agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyvelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Armut Kaplanı (Stephanitis pyri) (http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/11682.htm)

onalpler 20-09-2006 20:19

Armut Kaplanı (Stephanitis pyri)

2 Eklenti(ler)
Umarım doğru yerde soruyorumdur ama, son iki ay içinde gelişen ve yayılan bir hastalık. Teşhis ve tedavi yöntemi hakkında fikiri olanlara şimdiden teşekkür ederim. Hastalık önce Süs Elmasında başladı şimdide hemen altında bulunan Cotoneaster 'a geçti sanırım.

Eklenti 3848

Eklenti 3849

fmt79 20-09-2006 21:37

Bu şekilde sararmış veya beyazlamış yaprağın arka yüzünü çevirip net bir makro çeker misin? Şüphelendiğim birşey var.

onalpler 21-09-2006 18:29

Şok oldum!

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Bu şekilde sararmış veya beyazlamış yaprağın arka yüzünü çevirip net bir makro çeker misin? Şüphelendiğim birşey var.

sn. fmt79 ilginiz için teşekkür ederim. Yaprağın altına bakınca çok şaşırdım sanki zift gibi bir madde yapışmış. Bu arada yine yakın mesafede yaşayan Kar Topu, Orman Gülü ve Sarmaşık yapraklarındaki benzer deformasyonlar hakkında görüşünüzü alabilirmiyim (çok olmazsam eğer) :rolleyes:

Eklenti 3876

Eklenti 3874

Eklenti 3875

fmt79 21-09-2006 19:20

Armut kaplanı mücadelesi

Evet, boşuna yaprağın altına bakın dememişim değil mi? Şüphelendiğim gibi çıktı. Zararlının adı Armut Kaplanı. Bilimsel ismi Stephanitis pyri. Başlıca konukçuları bazı Gülgillerdir. Gülgiller o kadar geniş bir familya ki, böcek canı sıkılınca konukçu değiştiriyor. Ama gülgiller dışında konukçuları da vardır.

http://img225.imageshack.us/img225/3...haniun1.th.jpg

Armut kaplanı polifag bir zararlıdır. Daha çok armut, elma ve ayvada zarar yapar. Ayrıca kiraz, vişne, şeftali, kayısı, erik, ceviz, kestane, muşmula, fındık, frenk üzümü, kavak, söğüt, karaağaç, süs bitkileri ve çınar ağaçlarında da zarar yapmaktadır. Ülkemizin her tarafında bulunur.

Dişiler yumurtalarını yaprağın alt epidemisine ve doku içine teker teker koyarlar. Yumurtaların üzerini, zift gibi yapışkan bir sıvı ile örterler. Gördüğünüz siyah yapıların bazıları sadece dışkı bazıları ise yumurtaları örten salgılar.

Mücadelesi:
Böcek kışı ergin halde kuytu yerlerde geçiriyor, beslenmiyor. O halde şu aşamada yapacak birşey yok. Ancak ilkbaharda yapmanız gereken tek şey ergin çıkışını gözleyip ilaçlama yapmak olmalıdır. Yalnız, bakarken yaprağın üstüne değil altına bakmalısınız, zira böcek yaprağın altında besleniyor. İlaçlamada herhangi bir sistemik mide etkili insektisit tercih edebilirsiniz. Unutmayın, Tarım ilaçlarını sadece Ziraat Mühendisleri satabilirler. Çiçekçilerde satılan ruhsatsız, etiketsiz, içeriği belli olmayan ürünlere itibar etmeyin. İlkbaharda bir yaprakla birlikte bir ilaç bayisine giderseniz bir ilaç tavsiye ederler. Ben de yazabilirim; Afidreks (Dimethoat) etki süresi 21 gün. Bir diğeri de Bromo 40 EC (Bromophos) etki süresi 7 gün.

onalpler 22-09-2006 13:00

Verdiğiniz detaylı bilgi için çok teşekkür ederim.

Hastalan yapraklar eski haline dönemeyecek sanırım. Baharda ilaçlama yapıldığında bir kez yapmak yeterli olur mu?

fmt79 22-09-2006 13:11

O aklıma gelmemiş; Hayır bir kez ilaçlama yetmez. Yumurtalarını epidermisin altına bırakıp üzerini salgı maddeleri ile kapattığı için ilaç yumurtaları öldürmez. Sadece erginler ölür. O yüzden mutlaka ikinci bir ilaçlama yapmak gerekir.

Sararmış yapraklar için, üzgünüm eski haline dönmeyecekler. Döküldükten sonra çıkan yapraklar yeşil olacaktır.

Şule 07-10-2006 20:22

Armut kaplanının bıraktığı lekelere benzer lekelerden alıç ağacımın yapraklarında da var. Saydığınız ağaç isimleri arasında alıç yok. Acaba başka bir böcek olabilir mi? Ben sinek pisliği olduğunu düşünüyordum. Acaba ağacı dibinden kesmek yumurtalardan kurtulmamızı sağlar mı?

fmt79 07-10-2006 22:59

Alıç da Rosaceae (Gülgiller) familyasından. Dolayısıyla bu böcek alıçta da beslenebilir. Ancak fotoğrafını görmeden birşey söyleyemeyeceğim.

Az sayıda yaprakta varsa koparıp atabilirsiniz ******. Ancak Gülgiller her zaman için bu böcekleri çekecetir. En iyi mücadele düzenli insektisit uygulamaktır.

Şule 08-10-2006 19:27

Fotoğrafını koymak isterdim ama yakın çekim fotoğraflarda netlik sağlayamıyorum. Ama onalpler'in gönderdiği fotoğraflarla aynı görüntüde. Ve bütün yaprakları bu şekilde, yaprak koparmakla bitecek bir şey değil. Yalnız aklıma takılan bir şey var. Aynı saksıda ceviz de var, alıçla yanyanalar. Onda hiç bir şey yok. Bu armut kaplanı alıcı daha mı çok sevmiş de bir tek alıca zarar vermiş?

fmt79 08-10-2006 21:54

Cevizde de beslenebilir ama malesef Gülgilleri tercih ediyor. Alıç da Gülgillerden olduğu için onu tercih etmesi normal. Armutla alıç yan yana olsaydı muhtemelen armutu tercih edecekti.

SalihAslıvar 10-05-2020 22:06

Merhaba

1 Eklenti(ler)
Armut kaplanı dediğimiz

estikey 25-05-2020 14:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SalihAslıvar (Mesaj 1587837)
Armut kaplanı dediğimiz

Sol üstteki evet. Ortadaki psilla

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024