agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2017, 08:27   #121
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepc Mesajı Göster
Merhaba
Borda bulamaci kullaniyorum elmalar da çok büyüme olmuyor ve kurtlaniyor(şeftali ağacında da mevcut) iç hastalığı ise borda bulamacina istinaden hangi donem ilac kullanmaliyim bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
bordo bulamacı mantar ilacıdır. sanırım iç kurdu sorununuz var. elma ve armut gibi meyvelerde bi kaç ilaç kullanıp sorunu çözemezsiniz. ilaçlama programı edinip o şekilde mücadele edebilirsiniz.

recepc beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 10:04   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bordo bulamacı mantar ilacıdır. sanırım iç kurdu sorununuz var. elma ve armut gibi meyvelerde bi kaç ilaç kullanıp sorunu çözemezsiniz. ilaçlama programı edinip o şekilde mücadele edebilirsiniz.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Bordo bulamacını koruma amaçlı kullanıyorum.İhtiyaç olmadığı sürece kullanmam yanlışmı?iç kurdu için ilaç tavsiyeniz nedir?

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 21:14   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepc Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim.
Bordo bulamacını koruma amaçlı kullanıyorum.İhtiyaç olmadığı sürece kullanmam yanlışmı?iç kurdu için ilaç tavsiyeniz nedir?
Koruma amaçlı kullanmak ihtiyaç oluşmasın diyedir zaten. Yani yanlış değildir olması gerekendir. Zararlılardan korumak için de bordo bulamacından sonra gözler kabardığında confidor oil atabilirsiniz.

recepc beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 07:04   #124
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

confidor oil yani kışlık yağ sıcaklığın 5 derecenin üzerinde olduğu günlerde yılbaşından sonra kullanılmaya başlanır. arada bir ay sürecinde bakırlı ilaçlar kullanılabilir. bakırlı ilaçları ilkbaharda ve sonbaharda kullanın. iç kurdu içinde çiçek dökümünden sonra deltametrin etkili ilaçları en az 2-3 tekrarlı kullanın. içinede düşük dozda sıvı bakır katıp fungus mücadelesi yapabilirsiniz.

recepc beğendi.
Eski 01-03-2017, 08:05   #125
Yeni Üye

Teşekkür ederim çok açıklayıcı olmuş.Şimdi bu ilaçları bulabileceğim yerleri araştırıyorum özellikle istanbul istoç'da vardır diye tahmin ediyorum.

Eski 01-03-2017, 08:17   #126
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Name:  elma.jpg
Views: 141
Size:  44.9 KB

recepc beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 10:05   #127
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Koruma amaçlı kullanmak ihtiyaç oluşmasın diyedir zaten. Yani yanlış değildir olması gerekendir. Zararlılardan korumak için de bordo bulamacından sonra gözler kabardığında confidor oil atabilirsiniz.
Sn.Estikey confidor oil sc 4 müdür doğrumudur?Bide sc 350 var aynımıdır ikisi.

Eski 01-03-2017, 14:57   #128
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

confidor oil , kışlık yağdır.Confidor SC 350 ise yazın çeşitli zararlı böceklere kullanılır , yaz ilacıdır.

recepc beğendi.
Eski 01-03-2017, 17:06   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu program eski. Alban 4 ec isimli total insektisit artık zeytin harici meyve ağaçlarında kullanımı yasaktır.
Bir de gerek herbisit gerekse insektisitlerin aynı etken maddeli veya aynı sınıf olanları üst üste birden fazla kullanımı direnç oluşturacağı için önerilmemektedir.

tarku beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2017, 20:57   #130
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Elma iç kurdu ilaçları hakkında araştırma yaparken, iç kurdunun çoğu yerde 2 döl yaptığı ve kelebeklerin uçuşlarını takip ederek ilaçlama yapmak gerektiğini öğrendim. Bunun için 2 yöntem varmış ve işte burada kafam karıştı (toplu yakalama ve gözlem) Toplu yakalama biraz tuzlu gibi göründü bana. Gözlem için eşeysel tuzaklar varmış, kullanan ve temin edebileceğim bir yer öneren olur mu acaba? 20 günde bir rastgele ilaç kullanmaktan kurtulurum belki.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 14:41   #131
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Arkadaşlar ekte bugün aldığım bir foto var. Böyle bir şeyi elmada ben hiç görmedim. ne olduğunu bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok iyi olur.
Saygılar...

Eklenen Resimler

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 02:21   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
YapraK biti ve gelin böceği koruma

Fazla vaktim yok benim sorunum elma ağacından yaprak bizleri ve onlari yemeğe gelen gelin böceklerini karıncaların kovalamasi.....
İlk olarak sigara içen birisi olarak küllügü ağacın dibine Boca etmek fena değil ama yeterli değil
Ağacı dip kısmına kireçle badana yapmak daha iyi ama yeterli değil
Çift taraflı bant kullanmak bütün karinca ve yaprak bitleri hucum etti 1 2 gün içinde sistemi kilitlediler şimdi ölülerin üstünde hareket ediyorlar..
Bende bir ilerki aşamaya geçtim, bu çift taraflı bant işe yaramasada yapiskanligi bi miktar vardı bende buna cam elyafini Boca ettim karıncalar ya içinde kayboluyor **** kendini atıyorlar son 12 saat içinde galiba sorunu halletmis gibiyim aynı sorunla müzdarip olan arkadaslara tavsiyemdir
Eger 1 2 gün içerisinde sorun devam etmezse ve gelin böceklerinin rahatı iyi olursa ilgilenen arkadaslara resim yoluyla detay verebilirim

İmla hatalarından dolayı telefon ayarlarım ve vakit darlığı mi maruz görün herkeze kolay gelsin. ....

zekice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağacı, ağaç, elma, elma kabuğu, kabuğu, yaprakları, yarılma

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017