agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2008, 17:23   #1
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Armut hastalık ve zararlıları

Merhaba;
Yedi yıllık bir armutum var, her yıl karaleke sorunu yaşıyorum.
Meyva verdiği zaman son derece lezzetli meyvalarının olduğunu gördüm, fidanı alırken cinsinin Santa Maria olduğunu söylemişlerdi.
Kara leke denen hastalıkla en iyi nasıl başedebilirim, bu konuda bütün bir yıl içinde hangi uygulamaları yapmam gerekiyor.
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler ediyorum...

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 00:20   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Armutta Kara Leke Hastalığı

Sn.Adalet Hanım;Armutlarınızdaki problem fungus etkili.Yani, bir tür mantar hastalığı.

Venturia inaequalis, Venturia pirina

Hastalık; Ağaçların yaprak, meyve ve sürgünlerinde oluşabilir. Yaprakların sararıp erkenden dökülmesine, ağaçların yıldan yıla zayıflamasına neden olur. Meyvelerde oluşan lekeler, şekil bozukluklarına, kalitenin ve pazar değerinin düşmesine yol açar. Ürün kayıpları %45’e kadar çıkabilir.

Karaleke hastalığı elma ve armut yetiştiren tüm alanlarda görülür. İlaçlamalar, bitki gelişme dönemine (fenoloji) göre veya etkili ve geçerli bir tahmin-uyarı sistemi olduğunda yapılan bildirilere göre uygulanır.
1.İlaçlama: Çiçek gözleri kabardığında (Yeşil tomurcuk dönemi ).
2.İlaçlama: Pembe tomurcuk döneminde.
3.İlaçlama: Çicek ilaç yapraklarının %70-80’i döküldüğünde.
4.İlaçlama: İlaçların etki süresi ve iklim koşullarına göre yapılır.

Etkili ve geçerli erken uyarı sistemine göre uygulama yapılacaksa, geç kalmadan ilaçlamaya geçilmelidir.

Not: Eğer dallarda sıraca yaralar şekilde hastalık oluşumları varsa; erken uyarı sisteminde “sigorta” amaçlı bir ilaçlamanın, daha erken dönemde (kış sonunda, gözler uyanmadan) göztaşı veya hazır bakır ile yapılması faydalıdır.

ÇÖZÜM :

Bravo 200 ml / 100 l su
Captan 50 WP STAUFFER 150 g / 100 l su
Chorus 50 WG 40 g/100 lt su kış sonunda, gözler uyanmadan bordo bulamacı veya hazir bakırli ilaç ile sigorta amaçli bir ilaçlamanin yapilmasi faydalidir.
Mavi Bakır 400 g / 100 lt su
Score 250 EC 10 ml /100 lt su
Budama aletler mutlaka dezefekte edilmeli, bulaşıklı dallar bahçeden uzaklaştırılmalı. Acil şifalar diliyorum

Düzenleyen Emine Aktaş : 01-09-2008 saat 10:39
Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 14:53   #3
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Emine Aktaş;

[QUOTE=Emine Aktaş;259002]Sn.Adalet Hanım;Armutlarınızdaki problem fungus etkili.Yani, bir tür mantar hastalığı.

Merhaba Sevgili Emine...
Sorunumla ilgilenip hemen cevap yazdığınız için teşekkürler ederim.
Zaten bir armut ağacımı bu yüzden kesmek zorunda kalmıştım umarım bunu kurtarabiliriz.
Bahsettiğiniz ilaçları şimdi kullanabilirmiyim, yoksa Mart gibi Bordo bulamacı ile başlamam dahamı uygun olur.
Şimdi üstünde çok kaliteli olmasada birkaç meyve var.
Öyle sanıyorumki verdiğiniz listeden yalnızca birini seçmem gerekiyor, yanılıyormuyum
Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler...
Sevgiyle

Eski 15-07-2008, 23:22   #4
Ağaç Dostu

Merhaba Adalet Hanım; ****** bu ilaçlardan birini tercih edebilirsiniz. Armut ağacınızın meyveleri olsa da çok kaliteli değildir. Çünkü zarar, meyveyi de etkilemiştir. İlaçlamayı geciktirmeyin. Çünkü, bahçenizde daha başka meyve ağaçları da var diyorsunuz. Rüzgar yolu ile bir şekilde hastalık bulaşabilir. Kolay gelsin.

Düzenleyen Emine Aktaş : 01-09-2008 saat 10:41 Neden: imla
Eski 16-07-2008, 07:37   #5
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok teşekkür ederim Sevgili Emine, sizlerle öğrenmek güzel.
Sevgiyle...

Eski 16-07-2008, 10:11   #6
Ağaç Dostu

İlaçlama yapılan ağaçlarda;Meyveler, ilaçlamadan en az 15-20 gün sonra ,bol su ile yıkanılarak yenilebilir.
Yalnız;B5A sıvı organik gübresi ile, ilaç uygulaması arasında en az 5 gün fark olmalıdır.Zirai ilaçlar,B5A sıvı organik gübresinde bulunan mikoplazmaların faaliyetini engeller.
Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Düzenleyen Emine Aktaş : 16-07-2008 saat 22:51
Eski 16-07-2008, 11:32   #7
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Diğer ağaçlarım

Sevgili Emine;
İki nolu mesajda önerdiğiniz ilaçları diğer(meyvesi bitmiş) ağaçlarımada koruma amaçlı olarak uygulayabilirmiyim?
Zamanınızı almak istemiyorum, evet veya hayır derseniz ben anlarım.
Teşekkürlerimle...

Eski 16-07-2008, 17:04   #8
Ağaç Dostu

Meyve ağaçlarında ilaçlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
Sevgili Emine;
İki nolu mesajda önerdiğiniz ilaçları diğer(meyvesi bitmiş) ağaçlarımada koruma amaçlı olarak uygulayabilirmiyim?
Zamanınızı almak istemiyorum, evet veya hayır derseniz ben anlarım.
Teşekkürlerimle...
Sayın Adalet Hanım; Mantar için uygulayacağınız ilacı, diğer ağaçlara da uygulayın. İlk ve sonbaharda koruma amaçlı bordo bulamacını, tüm ağaçlarınızda uygulayın. 2 nolu mesajımdaki uygulamayı seneye ihmal etmeden tatbik edin inşallah.
Her şey gönlünüzce olsun.

Düzenleyen Emine Aktaş : 01-09-2008 saat 10:42 Neden: imla
Eski 16-07-2008, 17:14   #9
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Emine;
Değerli yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.
Dostluklar ve sevgilerle kalın...

Eski 04-08-2008, 11:09   #10
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Emine Aktaş;

Armutta böyle birşeyler oldu, sanki kuruyor gibi.

Bu bir hastalıkmı yoksa başka bir sebebi olabilirmi.

Lütfen özelinize yazdığım mesajada bir göz atın.

Sevgiler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Adalet Yağcı : 04-08-2008 saat 11:20 Neden: Fotograf ekleme
Eski 12-08-2008, 01:09   #11
Ağaçsever

kiwici77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Çok zamandır cevap yazılmamış, müsadenizle araya giriyorum. Yaprakları çok yakından göremesemde bence bu pirecik, taze sürgünlere bayılır. Eğer haklıysam şanslısınız, pirecik mücadelesi diğerlerine göre daha kolay bir süreç izler, bir kere ilaçlamayla kurtarabilirsiniz. İlaçlar ucuzdur (Tonuna en fazla 25 ytl, en az tahmini 5 ytl civarı ilaçlar mevcut), ilaçlanma sonrası taze filizlerdeki pirecikler ölse de muhtemelen temizlenmeyeceklerdir, bunun için budama makasıyla temizlemenizi öneririm.

kiwici77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 07:51   #12
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok Teşekkürler Sayın Kiwici 77;

Ben hiç pirecik olarak düşünmemiştim, aslında ilk kez böyle bir şey duyuyorum.

Mesajınız geçde olsa işe yarayacak, hemen akşam üzeri ilaçlama yaparım, NeemAzal ile.

İlgilendiğiniz için teşekkürler ediyorum.

Dostluk ve sevgiyle...

Eski 08-10-2008, 23:29   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2008
merhabalar ;
Bu siteyi yeni keşfettim , bilgilendirici ve bende üye oldum.benim 12 dönüm armut bahçem var , içerisinde 500 adet armut ağacı ver 3 çeşit.armutlarda kahverengi bir katman oluşuyor pas diyorlar bununla nasıl mücadele edebilirim.saygılar

argutay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 18:56   #14
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Armut Ağacı Hastalık ve Zararlıları

Armut ağacı hastalıkları gibi genel bir başlık bulamadığım, ayrıca hastalık olup olmadığından tam emin olamadığım için ayrı bir başlık açmadan buradan bir soru yöneltmek istiyorum. Sonradan silinmesi kaydıyla mesaj ve resimleri ekleyeceğim. Eğer hastalık değil de kendi becerimse bunu da ibreti alem olsun diye ayrı bir başlık açıp yayınlamakta sakınca olmaz bence

Pazar günü armut ağacının dibini hafifçe çapalayıp havalandırmak istedim. Ancak biraz derin inmişim herhalde ki yaklaşık yarım metre kadar sigara kalınlığında çatal kök açığa çıktı. Bende ağaç dibindeki başka bitkinin veya eskiden kalma bir bitkinin kökü olduğunu sanıp kesip attım. Bu işlemden bir gün sonra ağaçtaki bazı filizler boyunlarını büktü. Küçük bir ağaç olduğu için üşenmedim saydım. Farklı yerlerde toplam 28 filiz vardı ve bunun 13 tanesi büzüldü, diğerleri bugünkü gibi hala sağlam.(aradan 3 gün geçti)

Bu durum bir hastalık belirtisi mi yoksa, hastalıktan daha beter olan aşırı kurcalama gibi kötü bir huy sonucunda mı oluşmuştur?

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 11:41   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Evet benim düşünceme göre dibini yani kökünü temizleme amacıyla fazla açmanızdan dolayı kökü hava aldı ve kuruma yaptı.Kök çevresini tekrar toprağını ayağınızla çiğneyip sıkıştırın ve düzenli sulama yapın düzeliceğini umuyorum.Lütfen çapalamalarda ağaç diplerine çok yanaşmayın ve ya yüzeysel çapalayın.Bol yeşilli günler.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 15:49   #16
Yeni Üye

odenizci's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Armut Ağacı Hastalıkları

Selam Ağaç dostları sizlerin tecrübe ve bilgilerinizden bu konudada istifade etmek istiyorum.bahçemde bulunan ve güzelde meyve veren armut ağacım geçen sene dallarının kabukları yukarıdan aşağıya doğru renk değiştirerek yavaş,yavaş dalında meyvesiyle kurumaya başladı.ben kuruyanı kesstim usandım o gövdeye doğru gelmeye usanmadı.nihayetinde çok aşağıdan gövdeye yakın yerlerinden dalları kestim.Yalnız bir dala sirayet etmemişti o dal kaldı.Bu sene ilk baharda bolca göz taşı attım.Bu sene o hastalığı görmedim.dallar yeniden oluşmaya başladı yalnız bu sene hiç meyvesi yok.5 yaşındaki ağaçta bu hastalığın oluşmasının sebebini anlayamadım.
Ayrıca bu armut ağacının 4 metre yakınında taflan ağacım vardı meyvesi o kadar çoktuki.Temmuz ayında meyvesiyle beraber kocaman ağaç kurudu bununda sebebini anlayamadım.
Bana bu iki hususta yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

odenizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 01:45   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Selam kuruma başlarken renk nasıldı acaba farkında mısınız?Bahsettiğiniz şey ateş yanıklığı olabilir.Daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

merveözdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 01:49   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Sayın Lonicera ; Bitkiler asıl bitki besin maddelerini ve suyu köklerde bulunan emici tüyler vasıtası ile alır.Bu emici tüylerde hassas oldukları için onlara dikkat etmekte fayda var.

merveözdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 12:19   #19
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
armut zararlısı

Armutların fotoğraflarını çekerken bu yaramazı da suçüstü görüntülemişim.

Eklenen Resimler

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 15:44   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
armut ilaçlama takvimi

merhabalar ,
henüz yeni üye oldum
30 adet armut ağacım var ilaçlma ile ilgili bilgi verebilirmisiniz
armt ağaçlarımda böceklenme ve yapraklarda kımızı kabarcıklar oluştu
çiçeklenmeden önceki ilaçlaayı yapamamıştım bundan mı kaynaklanıyor
meyvecikler kurudu geri kalanları nasıl kurtarırım
tşkrler

wexell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 12:28   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Merhaba,

Bahcemde her sene Armut ve Erik agacları cicek actıgında bir böcek gelip, çiçeklerin özünü yiyiyor ve agaclar meyva yapmıyorlar.

Bu zararlı hakkında bilgisi olan varmı. Kayısı, Visne **** Kiraz agaclarının ciceklerine ise zarar vermiyor.

Tesekkurler

agachobim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 13:38   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Merhabalar
Ahlat ağacına kabuk aşısı ile armut aşıladık. aşılarımız cok şukur tuttu. bu sefer yenı tutan armutlarımızın yapraklarını kucuk sıneklere benzeyen bır canlı yıyor. aynı ıpek bocegının dut dalını yedıgını gıbı yıyor. yaprakların yenmıs halı fotografta bellı oluyor. nasıl bır mucadele vermem gerekıyor acaba?

Eklenen Resimler

lawyerakak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 15:05   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
armut zararlısı

Merhabalar ahlata aşıladıgım armut ağacımının yenı fılızlenen yapraklarını bır canlı yıyor. yıyen yaramaz kucuk kara sıneklere benzıyor. nasıl bır yontem ıle fılızlerımı kurtarabılırım?

lawyerakak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 17:36   #24
Yeni Üye

mehmet03's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Santa Maria dallarında kuruma

Sevgili dostlar; armut ağaçlarımızda resimlerde görüldüğü üzere rahatsızlık başladı...Bahçede 500 adet etrusca cinsi var ve onlar temiz. Sorun Santa Marialarda.1000 ağacın neredeyse 800ünde aynı sorun var.Acaba rahatsızlık nedir ve çözüm yolları nelerdir? Teşekkürler...

Eklenen Resimler

mehmet03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 19:57   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
geçmiş olsun

arifkab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 20:09   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Santa marialarda sararma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifkab Mesajı Göster
geçmiş olsun
Şubat ayında yaklaşık 10-11 yaşlarında 120 adet santa maria armudu bulunan 3000 m2 bahçe aldım. Bahçemdeki armutların 20 kadarında armut var. Diğerlerinin çoğunda armut yok **** tek tük var. Şimdi de bazı ağaçlarımın yaprakları sararmaya başladı. ağacın bir tarafı koyu yeşilken bir tarafı sarı yapraklı olmaya başladı. yapraklarda da fotolardaki gibi lekelenmeler oluşuyor. Ziraat Mühendisine sordum kök hastalığı ve Azot eksikliğinden olabileceğini söyledi. Toprağıda yağmur yağdığında çok çamur oluşuyor. Galiba killi toprak yapısına sahip bununda etkisi olabilirmi. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Acaba sağlıklı olmayan bir bahçemi aldım.

Eklenen Resimler

arifkab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 17:56   #27
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn arifkab, resimden çok net anlaşılamıyor. Armut ağaçlarınızda aşağıdaki resimlerle benzerlik gösteren etkilere rastladınız mı? Özellikle çoban asası şeklinde (alttaki resim) taze sürgünlerin boynunu büküp yere eğilmesi gibi. Eğer rastladınızsa( inşallah rastlamazsınız) armut ateş yanıklığı denen başa büyük bela bir illetle karşı karşıyasınız demektir.

Eklenen Resimler

Akhisarlı ve habiş beğendi.
Eski 01-06-2014, 21:27   #28
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn arifkab, resimden çok net anlaşılamıyor. Armut ağaçlarınızda aşağıdaki resimlerle benzerlik gösteren etkilere rastladınız mı? Özellikle çoban asası şeklinde (alttaki resim) taze sürgünlerin boynunu büküp yere eğilmesi gibi. Eğer rastladınızsa( inşallah rastlamazsınız) armut ateş yanıklığı denen başa büyük bela bir illetle karşı karşıyasınız demektir.
Iyiki okudum yazinizi benim daha bu sene aldığım Körpe asili armut fidaninda o dediginizden oldu birttürlü cozememistim fidanin en tepesi tepesinden çıkan taze sürgünler cayir cayir ateş yanigi olmuş sanki bakıyorum gercekten ateşle yanmis gibi susuz da değil sebebi ne olabilir acaba onerileriniz neler yapilabilir hic kiyamiyorum fidana.

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 21:44   #29
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifkab Mesajı Göster
Şubat ayında yaklaşık 10-11 yaşlarında 120 adet santa maria armudu bulunan 3000 m2 bahçe aldım. Bahçemdeki armutların 20 kadarında armut var. Diğerlerinin çoğunda armut yok **** tek tük var. Şimdi de bazı ağaçlarımın yaprakları sararmaya başladı. ağacın bir tarafı koyu yeşilken bir tarafı sarı yapraklı olmaya başladı. yapraklarda da fotolardaki gibi lekelenmeler oluşuyor. Ziraat Mühendisine sordum kök hastalığı ve Azot eksikliğinden olabileceğini söyledi. Toprağıda yağmur yağdığında çok çamur oluşuyor. Galiba killi toprak yapısına sahip bununda etkisi olabilirmi. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Acaba sağlıklı olmayan bir bahçemi aldım.
Azot eksikliğinde yaşlı yapraklar sararmaya başlayıp dökülür. Sizin ağaçlarınızda yeni yapraklarda sararmış bu demir eksikliğinin göstergesidir. Lekelere gelince onlar karaleke hastalığıdır, nemli havadan oluşur. Bunun mutlaka ilaçlaması yapılmalıdır, yoksa seneye tekrar çoğalıp geri gelecetir. Armut suyu seven bitkidir anaç iyi ise çamurun etkisi olmayacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 07:43   #30
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Iyiki okudum yazinizi benim daha bu sene aldığım Körpe asili armut fidaninda o dediginizden oldu birttürlü cozememistim fidanin en tepesi tepesinden çıkan taze sürgünler cayir cayir ateş yanigi olmuş sanki bakıyorum gercekten ateşle yanmis gibi susuz da değil sebebi ne olabilir acaba onerileriniz neler yapilabilir hic kiyamiyorum fidana.
Sn habiş, burada ayrıntılı bilgiler mevcut. Bendeki Nashi türü japon armudu ile Ankara armudu aynı illete yakalanmıştı. Tüm mücadelelere başvurdum fakat nafile. Her yıl giderek artan şekilde hastalık yeniden nüksetti. Her iki bitkiyi de söküp attım bahçeden. Sn Meyvelitepe blogundaki bir yazısında hastalıkla mücadelesinden bahsetmişti. Son durum nedir bilmiyorum. İnşallah siz bitkinizi kurtarırsınız ama ben bu illetten ağaçlarını kurtarana pek rastlamadım.

Hastalığın ilk görülmeye başladığı zaman yoğun mücadele edilir ve özellikle hijyene uyulursa belki çözüme ulaşılabilir. Aslında bazı antibiyotiklerin bu hastalığa karşı kullanıldığını ve sorunun çözüldüğünü okuyoruz ama bunların kullanımı çok sakıncalı imiş. Doğrudan bitkide depolanıp meyvelerine de sirayet ettiğinden bahsediliyor. Zaten yanılmıyorsam bu ilaçlar merdiven altı yani ruhsatlandırılamayan türden. En iyi çözüm öncelikli olarak hastalıklardan ari ve sertifikalı fidan temini, ardından da hijyen geliyor. Özellikle budama sırasında hijyene çok dikkat edilmeli.

habiş beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 02-06-2014 saat 13:22

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024