agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyvelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Elma Hastalık ve Zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/6412.htm)

FIRUZAN 01-06-2011 22:24

Evet doğru çiçek kalmadı, akşam üstü yapılabiliyorsa bu tür ilaçlamalar çok sevinirim teşekkür ederim .Bilmiyorum çünkü hep sabah yapacağım diyorum olmuyor güllerimde de bit vardı hepsini ilaçlamayı erteliyorum sabah çok canlı bir insan değilim :)

feyzon 02-06-2011 14:50

külleme

2 Eklenti(ler)
Elmalarda oluşan bu hastalık mantardan kaynaklanan külleme sanırım. Ancak saksıda yetişen minik elmada da oluştu. Mantar ilacım var ama organik olarak süt su karışımı yapmıştım. Tek sefer olduğu içinmi bilmiyorum ama hiç faydası olmadı. Acaba ne yapmak gerekir. Bu bahçemizdeki aşılı ağaç. Eklenti 219797 Buda balkonumda çekirdekten yetişen minik elmak ağacı
Eklenti 219798

Mine Pakkaner 08-06-2011 07:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyzon (Mesaj 815249)
Elmalarda oluşan bu hastalık mantardan kaynaklanan külleme sanırım. Ancak saksıda yetişen minik elmada da oluştu. Mantar ilacım var ama organik olarak süt su karışımı yapmıştım. Tek sefer olduğu içinmi bilmiyorum ama hiç faydası olmadı. Acaba ne yapmak gerekir. Bu bahçemizdeki aşılı ağaç. Eklenti 219797 Buda balkonumda çekirdekten yetişen minik elmak ağacı
Eklenti 219798

Sütle yapacağınız ilaç ev terkibi, dolayısıyla çok sık uygulamak gerek. Yine ev yapımı terkipler uygulayacaksanız oksijenli su, sirkeli su, karbonatlı su terkipleri uygulanabilir. Kimyasal mücadele yapmak isterseniz piyasada çok sayıda ilaç mevcut.

junior 11-06-2011 03:30

elma ağaçlarını armutları ve dev gibi meşeleri bu yıl tüm köyde tüylü bir tırtıl sardı, yaprakları yiyorlar. büyük meşede binlerce var. o kadar ki altına araç çekince üzerine pislikleri tıkır tıkır kar yağar şekilde yağıyor, akıl alır iş değil. bir açıklama yapan olabilir mi cevaplarınızı bekliyorum. bunun mücadelesi nedir. ağaca tüm dönem koruma sağlar mı yoksa komşu ağaçlardan tekrar geçer mi. foto ekliyorum. bu http://postimage.org/image/1qa6jw010/sadece elma ağaçlarından biri,bu önceki hali, şu anda yaprakları tamamen yediler gibi. diğer fotohttp://postimage.org/image/1qa9uyp0k/ tırtılın yakından görüntüsü.http://postimage.org/image/2doy8trqc/

hk50 19-11-2011 14:10

2 Eklenti(ler)
Hastalığın zararı açık açık görülüyor.

hk50 10-03-2012 21:28

İç anadoluda Kışlık mücadele zamanı yaklaşdı.Elmaları Kendi yaptığımız bordo bulamaçı ilemi yoksa Satılan bordo bulamaçı ilemi müadele yapsak iyi olur?
Saygılar.

kenan kırca 10-03-2012 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 923449)
İç anadoluda Kışlık mücadele zamanı yaklaşdı.Elmaları Kendi yaptığımız bordo bulamaçı ilemi yoksa Satılan bordo bulamaçı ilemi müadele yapsak iyi olur?
Saygılar.

sn hk50 bu konuda net birşey söylenmiyor hazır dordo bulacı da kullanılabilir kendinizde yapabilirsiniz ben şahsen bir seferde 150 litre civarında ilaç kullanıyorum armut bahçem için ve hazır aldım 2012 yılı için yapmayı deneyeceğim tabii yer ve ekipman ve zaman işi siz daha önce bordo bulamacı atmadınız mı? kolay gelsin.

hk50 11-03-2012 09:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kenan kırca (Mesaj 923502)
sn hk50 bu konuda net birşey söylenmiyor hazır dordo bulacı da kullanılabilir kendinizde yapabilirsiniz ben şahsen bir seferde 150 litre civarında ilaç kullanıyorum armut bahçem için ve hazır aldım 2012 yılı için yapmayı deneyeceğim tabii yer ve ekipman ve zaman işi siz daha önce bordo bulamacı atmadınız mı? kolay gelsin.

Sn kenan kırca
Biz daha bahçelere giremedikki.İlaç atabilmemiz için havalar bozmazsa 15 gün sonra belki.
Saygılar.

denizakvaryumu 11-03-2012 16:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 923449)
Saygılar.

İsterseniz bazı ağaçlarda UBYİ bulamacını da deneyin derim.

hk50 11-03-2012 20:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 923748)
İsterseniz bazı ağaçlarda UBYİ bulamacını da deneyin derim.

Sn denizakvaryumu
UBYİ bulamacı nedir ?

heyyamola 11-03-2012 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 923892)
Sn denizakvaryumu
UBYİ bulamacı nedir ?

Bilgi için bu başlığın 3. sayfasını 71 no'lu mesajdan itibaren inceleyebilirsiniz.

Sayın denizakvaryumu' nun affına sığınarak :)

denizakvaryumu 12-03-2012 12:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 923892)
Sn denizakvaryumu
UBYİ bulamacı nedir ?

Gülleci bulamacı ile UBYİ bulamacı farklı...

UBYİ Güllecinin geliştirilmiş hali...Halil Önen sağolsun...:D

http://www.agaclar.net/forum/879476-post111.htm

Linkte bir özet var...

agozce 15-04-2012 00:08

Ben karıştırıyor mu yum? :)).

UBYİ Bulamacı: Gülleci bulamacı+ kaolin+ BT. bakterisi, değil mi?

mrduran 15-04-2012 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 947005)
Ben karıştırıyor mu yum? :)).

UBYİ Bulamacı: Gülleci bulamacı+ kaolin+ BT. bakterisi, değil mi?

Merhaba efendim,

Hayır yanılmıyorsunuz efendim.

Gençliğinde gülle atma sporu ile ilgilenen rahmetli Prof. Dr. Atıf Atilla hocamızın gönüllü talebeleri, başta UBYİ mensubları Sayın Halil Önen bey olmak üzere, her an yeni denemeler ile onun yolundan gitmekteler. Gülleci bulamacı da güncel/modernize olmakta veya buna zorlanmakta:))).
Rahmetlinin zamanında olmayan yeni materyal ve uygulamalar var, tabii ki ya gelişecek ya da gelişecek.

Yarın gene bir başka denemede buluşabiliriz. Ama neticeler değerli uygulayıcıların sayfalarında aynen verilmekte, kendilerine şükranlarımız çok. Armudu pişiriyorlar, bizim ağzımıza (en azından benim) düşürmek üzere:))).

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Özgüç 25-04-2012 18:20

Merhaba,
Üç yıldır bahçemde dikili olan elma ağacım hasta. 3 yıl önce, sonradan elma biti olduğunu öğrendiğim zararlıların saldırısına uğradı. Ağaç can çekişirken tavsiyeler üzerine Kortac adlı ilacı püskürttüm. Kendini biraz toparlar gibi oldu sonbahar geldi yapraklarını döktü. Geçen yaz elma bitleri görünürde yoktu ama ağacım yine hastaydı, hiç çiçek açmadı. Bu yıl da çiçek açmadı ve yaprakları yine hastalıklı görünüyor. Bana ağacımı iyileştimemde yardımcı olabilir misiniz?
http://img189.imageshack.us/img189/8579/elma2s.jpg
http://img594.imageshack.us/img594/9132/elma1.jpg

hk50 23-06-2012 14:37

1 Eklenti(ler)
Bu elma ağaçımı asalat bitler sarmış.Organik ilaç yapmayı başaramadım.Başaran üye arkadaşlardanda İstesem (Örneğin Sn Halil Önen beyden) gönderirmi? (Kargo üçreti tarafımıza aittir.)

Aksi halde zehirli ilaça müraçaat edileçektir.Başka alternatif varsa,Lütfen.

hk50 23-06-2012 21:37

1 Eklenti(ler)
İşte o elma yaprağına musallat olan yaratıklar.

mrduran 23-06-2012 22:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 988754)
Bu elma ağaçımı asalat bitler sarmış.Organik ilaç yapmayı başaramadım.Başaran üye arkadaşlardanda İstesem (Örneğin Sn Halil Önen beyden) gönderirmi? (Kargo üçreti tarafımıza aittir.)

Aksi halde zehirli ilaça müraçaat edileçektir.Başka alternatif varsa,Lütfen.

Denemeye devam efendim.

Deneyenler başarıya ulaşır ve ''Gülleci Bulamacı'' 'nı elde eder. Sadece biraz kokacaksınız:))).

Belki de yeni ekleme ve denemeler ile bizlere yol göstereceksiniz. Yılmak yok efendim.

Sayın Denizakvaryumu ' da yukarıda şavklı yol açmışlar:))).

Sağlıkla kalın inşallah, kolay gelsin.

Saygılarımla lütfen.

Nevzat 25-07-2012 08:39

1 Eklenti(ler)
Elmada bu pamuklaşmanın sebebi nedir acaba?

Nuri Murvet 25-07-2012 18:49

Merhaba sayın Nevzat

Elma ağacınıza unlu bit zararlısı musallat olmuş...

Fotoğraftan görüldüğü gibi ise, çok ileri safhalara gelmiş...

Hemen, ihmâl etmeden...

Bölgenizdeki yetkili ziraii ilaç bayiine zararlının tanımını yaparak uygun insektisit ilacını, önerilen dozlarda ve zamanlarda kullanın...

Kolay gelsin, geçmiş olsun...

avcı66 21-10-2012 22:08

elma hastalığı

1 Eklenti(ler)
iyi günler elmalarımda bazı agaçlardaki görüntü böyle nedir acaba

Nuri Murvet 23-10-2012 19:59

Merhaba sayın avcı66

Elma ağacınızın meyvelerinde görülen hastalığın adı Monilya (Monilia laxa) mumya hastalığıdır.

Monilya (Monilia laxa) mumya hastalığı...

-Hastalık bitkide çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerinde belirti oluşturur.

- Hastalığa yakalanmış çiçekler kahverengileşir, dal üzerinde kurur ve
mumyalaşır.

- Meyveler olgunlaşmaya yakın belirti verir. İlk olarak kahverengi renkte
birkaç lekeyle başlar. Lekelerin etrafında açık kahverengi bir halka bulunur.
Çürüklük meyve etinin içine doğru gelişir, ancak leke çukurlaşmaz. Meyveyi
zamanla buruşturur ve tamamen kurutur. Kuruyan meyveler mumyalaşır
dalda asılı kalırlar.

- Çiçek sapından hastalanan sürgünler esmerleşir, ince sürgünler tamamen
kurur, kalınlarında ise kanser yaraları oluşur. Kanser yaraları kapanmaz,
ortası çökük, elips şeklinde ya da uzun yarıklar şeklinde kendini gösterir.
Kuruyan kısımlardaki tomurcuk, çiçek, meyve ve yapraklar da ölürler ve dalda
asılı halde kalırlar. Yağmurlu ve nemli havalarda yara etrafında zamklanma
görülür.

Monilya (Mumya)- Hastalığın Görüldüğü Bitkiler

Kayısı, kiraz, vişne, erik, badem, elma, kayısı, incir ve şeftalidir.

Monilya (Mumya) Hastalığı ile Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

- Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki tüm kuru dallar budanıp
yakılmalı, mumyalaşarak ağaç üzerinde kalmış ve yere düşmüş meyveler
toplanarak imha edilmelidir.

Kimyasal Önlemler
1. ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (%5–10 çiçekte )
2. ilaçlama tam çiçeklenmede (%90–100 )

Kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçlar ve dozları bölgenizdeki zirai ilaç bayilerindeki yetkililerin önerileri ile kullanılmalıdır.

avcı66 23-10-2012 23:44

sayın nuri murvet cevabınız için teşekkür ederim geçen sene elmalarımda kara leke olduğu için çiçekte tam çiçekte ve daha sonra iki uygulama sistemik fungisitlerle yapıldı ilaç olarakda carbendazm captan ve benomyl etkili ilaçları kullandık sormak istediğim karaleke ve monilya aynı şekilde mantari hastalıklar değilmi başka önerebileceğiniz ilaç varmı acaba ilginize şimdiden teşekkür ederim

Nuri Murvet 24-10-2012 14:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi avcı66 (Mesaj 1036990)
sayın nuri murvet cevabınız için teşekkür ederim geçen sene elmalarımda kara leke olduğu için çiçekte tam çiçekte ve daha sonra iki uygulama sistemik fungisitlerle yapıldı ilaç olarakda carbendazm captan ve benomyl etkili ilaçları kullandık sormak istediğim karaleke ve monilya aynı şekilde mantari hastalıklar değilmi başka önerebileceğiniz ilaç varmı acaba ilginize şimdiden teşekkür ederim

Sayın avcı66

Karaleke ve Monilya Fungus (Mantar) hastalıkları birbirlerinden farklı hastalık türleridir. Dolayısı ile tedavi için kullanılan kimyasal ilaçlarda farklılık göstermektedir. İki hastalık türü için, etkin maddeleri aynı olan ilaçlar kullanılsada, bu uygulamaların doğru zamanlarda kullanılması çok önemlidir.

Elma ağacınızdaki karaleke için kullandığınız ilaçlar doğrudur.

Bence, uygulama zamanı yanlışlığı yapıyorsunuz gibi...

Size tavsiyem; Hastalık görülen meyve ağaçlarınızın bu dönemlerde yapraklarının %70-80'ini döktüğünde, Kültürel önlem olarak yere dökülmüş olan yaprakların yok edilmesi (yakılması) parazitlerin bulaşmasını bir ölçüde önleyecektir. Ayrıca hastalıklı dalların kesilip yine yok edilmesi gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra %2 lik bordo bulamacı uygulamasını yapınız.

Kış sonu bahar ayı başlagıcında yine;

- İlaçlama çiçek gözlerinin kabarmaya başladığı zaman %1 Bordo bulamacı

-Pembe çiçek tomurcuğu döneminde %1 Bordo veya bakır prepatlı bileşiklerden %1 uygulama

-Çiçek taç yapraklarında dökülme oranı %80 düzeyine ulaştığında sizin belirtiğiniz mantari ilaçlardan yalnızca bir tanesini tavsiye edilen dozlarda ilaçlama yapılmalıdır.

Ağaçlarınızda hastalık sürecini iyi takip etmelisiniz. Gereksiz ve aşırı dozlarda kimyasal ilaç kullanımından sakınalım...

Gerekli olduğu zamanlarda, uygun miktalarda ilaç kullanmak yeterlidir.

Hastalık görülmeden ve zarar sınırına gelmeden kimyasal ilaç kullanmayalım..

Kolay gelsin...

kartal124 29-10-2012 20:53

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar,
Bu gün elma ağacını kontrol ederken gövdesinde toplu iğne başı kadar bir delik gördüm, delikten turuncu renkli birşey çıkmıştı, o noktanın altına doğru yere baktığımda o turuncu renkli şeylerden top top olmış şekilde çokça yere dökülmüş olduklarını gördüm.Dökülenler canlı birşey değildi.Ağaçtaki deliğe bir çöp soktum ağaç gövdesinin ortasına aşağı ve yukarıya doğru 4-5 cm ilerlediğini farkettim.Canlı herhangi bir zararlı gözlemlemedim.
Acaba bu nedir, ağacın gövdesi nasıl delindi, dökülenler nelerdir?Hastalık ya da zararlı ise nasıl mücadele edebilirim?
Selamlarımla.

Nuri Murvet 30-10-2012 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 (Mesaj 1038815)
Arkadaşlar,
Bu gün elma ağacını kontrol ederken gövdesinde toplu iğne başı kadar bir delik gördüm, delikten turuncu renkli birşey çıkmıştı, o noktanın altına doğru yere baktığımda o turuncu renkli şeylerden top top olmış şekilde çokça yere dökülmüş olduklarını gördüm.Dökülenler canlı birşey değildi.Ağaçtaki deliğe bir çöp soktum ağaç gövdesinin ortasına aşağı ve yukarıya doğru 4-5 cm ilerlediğini farkettim.Canlı herhangi bir zararlı gözlemlemedim.
Acaba bu nedir, ağacın gövdesi nasıl delindi, dökülenler nelerdir?Hastalık ya da zararlı ise nasıl mücadele edebilirim?
Selamlarımla.

Merhaba sayın kartal124

Elma ağacınızdaki zararlının adı Elma Gövde Kurdu'dur.

Zararlının tanımı ve mücadelesi Burada verilmiştir.

Kolay gelsin....

denizakvaryumu 17-11-2012 23:42

Elma gövde kurduna gülleci bulamacı bir yarar sağlar mı?

süleyman kara 29-11-2012 11:36

Elma fidanlarında gövde kuruması

5 Eklenti(ler)
Merhaba,

bahçemde bulunan grany smith elma fidanları bu yıl dikildi mm106 üzerine yarı bodur, ilk yıl için salma su verildi, toprak yapısı kumlu tınılı. İklim bu yaz oldukça kurak geçti kış soğuklanma ihtiyacı yeterli.

Sorunum diktiğim fidanların %5'inde gövde ve dallarda önce kahverengi sonra siyahlaşıp büyüyen beneklerin ağaç gövdesini kurutması. Kökte ve anaçta sorun görünmüyor ancak aşılanan gövde zamanla kuruyor.

örnek fotoğrafları sizle paylaşıyorum, Ateş yanıklığından şüpheleniyorum. Bu konuda yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

süleyman

Nuri Murvet 29-11-2012 19:11

Merhaba sayın süleyman kara

Elma fidanlarınızdaki belirtiler ateş yanıklığına benziyor.

Ateş yanıklığı hastalığı bakteri etmenli bir hastalıktır.

Bakteriler, yağmur, rüzgar, böcekler, kuşlar, budama, yağmurlama sulama ile hızla yayılır ve yeni enfeksiyonlar yapar.

Sürgün gelişiminin olduğu dönemlerde emici böceklerde hastalık yayıcı olarak zarar yaparlar.

Mücadele olarak öncelikle, Hastalıklı çiçek demeti, sürgün ve dallar enfeksiyon noktasının en az 30 - 40 cm altından kesilip çıkarılmalıdır.

Kesilen, budama yapılan yerlere % 10' luk NaOCl ( Sodyum hipoklorit, çamaşır suyu) sürülmeli ve aşı macunu ile kapatılmalıdır.

Budamada kullanılan bıçak, testere, makas vs. %10’luk sodyum hipoklorid (Çamaşır suyu) çözeltisine daldırılarak dezenfekte edilmelidir.

Ağaçların durgun olduğu dönemde budamadan sonra % 2' lik bordo bulamacı uygulanmalıdır.

Daha sonra baharda gözler kabarmadan ve gözlerin patlama devresinde, çiçeklenme başlangıcından olmak üzere 3 kez ilaçlamayı tekrarlamak gerekir..

Hastalıklı ağaçlar periyodik olarak kontrol altında tutulmalıdır.

Enfeksiyonların oluşumunda rol oynayan böcek ve kırmızı örümceklere karşı da mücadele yapılmalıdır.

Zor bir hastalık...

İyi bir bakımla hastalığı yenmek olasıdır.

Geçmiş olsun ...

Kolay gelsin...

süleyman kara 30-11-2012 14:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet (Mesaj 1056820)
Merhaba sayın süleyman kara

Elma fidanlarınızdaki belirtiler ateş yanıklığına benziyor.

Ateş yanıklığı hastalığı bakteri etmenli bir hastalıktır.

Bakteriler, yağmur, rüzgar, böcekler, kuşlar, budama, yağmurlama sulama ile hızla yayılır ve yeni enfeksiyonlar yapar.

Sürgün gelişiminin olduğu dönemlerde emici böceklerde hastalık yayıcı olarak zarar yaparlar.

Mücadele olarak öncelikle, Hastalıklı çiçek demeti, sürgün ve dallar enfeksiyon noktasının en az 30 - 40 cm altından kesilip çıkarılmalıdır.

Kesilen, budama yapılan yerlere % 10' luk NaOCl ( Sodyum hipoklorit, çamaşır suyu) sürülmeli ve aşı macunu ile kapatılmalıdır.

Budamada kullanılan bıçak, testere, makas vs. %10’luk sodyum hipoklorid (Çamaşır suyu) çözeltisine daldırılarak dezenfekte edilmelidir.

Ağaçların durgun olduğu dönemde budamadan sonra % 2' lik bordo bulamacı uygulanmalıdır.

Daha sonra baharda gözler kabarmadan ve gözlerin patlama devresinde, çiçeklenme başlangıcından olmak üzere 3 kez ilaçlamayı tekrarlamak gerekir..

Hastalıklı ağaçlar periyodik olarak kontrol altında tutulmalıdır.

Enfeksiyonların oluşumunda rol oynayan böcek ve kırmızı örümceklere karşı da mücadele yapılmalıdır.

Zor bir hastalık...

İyi bir bakımla hastalığı yenmek olasıdır.

Geçmiş olsun ...

Kolay gelsin...

Nuri Bey ilginize ve verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim..

Saygılar,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024