agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2008, 14:16   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2008
meyve ağaçlarında döllenme sorunları

Tüm site sakinlerine sağlıklı günler diliyorum.Bursada oturuyorum,bahçemde 16 ayrı çeşit meyve ağacı var.Bu ağaçlar 8 yıllık.Herbirisi iyi kötü azda olsa meyve veriyor, ancak kayısı ağacım şu ana kadar nokut kadar bile olsa meyve vermedi. zamanında normal çiçek açıyor fakat tahminim oki döllenme olmuyor. Dalı ile yaprağı ile Bursa ziraat müdürlüğüne götürdüm baktılar ancak bir sebeb bulamadılar.Anlayacağınız bir açmazın içindeyim.Herhangi bir önerisi olan arkadaşlarımız varsa ,bu sene çiçek mevsiminde onu denerim. şimdiden ilgi ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

nejdet68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 15:38   #2
Ağaçsever

kiwici77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Merhaba sayın Necdet, bende de az miktarda kayısı ağacı var ve verim yıldan yıla değişiyor, bazı yıllar dallar kırılacak kadar verimli iken ertesi sene üzerinde arayarak kayısı görebiliyoruz, örneğin son iki sendir iyi verim alamıyoruz. Bunu ben çiçek zamanı yağan aşırı bahar yağmurlarına bağlıyorum, eğer sorun bu ise çiçek zamanı ağacınızın üstünü örterek koruyabilirsiniz.

kiwici77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 18:19   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2008
sayın kiwici77 ilginize çok teşekkür ederim.Kayısı ağacındaki sorun yalnız bu yılla ilgili değil. ağaç 8 yıllık ve bu güne kadar hiç meyve vermedi.şu son 3 yıldır çiçek sorunuda yok, ama dediğim gibi döllenme olmuyor ve meyve vermiyor. enterasan olanda bu. çiçek neden meyveye dönüşmüyor? onun araştırmasını yapıyorum. İnşallah gelecek bir öneri ile bunun cevabını buluruz. Tekrar teşekkür ve sağlıklı günler dilerim.

nejdet68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 21:41   #4
Ağaçsever

kiwici77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Kayısı konusunda çok iyi değilim, tek başına dölleme yaparmı yapmazmı bilemiyorum. Fakat eriklerde denenen sistemi deneyebilirsiniz (farklı cins kayısılardan açmış çiçekli dallar alıp, bir kabın içine su ilave edip, ağaca iliştirme taktiği). Sağlıcakla...

Düzenleyen kiwici77 : 14-08-2008 saat 21:45 Neden: devam
kiwici77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 22:08   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kayısı ağacında meyve dökülmesi başlığına baktınız mı?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 14:57   #6
Ağaçsever

dengetarim's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nejdet68 Mesajı Göster
Tüm site sakinlerine sağlıklı günler diliyorum.Bursada oturuyorum,bahçemde 16 ayrı çeşit meyve ağacı var.Bu ağaçlar 8 yıllık.Herbirisi iyi kötü azda olsa meyve veriyor, ancak kayısı ağacım şu ana kadar nokut kadar bile olsa meyve vermedi. zamanında normal çiçek açıyor fakat tahminim oki döllenme olmuyor. Dalı ile yaprağı ile Bursa ziraat müdürlüğüne götürdüm baktılar ancak bir sebeb bulamadılar.Anlayacağınız bir açmazın içindeyim.Herhangi bir önerisi olan arkadaşlarımız varsa ,bu sene çiçek mevsiminde onu denerim. şimdiden ilgi ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Sayın Nejdet68;

Kaysıda ki çicek dökümü: stres, hava şartları (sıcak, soğuk hava) ve besleme ile ilgili olabilir. Eğer bir hastalık yok ise; Natural bioplasma mikrobiyal gübreden kullanmanı tavsiye edeceğim. Bu gübre sıvı ve canlı alg hücrelerinden üretilmiş.

Topraktaki kireci çözer, ağaçta sera etkisi yaparak sıcaktan ve soğuktan korur, nemi muhafaza eder ve çicek saplarını güçlendirir. sitrese bağlı çicek ve meyve dökümlerini engeller.

dengetarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 15:15   #7
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn necdet68,
Benim bahçemdeki kayısı fidanı henüz 4 yaşında,bu yıl üstü meyve doluydu.Civarda başka kayısı ağacı da yok.Düzenli olarak suyunu verip 15-15-15 gübresini hiç eksik etmedim.Fidanı satın aldığım yaşlı amca bana,meyve istiyorsan ilk 3 yıl sert budama yapma,sadece dalların ucundan hafif kes diye tembih etmişti.Belki bir yardımı olur diye yazayım dedim.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 15:17   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2011
ığdır şalağı hangi tür ile döllenmektedir. Ziraat kitaplarında listesi varmıdır?

yılmazabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 11:55   #9
Ağaçsever

fatih_isleyen's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
merhaba kayısı türlerinden çoğu kendi kendini dölleye bilmektedir ancak bir iki tür varki şeker pare gibi bu tür agaçlar başka türlerle döllenmeden meyve vermezler belki sizin ağaçınızda bu türlerden biri ola bilir denemek için şöyle birşey yapa bilirsiniz.

ağacınız çicek açtığında yakınlarınızda bulunan bir kayısı ağacından çiçekli bir dalı kesip sizin ağacınız süzerindeki çiceklerin üzerinde sallayarak tozlaşmayı ele yapabilirsiniz. kesik dalıda rüzgarla ve arı ile tozlaşmaya devam etmesi için ağacınızın dalına uçunu küçük bir su dolu kaba koyarak asmanız lazım. birde böyle deneyin yine sonuç alamazsanız ozamanda ağaçınızın türünü değiştirmenizi yani aşı yapmanızı öneririm.

fatih_isleyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 14:25   #10
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Kayısılarda periyodisite (biryıl verip biryıl vermemesi ya da biryıl çok verip biyıl az verme ) olabilir ancak çiçeklenip meyve vermemesi döllenme sorundan olmakta veya soğuk vurduğundan olabilir. Erkek çiçek ve dişi çiçek aynı zamanda olgunlaşmayan çeşitlere kendine verimsiz çeşitler denir ve onun için ya dölleyici başka bir kayısı ağacı dikilir ya da ayrı bir dalına başka bir kayısı çeşidinden alınan gözle kalemle aşı yapılırsa çözüm bulunmuş olunur.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024