agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2012, 18:23   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orman Adam Mesajı Göster
Merhabalar. Ben erik yetiştirmiyorum ve ağaç bakımından da pek anlamıyorum. Bahçeme rastgele attığım çekirdeklerden çıkan bir erik ağacı birkaç yıldır büyüyordu ancak şu sıra fark ettim ki kuruyup ölmenin eşiğinde. Gövdesini boncuk gibi yüzlerce kara cisim sarmış. Tırnağımla hafifçe kazıdığımda dökülüyorlar. Bu boncuk gibi cisimlerin üzerlerinde iğne ucu kadar delikler var. İçlerinden böcek çıkmış olabilir. Sanki arkalarında bıraktıkları içi boş kabuklar gibi duruyor. Ağaç 1 ay öncesine kadar karınca istilası altındaydı. Şu an üzerinde bir aktivite görünmüyor ve yaprakları tamamen sararıp kurumuş durumda. Acaba ağacı kurtarabilmek için bir şey yapabilir miyim? Aynı cisimler yandaki ağaca da bulaşmış.
Merhaba sayın Orman Adam

Erik fidanınızdaki zararlı kabuklu bittir.

Kabuklu bitler ağaç gövde, dal, sürgün, meyve, yaprak ve tomurcuklarda bitki özsuyunu emmek suretiyle zarar yaparlar.

Bu emme sürecinde zararlı bitkiye toksik, maddeler salgılar. Yapraklarda dökülmeler ve zararlının yoğunluk etkisine göre dal ve gövdede kurumalar başlar.

Bu süreç, geç farkedilirse fidanın ölümüne sebeb olabilir.

Sizin tespitinizde, karınca faliyetini farkettiğiniz zaman önlem almanız gerekirdi...

Yandaki ağacınıza geçmiş olan zararlının, ağaca fazla zarar vermeden ziraii ilaçlamasını yapınız.

Bölgenizde bulunan ziraii ilaç bayilerine zararlının tanımını yaparak, önerilen ilacı kullanabilirsiniz.

çınaraltı ve mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 23:58   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın Orman Adam

Erik fidanınızdaki zararlı kabuklu bittir.

Kabuklu bitler ağaç gövde, dal, sürgün, meyve, yaprak ve tomurcuklarda bitki özsuyunu emmek suretiyle zarar yaparlar.

Bu emme sürecinde zararlı bitkiye toksik, maddeler salgılar. Yapraklarda dökülmeler ve zararlının yoğunluk etkisine göre dal ve gövdede kurumalar başlar.

Bu süreç, geç farkedilirse fidanın ölümüne sebeb olabilir.

Sizin tespitinizde, karınca faliyetini farkettiğiniz zaman önlem almanız gerekirdi...

Yandaki ağacınıza geçmiş olan zararlının, ağaca fazla zarar vermeden ziraii ilaçlamasını yapınız.

Bölgenizde bulunan ziraii ilaç bayilerine zararlının tanımını yaparak, önerilen ilacı kullanabilirsiniz.
Öneriniz için teşekkürler. Karıncaların felaket sinyali olduğunu bilseydim önlem alırdım ama dediğim gibi ağaç bilgim sıfır olunca aklımın ucundan bile geçmedi maalesef. Hemen ilaçlama yapacağım.

Orman Adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 12:06   #123
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Süs eriği hastalığı

İyi günler,
Bahçedeki süs eriğinin yaprakları son zamanda fotoğraftaki gibi bir hal alıp dökülmeye başladı.Bu sene bir hayli meyve vermişti halbuki.Yapraklarda kahvrengilikler, delikler var.Ağaç üzerinde yaptığım gözlemde herhangi bir zararlıya rastlamadım.Sorun nedir acaba?Nasıl tedavi edebilirim?
İlgilenecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 17:23   #124
Ağaç Dostu

Merhaba sayın kartal124

Erik ağacınızdaki hastalık bu mesajda paylaşılmıştır.

kartal124 beğendi.
Eski 09-07-2012, 21:14   #125
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın Nuri Murvet,
Teşekkür ederim.Çözüm bordo bulamacı ile karışık Captan'da galiba.Ama bu ağaç yaprak dökmediği için yapraklıyken ilacı atmam gerekecek.Meyvelerde toplandı ve bitti.Yakın bir zamanda bu karışımı tatbik edeyim diyorum.
Selamlarımla.

Eski 09-07-2012, 21:57   #126
Ağaç Dostu

Merhaba sayın kartal124

Aman...

Size çözüm olarak Bordo bulamacı veya Captanı önermiyorum...

Bordo bulamacını hele bu mevsimde kesinlikle kullanmayın...

Bölgenizde bulunan ziraii ilaç bayilerine ağacınızdaki hastalığın tanımını yaparak, önerilen ilacı kullanırsınız..

Selamlar...

kartal124 ve mrduran beğendi.
Eski 10-07-2012, 22:36   #127
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Merhaba sayın kartal124

Aman...

Size çözüm olarak Bordo bulamacı veya Captanı önermiyorum...

Bordo bulamacını hele bu mevsimde kesinlikle kullanmayın...

Bölgenizde bulunan ziraii ilaç bayilerine ağacınızdaki hastalığın tanımını yaparak, önerilen ilacı kullanırsınız..

Selamlar...
Teşekkür ederim sayın Nuri Murvet,
Bulunduğum yer İstanbul merkez olunca tarım ilacı bayii bulmakta bayağı zor oluyor.Eminönü çiçek pazarındakilerden bir kaç kez güllerimle ilgili ilaç sordum, ama maalesef ilgisiz tavsiyelerde bulunuldu.Aradığınız her ilaçta bulunmuyor maalesef.
Şöyle bir kaynak buldum.
http://www.tarim.gov.tr/Files/uretim...ikmucadele.pdf
Yaprak delenle ilgili tavsiye edilen etken maddelerin çıktısını alıp, hafta sonu Eminönünü bir daha gezeyim bari.Bu kaynakta bildirilen Chlorothalonil 500'ünü bulurum belki.
Selamlarımla.

Eski 10-07-2012, 22:53   #128
Ağaç Dostu

Sayın kartal124

Sizin elinizde Captan var.

Yalnızca bu ilacı kullanın, ambalaj üzerindeki kullanım dozlarında...

Boşuna ilaç aramayın, hastalığa Captan'da etkilidir.

Kolay gelsin...

kartal124 beğendi.
Eski 29-07-2012, 17:41   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Kırmızı Erik Ağacım hk. yardım lütfen...

Merhabalar,

Resimlerde görünen Kırmızı Erik ağacım yaklaşık 10 yaşında.2-3 haftadır ana gövdeden başlayıp yukarıya doğru ilerleyen bir karartı oluştu.koyu bir gölge gibi,ıslak gibi.Çok fazla karınca gezer oldu bu alanda.Dün baktığımda ise kalın dallardan bir tanesinde küçük küçük birşeyler var,fotoğraflayamadım onu,böcek mi,böcek yumurtası falan mı bilmiyorum,koca bir ordu gibi,ama dikkatimi çeken karıncalar onların üzerinde gezdikçe daldan yere çok ince yağmur damlası gibi su damlıyo.Karınca resimleride mevcut,sanki onlarda evrim geçirmiş gibi,normal bildiğimiz karınca gibi değiller.Ağacın tek cephesi bu şekilde ve ilk zamanlara göre biraz ilerlemiş gibi görünüyor.Yapraklarda sıkıntı oluştumu bilmiyorum,biraz acemiyim bu konularda.Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler
Hakan DEMİR

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 20:56   #130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhakan Mesajı Göster
Merhabalar,

Resimlerde görünen Kırmızı Erik ağacım yaklaşık 10 yaşında.2-3 haftadır ana gövdeden başlayıp yukarıya doğru ilerleyen bir karartı oluştu.koyu bir gölge gibi,ıslak gibi.Çok fazla karınca gezer oldu bu alanda.Dün baktığımda ise kalın dallardan bir tanesinde küçük küçük birşeyler var,fotoğraflayamadım onu,böcek mi,böcek yumurtası falan mı bilmiyorum,koca bir ordu gibi,ama dikkatimi çeken karıncalar onların üzerinde gezdikçe daldan yere çok ince yağmur damlası gibi su damlıyo.Karınca resimleride mevcut,sanki onlarda evrim geçirmiş gibi,normal bildiğimiz karınca gibi değiller.Ağacın tek cephesi bu şekilde ve ilk zamanlara göre biraz ilerlemiş gibi görünüyor.Yapraklarda sıkıntı oluştumu bilmiyorum,biraz acemiyim bu konularda.Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler
Hakan DEMİR

Merhaba Sayın Hakan DEMİR

Ağacınız çok yoğun kabuklu bit istilasına uğramış...

Hemen, vakit kaybetmeden yetkili ziraii ilaç satan bayiden, zararlının tarifini yaparak etkili ilacı isteyin..

Tavsiye edilen dozlarda kullanın...

Elinizde varsa acil oduğu için tavsiye ediyorum (Dursban4 veya Lebaycid EC) 50) kullanabilirsiniz. İlaç kutusu üstünde tavsiye edilen dozda kullanın..

Lütfen vakit kaybetmeyin...

Kolay gelsin...

çınaraltı beğendi.
Eski 30-07-2012, 21:37   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Çok teşekkür ederim,zirai ilaç satan yere netbook la birlikte gidip aynı resimleri göstereceğim,daha faydalı olur diye düşünüyorum.ilaçlama sonrası normale döner mi **** en kötü senaryo ne olabilir???

hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 21:57   #132
Ağaç Dostu

Sayın Hakan DEMİR

Siz hele bir ilaçlayın...!

Zararlının ağacınıza yaptığı zarar zaman içersinde görünecektir.

Geç kalırsanız ağacınız o zaman kötü etkilenir.

Kolay gelsin...

mrduran beğendi.
Eski 03-08-2012, 11:37   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Sizin tarifinizden anlaşılan; Erik ağacınızdaki zararlının adı Erik İç Kurdu (Cydia Funebrana) benziyor
Sayın Nuri Mürvet,

Bahçemde, bizim çocukluğumuzda(tarih öncesi değil 60 yıl evvel) bardacık denen, buradaki arkadaşlar tarafından mürdüm, katonya diye adlandırılan erik ağacımda bu yıl beklenenden çok fazla verim görüldü. Ancak hiç kimyasal ilaç kullanmadığım(bordo bulamacı hariç) için oldukça irileşen meyveleri hasad ettiğimde hemen hemen hepsinde iç kurdu gördük. Ben kurtlarla paylaşarak bir kısmını yedim ama ailemin diğer üyelerine tam organik olduğunu anlatmak biraz zor oldu

Şaka bir tarafa bu zararlıdan kurtulmanın iyi tarım ilkelerine uygun yolunu sizden öğrenmek isterim. Bahçemde bu dahil 4 çeşit erik mevcut. Hepsininde aynı dertden muzdarip olduğunu söylemeliyim.

İyi tarım ilkelerine uygun ilacı ve uygulama dönemlerini özelden veya tercihen diğer arkadaşlarımın da yararlanması için buradan yazarsanız size çok teşekkür ederim.

Herşey gönlünce olsun.

mrduran beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 22:00   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet,

....bu zararlıdan kurtulmanın iyi tarım ilkelerine uygun yolunu sizden öğrenmek isterim.

Merhaba sayın OSMAN45

Benim için cevabı verilmesi, en zor sorulardan biri...

Mesleğimiz gereği tarım ilkeleri konularına biraz uzak kalıyoruz fakat uygulamalarımız içersinde bulunan bahçelerdeki sorunları mümkün olduğunca doğal çevreye zarar vermeyen, organik tarımda kullanılması onaylanmış, zirai ilaçları kullanmaya özen gösteriyoruz.

Nisan sonu mayıs ayının ilk haftası kelebeklerin çıkmasıyla beraber Neem esaslı ilaçları kullanıma başlıyoruz. Zararlının yoğunluğuna göre 10-15 gün zaman aralığında haziranın sonuna, (hasata 10-15 gün kalana) kadar kullanıyoruz.

Çok iyi sonuçlar alıyoruz...

Saygı ve selamlarımla...

OSMAN45, mrduran ve Ahu_E beğendi.
Eski 08-08-2012, 22:12   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
benimde bir sorunum var. Göremediysem kusuruma bakmayın. Erik ağacımı sanki bir böcek oyuyor. oyduğu talaşları da ince talaş olarak dibine düşüyor. Acaba ne olabilir ve ne yapmak lazımdır? selamlar..
fotoğraflar:
http://f1208.hizliresim.com/10/8/bngd0.jpg
http://f1208.hizliresim.com/10/8/bngfg.jpg

ahmt_thr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 18:47   #136
Ağaç Dostu

Merhaba sayın ahmt_thr

Erik ağacınızda iki sorun birden görünüyor.

Bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığına benzer belirtiler bulunmakta...

Bunun sonucunda zayıf, yorgun düşen ağacınıza gövde iç kurtları musallat olmuş...

Hastalık tanımına geç kalınmış, ağacınızın durumu pek iyi görünmüyor. Bu duruma gelmiş ağaçlar genelde iyileşmeleri zor oluyor, fakat çıkmamış candan umut kesilmez inancı ile...

Bölgenizde bulunan yetkili ziraii ilaç bayisinden tavsiye edilen, gövde iç kurtlarına etkili ziraii ilaç ile ağacınızın tamamını kaplayın, haftalık periyotda üç kez tekrarlayalım...

Sonbaharda yapraklar %60 döküldüğünde %2 lik bordo bulamacı ile ağacı iyice yıkayalım, baharda gözler uyanmadan bir kez daha bu uygulamayı tekrarlayalım...

Kolay gelsin...

Eski 11-08-2012, 20:01   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Alıntı:
Merhaba sayın ahmt_thr

Erik ağacınızda iki sorun birden görünüyor.

Bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığına benzer belirtiler bulunmakta...

Bunun sonucunda zayıf, yorgun düşen ağacınıza gövde iç kurtları musallat olmuş...

Hastalık tanımına geç kalınmış, ağacınızın durumu pek iyi görünmüyor. Bu duruma gelmiş ağaçlar genelde iyileşmeleri zor oluyor, fakat çıkmamış candan umut kesilmez inancı ile...

Bölgenizde bulunan yetkili ziraii ilaç bayisinden tavsiye edilen, gövde iç kurtlarına etkili ziraii ilaç ile ağacınızın tamamını kaplayın, haftalık periyotda üç kez tekrarlayalım...

Sonbaharda yapraklar %60 döküldüğünde %2 lik bordo bulamacı ile ağacı iyice yıkayalım, baharda gözler uyanmadan bir kez daha bu uygulamayı tekrarlayalım...

Kolay gelsin...
Çok teşekkürler..

ahmt_thr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 23:03   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Yaklaşık 5 yaşındaki siyah erik ağacımız bu sene bol meyve verdi. Ağacın üzerindeki yapraklar neredeyse sayılabilecek kadar azdı.Meyvelerin içinde reçinemsi, bazılarında da limon tuzuna benzer maddeler oluşmuştu.Bu bir hastalık mıdır,hastalıksa nasıl mücadele edilir?

Düzenleyen 17mine : 08-09-2012 saat 01:51 Neden: ilave
17mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 08:33   #139
Ağaçsever

sigacik's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Erik agacim akintilar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Evet dostlar, meyvelerini alıncaya kadar erik ağaçlarınızı iyi baktınız, suladınız, ilaçladınız, üzerinde titrediniz.

Eklenti 96937

Meyvelerini afiyetle yediniz.

Eklenti 96938

İşte bu arkadaşın yaptığı gibi;

suyunu geçiktirdiniz, onu su sitresine soktunuz.

Susuz kalan ağacınızın dış kabukları hafif çatlamaya başladı.

Bu çatlaklardan inçe, daha sonra kalın ve büyük akmalar oluşmaya başladı.

Yaprakları sanki bir hastalık belirtisimiş gibi kurumaya ve dökülmeye başladı.

Bir kaç gün daha gecikerseniz, erik ağacınız, uc dallarından aşağıya doğru kurumaya başlıyacak, kalın dallar derken gövdesi kuruyacak, onu kaybedeceksiniz.

Öleceğini düşünen ağacınız, son bir gayret dipte sürgün (belki aşının altında)
vermeye ve kıt imkanlarla yaşamaya çalışacak.

Yapmanız gereken bol bol su vermek. Tekrar uc dallarından sürgün vereçektir.

Akmaların oluştuğu ve çatladığı bölgelere kireç ile badana yapmalısınız.
Akmaları da temizleyin.

Bu, onun yaralarını çabuk kapatmasını sağlayacak, bazı mantar hastalıklarına yakalanmasına önleyecektir.

Saygılar

(gene bir gazete yazdım)
Halil bey merhabalar ,

Asagida resimleri gorulen 2.5 yasindaki erik agaclarimda akintilar olmaya basladi .4 aydir haftada bir kez bolca suilandilar .Okuduklarimdan anladigim kadariyla durum kritik . Kirec ile kurtarma sansim var mi ? Baska bir sey yapmama gerek var mi ? Tesekkurler .

Eklenen Resimler

sigacik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 11:21   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
İlk iki resimde 'kiraz dip kurdu' zararlısı olabilir...

Fidanlar bu zararlıdan kolay kolay kurtulamaz biraz ilerlemişse...

Bu zararlıya karşı kök kök ilacı kullanmanın yanında, gövdedeki macunları temizlemek ve kireç sürmek gerekir...

Fidanların pek çok kuruma sebebi var ama en çok görünen 'bu köklere zarar veren' dip kurdudur...

Eğer hiç bir şey yapılmamışsa fidan sulandığında ölümü hızlanır, kısa sürede kurur... Kök bölgesini bir az açıp bakıldığında zararlı yaptığı görülür....

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 22:50   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2012
bahçemde 200 kök 6 yaşında angela japon eriği vardır.birkaç ağaçta resimde görüldüğü gibi ne olduğunu bilemediğim hastalık oluşmaktadır.hastalanan ağaçlar çok az meyve tutuyor,tutanlar ise buruşarak büyümesi duruyor.hastalanan ağaçlar en sonunda kuruyor.bilgisi olanların yardımcı olmasını rica ederim.

Eklenen Resimler

ilhami33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 23:30   #142
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
ağaçlarınızda monilya var

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 20:33   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2011
Erik (sharka virüsü belirtileri)

Erik'de sharka virüsü belirtileri için görsel materyale ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz ? Bu konu ile çalışan varmı ?

mefumetsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 14:31   #144
Ağaçsever

melodi-raşa's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Selam bahçemde bir kaçtane meyve ağaçlarım var bir bilgim olmadığı için herhangi bir ilaçlama yapamıyorum üç tane erik ağacım var.Bakımını bilipde ilaçlama yapa bilsem çok güzel erikleri oluyor.Hepside can erik çok güzeller ve birkaçtane meyve ağaçlarımda var. Bahçemde elma vişne ayva ceviz kaysı erik ağaçlarım şimdi yeni çiçek açıyorlar busenede bayabi var.Çiçeği şimdi hangi ilacı kullan malıyım bakım yapamadığımdan eriklerim yarısı kurtlanıyor sonrasında yapış yapış oluyor bitde oluyor şimdi kullana bileceğim bir alaç adı verir misiniz lütfen

melodi-raşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 00:08   #145
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 3
Mantar

Merhaba, erik ağacımın gövdesi üzerinde fotoğraftaki gibi mantarlar oluşmuş. Bu nedir, neden olur, söküp atmak yeterli midir?

Yardımcı olursanız sevinirim...

Eklenen Resimler

Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 23:50   #146
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rahat Mesajı Göster
Merhaba, erik ağacımın gövdesi üzerinde fotoğraftaki gibi mantarlar oluşmuş. Bu nedir, neden olur, söküp atmak yeterli midir?

Yardımcı olursanız sevinirim...
Aynı mantarlardan benim erik ağaçlarımda da var. Erik ağacında büyüyen bir tür herhalde. Meşe üzerinde çıkan mantar eskiden ateş yakmak için kullanılan kav imiş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 12:45   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2013
buda benim sorunum arkadaşlar...

Merhaba arkadaşlar bahçemde 2 tane 7 yıllık erik ağacım var bu yıla kadar sorunsuz geldik, su ve ilaç bilgim dahilinde verildi, fakat çok üzüldüğüm bu sene yapraklar büzüştü hasta oldu ve benimde ihmalim sonucu resimlerdeki hale geldiler, erik ağacımın hemen bitişiğinde kaysı vardı aynı şekil onda da oldu ve bu kadar zaman zarfında kaysıdan sadece 1 sefer meyve alabildik, aynı bahçede kiraz, vişne ağaçlarımda var erikteki hastalık etkileşimi diğer meyve ağaçlarına ne kadar yapar, ufak bir bölümede domates salatalık ve biber vs ektim resimde mevcuttur, bunlar erikteki hastalıktan etkilenirlermi...Gittiğim ziraatçı arkadaş bana ANGEL 50 WP FUNGİSİT MANTAR İLACI ile MOSLIPAN 20 SP İNJEKTİSİT BÖCEK İLACI verdi bunları karıştırıp 10 gün arayla tüm bahçeye meyveler, çiçekler, asma üzüm, ceviz sebzeler dahil bilumum herşeye mutlak uygula dedi...Sorum : sizce erik ağacım neden böyle oldu, diğer ağaçlara geçermi ve ziraatçi arkadaşın verdikleri çözüm getirirmi veya sizlerin önerisi ne olabilir...

ihbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 12:46   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2013
az önceki konumun devamı...

Aşağıdaki resimlerde geçen yıl çekmiştim mükemmel erik vermişti, daha doğrusu bitişindeki KAYISI hariç tüm ağaçlar meyve verdiler ama bu yıl kirazda az var erik gördüğünüz gibi olmadı...

Saygı ve sevgiyle kalın...

ihbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 11:34   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Merhaba lar

Can erik ağacım hastalandı üzerinde güveler ( sinekler ) oluşmaya başaladı gözdede sakız yapıyor ve koskoca ağaçta bırakın meyveyi yaprak kalmadı.

eriği budasak mı

fikirleriniz nedir

Eklenen Resimler

kutuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 10:43   #150
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Erik ve badem ağacımda bu yıl resimde görülen SİYAH renkte içi dolu olan bir hastalık var. Erikte daha yaygın ve sık yer yer dallarında kuruma bile oluyor. Ne yapmalıyım önerisi olan var mıdır?

Eklenen Resimler

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
can erik, can erik hasta, erik, erik hastalıkları, yaprak biti, yaprak kıvrıklığı, zamklanma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024