agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyvelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Kırmızı japon böceği (Pyrrhocoris apterus) (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/34844.htm)

sapinuva 02-06-2014 23:25

Kırmızı japon böceği (Pyrrhocoris apterus)

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar yıllardır hobi olarak bahçemde çilek yetiştiriyorum.Çilekler çoğalınca bir arkadaşımın tarlasına taşıdık.Ve ilk defa bu sene resimdeki böcekler çileklere dadandı.Meyveleri yiyorlar.Araştırdım ama bir şey bulamadım.
Eklenti 499014

A_NOMAD 03-06-2014 06:42

Böceğiniz 'Kırmızı japon böceği'
Bu isimle araştırabilirsiniz...

musk 03-06-2014 08:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva (Mesaj 1291487)
Arkadaşlar yıllardır hobi olarak bahçemde çilek yetiştiriyorum.Çilekler çoğalınca bir arkadaşımın tarlasına taşıdık.Ve ilk defa bu sene resimdeki böcekler çileklere dadandı.Meyveleri yiyorlar.Araştırdım ama bir şey bulamadım.
Eklenti 499014

Pyrrhocoridae ailesinden Pyrrhocoris apterus.
Çocukluğumda çokça rastladığım bu böcek artık uzun yıllardır yaşadığım bölgede görülmüyor veya çok nadiren görülebiliyor.

Meyveler üzerinde, ıhlamur ağacı eteklerinde vs görülüyormuş! (uzun yıllar bitkilerle ve böceklerle haşır neşirim ama ben hiç meyve üzerinde bu böceği görmedim)

Çiftleşme dönemi (mart-nisan) koloni oluşturuyorlar. Birbirlerine yapışık halde yüzlercesi bulunabiliyor. Genellikle oyuklarda ağaç kabuğu aralarında ve taş altlarında rastlar-dım.

Çileklerinize zarar verenin bu böcek olduğundan eminseniz, bir insectisit denemek faydalı olur sanırım.

sapinuva 03-06-2014 17:22

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1291533)
Pyrrhocoridae ailesinden Pyrrhocoris apterus.
Çocukluğumda çokça rastladığım bu böcek artık uzun yıllardır yaşadığım bölgede görülmüyor veya çok nadiren görülebiliyor.

Meyveler üzerinde, ıhlamur ağacı eteklerinde vs görülüyormuş! (uzun yıllar bitkilerle ve böceklerle haşır neşirim ama ben hiç meyve üzerinde bu böceği görmedim)

Çiftleşme dönemi (mart-nisan) koloni oluşturuyorlar. Birbirlerine yapışık halde yüzlercesi bulunabiliyor. Genellikle oyuklarda ağaç kabuğu aralarında ve taş altlarında rastlar-dım.

Çileklerinize zarar verenin bu böcek olduğundan eminseniz, bir insectisit denemek faydalı olur sanırım.

Bende çocukluğumdan beri çevremde bu böceği sık görmüşümdür.Ama hiçbir şeye musallat olduklarını görmemiştim.Zararsız bir böcek türü zannediyordum taki gözlerimle görene kadar.Çilekleri kalabalık olarak sarıyorlar ve yiyorlar.
Resimde yavruları suçüstü yakaladım.Etrafta büyükleride vardı.
Eklenti 499243

sapinuva 10-06-2014 20:39

Dediğinizi yaptım.Bir böcek ilacıyla ilaçlama yaptık.Aradan 3 gün geçti bugün kontrol ettim. Bu böceklerden eser kalmamış.Teşekkür ederim.

neogulnawaz 02-09-2019 09:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva (Mesaj 1294369)
Dediğinizi yaptım.Bir böcek ilacıyla ilaçlama yaptık.Aradan 3 gün geçti bugün kontrol ettim. Bu böceklerden eser kalmamış.Teşekkür ederim.

Merhaba,
Acaba hangi ilacı kullandınız. Bizim bahçede bunlarla dolu şu an. Bu mesajdan sonra durum değiştimi tekrar geldilermi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024