agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2010, 10:43   #61
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink Erik yaprak-sürgün kıvrıklığı

Arkadaşlar formda aradım bulamadım. Belki mesaj olarak vardır bende kiraz da tyaprak kıvrıklığını okuduğumu hatırlıyorum ancak arama butonundan da bulamadım.
Ancak bir arkadaş ev yapımı kiraz yaprak kıvrıklığına karşı pekmez maya ve su formülü ile beş ağaçta bir dallara asılmasını önermişti. Onu uyguladım, kirazlarda bir kıvrılma görülmedi.

Erikler'de ise bu karışım ilacına rağmen kıvrımlar yoğun olarak var ve sürgün çıkmasını engelliyor. Meyveler de zarar görüyor.

Erik ağaçlarında ki bu yaprak kıvrıklığını nasıl önleyeceğiz.

Düzenleyen nariçi : 12-04-2010 saat 10:44 Neden: etiket ekleme
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 12:22   #62
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

İlk tomurcuk açılışında başlıyor. Gözle görülür böcek yok gibi ama birşeylerin olduğu anlaşılıyor. Dallar komple açılmadan yumuluyor (açan yapraklar kıvrılıyor).

Eski 13-04-2010, 22:58   #63
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sevgili nariçi benimde erik ve armut ağacımda aynı dediğiniz şekilde yeni çıkan hatta çıkmaya çalışan yapraklar hemen kıvrılıyor.
Acaba bir bilene sorsak çaresi nedir.Cevaplarsanız seviniriz.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 07:42   #64
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Sevgili Mine Pekkaner'e soralım herhalde bu başlığa bakamadı.

Eski 04-05-2010, 21:33   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Erik ağacımızdaki siyah tomurcuklar.

Herkese selamlar.

Bahçemizdeki erik ağacı üzerinde binlerce siyah tomurcuk var ve yapışkan bir sıvı salgılıyor sürekli. Ağacımız 6-7 yıl olduğu halde hiç meyve vermedi. Meyve vermemesi sorun değil , ağacımıza musallat olan bu hastalığın önüne nasıl geçebilirim. Fotoğraf ektedir. Yardımınızı bekliyorum. İyi çalışmalar..

Not: Umarım konuyu doğru başlık altına açmışımdır. Yanlış ise yönetici arkadaşlardan doğru başlığa taşınmasını rica ediyorum..

Cest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 19:44   #66
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Cest ;
erik ağacınız da ki zararlı karakoşnil .Çok çabuk yayılır ,diğer ağaçlarınıza da bulaşır.En etkili yöntem'in yazlık veya kışlık yağlarla ilaçlamak olduğunu biliyorum.
Büyüteçle bakın ,üzerlerin de H şekli görürseniz kesin karakoşnil 'dir.Sizin ağacı da çok
kötü sarmış.Umarım kurtarırsınız.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 19:52   #67
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Ben de bu yıl tarım ilacı kullanmadım. Ağaçlarda çok fazla uğurböceği larvası var bu sene. Karar vermek zor olmuştu ama bugün yapraklara baktım çok az yaprak biti kalmış ve ilaçlamaktan vazgeçtim. Çok oburlar, durmadan yiyiyor keratalar
Uğurböceği larvasının fotoğrafını çekmeniz mümkün mü ?

Eski 05-05-2010, 20:21   #68
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Geçen sene, erik ağacımda böyle olmuş ve az erik vermişti.Ben uğur böceklerine güvenmiştim.Fakat beni yarı yolda bıraktılar.Kışın, hiç bir ilaçlama yapamadım.Ağaç 20 yaşında, ilaçlama yapmak çok zordu. Neyse, kışın diplerini malçlama yapıp gübresini ve suyunu eksik etmedim.Bu sene dallar, üzerindeki erikten kırılacak haldeler.Fakat üzeri kabuklu bit ve koşnil dolu. Erikler bittikten sonra profesyonel bir yardım almak şart olacak.Şu anda üzerinde yine uğur böcekleri var ama... Yetersiz.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:19   #69
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sn.Sındırgılı;
kabuklu bitler karıncaların koruması altında .Bitlerin çıkardıkları tatlımsı salgı karıncaların çok hoşuna gidiyor.Bu yüzden de yararlı böcekleri uzaklaştırıyorlar.

Eski 07-05-2010, 08:35   #70
Ağaç Dostu

fmerry's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Merhabalar,

benim erik ağacım fidem de diyebiliriz çekirdekten yetiştirmiş eşimin rahmetli dedesi geçen yıl vefat etti babannede bu sene onu bize verdi terasımıza koyduk saksısını değiştirdik gayet sağlıklı görünüyordu gözümüze ta ki bu konuyu okuyuncaya kadar

aynı o siyah nokta nokta şeyler bizim küçük ağaştada var saksıd yetiştiriyorum ne yapmalıyım dededen yadigar atmaya da kıyamam nasıl başa çıkabilirim

yardım ederseniz çok sevinirim

iyi günler

fmerry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 14:38   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Merhaba.Ben bahçe işlerinin acemisi olarak formunuza yeni katılıyorum.Erik ağacımız geçen sene gövdesinde bolca reçinelenme yaptı.Bu sene reçine yok fakat büyük dallar bir bir kuruyor.Halen meyve vermiş 3 büyük dalı var.Oldukça da büyük olan bu ağacı nasıl kurtarabilirim.Geç kalmış olmaktan korkuyorum.Acele olarak ne yapabilirim.Eşim gövdesinde kurt olduğunu tahmin ediyor.Şimdiden teşekkür ederim.

festuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 22:47   #72
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
şeftali ve erik ağacının yapraklarında sörpme var nedeni nedir ?

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 22:23   #73
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Merhabalar,
Yıllardır kimsenin bakmadığı erik ağacıyla ilk bu sene tanıştım. Kaç yıllık olduğunu bilmiyorum fakat ilk kez bu yıl meyve vermiş. Çok da güzel erikleri var. Afiyetle yedik
Bize bu kadar güzel erikleriyle bayram yaptıran ağaçta fotoğraflarda ki gibi zararlılar var. Elimde SAFA ddvp 550 ec adında bir ilaç var. Fakat genel olarak ddvp'nin aşırı zehirli olduğunu biliyorum. Şu anda da erikleri yemekteyiz. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Bu güzel ağaca nasıl yardımcı olabilirim ? cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 15:15   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
merhaba
arkadaşlar yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bizim bahçemizdeki erik ağacında da karakoşnil hastalığı varyazılanlarda ne yapmam gerektiğini göremedim.. bana da yardımcı olursanız sevinirim... ayrıca bu hastalığın olduğu ağacın meyverini yemekte bi sakınca varmıdır??

nikbin43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 19:36   #75
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Erik sürgünlerinde ki yaprak kıvrılmaları hala devam ediyor, bazı sürgünler sağlıklı. Yaprak içinde gözle görülen, fotoğrafa yansıyacak bir şey gözükmüyor.

Bazı dalların uç sürgünleri de sınırsız uzuyor. Bunları bu mevsimde Kessek(budanır gibi) zararı var mı?

Eski 25-05-2010, 23:55   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cest Mesajı Göster
Herkese selamlar.

Bahçemizdeki erik ağacı üzerinde binlerce siyah tomurcuk var ve yapışkan bir sıvı salgılıyor sürekli. Ağacımız 6-7 yıl olduğu halde hiç meyve vermedi. Meyve vermemesi sorun değil , ağacımıza musallat olan bu hastalığın önüne nasıl geçebilirim. Fotoğraf ektedir. Yardımınızı bekliyorum. İyi çalışmalar..

Not: Umarım konuyu doğru başlık altına açmışımdır. Yanlış ise yönetici arkadaşlardan doğru başlığa taşınmasını rica ediyorum..

Sn.cest,

erik ağacınız 6_7 yıl oldu hiç meyve vermediyse_ 3_4 yılda vermeye başlaması gerekiyor_ eğer;

ya obur sürgünden aşı yapılmıştır. Ya da obur sürgün şaşırtılmış_dikilmiş_ ve aşı yapılmamıştır.

Ayrıca eriğiniz tozlaşma veya döllenmeye hassas ise yine vermez.

Erik ağaçlarınızda görülen bu hastalık, iyi bakılmamış, susuz kalmış, bor dahil vitaminsiz kalmış ağaçlarda görülür.

Ya da ağacınız yaşlanmış, ömrünü tamamlamıştır. Onların da bir yaşı var ve sırası gelince ölürler. Dış kabukları zayıflar her türlü haşereye ve hastalığa açık kalırlar.

Şimdi mevsimi sıcaklar başlıyor, kireç _badana kıvamında_ sürmelisiniz.

Kireç sönmüş ve dilendirilmiş olmalı. Kireç macunlanma ve çatlamalara iyi gelecektir. Kabuğu pişirecek ve hastalıklardan kuruyacaktır.

Erik ağacınızı susuz bırakmayın, su sitresine sokmayın. Bu durumlarda reçineleşme olur.

Bunu bor eksikliği de yapar. Reçineler fırcayla temizlenmeli kireç sürülmeli.

Yaprak kıvırcıklığını akar (böçek) yapıyorsa neemazal iyi gelir deniyor.

Böçek_ akar_ hastalığı için ben nimisk kullanıyorum. Nimiks de neem ağacının tohumundan yapılan pahalı _250gr. 75 rtl._bir ilaç.

Akar hastalığı ve yaprak hastalıkları_yaprak delen gibi_ ev yapımı ilaçlar kullanılıyor ve etkili.

Denemek için; bu yıl 10 yemek arap sabunu, 5 iri dişli sarımsak tanesini ezdim ve 3 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırdım. (zeytinyağlı sarımsağı bir tülbente koydum, tulumbanın deliklerini tıkamasın diye.)

Bu karışımı 10 gün beklettim. (daha etkili oluyor) Ve kullandım. 3 gün ara ile kullandım, etkili oldu.

Apapsabunu böçeklerin üstünü örtüyor, havasız bırakıyor, zeytinyağı bulaştırıyor ve sarımsak kovalıyor.

çınaraltı beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 00:00   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Geçen sene, erik ağacımda böyle olmuş ve az erik vermişti.Ben uğur böceklerine güvenmiştim.Fakat beni yarı yolda bıraktılar.Kışın, hiç bir ilaçlama yapamadım.Ağaç 20 yaşında, ilaçlama yapmak çok zordu. Neyse, kışın diplerini malçlama yapıp gübresini ve suyunu eksik etmedim.Bu sene dallar, üzerindeki erikten kırılacak haldeler.Fakat üzeri kabuklu bit ve koşnil dolu. Erikler bittikten sonra profesyonel bir yardım almak şart olacak.Şu anda üzerinde yine uğur böcekleri var ama... Yetersiz.
Sn. sıdırgılı,

koşnil ve kabuklu bit için ağacın gövdesine kireç sürünüz. Bu kabuğu böçek ve hastalıklardan koruyor.

Eski 26-05-2010, 00:05   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Erik sürgünlerinde ki yaprak kıvrılmaları hala devam ediyor, bazı sürgünler sağlıklı. Yaprak içinde gözle görülen, fotoğrafa yansıyacak bir şey gözükmüyor.

Bazı dalların uç sürgünleri de sınırsız uzuyor. Bunları bu mevsimde Kessek(budanır gibi) zararı var mı?
Yaprak kıvrılmasını gözle gürülmeyen akarlar da yapar. Neemazal iyi gelir deniyor.

Ancak ev yapımı ilaç kullanılır.

Sürgünleri kesmeyin, ne kadar sürgün o kadar kök demektir. Kışın budayın.

Eski 26-05-2010, 00:08   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikbin43 Mesajı Göster
merhaba
arkadaşlar yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bizim bahçemizdeki erik ağacında da karakoşnil hastalığı varyazılanlarda ne yapmam gerektiğini göremedim.. bana da yardımcı olursanız sevinirim... ayrıca bu hastalığın olduğu ağacın meyverini yemekte bi sakınca varmıdır??
Yenmesinde sakınca yoktur. Sağlam tarafı sizindir.

Eski 26-05-2010, 09:30   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
böcekler yemeden sağlamların hepsini yiyeceğim cevaplarınız için teşekkür ederim...

nikbin43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 13:34   #81
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Halil Önen teşekkür ederim

Eski 12-03-2011, 14:49   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2011
herkese merhaba samsun un alaçam kasabasında yasıyorum ve 320 adet papaz eriği diktim herhangi bi sorun yok şimdilik ama bu işin pazarı var mı yoksa buyuk şehirlerde toptancımı kovalıycam

ergun- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 09:28   #83
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Mehaba arkadaşlar
testere arıları eriklerde dökülmeye neden oluyor. Testere arılarıyla kimyasal ilaç kullanmadan mucadele edebilirmiyim.bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Saygılarımla.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 15:55   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2011
İyi günler arkadaşlar. Sitenizi yaklaşık yarım saattir inceliyorum ve çok hoşuma gitti çok yararlı bilgiler var öncelikle bunun için tüm yönetim kadrosuna ve üyelere teşekkür ederim. Benim derdime gelecek olursak

Evimizin bahçesinde yaklaşık 25-30 yaşlarında bir erik ağacım var ve erikleride çok lezzetli Biz İzmir'deki bu eve taşınalı 9 sene oldu öğrendiğim kadarıyla bu ağaç kendiliğinden çıkmış. Eve taşındığımızdan beri hiç bir sorun yoktu fakat son 2 senedir ağaçta sürekli yeşil yeşil ağacın yeni filizlerini saran bir böcek dadandı. Her sene çok fazla erik vermesine rağmen bu sene hat safhaya ulaşan bu böcek istilasından dolayımıdır nedendir bilmiyorum çok az erik verdi ağaç. Herşeyi geçtim ağaca zarar vereceğinden korkuyorum. Annem ve babamda artık sıkıldı bu böcekler yüzünden ağacı keselim diye tutturdular. Fotoğrafları aşağıya ekledim.

Bu böcekleri yok etmek için ne tür bi ilaç kullanmam gerekir? Ya da herhangi bir kimyasalla ağaca zarar vermeden bu böceklerin düşmanı olan ve herhangi bir zararı olmayan bildiğiniz bi canlı var mı?? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

irfanozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 21:43   #85
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
bahsettiğiniz zararlı bu mu? (yaprak piresi)

Eklenen Resimler

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 22:44   #86
Yeni Üye

çok küçük oldukların dolayı tam ayırt edemiyorum ancak sizin verdiğiniz fotoğraftakiyle sanırım aynı. Bugün msjı yazdıktan sonra ağaça çıkıp baktımda ağacın çok az bir yeri temiz geri kalanı tamamen bu haşerelerle kaplı. Hatta rüzgarlı havalarda ağaç sallandığında bahçede ince bir tabaka oluşuyor bu düşen böceklerden. Yanarım yanarım güzelim ağaca zarar veriyolar ona yanarım. Özelliklede yeni çıkan fılizlerde.

Geçen senede vardı bunlardan ağaçta ama bu seneki kadar yoğun değildi. Bir ilaç kullanmıştım tamamen hepsini ortadan kaldırmasada kısmen yardımcı olmuştu. Fakat ben bir kimya öğrencisi olarak bitkiler üzerindeki haşreleri kimyasal yollarla yoketmeyi pek doğru bilmiyorum çünkü azda olsa bitkiyede bir etkisi oluyor. Ancak son çare olarak kullanılmalı bence bu kimyasallar.

Eski 25-05-2011, 21:46   #87
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

bunlar ağaca tamamen hakim olmuşlar. biyolojik mücadele zamanı çoktan geçmiş. ya kimyasal kullanacaksınız ya da ağacı gözden çıkaracaksınız.

Eski 26-05-2011, 10:34   #88
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Bahçemdeki, erik ağacının yapraklarında her yıl bu zamanlarda minik minik delikler oluşuyor ve yaz boyunca yeni çıkan yapraklarda bu şekilde.Önceleri sümüklü böcek zannediyordum ama aradık taradık ağaçta hiç sümüklüböceğe rastlamadık.Bir de ağaç çok geç gelişiyor.Acaba bir hastalık olabilir mi?

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 22:11   #89
Yeni Üye

Anladım dermana teşekkür ederüm. Peki önerebileceğin bir ilaç var mı bu böcekler için?

2 senedir her yıl bunlarla uğraştığımdan dolayı önümüzdeki sene yine bu sorunla karşılacağıma eminim. Eğer sanada zahmet olmazsa biyolojik müdahale yöntemlerinide açıklarsan önümüzdeki sene en azından ağaca bu kadar hakim olmadan o yönteme başvururum. Şimdiden ilgin alakan için teşekkürler.

Eski 27-05-2011, 21:53   #90
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irfanozturk Mesajı Göster
Anladım dermana teşekkür ederüm. Peki önerebileceğin bir ilaç var mı bu böcekler için?

2 senedir her yıl bunlarla uğraştığımdan dolayı önümüzdeki sene yine bu sorunla karşılacağıma eminim. Eğer sanada zahmet olmazsa biyolojik müdahale yöntemlerinide açıklarsan önümüzdeki sene en azından ağaca bu kadar hakim olmadan o yönteme başvururum. Şimdiden ilgin alakan için teşekkürler.
bir ilaç bayisinden acetamibrit terkipli bir ilaç isteyin.birer hafta arayla 2 uygulamada hepsinden kurtulursunuz.

Etiketler
can erik, can erik hasta, erik, erik hastalıkları, yaprak biti, yaprak kıvrıklığı, zamklanma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024