agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2018, 23:13   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ekşi karadutta ve çilekte bulunan kurt

Arkadaşlar.

Şu ana kadar ekşi karadutta herhangibir zararlı olmadığını çeşitli kişilerden duymuştum. İlk defa bu yıl burada bir bölgede bulunan ekşi karadutta ve çileklerde bir kurt görüldü. Karadut bildiğiniz gibi kolay kolay dökülmez. Ancak olgunlaşınca bir kısmını rahat alabilirsiniz. Elinizi boyar.

Bu yıl havaların dengesizliğinden midir nedir aşağıda fotoğrafını çekmiş olduğum kurtçuklar türemiş. Görüntü kiraz meyve sineği larvalarına benziyor. (Rhagoletis cerasi L.)

İlk tespit eden kişi 60 yıldır böyle bir zararlı görmediğini söylüyor. Sürekli olarak kendisinde karadut ve çilek mevcut. Herhangibir satış yapmayıp karadutları ilaçlamış. Ancak kurtlar halen yaşıyor. Ne olduğunu bilen var ise mücadele yapılabilecek.

Name:  meyvede kurt 1.jpg
Views: 10168
Size:  49.3 KB

Name:  meyvede kurt.jpg
Views: 10241
Size:  41.8 KB

Resulgur beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2019, 01:50   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Merhaba bizim karadut meyvelerinde de aynı kurtcuktan var.O kadar çoklardı ki ağacın yaprak ve meyveli olan tüm dallarını kestik.Daha geç meyve veren diğer karadutta da bugün aynı kurtçukları gördüm onu da kesmek istemiyoruz araştırıyorum ama hiçbir bilgiye rastlamadım.Daha evvel ağaçtaki dutların üzerinde metalik yeşil renkli uçabilen bir böceği sıkça görmüştüm aceba bu böceklerin larvaları olabilirmi. Artık dut yemek istemiyorum bahçedeki diğer meyvelere de zarar verirmi bilmiyorum.Bu konuda yardım edebilecek,bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

meraklı-ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2019, 05:30   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

https://www.azizozkan.com/2017/06/ak...gi_30.html?m=1

Zararlı Akdeniz meyve sineği olabilir mi.

Eski 17-06-2019, 08:27   #4
Yeni Üye

Kurtçuklar sizin fotoğrafını paylaştığınızla aynı.Benim bahsettiğim böcek sizin yazınıza ekli gösterilenden farklı.Dozdoz böceğinden daha küçük,uçarken kanat sesi belirgin duyuluyor.Rengi parlak yeşil.Genelde olgun meyveleri kucaklar şekilde gördüm.İnternette tam ismini tespit edemedim.Bir yerde gül böceği denmiş.Ağaçlar konusunda çok bilgi sahibi değiliz.Evimizin bahçesinde çeşitli meyvelerden 2-3 er ağaç var.Siz önceki paylaşımınızı geçen yıl yapmışsınız.Bu yıl karadutlarınız nasıl,öneriniz olabilir mi sayın Muda?

Eski 19-06-2019, 21:52   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Cetonia aurata aurata (Altın Böceği) olabilir mi?

Larva halinde değil ancak yetişkin halinde meyveleri ve çiçekleri hedef alıyor. Arada yakalarsam etkisiz hale getiriyorum.

Bizde henüz karadutlar olgunlaşmadı. Geçen yıla kadar böyle bir şey yoktu. Tabi bunda soğuğun etkisi büyük.

Eski 19-06-2019, 23:35   #6
Yeni Üye

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Evet o böcek,adını tam yazınca fotolardan emin oldum.Yanlış anlamadım değil mi kurtçuklar o böcekten değil yani.Çok da sevdiğim meyveydi nasıl mücadele edilir,sadece sizin buradaki yazınızı bulabildim.Sanırım pek rastlanmıyor.Seneye de aynı olursa sanırım ağaçtan vazgeçmemiz gerekecek.

Eski 14-06-2020, 16:12   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2020
Aynı sorunu son üç senedir ben de yaşıyorum. Ilk günlerde meyvede herhangi bir kurtlanma olmuyor ancak ilerleyen günlerde yavaş yavaş görülmeye başlıyor. Sonlara doğru ise topladığımız kabın içinde bir süre sonra kurt kaynıyor. Nasıl bir önlem almak gerekiyor bu konuda; hiçbir kaynaktan bilgi edinemedim malesef. Çözümünü bulan var mı

zahido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024