agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyvelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Fındık Kozalak Akarı (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/12145.htm)

Cumhur Tonba 17-01-2009 21:10

Fındık Kozalak Akarı

Phytoptus avellanae(Nal.)

Fındıkların meyve ve sürgün gözlerine girerek onları şişirir, gal şekline sokar. Kozalak en çok sürgün uçlarında görülür. Deforme olan gözler fonksiyonlarını yerine getiremediğinden uç kurumaları ve meyvelerinde azalma görülür.

Çok küçük, ortalama 0.09 mm. uzunluğunda, ince uzun silindir veya havuç şeklinde, mat beyaz renkli bir akardır. 2 çift ayaklıdır. Yumurta şeffaf beyaz ve yuvarlaktır. Nimf'ler anaya benzer.

ZİRAİ MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler: Yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele: 1 dalda ortalama 5 kozalak varsa o bahçede ilaçlama gereklidir. Yeni sürgünler üzerinde, dipten itibaren üçüncü yaprak, uçtaki yaprakcık grubundan ayrılıp arkaya devrildiği zaman ilaçlamaya başlanmalıdır. En uygun ilaçlama zamanı Nisan'ın ilk yarısına tesadüf eder. İlk ilaçlamadan 15 gün sonra 2 nci ilaçlama yapılırsa daha iyi sonuç alınır.

Tarım Bakanlığı. İzmir İl Müdürlüğü Bitki Koruma El Kitabı.
Kapsamlı bilgi için Tarım İl-İlçe Müdürlüklerine danışınız.

İklimsiz 17-01-2009 21:14

1 Eklenti(ler)
Eklenti 59176

Cumhur Tonba 17-01-2009 21:23

Bakın hiç aklıma gelmemişti. Aslında hastalık ve zararlıların altına tanıtıcı fotoğraflar eklemek iyi bir fikir. Sayın iklimsiz. Sizde yardım edrsiniz herhalde. Teşekkür ederiz.

İklimsiz 17-01-2009 22:02

Fındık diyarında yaşadığım için, bu kozalak akarı da başımızın belası olduğu için resimleme gereği duydum.

nariçi 18-01-2009 15:56

Bizdeki fındık çok sabırsız, havayı biraz ılık görse tomurcukları kabırıveriyor. Daha sonra olacak soğuklardan zarar görmesinden korkuyorum. Siz ne dersiniz kaygıya gerek yok mu?

Cumhur Tonba 18-01-2009 16:17

Aldnma

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 346671)
Bizdeki fındık çok sabırsız, havayı biraz ılık görse tomurcukları kabırıveriyor. Daha sonra olacak soğuklardan zarar görmesinden korkuyorum. Siz ne dersiniz kaygıya gerek yok mu?

Ağaçlar güzel ve ılık havayı gördüler mi aldanabiliyorlar. Bu aldanma çok erken olursa ****** zarar görebilir. Uynmayı geciktirici çareler var. Bulunduğunuz bölgenin Tarım İl- İlçe müdürlüğüne başvurursanız oranın iklimi hakkında daha iyi bilgi sahibi olduklarından size daha faydalı olacaklarına eminim.
Saygılarımla.

nariçi 18-01-2009 16:28

Buralarda paylaşmayı bırak görev yapmaktan acizler, önlerinde PC. oyun oynuyorlar sorunca ilgili dışarı çıktı diyorlar. En çok derlerki yöremiz de fındık olmadığından bilmiyoruz! Bu internet formlarının paylaşımcı özelliğini seviyorum. Teşekkür ederim.

nazmikoc 27-02-2009 13:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 346671)

bazıları tomurcuklandıktan sonra don olursa bahçede oto lastiği yakın diyorlar
ne kadar doğru bilmem:eek:

Samsunlu55 27-11-2009 22:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazmikoc (Mesaj 368635)
bazıları tomurcuklandıktan sonra don olursa bahçede oto lastiği yakın diyorlar
ne kadar doğru bilmem:eek:

Lastik yakmanın amacı havada bir bulut oluşturmak bu ne şekilde olursa olsun yeterki bulutlanma olsun, bende bir sene aynı şekilde denemek için sanayideki bir fabrikanın pres sonrası çıkardığı atıklardan yakmıştım, yarım saat bir saat yandıktan sonra yine yakmak gerekiyor sabaha kadarda başında duramıyacağımız için boşu boşuna hava kirliliği olmuş oluyor. Hiç denemeyin...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024