agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2009, 09:39   #1
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
üç kök Osmanlı çileğimin 2-3 yaprağında siyah benekler oluştu. Sanki çillenmiş gibi. Bu bir hastalık olabilir diye endişelendim. Eğer hastalık ise önlem almak isterim. Bilgili arkadaşlardan yardım rica ederim. Mantar benzeri birşey olabilir mi acaba? Resim yarın ekleyebilirim.

NssN beğendi.
Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 11:03   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Çilek hastalıkları (pdf)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 13:38   #3
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Teşekkür ederim Malina, oldukça detaylı bilgi var.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 13:49   #4
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Bu dosyayı okudum ama unlu bitten sözedilmiyor.
Şu sefil unlu bit çilekte de olur mu? Dal ve taç yapraklarda beyaz, yuvarlak olmayan noktalar var. Unlu biti de tanımadığım için teşhis koyamadım. Muntazam periyodik aralarla yerleşmişler ve mekanik yöntemle alınabiliyor. Kümelenme oluşmadığı için unlu bit olduğundan emin olamadım.
Arapsabunlu solüsyon yapacağım da doğru teşhis mi acaba?

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 14:17   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.TurucuHis;
Çilek te unlu bit olmaz ancak tarifiniz külleme başlangıcını gösteriyor.Yapraklarda bükülme varmı?

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 14:28   #6
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın Oğuz Alper,
İlginize teşekkür ederim.
Lupla baktığımda böceğe benzer yapılar gördüm. Külleme fungus nedenli diye biliyorum. Alt yapraklar kurudu zaten. Hiç kıyamam ama o saksıyı komple atmak daha mantıklı sanırım. Diğer sebze ve çiçeklere bulaşırsa başa çıkmam çok zor. Domates, Gül ve Yasemin'de de gördüm birkaç tane aynı beyaz noktalardan çünkü. Daha dün koruyucu olarak ilaçlama yapmıştım; direncim kırılacak bu gidişle.
Zaten torf sineği gibi birşey sardı heryeri. İyice bunalttı beni bütün zararlı ve hastalıkların aynı anda gelmesi
Peki asıl sorun şu: çilekte unlu bit olmazsa bu böcekler nedir? İncelediğim zararlılardan sadece unlu bite benziyor gövde yapıları.

Eski 02-05-2009, 14:33   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
120 dönüm çilek yetiştiriyorum.Unlu bite benzer bir hastalıkla hiç karşılaşmadım.Kolay gelsin.

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 14:48   #8
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Benim tek saksım sizinkine göre deryada damla tabi
2 tanesi gelişmiş idi parazitlerden, onların böcek olduğunu teşhis edebildim. Diğer küçük olanların ne olduğunu bile anlayamadım İki çilek saksısı yanyana idi sadece birinde oluşmuş bu sorun. Her gün birkaç kez detaylı kontrol ediyorken 24 saatte nasıl oluşuyor bunlar yahu?
Balkonla yetinenler için her saksı her yaprak kıymetli oluyor. Uğur böceği koydum o çileğe, bakalım yarına kadar sonuç ne olacak?

Eski 09-06-2009, 22:14   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Merhaba,

Benim de balkonda 2 saksıda çileklerim var. Gözüm gibi bakıyorum onlara, bu sabah üstlerinde beyaz küçük böcekler olduğunu gördüm. Çiçekçiye ilaç sordum gelecek dedi ama belki kendim de bir şeyler yapabilirim diye düşündüm. Bir arkadaşım forumda cevap bulabileceğimi söyledi.

Üstündeki böceklerin ismini bilsem, ev yapımı ilaçlar başlığından belki çare bulabilirim acaba yaprak biti mi dedim ama o da değil sanırım.

fotoğrafını ekliyorum, bu zararlının adını ve nasıl yok edileceğini bilen varsa cevap yazabilirse çok sevinirim, teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

unusual Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 09:04   #10
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Benim çileklerimin yapraklarında **** bitki gövdesinde herhangi bir problem olmadığı halde, açan çiçeklerin bir kısmı meyveye dönüşme aşamasında, birden bire kuruyuveriyor, fakat aynı daldaki bir başka çiçek güzel bir şekilde çilek oluyor ne yapmam gerektiğini anlayamdım doğrusu.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 09:47   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
5 adet çilek saksısının 2 adedinde yaprakları önce kenardan sonra tamamı kuruyor. Yeni çıkan yapraklarının bile kenarları kahverangi bir renk alıyor.
Bir de yeni çıkan yaprakların yeşil rengi diger yapraklara göre çok daha açık yeşil sadece o iki saksıda.
İlgilenen olursa sevinirim.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 10:12   #12
/

Giriş Tarihi: 16-06-2009
arkadaşlar sizin çilelte demir eksikliği var bunu için demir içeren şelatlı bir yaprak gübresi kulamalısınız

sarge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 21:36   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
bir kilo arap sabnunu 10 litre su ile karıştırıp bir cay bardagı isporto ekleyip serpin hiç birşey kalmaz

furkanyener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 13:28   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2011
Merhaba, yukarıda "Unusual" in resimlediği küçük yeşil böcek sorunu benim çileklerimde de var, bilgisi olan acil yardımcı olabilir mi? Lütfennn

Svdsrkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 05:36   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unusual Mesajı Göster
Merhaba,

Benim de balkonda 2 saksıda çileklerim var. Gözüm gibi bakıyorum onlara, bu sabah üstlerinde beyaz küçük böcekler olduğunu gördüm. Çiçekçiye ilaç sordum gelecek dedi ama belki kendim de bir şeyler yapabilirim diye düşündüm. Bir arkadaşım forumda cevap bulabileceğimi söyledi.

Üstündeki böceklerin ismini bilsem, ev yapımı ilaçlar başlığından belki çare bulabilirim acaba yaprak biti mi dedim ama o da değil sanırım.

fotoğrafını ekliyorum, bu zararlının adını ve nasıl yok edileceğini bilen varsa cevap yazabilirse çok sevinirim, teşekkür ederim.

Merhaba, aynı sıkıntıyı bende yaşamaya başladım. Sorun çözebildiniz mi acaba? Ne olduğunu bilen varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler...

umutsekerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 18:20   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
merhabalar agaclar.net in değerli kullanıcıları benim sorunumsa şu çilek meyveleri ucunda sararma var ve meyveler epey biçimsiz görünüyor

Eklenen Resimler

eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 12:23   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Merhaba, benim çileklerimde ve fındık turplarımda çok minik beyaz böcekler (bitten küçük) ve incecik ağlar oluşuyor. Ve yapraklar dışa doğru kıvrılıyor. Koşnil olabileceğini düşündüm ama ağlara anlam veremedim. Ağlar örümceklerinki gibi bir eksen üzerinde desenli değil, rastgele iki noktayı birbirine bağlayan düz, tek sıra iplikçikler halinde. Ne olabileceğine dair bir fikri olan var mı?

p.m.nihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 12:27   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Sayın Malina, şu anda link bozuk gözüküyor. PDF dosyasını indirebileceğimiz başka bir link var mı?

p.m.nihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 23:10   #19
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Merhaba çileklerimin saksılarını yeni değiştirdim yeni bir toprak karışımı yaptım çilekleri tek yaprak veya iki yaprak kalacak şekilde güzelce temizledim yeni saksılarına diktim üç -dört gün sonra yani bugün gayet iyi görünüyorlar yeni yapraklar çıkmış fakat birşey dikkatimi çekti saksıların çoğunda aynı olayı gördüm yapraklarda bir sıkıntı mevcut resimlerini ekliyorum.
Yeni yaptığım toprak karışımınıda yazayım ne eksik olabilir veya fazla bakalım:toprak:13 ölçek.torf:6 ölçek.cocopeat:6 ölçek.solucan gübresi:6 ölçek.pomza:4 ölçek.leonardit:2 ölçek. kaliteli bir toprak yaptığımı düşünmüştüm ama bir sorun var demekki bu hale geldiler.

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 17:03   #20
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu konuda yardımcı olabilecek yok mu aynı gün söküp boru düzeneğine diktiklerimde böyle birşey yok ama onun toprağı farklı yeni yaptığım topraktan deil ph ölçtüm 7 gösteriyor oda normal gibi acaba diyorum cocopeattaki tuz oranı yüksek olabilirmi ec ölçme cihazımda yok malesef solucan gübresi leonardit bunlar yapmaz sanırım

Eski 25-05-2015, 11:50   #21
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çileklerimin yaprakları kuruyor

Merhaba çileklerimin saksılarını yeni değiştirdim yeni bir toprak karışımı yaptım çilekleri tek yaprak veya iki yaprak kalacak şekilde güzelce temizledim yeni saksılarına diktim üç -dört gün sonra yani bugün gayet iyi görünüyorlar yeni yapraklar çıkmış fakat birşey dikkatimi çekti saksıların çoğunda aynı olayı gördüm yapraklarda bir sıkıntı mevcut resimlerini ekliyorum.

Yeni yaptığım toprak karışımınıda yazayım ne eksik olabilir veya fazla bakalım:toprak:13 ölçek.torf:6 ölçek.cocopeat:6 ölçek.solucan gübresi:6 ölçek.pomza:4 ölçek.leonardit:2 ölçek. kaliteli bir toprak yaptığımı düşünmüştüm ama bir sorun var demekki bu hale geldiler.

Aynı gün söküp boru düzeneğine diktiklerimde böyle birşey yok ama onun toprağı farklı yeni yaptığım topraktan deil, ph ölçtüm 7 gösteriyor oda normal gibi acaba diyorum cocopeattaki tuz oranı yüksek olabilirmi ec ölçme cihazımda yok malesef solucan gübresi leonardit bunlar yapmaz sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2015, 18:47   #22
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Şu siyah yaprak konusu dikkatimi çekti yıllardır bir çok kere sorulmuş bir tane cevap verilmemiş.Bu sorunla karşılaşıp çözümünü bulan daha olmamış mı acaba?Çok garip bir durum aynı toprağa bir sürü şey diktim sadece çilekte bu yanık var leonardit veya solucan gübresinden şüphelenebilirmiyiz acaba başka seçenek yok gibi sanki.

Eski 03-06-2015, 19:41   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Aynı sıkıntı bendede var saksı çileğiyle yıldızım barışmadı bi türlü , toprağından diye düşünüyorum yeni torf koysam bile kurtulacaklarını sanmıyorum.

Eklenen Resimler

erkanbey beğendi.
happygarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 19:43   #24
Ağaçsever

buna Külleme diyorlar , kısacası iki tane saksı çileği kül oldu

erkanbey beğendi.
Eski 04-06-2015, 09:38   #25
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Hastalığın isminin külleme olduğuna kesin eminmisiniz onun üzerinden araştırma yapalım.Enteresandır ki çileklerin bu durumlarına ilk defa net birşey yazan sizi gördüm bu konu hakkında kimsenin bilgi sahibi olmamasına imkan yok heleki böyle bir sitede.Bitkiler öldükten sonra bir anlamıda yok kaç gündür birşey yazan yok.

Ben işi sağlama alayım diye geri kalanları torf'a diktim belki yeni toprağımdan kaynaklanmıştır diye bence sizde fazla yaprakları kökleri temizleyip değiştirin isterseniz toprağınızı, artık deneme yanılma ile çözeceğiz.

happygarden beğendi.
Eski 04-06-2015, 09:58   #26
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kültürel mücadelenin yanında Zirai ilaç olarak sıvı bakırlar ile külleme ilacı karıştırıp uygulayabilirsiniz.

happygarden beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 11:43   #27
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Hastalığın adını koymak mühim olan, üstte benim koyduğum yapraklar külleme hastalığımı?Öyleyse bu hastalığa toprakta ne yol açıyor?Çünkü ben fidelerimi yeni karışım yaptığım toprağa dikince bu hale geldi benim tabirimle yandı.
Herkes leonardit yapmaz demiş,solucan gübresininde zararı olmaz diyorlar,pomza'nın yapabileceğinide ben düşünmüyorum o zaman cocopeat'ın tuzu fazla da o mu yaktı acaba diyorum onuda doğalbahçemden almıştım bilmiyorum alıp kullanan var mı?

Aynı toprağa diktiğim biber fideleri domatesler menekşeler de şu anda bir sıkıntı yok sadece çileklerde sorun oldu onlar hassasiyet göstermediği ama çileğin gösterdiği bir şey var ama çözemedim gitti.

happygarden beğendi.
Eski 04-06-2015, 15:22   #28
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bugün telefonla humik asit üreten birisiyle görüştüm bu sorunu sorma şansım oldu.Her ne kadar çileklerimi görmesede sorunun mantar olduğunu söyledi.Leonardit ve solucan gübresi yaprak yanmasına sebep olmaz dedi bende olmaması gerektiğine inanıyorum zaten.Acaba saksılardan çıkarıp diğer toprağı doldurup tekrar dikerken hangi arada nasıl mantar kapar ki?

Eski 05-06-2015, 16:50   #29
Ağaçsever

Külleme olduğuna emin değilim ama internette biraz araştırdım kendi kendime öyle teşhis koydum şimdi çilekleri saksıdan çıkartım suya koydum torf saksıya aktaracam bakalım belki canlanır ,sizin yapraklarla benimkiler aynı hastalık gibi.

erkanbey beğendi.
Eski 06-06-2015, 22:54   #30
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Bende saksida cilek yetistirmeye calisiyorum, yaptak uclari siyahlasip merkeze kadar ilerliyor. Bahceden soktugum iki adet fidenin biri bende biri babamda. Bendeki olmek uzere cirpiniyor. Babamdaki cosmus, bisuru cicegi bile var, babam dus toprak dolduruyo saksiya, gubreside yok adamin. Bizde bi terslik var galiba

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024