agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyvelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Ayva ağacı hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/4389.htm)

karakedi 24-03-2006 09:55

Ayva ağacı hastalıkları

selam size...artık internete girebiliyorum. kısaca sorum şu, ayva agacımız hemen hemen her sene kurtlu meyva veriyor.ilaçlama yapıldığı halde.. hangi ilacı ne zaman kullanmalıyım.şimdiden teşekkürler..

arsakay 24-03-2006 10:31

müsil kullan, aç karnına...
hani o ayvaları yediysen diye diyorum..
:))

Sediraltı'nda merhabaların var Karakedi.

arsakay 24-03-2006 12:34

Bu yeri "bir bilene soralım" bölümüne alsak???

Mine Pakkaner 25-03-2006 01:04

Karakedi merhaba, bu konu ile ilgili bizim sitede en yetki ağızlarca hazırlanmış bir bilgi var.

http://www.agaclar.net/index.php?id=2413

Yalnız ilaçlamayı uygun zamanlama ile yapmazsan hiç sonuç alamazsın. Kaç ağacın var bilmiyorum ama feromon tuzaklar etkili oluyor. Bilgilerin içinde resimler de var,zararlıyı tanır da, takip ederek ilaçlama yaparsan başarılı olursun.

Kolay gelsin. ;)

karakedi 25-03-2006 08:52

saolasınız dostlar..
sana da teşekkürler arsakaycığım..yemedim allahtan...müsilsiz yırttım mevzudan.. dün acil giriş yaptım adsl yi yeni hallettim şimdi gezinicem..

karakedi 25-03-2006 09:32

teşekkür ederim minecim.

Mine Pakkaner 25-03-2006 20:31

Kolay gelsin, ürünün bol olsun :)

choroid 18-05-2007 20:51

Ayva ağacı hastalıkları

5 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Yeni diktiğim (1 ay oldu) ve iki hafta önce çiçek açan ayva ağacı yapraklarında resimdeki bozulmalar var. Çiçekleri bu hafta döküldü. Meyve ağaçları konsunda hiç tecrübem yok herhangi bir ilaçlama da yapmadım.
Sulama konusunda biraz zayıf kalmış olabilirim, çim hergün otomatik sulanıyor çim içindeki ağaçalarada bu su yeter diye düşündüm.

Resimlerdeki görüntüler yaprakların %10'unda var, bazılarının kenarlarını bir böcek yemiş gibi duruyor ama çok dikkatli bakmam rağmen herhangi bir böcek göremedim. Yaprak alt yüzlerinde de bir bozukluk görmedim.

Önerilerinizi bekliyorum.

Saygılar

sevilla 05-09-2009 22:50

1 Eklenti(ler)
Merhaba. Benim ayva ağacım çok yaşlı bütün gövde vede dallarda insanların ellerinde çıkan tavuk totosu denilen hastalık gibi:) oluşumlar var. ağaç gövdesine göre tabi büyüklükleri. Bide bu yetmezmiş gibi bu asalak çirkin böcekler dadındı bu sene. Aynı çirkin böcekler erik ağacımdada var.Bu böcekler uçuyorlar üstelik.Geçen günü bu böceklerden biri üzerime konunca korkudan ölecektim neredeyse.Hangi ilacı kullansam acaba?

sevilla 06-09-2009 23:08

:o Anlaşıldı. Kimse cevap vermiyecek:(

isolet 29-09-2009 19:37

Bende çok ilginç buldum cidden. Birde Ayvanın içi kurtlanması nasıl giderebilriz. Hangi ilaç iyi gelir. Ne zaman uygulanmalıdır.

Samsunlu55 17-04-2010 22:48

Ayva karaleke hastalığı ilaçlamasını çiçeklenme döneminde mi yapmak gerekiyor?

Halil Önen 21-04-2010 08:57

Çiceklenme dönemimde hiçbir kimyasal ve bakırlı ilaç atılmaz. Çiçekleri kaybedersiniz.

Karaleke hastalığı için ağaçlar uyanmadan bakırlı ilaçlar atılmalıydı. Şimdi çiçekten sonra da atılabilir. Ançak unutulmamalı ki meyveye de atmış olursunuz.

Bordo bulamacı yerine organik bakırlı ilaçlar atılmalıdır. Karaleke tehlikesi yoksa ya da geçen yıl karaleke olmamışsa _mutlaka olacaktır diye_ bakırlı ilaçlar atılmamalıdır.

Saygılar

Samsunlu55 21-04-2010 11:16

İki senedir karaleke görülüyor. Geçen sene çiçeklenme bitimine yakın çiçekler soldu yapraklar kurudu, 2 cuvalı rahat doldurduğumuz ağaçlardan birkaç meyve alır olduk. Bir sene daha yansın istemiyorum bu saatten sonra ne yapılmasını önerirsiniz.

Halil Önen 21-04-2010 21:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 621512)
İki senedir karaleke görülüyor. Geçen sene çiçeklenme bitimine yakın çiçekler soldu yapraklar kurudu, 2 cuvalı rahat doldurduğumuz ağaçlardan birkaç meyve alır olduk. Bir sene daha yansın istemiyorum bu saatten sonra ne yapılmasını önerirsiniz.

Sn.Samsunlu55,

eğer karalekeye karşı bordo bulamacı kullanıyorsanır bu kadar zarara uğramazsınız.

Ayvanın en tehlikeli iki hastalığı Ateş yanıklığı ve Monilya'dır.

Monilya mantari, Ateş yanıklığı bakteriyal hastalıktır. Monilya hastalığı % 90 ürün kaybına sebeb olur, mart, nisan, mayıs aylarında çiçeklerde ve genç sürgünlerde görülür. Çiçek taç yaprakları buruşur ve kararır. Ve meyvenin bir tarafı kararır. Meyve üzerinde kurur.

Monilya da ağacın kabuğu içe doğru çöker, ateş yanıklığında dışa doğru kabarır.

Yine de karaleke dahil, tüm bu hastalıklara bordo bulamacı ve bakırlı (metalik) iyi gelir.

Ayva çiçeklerinin _hatta bir çok ağacın_ çiçeklerinin solup dökülmesine gece_ gündüz arası sıcaklık farkı olan soğuk vurması da sebeb olur. Bunu içinde gözler uyanmadan bordo bulamacı atılır.

Çiçeklenme bitiminin hemen sonrası bakırlı ilaçlar atılmalıdır.

Saygılar

Samsunlu55 22-04-2010 22:22

Bilgilendirdiğin için teşekkür Halil bey. Monilya hastalığı çiçeklerde ve yeni sürgünlerde görünüyor, meyve üzerinde kararıyor demişsiniz. Ateş yanıklığıda bildiğim kadarıyla yapraklar kuruyor. Bu iki hastalığı birbirine mi karıştırıyorum acaba? Gözler sürmeden hemen önce göztaşı atıldı, her senede atılır. Saygılarımla...

Halil Önen 23-04-2010 08:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 622962)
Bilgilendirdiğin için teşekkür Halil bey. Monilya hastalığı çiçeklerde ve yeni sürgünlerde görünüyor, meyve üzerinde kararıyor demişsiniz. Ateş yanıklığıda bildiğim kadarıyla yapraklar kuruyor. Bu iki hastalığı birbirine mi karıştırıyorum acaba? Gözler sürmeden hemen önce göztaşı atıldı, her senede atılır. Saygılarımla...

Evet yapraklar kırmızı renk alıyor _adı üstünde_ ve meşinleşerek kuruyor.

Bordo bulamacı ve diğer bakırlı ilaçlar hastalığın yayılmasını durdurur. Ateş yanıklığını tedavi etmez. Zaten ateş yanıklığının tedavisi yoktur.

Hastalığa yakalanan dalı keser atarsın. Bakteriyal olduğu için bulaşıcıdır. Çamaşır suyu ile dezenfekte edilir ve yara yeri macunlanır.

Hastalık ağaçın üzerindeki dallarının sayısının yarsınından fazla ise ağacı sök at.

Ateş yanıklığında genç sürgünlerin ucları geri ( çengel gibi) kıvrılır.

Labicuber_sadece bakır ve organik_ bir ağaçta kullanmak tecrübe açısından çok iyi olurdu ama. Ben bionem kullanıyorum üç dört ağacta.
Saygılar

denizakvaryumu 23-04-2010 13:15

Yani bionem faydalı oldu mu?

Halil Önen 23-04-2010 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 623282)
Yani bionem faydalı oldu mu?

Bu yıl deniyorum. Yeni başladım. Dağda (baraj içinde) ahlat ağacına aşıladığım armutların bazılarında _ateş yanıklığı_ görülmeye başlamıştı. Diğer armut hastalıkları da ne olacak merak ediyorum.

denizakvaryumu 23-04-2010 13:57

Forumda labicuper kullanan arkadaş var mı?

Samsunlu55 23-04-2010 22:28

Benim ağaçların sorunu sanırım monilya hastalığı. İnternetten biraz baktım "Çiçeklerin açma döneminde yapraklar üzerinde oluşan konidiumlar çiçek dişicik organının tepesinde çimlenerek, dişicik organı boyuncuğu aracılığıyla yumurtalığa inerek ona zarar vermektedir. Enfekte olmuş çiçekler başlangıçta sağlıklı görülmekte, petal dökümüne yakın kahverengileşerek dökülmektedir." yazıyor. Aynen burada belirtildiği gibi çiçekler çok sağlıklı görünüyorlar, şu anda ağaçlar %25 açmış durumda.

Alperen43 16-05-2012 17:45

Ayva yaprağında siyahlık

4 Eklenti(ler)
Kasım ayında dikmiş oldugum Ayva fidanlarda 3 gündür gözlemlediğim sürgünlerin yapraklarında kurumaya benzer kararmalar var.. bu nedir bilemedim Ziraat bilgisi nktasında kısır bir bölgedeyım...bunun ne oldugunu ve çözüm noktasında bilgi verecek arkadaslara şimdiden teşekkür ederim..

Alperen43 17-05-2012 01:08

yokmu yaardım edecek birisi

Wolf_Kanuni 06-06-2012 11:41

Ayva Ağacımda Yeşil Böcekler

Merhaba,

Ayva ağacımı resimde görülen yeşil böcekler sardı ve yaprakları baya bir yemişler. Elimde etken maddesi %20 acetamiprid yazan bir ilaç var. Bundan kullanayım mı, yoksa başka bir ilaç mı önerirsiniz?

http://img716.imageshack.us/img716/5255/fotoraf2p.jpg

Nuri Murvet 07-06-2012 21:24

Merhaba sayın Wolf_Kanuni

Ayva ağacınızda bulunan zararlı, esasında söğüt ve kavak zararlısıdır.

Zararlının adı Crepidodera aurata

Şu an en aktif dönemindeler.

Etken maddesi %20 acetamiprid yazan ilacı kullanım kılavuzundaki önerilen dozlarda, uygulayabilirsiniz. Zararlıya etkilidir.

BlackFeel 17-09-2013 18:47

Ayva ağaçlarım kurtlandı

Merhabalar. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Bahçemizde yıllardır ayva ağaçlarımız var. Ancak ne olduysa son 2 yıldır oldu. Bazı nedenlerden dolayı bahçeyle ilgilenemedik.

Ağaçlarımızda aşırı derece kurtlanma sonucu kuruma oluştu. Resmen ağacın ortasında delikler açıldı. Bu sorun aynı zamanda erik ağaçlarımızda da olmaya başladı. Babam kökleri kistli toprağa gelmeye başladı sanırım dedi ama belki başka bir çaresi vardır diye buraya yazmak istedim.

Sizce kış zamanı kessem ağaçları herhangi bir faydası olur mu? Kurtlanma geçer mi? Ya da herhangi bir aşı veya ilaçla mı yapmak gerekir? Şimdiden teşekkürler.
:confused:

hakali 07-03-2014 00:02

ayva ağacı gövde sıkıntısı

1 Eklenti(ler)
merhaba benim sorunum bahçemdeki ayva ağaçlarının gövdelerinde belirli bi alanda kararmalar oluşuyor ve kararan bölümden başlayarak kuruma baylıyor.fakat devamındaki dallar canlı zamanla onlarda kuruyor ne olduğunu bir türlü çözemedim yardımlarınıı bekliyorum

horanlı.66 07-03-2014 06:18

bu tam ismini bilmiyorum ama gövde yanık hastalığı Sanırsam, acil çözüm gerektirir, yoksa tüm ağaç kaybedersiniz, aynısı kendi ağacımızda oldu, sonuç ise yarım kiloluk meyve veren ağac gitti, onun için siz bi dalını alıp eğer imkan varsa ziraate götürün ilaç isteyin ordan,

hakali 15-03-2014 23:53

henüz kimse şu hastalık **** şunu kullan iyi gelir diyemedi

hakali 12-06-2015 00:44

selam

4 Eklenti(ler)
5 yıılık ayva ağacı yardımlarınızı bekliyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024