agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2014, 17:11   #31
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn habiş, burada ayrıntılı bilgiler mevcut. Bendeki Nashi türü japon armudu ile Ankara armudu aynı illete yakalanmıştı. Tüm mücadelelere başvurdum fakat nafile. Her yıl giderek artan şekilde hastalık yeniden nüksetti. Her iki bitkiyi de söküp attım bahçeden. Sn Meyvelitepe blogundaki bir yazısında hastalıkla mücadelesinden bahsetmişti. Son durum nedir bilmiyorum. İnşallah siz bitkinizi kurtarırsınız ama ben bu illetten ağaçlarını kurtarana pek rastlamadım.

Hastalığın ilk görülmeye başladığı zaman yoğun mücadele edilir ve özellikle hijyene uyulursa belki çözüme ulaşılabilir. Aslında bazı antibiyotiklerin bu hastalığa karşı kullanıldığını ve sorunun çözüldüğünü okuyoruz ama bunların kullanımı çok sakıncalı imiş. Doğrudan bitkide depolanıp meyvelerine de sirayet ettiğinden bahsediliyor. Zaten yanılmıyorsam bu ilaçlar merdiven altı yani ruhsatlandırılamayan türden. En iyi çözüm öncelikli olarak hastalıklardan ari ve sertifikalı fidan temini, ardından da hijyen geliyor. Özellikle budama sırasında hijyene çok dikkat edilmeli.
Sn Lonicera teşekkür ederim bende biraz mücadele ederim sonrada kaderine terk ederim artik yapacak bişey yok işe yanik olan yerleri budamayla baslayayim bari yapacak başka pek birseyim yok

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 11:55   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
3 dönümlük armut bahçemde bazı armutların tiplerinde armut filizleri köklerden çıkıyor ve armudun çevresinde bir sürü oluşuyor. birinci sayfada da bir kısım resimde eklemiştim. Yapraklarda sararmaların bulunduğunu, bu sene 12 yaşlarında 125 Santa Maria armut ağacının verim vermediğini belirtmiştim. Bu yerlerden çıkan armut filizlerinin bir kök hastalığına işaret edip etmediğini veya bu hususta bilgisi olan arkadaşların bilgileri ile yardımcı olursa sevinirim. Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

arifkab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 15:43   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Yapraklarda ve Meyvede Hastalık

Merhaba bu hastalık konusunda bilgisi olan var mıdır?

Eklenen Resimler

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 19:27   #34
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Merhaba bu hastalık konusunda bilgisi olan var mıdır?
Karaleke hastalığının çok ilerlemiş bir dönemi. Nemli havalarda meydana gelir. Beyer firmasının flint adlı ilacını tavsiye ederim. Biraz pahalı bir üründür fakat çok etkilidir. Bu seneki ağaçlardan meyve alamazsınız. Eğer önlemini almaz iseniz seneyede bu hastalık devam edecektir.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 09:02   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Karaleke hastalığının çok ilerlemiş bir dönemi. Nemli havalarda meydana gelir. Beyer firmasının flint adlı ilacını tavsiye ederim. Biraz pahalı bir üründür fakat çok etkilidir. Bu seneki ağaçlardan meyve alamazsınız. Eğer önlemini almaz iseniz seneyede bu hastalık devam edecektir.
Teşekkürler, anladığım kadarıyla doğal yollarla başa çıkma imkanım yok. Bahçede ilaç kullanmak istemiyorum çünkü.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 09:09   #36
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Armutta Erwinia amylovora.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 22:33   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Hocam eminmisin ateş yanıklığı olduğundan. Çünkü bazen taze sürgünler birden aşırı sıcağa maruz kalınca boyun büküp aynı böyle koruyabiliyor. Benim bahçede çok oluyorda ondan biliyorum. Takip etmek lazım. İnşallah Erwinia değildir....

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 11:39   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2013
Konudaki tüm yorum ve fotoğrafara baktım; ancak tam karar veremedim. Resimlerdeki 2 adet armut ağacının yapraklarında, mayıs ayından başlayarak kararmalar oldu. Bu bir hastalık mı vitamin eksikliği midir. Bilgisi olan var ve cevaplarsa çok sevinirim.

Eklenen Resimler

shadowns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 15:37   #39
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Hocam eminmisin ateş yanıklığı olduğundan. Çünkü bazen taze sürgünler birden aşırı sıcağa maruz kalınca boyun büküp aynı böyle koruyabiliyor. Benim bahçede çok oluyorda ondan biliyorum. Takip etmek lazım. İnşallah Erwinia değildir....
Maalesef Erwinia. Bizim bölgedeki herkes şikayetçi.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 00:12   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Maalesef Erwinia. Bizim bölgedeki herkes şikayetçi.
Umarım ticari boyutta yapmıyosunuzdur, yoksa işiniz çok zor. Hobi olarak yapıyorsanız hiç uzatmadan kesin yerine klasik anaçlı hassas olmayan çeşitleri deneyin. Allah kolaylık versin.

Eski 01-01-2018, 22:21   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2018
merhabalar agaclar.net sakinleri bir sorum olacaktı. dönüm deveci armudu bahçem var ilk yıllarında sırt pompasıyla,sonra 50 lt lik benzinli ilaçlama makinesiyle ilaçlama yapmaktayım fakat bu ilaçlama işi çok vaktimi alıyor bu makineyle bana nasıl bir sistem önerebilirsiniz traktörsüz ilaçlama yapmak için

emre_yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 19:14   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre_yılmaz Mesajı Göster
merhabalar agaclar.net sakinleri bir sorum olacaktı. dönüm deveci armudu bahçem var ilk yıllarında sırt pompasıyla,sonra 50 lt lik benzinli ilaçlama makinesiyle ilaçlama yapmaktayım fakat bu ilaçlama işi çok vaktimi alıyor bu makineyle bana nasıl bir sistem önerebilirsiniz traktörsüz ilaçlama yapmak için
1 tonluk su tankı alırsın. Tarlanın bir köşesine koyar pompayı takarsın. Ordan da uzun ilaçlama hortumuyla bahçeyi gezerek ilaçlarsın.

Eski 21-05-2018, 09:04   #43
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Emine Aktaş;

Armutta böyle birşeyler oldu, sanki kuruyor gibi.

Bu bir hastalıkmı yoksa başka bir sebebi olabilirmi.

Lütfen özelinize yazdığım mesajada bir göz atın.

Sevgiler...
Aşırı sulama ve Gübreleme ile birlikte oluşan Rüzgarlı havaların yapraklarda biriken gübreleri karamelize etmesidir. Suyu düzenleyin, gübre verimini düşürün ve Rüzgarlı havalarda olabildiğince kök bölgesindeki toprağı nemli tutun ( Bakınız nemli diyorum, çamur gibi olmasın ). Yapraklar bu durumda ise kökleriniz aşırı gübreden bloke olmuştur. Ve kökten su alamadığı için rüzgar ile transpire olan suyun yerine su gelmemektedir.

erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2018, 15:17   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2011
armut içi hastalık

Armutlarda ikinci yılda da bu fotoğraflarda gördüğünüz hastalık var. Ham halinde daha az olmasına nazaran hafif yumuşadığında iyice içinde çizgi çizgi çürümelere yol açmaktadır.
Başına gelen arkadaşlar, hastalık ismi ve ilaç hakkında yardımcı olursa sevinirim.

Eklenen Resimler

y-eliff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2018, 15:21   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi y-eliff Mesajı Göster
Armutlarda ikinci yılda da bu fotoğraflarda gördüğünüz hastalık var. Ham halinde daha az olmasına nazaran hafif yumuşadığında iyice içinde çizgi çizgi çürümelere yol açmaktadır.
Başına gelen arkadaşlar, hastalık ismi ve ilaç hakkında yardımcı olursa sevinirim.
devam fotoları

Eklenen Resimler

y-eliff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2018, 09:32   #46
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi y-eliff Mesajı Göster
Belirtiler enteresan bir şekilde PPV (plum pox potyvirus) ile benzer. Ancak yumuşak çekirdeklilerde belirti vermesi enteresan. ikinci bir neden çiçek döneminde Bor, daha sonra meyvelerin büyümesine takiben ilk uygulama meyveler 10mm civarında iken kalsiyum başlamanız lazım. çiçek öncesi ve sonrasında 3 uygulama bor ve 6 uygulama kalsiyum uygulaması yaparsanız bunlar görülmez. Ha ama PPV 'nin yumuşak çekirdeklilerde belirti veren bir türü ise kendinize çöldeki bedevinin kutup ayısı hikayesindeki bedevi rolünü biçebilirsiniz Bir yıl Bor ve Ca uygulayın yine oluyorsa fidanı veya fidanları sökün.

erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 22:07   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
[quote][/quote

Eyag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 10:31   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2019
armutta karaleke

*** bu sene 10 gunde bir armutlara karaleke ilacı ve silicisini sürdüğümüz halde kara leke devam ediyor sebebi ise yan taraftaki komşunun bakmadığı armut ağaçları. bir şe farketrim meyve suan küçükken eldivenle hafifden üzerini zarar vermeden kaşıdımı leke kayboluyor bunu tekleme sırasında yeni olgunlaşan meyvenin üzerini eldivenle kaşımanın faydası olurmu yoksa tekrardan kara leke cıkarmı

oncu_20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 18:35   #49
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Wink

Sevgili forum üyeleri, merhabalar.

Yine bir "sakınan göze çöp batar" vakasıyla karşı karşıyayım. Bugün fark ettim ki armut ağacı gövde ucundan kurumaya başlamış. Tam olarak bir kurumadan ziyade terminal tomurcuk ve petiyolde yumuşama ile birlikte yaprak dokusunda kısmi kararma ve kurumalar söz konusu. Yeni gelişen uç tomurcuklar dışında ağacın diğer kısımlarında (yan tomurcuk, yan dallar vs.) gözle görülür bir hastalıkla karşılaşmadım.

Kış sonrası yaptığım uygulamalardan bahsedecek olursam; gövdeyi, kök boğazının yaklaşık 80 cm yukarısıne kadar kireçli su ile boyamakan başka bir uygulama gerçekleştirmedim.

Burada gördüğüm paylaşımlar sonrasında Erwinia olabileceğinden şüpheleniyorum, fakat emin değilim. Daha anlaşılır olmak adına çektiğim fotoğrafları buraya ekliyorum.

Bu hastalığın teşhisi konusunda, daha fazla bilgiye sahip sizlerin yardımına ihtiyaç duyuyorum. Fikir, tecrübe veya öngörülerinizi yazmanız halinde çok sevinirim.

Esen kalın...

Eklenen Resimler

Vyatcheslav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 13:53   #50
Ağaç Dostu

Aşırı sıcak zararı. Özellikle yeni sürgünler çok hassas oldukları ilk dönemlerinde aşırı güneş ve sıcaktan etkilenir. Gölgede ve alt kasımda olanlar daha az **** hiç etkilenmeyebilir. Etkilenenler Kuruyup dökülür. Kalan sağlar sürer. İçiniz rahat olsun.

Eski 14-08-2020, 14:21   #51
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Merhaba. 3 yıldır sahip olduğumuz bahçedeki ağaçlar zamansızlık/ilgisizlikten bakımsız kaldılar. Öncelikle en kötü durumdaki armut ağaçlarım için bir şeyler yapmak istiyorum. Ağaçlarda pek konusuna rastlamadığım gövde yarıkları mevcut ve boyutu ileri düzeyde. Bu kış sonu ilk olarak bordo bulamacı yapacağım. öncesinde başka bir şey yapmak gerekir mi?

Ağaç1:
Name:  AGAC11.jpg
Views: 398
Size:  77.2 KB
Name:  AGAC12.jpg
Views: 388
Size:  79.3 KB

Ağaç2:
Name:  AGAC21.jpg
Views: 405
Size:  78.3 KB

Ağaç3:
Name:  AGAC31.jpg
Views: 394
Size:  75.7 KB

Şimdiden teşekkürler.

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024