agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2017, 11:14   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Merhaba, Gecen sene kosnil ile olan belami cozdum ancak, murdum eriklerim olgunlastiginda uzuntuyle farkettim ki, eriklerin yarisi kurtlanmis.

Bu sene bununla mucadele etmek gerek.

Ankara icin, hangi ilac ne zaman yapilmali ki, agiz tadiyla proteinsiz erik yiyebileyim.

Delfin WG diye bir ilac duydum ama emin olamadim.
Yardimci olaiblirseniz sevinirim

gobris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 11:17   #182
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Kosnili nasil cozdunuz sn.gobris

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 12:24   #183
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gobris Mesajı Göster
Merhaba, Gecen sene kosnil ile olan belami cozdum ancak, murdum eriklerim olgunlastiginda uzuntuyle farkettim ki, eriklerin yarisi kurtlanmis.

Bu sene bununla mucadele etmek gerek.

Ankara icin, hangi ilac ne zaman yapilmali ki, agiz tadiyla proteinsiz erik yiyebileyim.

Delfin WG diye bir ilac duydum ama emin olamadim.
Yardimci olaiblirseniz sevinirim
Belki işinize yarar. Burada( pdf dosyası olarak sert çekirdeklilerde hastalık ve mücadele) İlacı da etken maddesini yazarak bulabilirsiniz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 12:30   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Kosnili nasil cozdunuz sn.gobris
Burada forumda tavsiye edilen ilaclarla cozmustum ama hangisi su an hatirlamiyorum. ayrica mekanik yontemler. agaclarim henuz fidandan hallice oldugundan kosniller erisilebilir yerlerdeydi. Bir firca ile komple temizledim. Henuz agaclarda birsey gorunmuyor. bakalim.

gobris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 09:31   #185
Ağaçsever

ercan59's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 7
Erik Hastalığı

Yabani erik ağacına aşıladığım bir cins italyan erik dallarım büyüdü ve 2 yıldır meyve vermeye çalışıyor fakat eklediğim fotoğraflardan da görüleceği üzere meyveler bu şekilde üstten başlayarak çürüyor ve dökülüyor. Maalesef şimdiye dek 1 tane dahi erik yiyemedik hepsi olgunlaşmadan çürüdü döküldü gitti. Bu hastalık nedir ve ne şekilde mücadele etmek gerekir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

ercan59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 12:36   #186
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercan59 Mesajı Göster
Yabani erik ağacına aşıladığım bir cins italyan erik dallarım büyüdü ve 2 yıldır meyve vermeye çalışıyor fakat eklediğim fotoğraflardan da görüleceği üzere meyveler bu şekilde üstten başlayarak çürüyor ve dökülüyor. Maalesef şimdiye dek 1 tane dahi erik yiyemedik hepsi olgunlaşmadan çürüdü döküldü gitti. Bu hastalık nedir ve ne şekilde mücadele etmek gerekir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
MONİLYA (MUMYA) HASTALIĞI - (Monilinia laxa)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 08:28   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Merhaba

Bahçemdeki tüm erik ağaçları yapraklarında burkulma şekil bozukluğu ve sararma var. Besin eksikliği diye tahmin ediyorum ama ne eksik bilmiyorum.

YesilSiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 10:27   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
Erik ağacı hastalık

Merhaba arkadaşlar.

Bahçemizde 4 tane erik ağacım varve hepsi bu görselde fotograf gibi
kabuklu bit olduğunu söylediler neredeyse ağacın heryerınde var
ve bir sıvı salgılıyor . ne yapmamız gerekiyor yardımcı olurmusunuz tesekkurler

Eklenen Resimler

freedom058 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2019, 14:14   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2019
Erik ağacım var her sene güzel meyve almamıza rağmen bu sene erkenden yaprakları kahverengeye dönü ne iş neden böyle oldu yoksa erik ağacım ölüyormu
bir daha ki sene böyle bi olayla karşılaşırmıyım ?

Eklenen Resimler

haloti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 22:05   #190
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Merhabalar, papaz eriklerimiz daha yeni çiçeğini döküp yapraklar büyümeye başladı. Fakat bazı sürgünlerin uçları fotoğraflardaki gibi içe doğru kıvrık.
Bunlar yaprak biti midir?
Neemazal bu bitlere etkili olur mu?
Yaklaşık 35 gün sonra hasat edilecek, ilaçlama ile hasat arası kısa süreli pestisit öneriniz ne olur?
Şimdiden teşekkürler

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2020, 19:20   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
İyi akşamlar. Bahçeme bu sene ektiğim can erik fidanı baştan çiçek açmasına rağmen niye ise sonradan böyle yapraklari karardı. Soğuktan mi olmuş olabilir yoksa bir hastalık mıdır acaba ?

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2020, 17:06   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2011
https://ibb.co/N32LCsf

bu eriklerin başına ne gelmiş olabilir?
iyileşmeleri ve hızla büyümeleri için ne yapabilirim?

ingilizanahtari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2020, 12:24   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2020
Anjelik erik hastalığı

Kolay gelsin herkese. Ankelik erikte yapraklarda yanık ve lekelenme var. Bunun nedeni nedir ve ilacı var mıdır?

Eklenen Resimler

aragorn88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2020, 23:08   #194
Yeni Üye

Çırak09's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2020
Herkese merhaba. Tarım işi ile ilgili hiçbir bilgi ve tecrübem olmamasına rağmen bir meyve bahçesi kiraladım. Japon eriği ve kayısı bahçesi. Tamamen acemiyim ve henüz bir danışman bulamadım. Siteyi ve forumu bir süredir takip ediyorum ve çok istifade ediyorum. Katkı sunanlara çok teşekkür ederim. Bahçedeki çoğu ağacımızda zamklanma ve kuruma söz konusu. Alt tarafa örnek fotoğraf koyuyorum. Ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Lütfen yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

aydemiraydın beğendi.

Düzenleyen Çırak09 : 11-10-2020 saat 23:30
Çırak09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 05:23   #195
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çırak09 Mesajı Göster
Herkese merhaba. Tarım işi ile ilgili hiçbir bilgi ve tecrübem olmamasına rağmen bir meyve bahçesi kiraladım. Japon eriği ve kayısı bahçesi. Tamamen acemiyim ve henüz bir danışman bulamadım. Siteyi ve forumu bir süredir takip ediyorum ve çok istifade ediyorum. Katkı sunanlara çok teşekkür ederim. Bahçedeki çoğu ağacımızda zamklanma ve kuruma söz konusu. Alt tarafa örnek fotoğraf koyuyorum. Ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Lütfen yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler
Muhtemelen ağaçlarınızda birden çok sorun bulunmakta. Öncelikle kabuk yazıcı böceği tamamen ağaçları öldürmek üzere. Uygun ilaçları.kullanmanız gerekiyor. Bahar ayında veya gerekirse şimdilerde kuruyanları kökünden çıkarmak, ağaçları budamak gerekiyor. Kuruyan ağaçların dibinde kök dip kurdu çıkarsa diğer ağaçları da bu zararlıya karşı ilaçlarsınız. Çıkan kuru dalları bahçeden uzaklaştırıp yakmanız gerekiyor. Ağaçlara sonbaharda yüzde ikilik bordo bulamacı atmak, kışlık yağ kullanmak aklıma gelen öneriler. Ben de ilaç kullanmadığım için kuruyan erik ağaçlarım oldu. Budanan ağaçlar daha güçlü oluyor.
İlaçlama yaptıklarım kendini tamir etti ve toparlandılar. Sonbaharda gübreleme yaparsanız. Sulamasına da dikkat ederseniz ağaçlarınız atak yaparak güçlenirler.
Kolay gelsin.

Çırak09 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 09:22   #196
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çırak09 Mesajı Göster
bahçenin durumu oldukça ciddi bulunduğunuz yerde güvenilir bir tarım marketten yardım alın.

Çırak09 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 13:04   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2021
Selamlar erikte aynı sorumu bende yaşıyorum. Çok uzun zaman olmuş paylaşımınızda ancak nasıl bir uygulama yaptınız ve sorunu çözebildinizmi?

Lumbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
can erik, can erik hasta, erik, erik hastalıkları, yaprak biti, yaprak kıvrıklığı, zamklanma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024