki bonsai örneklerini sık sık inceliyorum. Çok başarılı genç bonsai sanatçıları var ama her nedense yaşlı sanatçıların ağaçlarında veya kompozisyonlarında daha başka bir lezzet var bu bağlamda

Zaten sizin yukarıdaki konuya yaklaşımınız da bunun bir kanıtı!

İyi geceler
Sevgili sakaki, nazik düşüncelerinize teşekkür ederim.

Benim takıldığım tek nokta, henüz neyin nasıl yapılacağı, nasıl konumlanacağı belirlenmeden malzeme konusunun araya girmesi oldu.

Bir objenin boyutunu, konumunu ve görünümünü beliler ve ondan sonra uygun malzemeyi bulursunuz.

Buurada binaya kiremitten girildi.

Konu bu!..

Kolaylık dilerim.

Yine de sorulursa konumla ilgili bildiğimi veririm.

Eski 14-12-2012, 22:26   #12
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Merhaba sayın Ben Fakir,

sizin yazdıklarınızı araştırıyorum görsellerden o yüzden hemen cevap veremedim. Belki o yüzden biraz tepkisiz kalınca sizde bu fikre kapıldınız. Kusura bakmayın, görüş ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Öncelikle yaklaşımımdaki temel amaç biraz öz değerlerimizle bonsai işini yorumlayabilir miyiz?
Kendi kültürümüzde ağaçlarla neleri temsil ediyoruz vs.
Çünkü bonsai ile uğraşan herkes bence bunu kendine sormuştur, zen-budist felsefesi ile şekillenen bu sanatın ben neresinde olabilirim diye, sonuçta bizim külütürümüzden çıkmış bişey değil, ve kendimize uyarlamamız gerekebilir.
Mudman bonsai figürleri vardır mesela, biz neden kendi değerlemize uygun temalar oluşturmayalım diye bende kafa yoruyorum.
Bonsai de yeni bir hevesli olduğum için ağaçlara sabrederken bunlarla da uğraşayım diyorum bir yandan.

Mezarlık konusuna gelince, kendi görsel hafızamda hep bu ayak ucu düzeninden ziyade daha karışık, zamanla terk edilmiş, yan yatmış, eski düzeni bozulmuş görseller canlanıyor.
Aşağıda da bazı bulabildiğim görselleri paylaştım. Böyle karışık bir düzen daha gerçekçi olmaz mı?

Bu arada biz de genç sayılmayız sanırım )

Alıntı:
Sevgili arkadaşlar,

Kolaylıklar dilerim.

Eklenen Resimler

merlict, Sakaki ve Ben fakir beğendi.
Eski 14-12-2012, 22:31   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bence konsept ve çıkış noktası çok güzel sn alibaba9.
Merakla sonucu bekleyeceğim!

Başarılar dilerim.

NOT: Fotoğraflara bakınca minyatür bahçenizdeki mezarlık ve ağaç sayısı daha fazla olsa ve kenara da bir cami konumlandırılsa sanki daha da hoş olacak gibi geldi bana.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 22:36   #14
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

devam görseller...

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
Eski 14-12-2012, 22:42   #15
Ağaç Dostu

Sevgili Alibaba,

Sizi anladım, ama ikimiz olayı farklı yönlerden tuttuk.

Benim bonsai ile ilgim, hayranlıkla seyretmenin ötesine geçmez... Ama bir mezartaşı görünce t,m dikkat organlarım alarma geçer. Bu da benim merakım.

Size yardım önerim de bundandı. O ustaca ve üstün sabırla terbiye edilmiş ağaççıkların (bilmem doğru mu söyledim?) çevresindeki dekoratif ortamın da aynı derecede bilinçle işlenmiş olmasını gönül istemez mi?

Bilmem meramımı anlatabildim mi?

Selam ve sevgilerimle...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024