agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2009, 10:39   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Elma ağacında sarı lekeler

Merhaba...
Üç hafta önce İngiliz ekşi elma ağacıma kakma aşılama ile golden elma ve armut aşılamaları yapmıştım. Şu ana kadar ikisi tutmuş görünüyor diye sevinirken; uçlarında daha yoğun olmak üzere gövdede de nokta şeklinde birden fazla düzensiz kenarlı ,hafif kabarık parlak sarı lekeler dikkatimi çekti. Aşılama sonrası bordo bulamacı uygulamıştım.
Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler....

M. Giray Özçam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 09:52   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Elma ağacında sarı lekeler

Merhaba...
Üç hafta önce İngiliz ekşi elma ağacıma kakma aşılama ile golden elma ve armut aşılamaları yapmıştım. Şu ana kadar ikisi tutmuş görünüyor diye sevinirken; uçlarında daha yoğun olmak üzere gövdede de nokta şeklinde birden fazla düzensiz kenarlı ,hafif kabarık parlak sarı lekeler dikkatimi çekti. Aşılama sonrası bordo bulamacı uygulamıştım.
Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler....

M. Giray Özçam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 11:09   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2009
sayın doktorum , resim gönderirseniz daha net cevap verebilirim.Şu an için söyleyeceklerim.tahminden ötesi olamaz.Bordo bulamacının yapraklar üzerinde yakıcı etkisi vardır.Ancak bordo bulamacını kendiniz hazırladıysanız karışımı doğru yapmadıysanız gövdeyede yakıcı etkisi olur.Çalışmalarınızda başarılar

Bayram KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 19:25   #34
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Galeri: 3
Elma Ağacı Kabuğunun Yarılması

Sn Arkadaşlar;
Elma ağacımın kabuğunda Dikey olarak boydan boya yarılma var. İnce kalın Tüm dallarda bu böyle. Sanki kesilmiş gibi ağaç kabuğu ayrılmış. Ve buralaradan çekerek kabuk tamamen sıyrılabiliiyor yani çok yumuşak. Ayrıca Elma pamuklu biti de bu yarıklara hücum etmiş durumda. Bu yarılma bitlerin işi mi? Yoksa ağacın bir hastslığı da bitler yumuşak gördükleri için mi ordalar? Ya da ağacım genç 3-4 yıllık büyüdüğü için mi bu yarıklar oluşuyor?
Resimler yarıklardaki bitleri suyla yıkadıktan sonra çekildi.

Eklenen Resimler

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 14:39   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Elma ağacı problemi

Merhabalar,
Ben siteye bugün üye oldum ve daha önce bu siteyi nasıl farketmediğime de çok şaşırdım. Öncelikle sitenin oldukça faydalı olduğuna inandığım için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Benim sorunum elma ağaçlarımızda büyükmekte olan elmalar erik büyüklüğüne geldiğinde dökülüyor. Bahçe ve ağaç bakımı ile ilgili hiç bir bilgim yok ve bunu hobi olarak yapmaya çalışıyorum. Problemimiz ile ilgili yardım edebilirseniz çok sevinirim.

trocer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 00:14   #36
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Elma ağacının meyvelerinin sürekli dökülmesi ve meyvelerinin ortasında çürükler!

Sayın Halil Bey,
Cevap için yine teşekkür ederimBabamın son sorusunu da cevaplarsanız sevinirimBahçemizde 8 yaşında elma ağacı var yaprakları oldukça gür ancak meyveleri normal büyüklükte ama meyveleri sürekli dökülüyor dökülenleri ortadan kestiğimizde ise hepsinin ortasının çürük olduğunu görüyorum.Bu neden ileri gelbilir bir çözüm öneriniz var mı rica etsem?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 00:39   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn.kubat izmirli,

ben elma konusunda iyi bilgiye sahip değilim.

Bir tane iri yeşil elmam var. 2 tanede fidanım var.
Bu konuda deneyimlerim de az.

Bu sorunuzu diğer uzman ve deneyimli arkadaşlar cevaplamalı.

Geçen gün bir arkadaşımız da elmalarının döküldüğünden söz etmişti. Gidip baktık. Elmalar sağlıklıydı.

Dökülme sebebi verimin çok olması,zamanında seyretme yapmaması, ağacın meyveleri beslemek için yeterli vitamini topraktan alamamasına bağladık.

Ve kökten gübre takviyesi yaptık. Şimdilik dökülmeyi kesti gibi.

Ama sizin dökülen elmalarınızın içlerinin çürük olmasını bilemem.

Yine de bu , elma iç kurdu olabilir.

Bakınız dökülen elmanın bir yerinde küçük bir delik olmalı.

Ben sadece tahmin ediyorum. Eğer elma iç kurdu ise yapacak bir şey yok.

Kurttan geri kalanı gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz, çünkü kimyasal ilaç kullanılmamış demektir.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 08-08-2009 saat 10:59 Neden: harf eksikmiş, yaşlanıyormuyum ne...
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 08:22   #38
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Merhaba,

Aynı sorun bende de var. Düşen elmaları çok iyiinceledim. Delik yok. Ağaçların gövdesinde ya da yapraklarında haşerat göremedim. Fidan 4-5 yıllık ve yeşil elma. Acaba verdiği meyvaları besleyecek yaşa gelmediği için döküyor olabilir mi ? Ya da sulama ile ilgili bir sorun olabilir mi?

selamlar

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 23:20   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster

Ağaçların gövdesinde bir sorun olabilir mi?
Sn. Aziz Fayda,

bu durum tek başına bile elmeların dökülmesine sebeb olabiliyor.

Elma ağacınızın yakınında ki başka bir güçlü ağacın kökleri gelip topraktaki besinlere ortak oluyor.

Bir de iki elma aynı dalda karşı karşıya ise ben birini çıkartıyorum. Yani seyretme yapıyorun. Tabii ceviz kadarken...

İşte, şeftaliye yaptığım gibi...

Ağacı güçlü olup da seyretmeye yapmayan arkadaşlar da var.

Ağacınızın taç izine sıvı gübre verebilirsiniz.

Saygılar

Eski 11-08-2009, 11:59   #40
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. Aziz Fayda fidanlarınıza yaptığınız uygulamalar neler?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 01:27   #41
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Arkadaşlar,

Özür, uzun zamandır foruma giremedim ve mesajınızı yeni gördüm.

Sayın h dogan,

1 dönüm bahçemde karışık meyva ağaçlarım var. İki adet de yeşil elma ağacım var. 2-3 yıl önce tüm meyva ağaçlarıma yanık koyun gübresi varmiştim. Zaman zaman kendi yaptığım komposttan torf ialve ediyorum. Bahar aylarında mantara karşı fungusit kullanıyorum. Çok fazla ya da mecbur kalmadıkça ilaç kullanmamaya çalışıyorum. Elma ağaçları 4-5 yaşında olup bu sene ilk defa üzerinde yoğun bir şekilde çiçek ve dolayısıyla elma tuttu. Ama büyümeden düştüler. İçlerinde kararma vardı. Seyreltme de yaptım.
Nerede hata yaptım bilmiyorum. Ya da fidan daha çok küçük.

selamlar

Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 18:01   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba arkadaşlar yarıbodur 60 kadar elma ağacım var.Bu sene 2 yaşındalar ve çoğunda elma var.Ancak oldunlaşan elmaları kargalar yiyor.Bu soruna nasıl bir çözüm önerirsiniz.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 18:02   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Malesef elmaların yarıya yakınını delerek mahfettiler.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 10:21   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2009
aynı sizin elma ağaçlarınızdaki sorunun bi benzeride de var benim elma ağaçlarının topraktan itibaren dallara kadar olan yerlerde yarılmalar meydana geldi yeni fidan dikmiştim aynı sorun o fidanda 3 yıl sonra meydana geldi ...bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyoruz.. teşekkur ederim şimdiden...

ömer obayeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 15:45   #45
Ağaç Dostu

incikarsan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Galeri: 24
Elma hastalık ve zararlılar

Benim bahcemde de meyva agaclarim var ancak Trabzon hurmam ve Ata nari`m
haricin de yuzumu gulduren olmadi.Zararlilarla dogal yontemlerle savasmak istiyorum ama her defasinda kazanan onlar oluyor.Karsilikli inatlasiyoruz.daha yenillgiye doyamadim.SIzlerden takviye kuvvet istiyorum.Elmalarimin yapraklarinin uclari kirmizi renge donusup kivriliyor.KIvrimlarin arasi siyah bitlerle dolu oluyor.Yapraklari toplayip yaktim ama tumunu toplayamadigim icin tekrar urediler.Isirgan otlarini bir kova su icinde bekletip,belli miktarda suyla karistirip uzerilerine puskurttuk,bana misin demediler.O erigiyi bana puskurttseler olurdum herhalde. O kadar ki pis kokuyor.Arap sabunlu su sebzelere ve bitlenen diger ciceklere iyi geldi.Meyvalarda kullanmakta gecikmis olacagim ki ayni basariyi elde edemedim.Meyvalar da tam olgunlasamadan dokuldu bittiler.Yardimlarinizi bekliyorum.
Sevgi ve dostlukla kalin.

incikarsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 06:17   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2010
elma bahçelerinde ilaçlama takvimi

merhaba..
ben siteye yeni üye oldum..
12 dekar bodur elma bahçem var.. belli bir ilaçlama takvimi varmı ???
teşekkürler..

naturelparks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 13:01   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2008
fikap kulanabilirsiniz
tavşan ve fare ye karşi

plastpaplastik.com.tr

nurettind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 23:10   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Question Yeni diktiğim elma fidanında tesbit edemediğim bir hastalık veya zararlı

Çekirdekten yetiştirdiğim 4 aylık fidan, 2 hafta oldu toprakla buluşalı fakat fotoğraflarda da belli olduğu gibi, yapraklarının birkaçında belirgin olmak üzere, delik gibi olmuş ve delinen yerler kararmış, bazı yaprakların da kenarlarından kararmaya başlamış. Geçen en tepede küçücük bir sineğimsi canlı gördüm fotoğraflar ile sorunlu yerleri belirtmeye çalıştım sanırım kükürtlü bir karışım hazırlayacağım. Fakat sorunu tesbit etmeden davranmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim....

Sorun yeterli su alamamasından kaynaklanıyor, bitki elma türü değilmiş, kirli hanım çiçeğiymiş..

Bu konuda beni aydınlatan Halil Önen'e teşekkür ediyorum..

Eklenen Resimler

Düzenleyen seratblyz : 28-04-2010 saat 22:09 Neden: elma sandığım bitki "kirli hanım çiçeği"ymiş
seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 22:19   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seratblyz Mesajı Göster
Çekirdekten yetiştirdiğim 4 aylık fidan, 2 hafta oldu toprakla buluşalı fakat fotoğraflarda da belli olduğu gibi, yapraklarının birkaçında belirgin olmak üzere, delik gibi olmuş ve delinen yerler kararmış, bazı yaprakların da kenarlarından kararmaya başlamış. Geçen en tepede küçücük bir sineğimsi canlı gördüm fotoğraflar ile sorunlu yerleri belirtmeye çalıştım sanırım kükürtlü bir karışım hazırlayacağım. Fakat sorunu tesbit etmeden davranmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim....
Sn. seratblyz,

örümcek zaralısının işi değil, bunun için atacağınız kükürt çok taze yaprakları yakar, fidenin gelişimini yavaşlatır.

Eğer sipreyleyerek su atıyorsanız, yapar.

Çekirdekten yetiştiriyorsanız mutlaka aşılamanız gerek.

Saygılar

Eski 23-04-2010, 19:59   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
ağaçtaki yaralar,darbeler,yarıklar

herkese merhaba.acemi bahçivan arkadaşım,ağacın için çok üzüldüm.kurtarabildin mi bilmiyorum.yara,yarık,darbe gibi durumlarda bu kısımlara gres yağını kıştan sürüp bekle.ağaç hem iyileşecek,hemde pırıl pırıl gövdeye kavuşacak.yararlı bilgilerin paylaşılması dileğiyle saygılar.

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 21:04   #51
Ağaç Dostu

merhabalar, ben bahsi geçen elmama kükürtlü solüsyon hazırlayıp yapraklara püskürttüm, biraz abartmışım sanırım büzüşür gibi oldu ama sağlığında problem yok sanırım. Bu arada diğer elmalarım da yaprakları toprağa diktikten sonra kıpkırmızı oldu sebebi ne olabilir? Böceklerden önlemek için pul biberli ilaç hazırlayıp diplerine dökmüştüm ondan olabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim, yakında fotoğraflarını koyarım, saygılar...

Eski 27-04-2010, 21:41   #52
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. seratblyz siz bunun elma olduğuna emin misiniz? Bu bitki kirli hanım çiçeğine benziyor elma böyle olmaz.

Düzenleyen h_dogan : 01-05-2010 saat 13:25 Neden: düzenleme
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 22:05   #53
Ağaç Dostu

Question Haklı olabilirsiniz

Haklı olabilirsiniz, zira çimlendirdiğim diğer elmalardan hep farklıydı bu bitki. Meğer aylardır koynumda elma diye kirli hanımın çiçeğini beslemişim. Aydınlattığınız için teşekkür ederim... Zaten yeterli miktarda sulanmadığı zaman alt yapraklarından kurumaya başlarmış benim sorunumda onunla alakalı. Çünkü bir süre sulayamamıştım.

Eski 14-05-2010, 15:00   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Arkadaşlar gerçi burası yeri değil gibi(problemim armutla olduğu için) geçen yıl diktiğim deveci armudu fidanımın bu yıl yeşeren dorukları bir hafta önce gittiğimde kırılıp düşmüştü.Acaba soğuktan mı yoksa bir zararlıdan mı kaynaklandığı hususunda bilgi ve çözüm önerecek arkadaşlara şimdiden sevgi ve saygılar.

doğa aşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 22:33   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Merhaba Sevgili Ağaç severler,
2010 senesinde tesis etmiş olduğum M9 tam bodur elma (anna) bahçemdeki ağaç gövdelerinde oluşan yarıkların hangi hastalık olduğunu bir türlü bulamadım.
Yardımlarınızı bekliyorum. Fotograflar ektedir. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

xmanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 16:03   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Elma ağaçı hastalığı

Merhaba doğa dostları,ilk defa yazdığım için doğru yerde yazıp yazmadığımı bilemiyorum.Benim derdim hasta elma ağaçımla,bir dalını kesip ziraat mühendisine gösterdiğimizde kara leke hastalığına yakalandığını söyleyip,Ansar adlı ilaçı,yaz kullanımı içinde Agrofarm Propicol 70 WP adlı ilaçı verdi.Daha önce armut ağaçımızda kara leke hastalığını gördüğümüz için biraz daha araştırdık.www.kkgn.gov.tr sitesinde hastalığın San Jose kabuklu biti hastalığı olduğunu anladık.Belirtileri aynen sitede anlatıldığı gibi ,meyvelerin üzerinde kırmızı lekeler dallardada hastalıklı kısımdan boylamasına kesit alındığında kırmızı lekelerle karşılaşılıyordu.O sitedeki ilaçı almak için gitiğimizde bayi bize Zinon EC İsimli ilaçı verdi (Üstünü okuduğumuzda evlerde kullanılan haşere ilaçı )Yanlışlık olup olmadığını sorduğumuzda kesinlikle bu ilaç olduğunu söyledi.Bizi ne yapmamız konusunda bilgilendirirseniz memnun olurum.Hele organik bir mücadelesi varsa onu bildirirseniz daha da memnun olurum İlgilenenlere şimdiden teşekkürler

Günizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 13:40   #57
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
merhaba,
bodur elma ağacı fidesi diktim 2010 sonbaharda,yeşil olacak doğrumudur bilmiyorum
üstünde oldukca fazla çiçek ve elma tohumcuğu vardı 1 haftadır keyifsiz bunlar bit midir ne yapmalıyım ? teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 14:35   #58
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, bunlar yaprak biti.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 21:44   #59
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
teşekkürler arılara zarar vermeden ilaçlama yapmalıyız bu durumda

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 21:46   #60
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Organik bir ilacı akşam üstü arılar kovana döndükten sonra yapabilirsiniz. Şimdi elmada çiçek olmadığına göre arı da gelmez, sabah da yapabilirsiniz aslında.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağacı, ağaç, elma, elma kabuğu, kabuğu, yaprakları, yarılma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024