agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2015, 00:02   #31
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Bu yapragi kararan cilek saksilarina , alttan hava versek? Akvaryumlardaki hava pompasinin hortumunu alttaki deliklerden birine taksak? Hava akimiyla topragin fazla nemini kurutsak acaba duzelirmi? Bana fazla suluyoruz gibi geliyor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 14:14   #32
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Külleme'de bir çeşit mantarmış bunun oluşma sebeplerinden en önemlisi yapraktan akşam sulamaymış.Şimdi belli oldu bizim çileklerin hastalık sebebi.Kırmızı örümcekleri yok edelim diye yaprakları bir kaç kez ,akşam iyice fıs fısladım iki üç seferde yapraktan ilaç uygulamak zorunda kaldım sonuç ortada.Çilekleri kırmızı örümcekten kurtaralım derken mantara yakalandık galiba.

Biraz araştırdım bitkileri gece sulamak çok zararlıymış yapraktan sulamak dahada zararlıymış.Yapabiliyorsanız öğleye kadar sulayın diyorlar hastalık riskleri azalıyormuş,aşırı tozlu yapraklarda mantara yakalanma sabebiymiş.

Sayın happygarden sizde yapraklardan ve akşam sulama yaptınız mı?Eğer öyle bir uygulama yaptıysanız ikimizinde hastalık ve sebebi belli olmuş olur.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 14:19   #33
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
Bu yapragi kararan cilek saksilarina , alttan hava versek? Akvaryumlardaki hava pompasinin hortumunu alttaki deliklerden birine taksak? Hava akimiyla topragin fazla nemini kurutsak acaba duzelirmi? Bana fazla suluyoruz gibi geliyor

Zaten çoğu hastalığın sebebi yanlış sulama ve yanlış zamanda sulama.Malesef çoğu zaman bitkilerimizi kendimiz öldürüyoruz.

Sizin sulama şekliniz nasıl akşam mı suluyorsunuz ve yaprakları suluyormusunuz?

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 14:22   #34
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Zaten çoğu hastalığın sebebi yanlış sulama ve yanlış zamanda sulama.Malesef çoğu zaman bitkilerimizi kendimiz öldürüyoruz.

Sizin sulama şekliniz nasıl akşam mı suluyorsunuz ve yaprakları suluyormusunuz?

Aksamlari suluyorum, yapraga su degdirmiyorum

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2015, 15:04   #35
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2015
Arkadaşlar benim de saksı çileklerim bazı sorunlar göstermeye başladı. Ağustos sonu, Eylül ortası gibi arkadaşımın bahçesinden aldım bu çilekleri. İlk güne göre fazlasıyla yapraklandılar ancak yapraklar fotoğraflarda göreceğiniz üzere bir süredir böyle büzülüyor, büzüşüyor. Nedenini bilmiyorum, internetten baktım çözemedim. Neden oluyor, bir zararı var mıdır? İkinci olarak da yine fotoğraflarda göreceğiniz üzere toprağın üzerine beyaz beyaz bir şeyler çıkmaya başladı nedir bunlar? biri bana musluk suyu veriyorsan kireçtir demişti? ama yakından daha çok mantarı, küfü andırıyor, sanki diplerinden ufacık ufacık kökleniyorlar gibi.

Name:  20151205_123532.jpg
Views: 6922
Size:  44.6 KB

Name:  20151205_123541.jpg
Views: 6295
Size:  39.3 KB

Name:  20151205_123510.jpg
Views: 6290
Size:  71.9 KB

Name:  20151205_123606.jpg
Views: 6341
Size:  71.1 KB

Arakil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 04:17   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Niyetim küçük alanda, salyangozlardan korunmuş büyük miktar çilek yetiştirmekti. Tespih böceklerini hiç hesaba katmamıştım....çileklerimin %90 delik deşik ediyorlar......

Eklenen Resimler

Muda ve efeege beğendi.
Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 19:32   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Merhaba balkonda saksıda yetiştirdiğim birkaç kök çilek ektim. Ancak çilek gövdesinde resimde gördüğünüz siyah noktacıklar oluşmaya başladı.Önce sadece ikisinde vardı ancak şimdi neredeyse tüm çilekleri sarmış durumda.

Kimi yerde resimde görüldüğü şekilde susam boyutlarında kimi yerdeyse daha küçük.Onların ne olduğu zararlı olup olmadığı ve zararlıysa kurtulma yöntemlerini açıklarsanız sevinirim

Eklenen Resimler

mhmet_do Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2017, 15:05   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2017
satılık malç makinesi - izmir menderes - 1000 tl - 533 595 35 10

songurhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 10:53   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2017
erkan bey çilek hastalığına çözüm buldunuz mu?

barissagdic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 12:13   #40
Yeni Üye

erkan bey,benim çilekde de aynı sorun var

Eski 20-02-2017, 08:13   #41
Yeni Üye

Smile çilek hastalığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Merhaba çileklerimin saksılarını yeni değiştirdim yeni bir toprak karışımı yaptım çilekleri tek yaprak veya iki yaprak kalacak şekilde güzelce temizledim yeni saksılarına diktim üç -dört gün sonra yani bugün gayet iyi görünüyorlar yeni yapraklar çıkmış fakat birşey dikkatimi çekti saksıların çoğunda aynı olayı gördüm yapraklarda bir sıkıntı mevcut resimlerini ekliyorum.
Yeni yaptığım toprak karışımınıda yazayım ne eksik olabilir veya fazla bakalım:toprak:13 ölçek.torf:6 ölçek.cocopeat:6 ölçek.solucan gübresi:6 ölçek.pomza:4 ölçek.leonardit:2 ölçek. kaliteli bir toprak yaptığımı düşünmüştüm ama bir sorun var demekki bu hale geldiler.
aynı hastalık benim çileklerde de oldu. ben şu işlemleri yaptım:
1.toprağı havalandırdım.
2.su vermeyi azalttım
3.izelement ilavesi ve kahve telvesi ilavesi yaptım.
4.daha çok güneş alacağı yere taşıdım.
5.fazla yaprakları ve çiçekleri budadım.
şimdi sabırla sonuçlarını bekliyorum. hadi hayırlısı!

Eski 27-02-2017, 15:48   #42
Yeni Üye

çileklerimin rahatsızlığı toprağın tuzlu olmasındanmış. toprağı değiştirdim bekliyorum sonucu.

Eski 06-06-2017, 14:32   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2016
Merhaba, benim çileklerimde resimdeki gibi kuruma oluyor. Günde 2 saat direkt güneş görüyor (10 ile 12 arası) her sabah suluyorum (7 ile 9 arası). Acaba sebebi nedir? bilen varsa yardım rica ederim

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratckmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2017, 10:25   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unusual Mesajı Göster
Merhaba,

Benim de balkonda 2 saksıda çileklerim var. Gözüm gibi bakıyorum onlara, bu sabah üstlerinde beyaz küçük böcekler olduğunu gördüm. Çiçekçiye ilaç sordum gelecek dedi ama belki kendim de bir şeyler yapabilirim diye düşündüm. Bir arkadaşım forumda cevap bulabileceğimi söyledi.

Üstündeki böceklerin ismini bilsem, ev yapımı ilaçlar başlığından belki çare bulabilirim acaba yaprak biti mi dedim ama o da değil sanırım.

fotoğrafını ekliyorum, bu zararlının adını ve nasıl yok edileceğini bilen varsa cevap yazabilirse çok sevinirim, teşekkür ederim.
Aynı sorun bende de var, Çilekleri ilaçlamak istemiyorum !!! Organik bir yolla çözme imkanı var mı ?

auctor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2018, 16:41   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2018
Bu siyah yaprak sapları büyük ihtimalle siklamem akarı zararı valla bende bu konıyu araştırmak için üye oldum

Zbyr090909 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 20:28   #46
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Cileklerimin yapraklari kirmizi oldu neden olur?

Eklenen Resimler

sudeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2018, 15:24   #47
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Talking

Kimse bilmiyormu cevabini?

Eski 02-07-2018, 23:24   #48
Ağaçsever

arno66's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2015
Sayın Sudeme, Rusça bir siteden edindiğim bilgiye göre;
-Çileğin üzerindeki kırmızı yapraklar, yaz ortasında çok ortaya çıkarsa, bu, toprağın çok yüksek asitliğinden kaynaklanır.
-Yaprakların sadece kırmızı olması ve sonra kahverengileşen kenarları, o zaman bu potasyum eksikliği.
Kaynak: https://eddi.ru/what-can-cause-redne...llow-hole.html

Muda ve sudeme beğendi.
arno66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2018, 00:56   #49
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Cok tesekkur ederim arno66 degerlendiricem bilgilerinizi.saolun.

Eski 03-10-2018, 22:02   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2016
Arkadaşlar öncelikle çilek thripsi, kırmızı örümcek, kurşuni küf (mantar), külleme bunlara dikkat edelim gerisi olur..

balmuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 11:40   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Çilek Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

TANIM

Çilek, Fragaria vesca (yabani çilek), Fragaria grandiflora, Fragaria magna, Fragaria chiloensis ve Fragaria ananassa (veya Fragaria x ananassa) dahil olmak üzere Fragaria cinsindeki çeşitli bitki türlerine verilen addır. Çilek, Rosaceae familyasında çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitki kısa bir sapa ve taç oluşturan trifoliat yapraklara sahiptir. yere yakın. Yapraklar, türlere bağlı olarak çeşitli özellikler gösterir, bazıları yaprak dökmeyen, bazıları ise kışın ölecek ve düşecek yapraklara sahiptir. Bitki taçtan çiçek sapları üretir ve çiçekler beyaz renklidir. Bitkinin meyvesi, dış kısmında küçük tohumlarla birlikte kırmızı ve etlidir. Çilek 20–25 cm (8–10 inç) yüksekliğinde büyüyebilir ve bitkilerin değiştirilmesinden önce 2-4 yıllık bir ekonomik ömre sahiptir. Çilek, aynı zamanda bahçe çileği olarak da adlandırılabilir ve bitki, dünyanın en ılıman bölgelerinde yetiştirilir.

BÜYÜME VE GELİŞME
Temel gereksinimler Çilekler serin ılıman iklimlerde, 30 ° C'nin (86 ° F) altındaki sıcaklıklarda çok iyi büyür ve günde en az 8 saat güneş ışığı gerektirir. Kumlu topraklardan siltli killere kadar çok çeşitli topraklarda başarılı bir şekilde yetiştirilebilirler, ancak organik madde bakımından zengin, derin, iyi boşalan bir tezgahta en iyi şekilde büyüyeceklerdir. Büyümeleri için optimum pH 5.5 ile 6.5 arasındadır. Drenaj zayıfsa, en az 15-20 cm (6–8 inç) yükseltilmiş yataklara çilek ekmesi önerilir. Çilek çeşitleri Çilekler genellikle 3 kategoriye ayrılır: Haziran ayındaki Evergreen Günü nötr Haziran ayındaki bitkiler genellikle büyük meyveler üretir ve adlarından da anlaşılacağı gibi, Haziran ayının yaklaşık 2-3 haftası boyunca bir meyve mahsulü üretecektir. Yaprak dökmeyen çilek çeşitleri, ilkbahar ve yaz sonunda veya sonbaharın başında yılda iki (ve bazen 3) meyve ürünü üretir. Güne nötr çilek çeşitleri ilk yıl meyve verir, genellikle daha küçük meyve verir, ancak sıcaklık 1,6-29 ° C (35–85 ° F) arasında olduğunda üretilir. Çimlenme Tohumları Genellikle çilekli bitkileri tohumdan başlatmak, genç bitkilerle çalışmaktan daha zor olarak kabul edilir. Seçtiğiniz çilekliğin çeşidine bağlı olarak, tohumlarınızı çimlenmeden önce soğuk muamele etmek gerekebilir. Bu, ekimden önce 2-4 hafta boyunca dondurucuya yerleştirilerek kolayca elde edilebilir. Çilek tohumları iyi kalitede steril tohum başlangıç ​​karışımı içeren tepsilere ekilmelidir. Tohumları 6 mm (0.25 inç) derinliğe kadar ekin ve tohumlar çimlenirken toprağı nemli (ancak ıslak değil) tutun.

Tohumlar 2-3 hafta içinde filizlenmelidir. Fideler 2,5-5,0 cm (1-2 inç) yüksekliğe ulaştığında, birbirlerine çok yakınsa fidanları inceltin ve 3 yapraklı olduklarında bahçeye tekrar koyun veya nakledin. Dışarıda ekim yapıyorsanız fidanları toprağa dökmeden önce sertleştirdiğinizden emin olun. Koşucular Çilekler, “koşucu” olarak bilinen bir yandan ateşli yavru üretirler. Koşucular ana bitkiden çıkarılabilir ve yer değiştirebilir. İkincisi, ekim tohumlarına benzer şekilde hazırlanmış bir yatakta istenen son boşluğa koyun. Dikim Toprağın uygulanabilir hale geldiği ilkbaharda çilek yatağını olabildiğince erken hazırlamaya başlayın. Kompost veya çürümüş gübreler gibi organik maddeler ekleyerek toprağı hazırlayın. Çilek naklinin çeşitliliğe bağlı olarak 38-60 cm (15–24 inç) ayrı yerleştirin ve sıralar arasında 90-120 cm (36–48 inç) olmasına izin verin. Bitkinin tepesinin (yaprakların çıktığı nokta) toprak yüzeyinde olmasını sağlamak için bitki yetiştirmeye dikkat edin. Çok derin ekilirse, bitkiler çürür ve çok ekilirse bitkiler kök salmayabilir. Ekimden sonra bitkileri iyice sulayın. Genel bakım ve bakım Ekimden sonraki ilk büyüme mevsiminde, bitkilerin vejetatif büyüme enerjilerini yoğunlaştırmaları için bitkilerin meyve üretmelerine izin verilmemelidir. Üretilen çiçekleri çimdikleyin. Meyve ekimden sonraki yıl hasat edilebilir. İstenilen bitki yoğunluğuna ulaşıldığında, koşucuları kesin veya bir çapa ile yetiştirin. Yabani otlar da çilek yatağından düzenli olarak çıkarılmalıdır. Çilek bitkileri de yeterli neme ihtiyaç duyar ve gerekirse yağış veya sulamadan haftada 2,5–3,8 cm (1–1,5 inç) su almalıdır. Çilek, ilkbaharda toprak nemini korumaya yardımcı olan ve bitkileri geç donlara karşı koruyan malç ilavesinden faydalanacaktır. Don dikimden sonra tahmin edilirse, bitkiler sıra örtüleri veya diğer uygun malzemelerle korunmalıdır. Bitkiler ayrıca yağmurlama sulama ile korunabilir. Satır örtüleri meyveyi meyvelerde kuşlardan korumak için de kullanılabilir. Hasat Meyvesi, meyvenin kap ile birlikte ve sapının 0.5 katının alınmasıyla üretilirken düzenli olarak (her gün) hasat edilmelidir. sapı sıkıştırarak meyveleri çıkarın. Hasattan sonra daha fazla olgunlaşmayacağı için sadece tamamen olgun çilekleri hasat edin.

Şematik Büyüme

References
Bordelon, B. (2001). Growing strawberries. Purdue University Cooperative Extension Service. Available at: http://www.hort.purdue.edu/ext/ho-46.pdf. [Accessed 15 April 15]. Free to access. Maas, J. L. (Ed.) (1998). Compendium of strawberry diseases. Second Edition. American Phytopathological Society Press. Available at: http://www.apsnet.org/apsstore/shopa...ges/41949.aspx. Available for purchase from APS Press. Strang, J. (2010). Strawberries. University of Kentucky Cooperative Extension Service. Available at: Center for Crop Diversification | Growing and Marketing Resources for Specialty Crops. [Accessed 15 April 15]. Free to access

Sık Rastlanılan Zararlıları ve Hastalıkları

Hastalıklar
Kategori: Bakteriyel

Angular leaf spot / Xanthomonas fragariae

Belirtiler
Koyu yeşil veya yarı saydam açısal lekeler oluşturacak şekilde bakteri sızdıran genişleyen yaprak alt yüzeylerinde çok küçük, suya batırılmış lezyonlar; lezyonlar klorotik bir halo ile kırmızımsı lekeler oluşturmak için birleşebilir.

Sebebi
Bakteri

Yorumlar
Bakteri mahsulün enkazında ve kışlayan bitkilerde hayatta kalır; bitki artıkları üzerinde uzun süre yaşayabilir, ancak toprakta serbest yaşayamaz; su sıçratarak bakteriler yayılabilir.

Yönetim
Sadece sertifikalı dikim stoğunu kullanın; ekinleri döndürün ve aşırı sulamadan kaçının; kimyasal kontroller genellikle etkisizdir.

Leaf scorch / Diplocarpon earlianum

Belirtiler
Büyük morumsu kahverengi lekeler üretmek için kolazlanabilen üst yaprak yüzeyindeki düzensiz koyu mor veya kahverengi lekeler; lekeler arasındaki doku mor veya kırmızı olabilir; lezyonlar ayrıca çiçekler ve meyvelerde de gelişebilir; etkilenen yapraklar bitkiden çekilebilir ve düşebilir; lezyonlar meyvelerin ölümüne neden olan pedinkülleri çevreleyebilir.

Sebebi
Mantar

Yorumlar
Uzun süre ıslak kalan yapraklar tarafından hastalığı ortaya çıkarır.

Yönetim
Bitki dayanıklı çeşitleri; bitkilerin düzenli yenilenmesi; tam güneşte kalması iyi hava sirkülasyonu ve drenajı olan bir alana bitki ekmek; hasattaki bitkilerden bütün yaprakları çıkarın; kontrolü sağlamak için uygun yaprak fungisitinin uygulanması gerekebilir.

cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 11:41   #52
Yeni Üye

Anthracnose
Colletotrichum fragariae
Colletotrichum gloeosporoides
Colletotrichum acutatum

Belirtiler
Yaprak lekesi Yapraklarda yuvarlak siyah veya açık gri lezyonlar; sayısız lekeler oluşabilir, fakat yapraklar ölmez. Koşucular ve saplar Koyu kahverengi veya siyah batık, saplarda dairesel saplar, saplarda ve koşucular; bitkiler bodur ve sarı olabilir; bitkiler solabilir ve çökebilir; iç dokular kırmızı renge büründü. Taç çürüklüğü En genç bitki erken öğleden sonra su stresi sırasında solgunluk bırakır ve akşamları iyileşir; solma tüm bitkiye ilerler; bitki ölümü; Taç uzunlamasına kesildiğinde kırmızımsı kahverengi çürüme ya da çizgi görülür. Tomurcuk çürüklüğü Damp, tomurcukları koyu kahverengi ila siyah çürük; tek tomurcuklu bitkiler ölebilir; çoklu taçlı bitkiler hastalık ilerledikçe solabilirler. Çiçek yanıklığı Gövdeyi kesip çiçeğe öldüren pedisel aşağı uzanan koyu renkli lezyon; çiçekler kurur ve ölür; Tozlaşma sonrası enfeksiyon küçük, sert, deforme olmuş meyvelere neden olabilir. Meyve çürüklüğü Meyvenin olgunlaşması üzerine koyu kahverengi veya siyah yuvarlak lezyonlara dönüşen açık kahverengi, suya batırılmış noktalar.

Sebebi
Mantarlar

Yorumlar
Enfekte toprağa ekilen bitkiler, su ve toprağa sıçramak suretiyle enfekte olurlar; mantar toprakta 9 aya kadar hayatta kalır.

Yönetim
Toprağı fümigasyon yapmak toprağın aşılanmasını azaltmaya yardımcı olabilir; solarize edici toprak, toprak inokülümünü tahrip edebilir; fünikasyonu veya solarizasyonu mümkün değilse, konakçı olmayan ürünlere dönün; ekimden önce tüm toprağı bitki kronlarından yıkayın; düzenli bitkilerin etrafında ot; bitki sadece hastalıksız nakil; aşırı miktarda azotlu gübre kullanmayın;

Gray mold (Botrytis fruit rot, Blossom blight) Botrytis cinerea

Belirtiler
Kahverengiye dönüşen ve ölmekte olan çiçekleri; şekilsiz meyve; meyvede büyür ve sıklıkla meyveyi etkileyen çürüklük lekeleri; çürüyen doku yüzeyinde gri miselyum kitleleri; meyveden sıvı sızıntısı yok; meyve kurutulur ve mumyalanır.

Sebebi
Mantar

Yorumlar
Çiçeklenme ve ılımlı sıcaklıklarda uzun süre yüksek nem veya yaprak ıslaklığı sürelerinin neden olduğu hastalıkların ortaya çıkması.

Yönetim
Ölü veya virüslü tüm maddeleri çıkarın ve imha edin; çürüyen meyvelerin çıkarılması; plastik altında meyve yetiştirmek; toprakla meyve temasını azaltmak için plastik malç kullanın; uygun mantar öldürücüleri uygulayın; rüzgârın hızlı kuruyacağı alanlarda bitki ıslakken bitkileri ve meyveleri; Hasattan sonra mahsul enkazını toprağa sürün.

Leaf spot (Mycosphaerella leaf spot) Mycosphaerella fragariae

Belirtiler
Yaprakların üst yüzeylerinde gri-beyaz bir merkezi büyüten ve gelişen küçük yuvarlak veya düzensiz koyu mor lezyonlar; lezyonlar duyarlı çeşitlerde büyüyebilir ve lezyonun merkezi kahverengi kalır; lezyonlar ayrıca meyvelerde, yapraklarda ve dışkılarda da gelişebilir.

Sebebi
Mantar

Yorumlar
Hastalık su sıçratarak yayılır.

Yönetim
Koruyucu yaprak mantar ilacı uygulayın.

Phomopsis leaf blight Phomopsis obscurans

Belirtiler
Bir ila beş dairesel, kırmızı-mor lekeler; açık kahverengi ve daha sonra mor, kırmızı veya sarı ile çevrili koyu kahverengi merkezi olan yapraklarda belirgin zonal desenler; yaprak sapları, tabureler ve meyve makaslarındaki koyu renkli ve batık lezyonlar.

Sebebi
Mantar

Yorumlar
Hastalık dünya çapında ortaya çıkar ve ciddi yaprak dökülmesine neden olabilir.

Yönetim
Geliştirilmemiş spesifik kontrol önlemleri; hasattan sonra yaşlı yaprakları çıkarın; Hasattan sonra yaprak fungisitlerinin uygulanması hastalığın kontrolüne yardımcı olabilir.

Eski 09-05-2019, 11:42   #53
Yeni Üye

Powdery mildew Spaerotheca macularis

Belirtiler
Genişleyen ve birleşen, alt yaprak yüzeyinde bulanık beyaz fungal büyüme izleri; yaprak kenarları yukarı doğru kıvrılıyor; alt yaprak yüzeyinde mor-kırmızı lekeler; eğer çiçekler enfekte olursa deforme olmuş meyveler üretilebilir, ağır enfeksiyonlar bitkinin meyve vermemesine neden olabilir

Sebebi
Mantar

Yorumlar
Mantar yapraklar üzerindedir; rüzgarla yayılan sporlar

Yönetim
Koruyucu mantar ilacı uygulayın, örn. ilk hastalık belirtilerinde kükürt; bitki dayanıklı çeşitleri; genel sulamadan kaçının; kesişen miselyumun azalmasını azaltmak için hasatta ölü yaprakları alın

Red stele (Red core) Phytophthora fragariae

Belirtileri
Bodur bitki büyümesi; yaşlı yapraklar solmuş ve kırmızı sarı veya turuncu renkte olabilir; yeni yapraklar küçük; meyve üretilmemesi ya da hiç üretilmemesi ya da çok az koşucu; kronun içine kadar uzayabilen kök çekirdeğinin kırmızımsı renk bozulması.

Sebebi
Oomycete

Yorumlar
Kesimlerinde hayatta kalabilir ve yeni bitkilere yayılabilir; ıslak veya nemli topraklar ve serin, yağışlı hava koşulları tarafından tercih edilen hastalık ortaya çıkışı; genç bitkiler genellikle köklere daha fazla zarar verir.

Yönetim
Fabrika sadece sertifikalı stok; toprağı ve suyu kirleten alanları transfer etmekten kaçının; kırmızı stel geçmişi olan alanlara ekilmekten kaçının; drenajı iyileştirmek için yükseltilmiş yataklara bitki; Hastalık varsa uygun fungisit uygulayın.

Slugs / Arion hortensis
Deroceras reticulatum
etc.

Belirtileri
Yapraklarda ve saplarda düzensiz şekilli delikler, olgun meyvelerde kaba delikler; istila şiddetliyse, yapraklar parçalanabilir; kayalar, yürüyüş yolları, toprak ve bitki örtüsü üzerinde mevcut olan sümük izleri; birkaç sümüklü böcek ve salyangoz türü yaygın bahçe zararlılarıdır; Sümüklü böcekler koyu griden siyaha renklidir ve büyüklüğü 2,5 ile 10 cm arasında değişebilir (1-4 inç).

Sebebi
Yumuşakça

Yorumlar
Sümüklü böcek nemli, gölgeli habitatları tercih eder ve yabani otlara veya organik çöplere sığınacak; yetişkinler mevsiminde toprağa yumurta bırakabilir; bitkilere zarar geniş olabilir.

Yönetim
İyi hava sirkülasyonu sağlamak ve sümüklü böcekler için nemli habitatı azaltmak için bahçe çöplerini, yabani otları ve bitki kalıntılarını gidererek iyi bir bahçe temizliği yapın; populasyonu azaltmak için gece elle tutulan sümüklü böcek; bitkilerin etrafına odun külü veya yumurta kabuğu yaymak; marul veya greyfurt kabuğu gibi organik maddeleri dışarıda bırakarak yumuşakçaları çeker, yemle ilgili bulunan herhangi bir beslenmeyi yok eder; yumuşakçaları çekmek ve boğmak için toprağa bira ile doldurulmuş sığ yemekleri batırmak; kimyasal kontroller arasında organik bahçeler için demir fosfat ve organik olmayan yetiştiriciler için metaldehit (örneğin Buggeta) ve karbaril (örneğin Sevin yemi) bulunur.

ZARARLILAR
Kategori: Böcekler

Aphids (Peach aphid, Potato aphid, Melon aphid, Strawberry aphid) Myzus persicae
Macrosiphon euphorbiae
Aphis gossypii
Chaetosiphon fragaefolii

belirtiler
Yaprakların altında ve / veya bitkinin saplarında küçük yumuşak gövdeli böcekler; genellikle yeşil veya sarı renklidir, ancak türlere ve konakçı bitkiye bağlı olarak pembe, kahverengi, kırmızı veya siyah olabilir; afid istilası ağır ise yaprakların sararmasına ve / veya bozulmasına, yapraklarda ve / veya bodur sürgünlerde nekrotik lekelere neden olabilir; Yaprak bitleri, balçağı adı verilen yapışkan, şekerli bir madde salgılarlar ve bu da bitkilerde kurumlu küf oluşumunu teşvik eder.

Sebebi
Haşarat

Yorumlar
Yaprak bitleri çileğe çok zarar verebilecek birkaç virüs iletir, böcekler doğrudan doğrudan ciddi hasara neden olacak kadar yüksek bir popülasyona ulaşır, ancak virüslerin yayılması çilek üretiminde büyük bir endişe kaynağıdır.

yönetim
Yaprak biti popülasyonu sadece birkaç yaprak veya sürgünle sınırlıysa, istila kontrolü sağlamak için budanabilir. ekimden önce nakli yaprak bitleri için kontrol edin; varsa toleranslı çeşitler kullanın; Gümüş renkli plastik gibi yansıtıcı malç bitlerin bitkilerle beslenmesini engelleyebilir; sağlam bitkilere yaprak bitlerini yapraklardan vurmak için güçlü bir su jeti püskürtülür; insektisitler genellikle yalnızca istila çok yüksekse yaprak bitlerini tedavi etmek için gereklidir - bitkiler genellikle düşük ve orta seviyedeki istilaları tolere eder; böcek öldürücü sabunlar veya neem veya kanola yağı gibi yağlar genellikle en iyi kontrol yöntemidir; Ürünlerin etiketlerini, kullanmadan önce belirli kullanım kılavuzları için kontrol ediniz.

Eski 09-05-2019, 11:43   #54
Yeni Üye

Armyworm (Beet army worm, southern armyworm) Spodoptera exigua
Spodoptera eridania

Belirtiler
Yeşillikteki düzensiz şekilli deliklerden tekil veya yakın gruplandırılmış dairesel; genç larvalar tarafından ağır beslenme iskeletlenmiş yapraklara yol açar; meyvede sığ, kuru yaralar; yapraklarda 50-150 yumurtadan oluşan yumurta kümeleri bulunabilir; yumurta kümeleri, kümeye pamuklu veya bulanık bir görünüm veren beyazımsı bir ölçekte kaplanmıştır; Genç larvalar soluk yeşil ila sarı renktedir, yaşlı larvalar ise genellikle vücutlarının kenarları boyunca koyu ve açık renkli bir çizgi ve pembe veya sarı renkli altlıkta koyu yeşil renktedir.

Sebebi
Böcek

Yorumlar
Böcek, yılda 3-5 kuşaktan geçer.

Yönetim
Ordu kurtçuklarını kontrol etmenin organik yöntemleri arasında larvaları parazitleştiren doğal düşmanlar ve Bacillus thuringiensis'in uygulanması; Ticari kontrol için uygun kimyasallar var, ancak ev bahçe için mevcut olanların çoğu larvaların yeterli kontrolünü sağlamaz.

Japanese beetle / Popillia japonica

Belirtiler
İskeletlenmiş yapraklar (sadece kalan damarlar); çiçekler ve tomurcuklar zarar görmüş; bitki hasarı geniş olabilir; yetişkin böcek, vücudun her iki tarafındaki kanat kapaklarının altından çıkıntı yapan beyaz saç tutamlarıyla metalik yeşil bronz bir böcek; yetişkin böceklerin uzunluğu yaklaşık 13 mm'dir; larvalar toprakta gelişen krem-beyaz kurtçuklardır.

Sebebi
Böcek

Yorumlar
Her 1-2 yılda bir böcek üretimi; feromon tuzakları aslında ev bahçelerine daha fazla böcek çekebilir ve genellikle kaçınılması gerekir; toprakta larvalar gibi böcek kızartır; böceği 300'den fazla konukçu bitkiden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Yönetim
Eğer böcekler önceki yılda bir problemse, bitkileri korumak veya kaolin kili püskürtmek için yüzer sıra örtüleri kullanın; yetişkin böcekler bitkilerden elde toplanabilir ve sabunlu suya yerleştirilerek yok edilebilir; kışlatan kurtulan hayvan sayısını azaltmak için toprağa parazitik nematodlar uygulanabilir; böcek öldürücü sabunlar veya neem yağı böcek popülasyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Loopers (Cabbage looper) Trichoplusia ni

Belirtiler
Yapraklarda büyük veya küçük delikler; hasar genellikle yaygın; tırtıllar, vücutlarının her iki tarafından aşağı akan beyaz çizgilerle soluk yeşildir; tırtıllar hareket ederken vücutlarını kemerlerken kolayca ayırt edilir; yumurtalar genellikle yaprak kenarına yakın alt yaprak yüzeyine tek tek döşenir ve beyaz veya soluk yeşil renktedir.

Sebebi
Böcek

Yorumlar
Böcekler, toprakta mahsulün enkazında pupa olarak kışın; yetişkin böcek kimliği koyu renkli bir güve; tırtıllar geniş bir konukçu aralığına sahiptir.

Yönetim
Loopers popülasyonları genellikle doğal düşmanlar tarafından kontrol altında tutulur; Sorunlu hale gelirlerse larvalar bitkilerden elde toplanabilir; organik olarak kabul edilebilir bir kontrol yöntemi, daha genç larvaları etkili bir şekilde öldüren Bacillus thuringiensis'in uygulanmasıdır; Kimyasal spreyler, doğal düşman popülasyonlarına zarar verebilir ve dikkatlice seçilmeleri gerekir.

Eski 09-05-2019, 11:45   #55
Yeni Üye

Thrips (Western flower thrips) Frankliniella occidentalis

Belirtiler
Anterlerin ve damgaların kızarması dahil çilek çiçeklerinde hasar; böcekler meyve üzerinde sayısız olabilir ve kapağın etrafında bronzlaşmaya neden olabilir; böcek küçük (1,5 mm) ve narindir ve en iyi şekilde bir el merceği kullanılarak görüntülenebilir; Yetişkin thrips soluk sarı ila açık kahverengi ve perileri daha küçük ve daha açık renklidir.

Sebebi
Böcek

Yorumlar
Thrips popülasyonu ilkbaharda yabani otların üzerinde birikir ve bir miktar mahsul bulunur ve mahsuller hasat edildiğinde veya yabani otların kuruması sırasında çileklere geçer.

Yönetim
Çok fazla thrips birikebileceği soğan, sarımsak veya tahılların yanına dikilmekten kaçının; Thrips caydırmak için büyüme mevsiminin başlarında yansıtıcı malç kullanın; Thrips problemli olursa uygun insektisit/böcek ilacı uygulayın.

Weevils (Strawberry root weevil, Rough strawberry root weevil, Black vine weevil) Otiorhynchus spp.

Belirtiler
Bitkilerin yapraklarındaki çentikler; sıkışık yaprakları ile bodur ve koyu renkli bitkiler; yetişkin böcek, türlere bağlı olarak koyudan açık kahverengine kadar değişen renkte sümüklü bir böcekdir; larvalar krem-beyaz renkli kurtlardır ve toprak altındaki köklerden beslenirler.

Sebebi
Böcek

Yorumlar
Bir alandaki hasar genellikle bir bitki çemberini etkiler; weevil atağı sporadik ve çok zararlı olabilir.

Yönetim
Çilek yataklarını yabani otlardan ve otlardan uzak tutun; weevil popülasyonlarını barındırabilecek ormanlık veya böğürtlen veya mürverlerin yakınlarına dikilmekten kaçının; Piretroid içeren pestisit spreyleri veya tozları çilek bitkisinin kontrolünde etkilidir.

Spider mites (Strawberry spider mite) Tetranychus turkestani

Belirtiler
Yapraklar sarı ile karıştırılmış; yapraklar bronzlaşmış görünebilir; dokuma örtü yaprakları; akarlar, ağlarda veya yaprakların alt kısmında küçük hareketli noktalar olarak görülebilir, en iyi şekilde bir el merceği kullanılarak görüntülenebilir; genellikle bitki üzerinde gözle görülebilir semptomlar ortaya çıkıncaya kadar görülmez; yapraklar sararır ve bitkiden düşebilir.

Sebebi
eklembacaklılardan

Yorumlar
Örümcek akarları tozlu koşullarda gelişirler; su stresi altındaki bitkilerin saldırılarına daha duyarlıdır.

Yönetim
Ev bahçesinde, güçlü bir su jeti ile bitkilerin püskürtülmesi, örümcek akarı popülasyonlarının birikmesini azaltmaya yardımcı olabilir; akarlar sorunlu olursa, bitkilere böcek öldürücü sabun uygulayın; bazı kimyasal böcek öldürücüler, doğal düşmanları öldürerek ve akar üremelerini teşvik ederek akar popülasyonlarını artırabilir.

Alıntdır, kaynakça: https://plantvillage.psu.edu/topics/strawberry/infos

Eski 10-05-2019, 14:07   #56
Yeni Üye

Arkadaşlar ayrıca bazı anormallikler sadece parazit, bakteri ve mantarlardan kaynaklanmayabiliyor. Mineral Eksikliklerinin de anormal görünüşler üzerinde etkisi olabiliyor.

Kaynakça:
https://www.yara.co.uk/crop-nutritio.../#deficiencies

Not: Konunun uzmanı değilim, sadece kendi ihtiyacım için yabancı sitelerde araştırıken buldum. Forumda bununla alakalı yeterli bilgi olmadığını düşündüğüm için paylaştım.

Eski 16-06-2019, 22:13   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2019
Arkadaşlar selam, bende bir süre önce çilek yetiştirmeye başladım,haliyle de kol atma yoluyla çoğaltmak istiyorum fakat çıkan kollara ne zaman baksam kuru ve ölü halde görüyorum acaba bir hastalık mı var? İnternette hiçbir şekilde bulamadım bu sorun hakkında. Onun dışında çileklerde vs. hiç sorun yok sağlıklı gözüküyor meyveler.Bilenler cevaplarsa sevinirim.

byg41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 16:12   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Acil Yardim (gunlerce arayip bir cozum bulamadim)

Her yerde aradim cok aradim ancak bir cozum bulamadim .. 60lt lik saksida cilek yetistiriyorum. Ancak cileklerim bitlendi. Dogal bir cozum aradim arap sabunu olan disinda pek birsey goremedim . Arapsabunu organik degil. sirke acibiber incir yapragi vs vs . Deneyen cozumu sudur diyebilen varmidir ?? Nasil basa cikabilirim bitkiye zarar vermeden. Birde neyden dolayi boyle birsey olusur. Onlem olarak ne yapmak gerekir ? Yardim eden olursa simdiden tesekkur ederimm

Eklenen Resimler

Nazif severer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 15:47   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eslekehl Mesajı Göster
merhabalar agaclar.net in değerli kullanıcıları benim sorunumsa şu çilek meyveleri ucunda sararma var ve meyveler epey biçimsiz görünüyor
*** bu sorun benim çileklerimde de var çileklerde şekil bozukluğu ve çileklerde kuruma oluyor sorunu nasıl giderebilirim

rmg6014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2020, 22:27   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Merhaba

Benim çilek fideler imin yapraklarında kuruluk başladı ve ilerliyor toprağını değiştirdim ama halen sorun devam ediyor ...Sizce bunun sebep **** sebepleri ne olabilir?

Aresesasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024