agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyvelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Vişne ağacı bir haftada niye kurur? (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/9519.htm)

vısne 09-07-2008 01:02

Vişne ağacı bir haftada niye kurur?

beş senelik bir vişne ağacım var bu sene iki kilo kadar meyve verdi ailecek çok sevindik :) ama on gün önce yaprakları aşagı dogru eğildi ve bir hafta içinde kupkuru oldu yani kuruyan yapraklar ağacı üzerinde duruyor ve kupkuru.
yanında erik ağacı var oda bir sorun görünmüyo (yani şimdilik :()ama vişne kurudu.
sordugum bir kişi susuz kalmış olabilir mi dedi ama bahçede ençok sulana yerlerden biri vişnenin olduğu yer. altında fasulye ekili ve onu da suluyorum. çok fazla da sulamıyorum..

bir fikri olan var mı?

kuzen38 09-07-2008 01:23

O kadar kısa sürede kuruması icin kötü niyetli birisi dibine çamaşır suyu, tuz ruhu veya baska agac kurutan sıvılardan dökmüş olabilir fikri geldi aklıma. Tabi kuruyan sadece yapraklarıysa bir hastalık olabilir, komple mi kurudu dallarıyla beraber?

Todor 09-07-2008 01:37

Sayın Vişne, ağacın genel görünümünü, yaprakların üstten ve alttan detaylı resimlerini ekleyebilirseniz, her hangi bir hastalık veya zararlı olup olmadığı konusunda daha net bir cevaba ulaşmanız mümkün olabilir.

vısne 11-07-2008 20:51

öncelikle ilginiz için teşekkürler,

yapraklar tamamen kurudu ama dalların kuruyup kurumadığını nasıl anlayabilirim acaba ?

resimlerini çekip ekleyecegım..

Kemal Kutlu 11-07-2008 21:33

sn Vısne Dallarını Kırıp Bakın Eger Yesıl ıse Saglamdır.Kuru ise Daha da Kalın Dallara Ulasın ve bakın

vısne 15-07-2008 13:01

resim çekemedim ama dalları kırıp baktım. bana yeşil gibi görünüyor.

en azından çat diye kuru bir kırılma olmadı .

yapraklar hala üzerinde kupkuru görünmesine ramen çatır çutur ufalanmıyor.

yaprağın altında ve üstünde böcek leke pamukçuk gibi şeyler de göremedim.

daldan kopmuyor.

hizals 07-08-2008 09:57

Öncelikle 5 senelik bir ağacın 2 kg meyve vermesi genel anlamda bir bakım eksikliği göstergesi. Vişne kendini dölleyen bir tür olduğundan bununla ilgili bir sorun olmaz. Ancak toprağı kazıp köküne bakmanızı ve mümkünse bunun fotoğrafını çekmenizi ya da fazla sulamadan kök boğulması söz konusu olabilir. Fotoğraflarınızı bekliyoruz.

sen79 14-08-2008 19:17

bir hafta içinde kuruması olağan bir durum değil,daha önce mutlaka belirtileri olmuştur...kök bölgesini kazıyıp bakmanı tavsiye ederim siyahlaşma varsa kötü ayrıca yapraklarda,gövde ve dallarda resimdekine benzer zararlılar varmı dikkatlice bak,birde toprakaltı zararlılar bunun nedeni olabilir köklere zarar verebilirler toprağı biraz eşele...
http://www.caf.wvu.edu/KEARNEYSVILLE...ey/ph1-131.jpghttp://www.caf.wvu.edu/KEARNEYSVILLE...ey/ph1-129.jpg

Cihangir BAVER 21-08-2008 17:20

Toprak Çok Kireçli olabilir ayrıca çok su vermişseniz kurur.hastalıktan olabileceğini sanmıyorum.

Cihangir BAVER 21-08-2008 17:22

Benim bahçedede aynen o şekilde kiraz kurudu oradan biliyorum.Ayrıca ağacınızın yakınında kök sistemi vişneden çok daha güçlü ağaç veya ağaçlarda olabilir?

nurcanaybay 16-04-2009 20:13

1 Eklenti(ler)
Vişne ağacım ,yeni yapraklanmaya başladı.Bu gün yaprakların da hafif yapışkanlık farkettim.Bilgisi olan paylaşabilirmi ?

Kartepe 25-07-2010 19:45

Aynı durum bizim vişne ağacımıza da oldu. Bir kaç ay önce 5-6 kilo vişne verip bizi sevindiren 7 yıllık vişne ağacımız 15 gün içinde kurudu.Yaprakları sararıp soldu.Tam dibinden yeniden filizler verdi ama hastalık bulaşmasın diye gövdeden kesmek zorunda kaldık. Neredeyse nemli değildi çok kuruydu gövdesi. Alttaki filizlerden dolayı ölmeyeceğini düşünüyoruz ama yılların emeği heba oldu.

Samsunlu55 29-07-2010 00:29

Vişnede Kurumanın Sebebi Nedir

4 Eklenti(ler)
Herkeze merhabalar. Birçok kişinin vişneleri kuruyor ve nedeni bilinmiyor. Birinci resimde çiçek açma zamanındaki kuruma, ikinci resimde meyvenin olgunlaşma zamanlarındaki kuruma, üçüncü ve dördüncü resimde ise meyve yoğunluğundaki seyreklik görünüyor. Saygılarımla...

Eklenti 163155
Eklenti 163156
Eklenti 163157
Eklenti 163158

TUZZEN 28-11-2010 04:13

görünen kuruma ağacın tamamında değil. birkaç yüksek ihtimal..1 kuruyan dala yazıcı böcek -dalkıran böceği girmiş olabilir 2 dal kanseri 3 farkında olmadığınız dalda kırılma olabilir. meyvelerdeki seyreklik ise döllenme ile ve don ile ilgili olabilir.

Samsunlu55 06-08-2011 03:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TUZZEN (Mesaj 720221)
görünen kuruma ağacın tamamında değil. birkaç yüksek ihtimal..1 kuruyan dala yazıcı böcek -dalkıran böceği girmiş olabilir 2 dal kanseri 3 farkında olmadığınız dalda kırılma olabilir. meyvelerdeki seyreklik ise döllenme ile ve don ile ilgili olabilir.

Aynı durum bu sene yine oldu. Yazdıklarınızdan bir tek dal kanseri belirti olabilir. Ama geçen seneye bakarsak bu sene biraz daha iyi.

idris şenol 06-08-2011 09:14

benimde ceviz ağcım üzerinde cevizlerle bir anda kurudu
şok ölümler daha çok dış etkenlerden olabilir
a..su boğulması(aşırı yağmur,aşırı sulama...)
b..aşırı gübre
c..kök kanseri,dal kanseri...
d..ağaçların radyo ,radyosyon verici dalgalardan etkilenmesi,,çatalcada ardaşımın komşusunu 700 tane kiraz ağacı 4 **** 5 yaşında olmasına rağmen hepsi biranda kurumuş,,

dilaras 08-07-2013 21:54

vişnem küstü

4 aylık vişne ağacını dün sabah (7 temmuz 2013) yol çalışması nedeniyle başka bir yere taşımak zorunda kaldık. Bugün bize küstü resmen. Tüm yaprakları aşağıya bakıyor. Fakat yaprakları hala yeşil. Ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.

s.serdar 10-07-2013 04:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vısne (Mesaj 256877)
sordugum bir kişi susuz kalmış olabilir mi dedi ama bahçede ençok sulana yerlerden biri vişnenin olduğu yer. altında fasulye ekili ve onu da suluyorum. çok fazla da sulamıyorum..

bir fikri olan var mı?

Ankara civarında vişne fidanı dikimden sonra en fazla 3 yıl sulanır.
İlk yıl haftada bir, 2. yıl 15 günde bir, 3 yıl ayda bir sulanır. Sonrasında sulanması Allah'a emanet edilir. Kanımca vişne ağacınız aşırı sulamadan dolayı kurumuş olmalı.

sessiz siyahlar 08-05-2014 11:29

nerden biliyorsun ?

sessiz siyahlar 08-05-2014 11:32

ne kadarda bilgi sahibi bir insansınız. acaba bahçivan mısınız?bilgileriniz altı sene sonra işime çok yaradı.

resimsel 08-05-2014 11:41

''Derdini söylemeyen derman bulamaz'' sözü çok doğruymuş.benim küçük bahçemdeki vişne bu yıl çiçekten sonra sararmaya başladı,su işi eğer doğruysa ben çok su verdim!

elmserkan 17-02-2021 22:03

Vişne kuruması

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kartepe (Mesaj 676591)
Aynı durum bizim vişne ağacımıza da oldu. Bir kaç ay önce 5-6 kilo vişne verip bizi sevindiren 7 yıllık vişne ağacımız 15 gün içinde kurudu.Yaprakları sararıp soldu.Tam dibinden yeniden filizler verdi ama hastalık bulaşmasın diye gövdeden kesmek zorunda kaldık. Neredeyse nemli değildi çok kuruydu gövdesi. Alttaki filizlerden dolayı ölmeyeceğini düşünüyoruz ama yılların emeği heba oldu.

Vişne niye kurur bilgi için yazayım dedim:
İdris anaçları alçaktan aşılandığı için daha küçük anaçlar oluşturur. Kireçli ve kurak topraklara iyi uyum sağlar. Ancak nemli ve ağır topraklara karşı hassastır. Genel olarak nemli topraklarda kiraz ve vişne için idris anaç olarak kullanıldığı zaman 7-8 yaştan sonra ağaçlarda kuruma ve ölümler meydana gelir. Böyle yerlerde yabani kiraz anacının kullanılması gerekir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024