agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2017, 08:27   #121
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepc Mesajı Göster
Merhaba
Borda bulamaci kullaniyorum elmalar da çok büyüme olmuyor ve kurtlaniyor(şeftali ağacında da mevcut) iç hastalığı ise borda bulamacina istinaden hangi donem ilac kullanmaliyim bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
bordo bulamacı mantar ilacıdır. sanırım iç kurdu sorununuz var. elma ve armut gibi meyvelerde bi kaç ilaç kullanıp sorunu çözemezsiniz. ilaçlama programı edinip o şekilde mücadele edebilirsiniz.

recepc beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 10:04   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bordo bulamacı mantar ilacıdır. sanırım iç kurdu sorununuz var. elma ve armut gibi meyvelerde bi kaç ilaç kullanıp sorunu çözemezsiniz. ilaçlama programı edinip o şekilde mücadele edebilirsiniz.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Bordo bulamacını koruma amaçlı kullanıyorum.İhtiyaç olmadığı sürece kullanmam yanlışmı?iç kurdu için ilaç tavsiyeniz nedir?

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 21:14   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepc Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim.
Bordo bulamacını koruma amaçlı kullanıyorum.İhtiyaç olmadığı sürece kullanmam yanlışmı?iç kurdu için ilaç tavsiyeniz nedir?
Koruma amaçlı kullanmak ihtiyaç oluşmasın diyedir zaten. Yani yanlış değildir olması gerekendir. Zararlılardan korumak için de bordo bulamacından sonra gözler kabardığında confidor oil atabilirsiniz.

recepc beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 07:04   #124
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

confidor oil yani kışlık yağ sıcaklığın 5 derecenin üzerinde olduğu günlerde yılbaşından sonra kullanılmaya başlanır. arada bir ay sürecinde bakırlı ilaçlar kullanılabilir. bakırlı ilaçları ilkbaharda ve sonbaharda kullanın. iç kurdu içinde çiçek dökümünden sonra deltametrin etkili ilaçları en az 2-3 tekrarlı kullanın. içinede düşük dozda sıvı bakır katıp fungus mücadelesi yapabilirsiniz.

recepc beğendi.
Eski 01-03-2017, 08:05   #125
Yeni Üye

Teşekkür ederim çok açıklayıcı olmuş.Şimdi bu ilaçları bulabileceğim yerleri araştırıyorum özellikle istanbul istoç'da vardır diye tahmin ediyorum.

Eski 01-03-2017, 08:17   #126
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Name:  elma.jpg
Views: 2486
Size:  44.9 KB

ihsaniye ve recepc beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 10:05   #127
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Koruma amaçlı kullanmak ihtiyaç oluşmasın diyedir zaten. Yani yanlış değildir olması gerekendir. Zararlılardan korumak için de bordo bulamacından sonra gözler kabardığında confidor oil atabilirsiniz.
Sn.Estikey confidor oil sc 4 müdür doğrumudur?Bide sc 350 var aynımıdır ikisi.

Eski 01-03-2017, 14:57   #128
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

confidor oil , kışlık yağdır.Confidor SC 350 ise yazın çeşitli zararlı böceklere kullanılır , yaz ilacıdır.

recepc beğendi.
Eski 01-03-2017, 17:06   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu program eski. Alban 4 ec isimli total insektisit artık zeytin harici meyve ağaçlarında kullanımı yasaktır.
Bir de gerek herbisit gerekse insektisitlerin aynı etken maddeli veya aynı sınıf olanları üst üste birden fazla kullanımı direnç oluşturacağı için önerilmemektedir.

tarku beğendi.
Eski 12-04-2017, 20:57   #130
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Elma iç kurdu ilaçları hakkında araştırma yaparken, iç kurdunun çoğu yerde 2 döl yaptığı ve kelebeklerin uçuşlarını takip ederek ilaçlama yapmak gerektiğini öğrendim. Bunun için 2 yöntem varmış ve işte burada kafam karıştı (toplu yakalama ve gözlem) Toplu yakalama biraz tuzlu gibi göründü bana. Gözlem için eşeysel tuzaklar varmış, kullanan ve temin edebileceğim bir yer öneren olur mu acaba? 20 günde bir rastgele ilaç kullanmaktan kurtulurum belki.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 14:41   #131
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Arkadaşlar ekte bugün aldığım bir foto var. Böyle bir şeyi elmada ben hiç görmedim. ne olduğunu bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok iyi olur.
Saygılar...

Eklenen Resimler

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 02:21   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
YapraK biti ve gelin böceği koruma

Fazla vaktim yok benim sorunum elma ağacından yaprak bizleri ve onlari yemeğe gelen gelin böceklerini karıncaların kovalamasi.....
İlk olarak sigara içen birisi olarak küllügü ağacın dibine Boca etmek fena değil ama yeterli değil
Ağacı dip kısmına kireçle badana yapmak daha iyi ama yeterli değil
Çift taraflı bant kullanmak bütün karinca ve yaprak bitleri hucum etti 1 2 gün içinde sistemi kilitlediler şimdi ölülerin üstünde hareket ediyorlar..
Bende bir ilerki aşamaya geçtim, bu çift taraflı bant işe yaramasada yapiskanligi bi miktar vardı bende buna cam elyafini Boca ettim karıncalar ya içinde kayboluyor **** kendini atıyorlar son 12 saat içinde galiba sorunu halletmis gibiyim aynı sorunla müzdarip olan arkadaslara tavsiyemdir
Eger 1 2 gün içerisinde sorun devam etmezse ve gelin böceklerinin rahatı iyi olursa ilgilenen arkadaslara resim yoluyla detay verebilirim

İmla hatalarından dolayı telefon ayarlarım ve vakit darlığı mi maruz görün herkeze kolay gelsin. ....

zekice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2017, 14:39   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhaba sayın forum üyeleri,

3 ay önce yaklasık 1.5 metre boyunda, saksılı üzerinde meyveleri olan bir elma agacı aldık ve bahcemizde yerine diktik. Dikimi yaptıgmız gün bir bahcıvan ile konuştugumuzda üzerinde yeşil yaprak biti oldugunu ilaçlamamız gerektigini belirtti.

Bahceye haftada bir gidebiliyorum, ev yapımı ilaclar sık tatbik etmeyi gerektirdiginden forumu inceleyerek Neemazal isimli ilacı temin ettim ve uyguladım.

Neemazal i 20 gün arayla 2 kere uyguladım, yaprak bitleri tamamen kayboldu fakat bu sefer de resimde göreceginiz tüylü böcekler dadandı. Karahindiba polenine benzer görünümde, dokununca sıcrayarak kayboluyorlar, geride unlu yapışık bir salgı bırakıyorlar. Unlu bit dediginiz canlı bu mu?

Bu böcegin ne olduguna ve nasıl mücadele etmem gerektigine dair bilgi verebilirseniz sevinirim.

Name:  elma.jpg
Views: 1561
Size:  67.9 KB

Agacın genel görünümüne dair resim ekleyemedim ama oldukca saglıksız durumda, maksadım bu sene yaşatabilmek ve seneye saglıklı bir baslangıc ile yeniden sürgün ve dal vermesini saglayabilmek. Tesekkurler,

zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2018, 11:34   #134
Yeni Üye

zıplayan böcek istilası

Merhabalar,
geçen yıl bir üst mesajda sorduğum böcekler malesef bahcede yeniden görülmeye başladı, üstelik bu defa sadece elma ağacında değil sebze bahçesinde, sebzelerde ve salata roka gibi otlar üzerinde de var. ziplayarak hareket ediyorlar, pirinç tanesi büyüklüğünde bol tüylü. Ne olduğu ve mücadelesi konusunda yardımı olabilecek kimse var mı acaba ?

Eski 19-06-2018, 00:43   #135
Ağaç Dostu

Ricania Simulans tır adı. Google sor bi bakalım varmışmış çözümü)

Eski 21-06-2018, 14:51   #136
Yeni Üye

Sn Estikey cok tesekkur ederim, en azından yapacak birsey olmadığını, bilim adamlarının hala uğrastıgını ögrenmiş oldum. Bahceme küçük avcı kuşları davet etmek icin birkac kus yuvası assam mı ya da nesli tükenmekte olan peygamberdevesini nasıl bulurum da bahçeye yerleşmesini sağlarım gibi sorular dogdu aklımda, bir arastırayım bakalım...

Eski 20-08-2018, 14:40   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2018
Merhaba arkadaşlar
Benim elmalarım dalında çürüyor. Yarı bodur sarı kırmızı yeşil karışık dikilmiş elmaların neredeyse hepsinde de aynı sorun var. Meyveler dışardan sağlıklı gibi görünüyor, leke veya delik yok. Bazen kopardığınızda içinin tamamen çürüdüğünü farkediyorsunuz bazen de kahverengileşiyor. Çürüğü inceleyince içinde meyve kurdundan çok sümüklü böceğe benzeyen yumuşakça tombul kurtçuklar görülüyor ama çürükten önce mi sonra mı yerleştikleri konusunda emin değilim. İlaçlarla aram hiç yok normalde hiç ilaç kullanmam. Bu sene çiçekler geçtikten sonra tavsiye üzerine 20 sp isimli ilaçtan attım ama sanırım hiç faydası olmadı.
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

kurkcutahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2018, 22:55   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2018
Merhaba

Cappadocia35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 17:32   #139
Yeni Üye

knamre's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2014
3 yıl önce 2 adet bodur elma ağacı aldım ve balkonda saksıda bakıyorum. İlk yıl bir tanesinden 2 elma aldım. 2.yıl meyvesini yediğim fidan çiçek açtı ama döktü. Yaprakları gelişmeden kurudu kaldı. Diğer fidanın 2 meyvesini aldım. Araştırmalar sonucu potasyum eksikliği olduğunu düşünerek Şubat ayında solucan gübresiyle destek olmaya çalıştım. Son halleri ise geçen seneyle aynı. Hasta fidanın çıkan taze yapraklarında daha gelişmeden yine kahverengi kurumaları var. Özellikle uç kısım ağırlıklı. Üzerinde çiçek tomurcukları da mevcut. Diğer fidan geçen seneki gibi bir aksilik görünmüyor. Araştırmaya devam edeceğim ama buradan yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Mutlaka benzer konu olmuştur kusura bakmayın. Link verebilirsiniz.

knamre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 02:07   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2019
m9 elma lider gerilemesi

merhaba arkadaşlar. m9 elma ağaçlarında lider ve üst dallarda yaprak oluşumu döneminde gerileme oluyor. yapraklar çok küçük kalıyor. dallar cılız kalıyor. sonradan toparlıyor. sizce sıkıntı ne olabilir ?

Eklenen Resimler

mercik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 09:40   #141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mercik Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. m9 elma ağaçlarında lider ve üst dallarda yaprak oluşumu döneminde gerileme oluyor. yapraklar çok küçük kalıyor. dallar cılız kalıyor. sonradan toparlıyor. sizce sıkıntı ne olabilir ?
Merhabalar. Çinko kaynaklı noksanlık olabilir. Rozetleşme oluşumu var gibi. Kloroz problemi var mı?

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 10:01   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
herkese merhaba,
arkadaşlar kapımızın önünde baktığımız elma ağacımız resimler görüldüğü gibi oldu bu sene.
daha önceki senelerde doğru düzgün elma vermişliği yok.
açıkçası konu hakkında pek de fazla bilgimiz yok.
internetten araştırmalar sonucu bu siteyi buldum. konuyla alakalı zirai ilaçlama olsun, ev yapımı ilaç olsun en etkili çözüm ne olabilir.
bir de şuanki ayı düşünerek çözüm önerisi verirseniz sevinirim.
teşekkürler.

ismailix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 22:37   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2019
Arkadaşlar merhaba,

Bu yıl bahçemdeki bir elma ağacında ve böğürtlenimde resimdeki kırmızı böcekler ortaya çıktı. Ilk basta uğur böceği sandım ama araştırmalarım olmadığını gösterdi. ( gerçi pek emin degilim) acaba bu böceklerin ne olduğunu bilen var mıdır? Kırmızı örümcek olabilir mi? Doğal yolla mücadele şansım olur acaba?

Eklenen Resimler

karahan33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 20:17   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2019
Merhaba elma ağacımda bir çeşit mantar hastalığı var nette Bilgi bulamadım buradan yardım alabilirim inşallah

Emel koçyiğit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 09:20   #145
Yeni Üye

ibrahimbaykal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Ağaçlarımın durumu hakkında endişelenmeli miyim?

Merhaba sevgili ağaç severler. Yaklaşık altı ay önce tadını beğendiğim elmanın çekirdeklerini ektim. Belli bir seviyeye kadar fidanlarım büyüdü bir sene daha balkonumda saksı içinde büyütmeyi hedefliyorum ancak fidanların yaprakları kurudu. Bu durum mevsimsel bir şey mi yoksa fidanlarımda hastalık susuzluk gibi bir durum mu söz konusu sizlere danışmak istedim.

Eklenen Resimler

ibrahimbaykal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 19:11   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2018
elma ağacım ölüyor lütfen yardım....

merhaba ağaç severler bahçemdeki elma ağacı 2 yıldır hep fotolarda görüldüğü gibi yaz başlangıcında yeşermeye başlıyor 1 ay sonra yaprakları kurumaya ve solmaya başlıyor dallarında yer yer pamukçuk kümeleri var. bu elma ağacım sizce mefta oldumu yoksa müdahale ile kurtarabilirmiyiz? yardımlarınız için teşekkür ediyorum. bol yeşilli bir bir hayat diliyorum

Eklenen Resimler

drcengizhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 23:47   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
[QUOTE=drcengizhan;1588686]merhaba ağaç severler bahçemdeki elma ağacı 2 yıldır hep fotolarda görüldüğü gibi yaz başlangıcında yeşermeye başlıyor 1 ay sonra yaprakları kurumaya ve solmaya başlıyor dallarında yer yer PAMUKCUK kümeleri var. bu elma ağacım sizce mefta oldumu yoksa müdahale ile kurtarabilirmiyiz? [/QUOT

Sizinki pamuklu/unlu bit. Bahcemde gordugumde oncelikle karincalari agactan uzak tutmaya calisiyorum. Kucuk el Pulverizatorunu pulverize seklinden cizgisel sekilde atacak duruma getirip icine %30alkol %30 sivi yag, %10 bulasik deterjani ve %30 su ilave edip sadece pamukcuklarin uzerine birkac damla gelecek sekilde ayarliyorum. Bazi kucuk pomucuklari birakiyorum. Biraktigim bitler de onlarin predatorleri icin yem. Asla bocek ilaci kullanmiyorum. Bocek ilaclari bitlerin predatorlerinide oldurdugunden seneye bitler daha fazlalasiyor. Kucuk bahcelerde ve birkac agacta bu yontemi uygulamak zor degil.

Ayrica elma agaclari budanmayi sever. Sizinki uygun budanmamis goruluyor.

Ilgili baslikta bazi farkli oneriler bulabilirsiniz.

Bu zor gunlerde mesleginizde kolayliklar ve saglikli gunler dilerim.

OSMAN45 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 23:54   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Ayrica agaclarinizda sanirim fungus hasarlari da mevcut. Biliyorsunuz karincallar topladiklari yapraklari yuvalarinda fermente ederler. Bu konuda bilimsel bir yazi okumadim ama tahminim fermentasyon sirasinda olusan funguslarin bir kismini yine karincalar tasiyor.

OSMAN45 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 13:26   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2020
Elma ağacımızda ağ böceği oldu

Merhaba elma ağacımızda ağ böceği gibi brişey oldu kimyasal ilaç kulkanımından yana değiliz ne önerirsiniz

Eklenen Resimler

Bsraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 09:58   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2019
Yardımlarınız için teşekkürler

Merhabalar. Elma ağacının yapraklarında fotoğrafta görebileceğiniz bir durum var. bu nedir? nasıl kurtulunur? bu durumdaki yaprakları hiç kalmayasıya kadar koparmak çare olur mu?

Eklenen Resimler

rimzone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağacı, ağaç, elma, elma kabuğu, kabuğu, yaprakları, yarılma

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024