agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen h_dogan
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2018, 08:19   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Siyah kömür tozu gibi toz bırakan kurt

arkadaşlar sarı kurt duydum googleden resimlere baktım lakin bu kurt daha açık renkli , kremsi , beyazımsı , dala bakıyorum biri sanki bir fırça alıp dalın o kısmını kömür tozuna yahut ise bulamış kesip bakıyorum içinden larva çıkıyor , dalı kesmeden dışardan bile belli ediyor kendini ( siyahlık ) , yani kurt sadece girdiği kanalın içini değil daha çok dalın dışınıda siyahlaştırıyor bu kurdun adı nedir nasıl bir ilaç kullanmalıyım 300 nar ağacından 15 tanesinde rasladım yayılmasından korkuyorum

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 14:15   #2
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Fotoğraf yükleme durumunuz yok mu?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 17:56   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Fotoğraf yükleme durumunuz yok mu?
pazar günü yükleyeceğim fakat bilin ki elinizde bir fırça olsa , çok küçük tuz tanesi kadar ince kömür tozuna bulayıp parmak kalınlığındaki bir dalın 3-5 cm lik yerini fırçayla kömür tozuna bulamış olsanız nasıl olurdu işte bunu gözünüzün önüne getirin hayal edin aynısı

Eski 24-01-2018, 19:11   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Damlamadan toz dursban 4 veya 600 lük confidor muadili uygulamanız gerekir ama dursban4 daha güçlü bir sistemiktir.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 07:57   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Damlamadan toz dursban 4 veya 600 lük confidor muadili uygulamanız gerekir ama dursban4 daha güçlü bir sistemiktir.
hım... peki yapraktan uygulanabiliyormu o ilaç

Eski 25-01-2018, 08:06   #6
Ağaçsever

Biraz okudum dursban ı ve etken maddesini işe yarayacak gibi duruyor sanırım yaprağı görür görmez atmalıyım zira kalıntı çiçek dönemine kadar kalkar mı arılara zehirliymiş , basara ya da basar denilen bite de faydası olur sanırım

Eski 25-01-2018, 09:43   #7
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartezyenx Mesajı Göster
Biraz okudum dursban ı ve etken maddesini işe yarayacak gibi duruyor sanırım yaprağı görür görmez atmalıyım zira kalıntı çiçek dönemine kadar kalkar mı arılara zehirliymiş , basara ya da basar denilen bite de faydası olur sanırım
Bu ilaçın toz olanı damlamadan bu bahsettiğiniz çeşitli dip ve gövde içine girmiş olan kurtlar için kullanılıyor,sıvı olanı birçok zararlıya karşı kullanılmakta ama esas narda unlu bit için kullanılır genelde nar beyaz sineğine ruhsatı olan mospilan ile karıştırılarak uygulanır,bahar döneminde unlu bit olmaz yeşil bitler zarar yapar onun içiniçin calipso ile mospilan veya eforia mospilan şeklinde kullanılır.Ceviz büyüklüğünü biraz geçtikten sonra çiğli havaların olduğu dönemlerde kahverengi leke hastalığı için harbor ve bellis isminde ilaçla dönüşümlü uygulanır.
Narda birde akdeniz meyve sineği zararı olabilir ama kullanılan ilaçların artık yan etkiside mi var akdeniz meyve sineği zararı olmaz. Ama bunun için malathion veya ruhsatı olmamakla birlikte sumigold sorunu çözer.
Bunun dışında Antalya bölgesinde narın başka hastalık ve zararlısı olmaz,birde son olarak güneş yanıkları için surround,sunguard veya muhtelif firmaların ürünlerinden güneş yanıkları için uygulama yapabilirsiniz,bu hem bitkiyi serin tutar,zararlı eşik değerini sabit tutar hemde güneş yanıklarını önler tabi bu uygulama erken dönemde 1 defa yapılmalıdır sonraki dönemlerde uygulanırsa beyaz lekeler çıkmayabilir.

Eski 25-01-2018, 16:22   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Dursban 4 gibi bir ilacı damlamadan vermek doğru mu? Diğer canlılar bu ilaç ile bilikte ölmeyecek mi?

Taşlıbahçe beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 16:56   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Dursban 4 gibi bir ilacı damlamadan vermek doğru mu? Diğer canlılar bu ilaç ile bilikte ölmeyecek mi?
Sn İsmail Kuzucu şüphesiz bu ilaçlar tek bir türe yönelik üretilmiyor ruhsatı bir kaç tür olsada ruhsat dışındaki birçok zararlıyı ve yararlıda öldürebilme kapasitesine sahip oluyorlar,sebzede kullanımı sınırlandırıldı ama taktir edersiniz ki profesyonel meyve üreticileri maalesef ki bu tarz ilaçlardan kullanmak zorunda kalıyorlar çoğu zaman önerimi yapılmasa bile zaten bayinin ilk satacağı ilaçlardan birisi olacak ne kadar bekleme sürelerine dikkat edilsede güçlü bir sistemik bu yüzden erken kullanımından yani meyve teşekkülü olmadan kullanılmasında yanayım bu sayede diğer canlıları geçtim en azından insanlara zararı daha az olacağı kanaatindeyim.

Eski 25-01-2018, 19:37   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Zararlı popülasyonuna göre ilaç kullanılmalı. 1 ağaçta kurt var diye bütün bahçeyi zehirlemenin anlamı yok.

Taşlıbahçe beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 21:05   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Zararlı popülasyonuna göre ilaç kullanılmalı. 1 ağaçta kurt var diye bütün bahçeyi zehirlemenin anlamı yok.
Valla bravo bir tek sizin aklınıza geldi,zaten o ilaçlar bedava.Narda ne bileyim ünlü bitten,beyaz sinekten,yeşil bitlerden bahsetmiyoruz ağaçları kontrol edersiniz popülasyon azdır ilaçlama yapmazsınız burda ağaçların bir çoğunu kaybetme riski var ki diğer ağaçların köklerinde ve gövdelerinde olma ihtimalide yüksek bunu kafadan da sallamıyorum ziraat mühendisi olduğumu geç benimde nar bahçem var ve aynı bölgede üreticilik yapıyoruz aynı risklerle ve zararlılarla mücadele ediyoruz.
İlaçlamak en kolayı ama organik tarım yapmıyoruz kontrollü tarım yapıyoruz ve ihracatı yapılan bir ürün,belki entegre mücadele yapılabilir ama yinede çok riskli bu zararlı için,önceden mücadelesi kesin bilinen zararlılarda değiller bakanlık herhangi bir zararlı için yapılan önlemleri bunun içinde sıralamış.
https://www.tarim.gov.tr/TAGEM/Belge...30.08.2017.pdf
Buyurun % 1 ağaç sarı kurdu bulaşıksa ilaçlama için ek 4e bakın diyor bakıyorsun ilaç yok,entegre mücadele için budanmış dalları filan toplayın otlarla mücadele edin yazıyor monitör tuzaklar asın diyor tamam astık zararlıyı tespit ettik sonuç.Ağaç sarı kurdu için bir ilaç yoksa ruhsatlı o zaman çiftçiyi bu zararlıyla başbaşa bırakmışsın demektir.Bunları zaten yapıyoruz ve ilaçlama yapmazsanız arazinin geniş birden fazla bölgesinde ağaçları kaybetme riski en iyi ihtimal hiç verim alamama durumu söz konusu, umarım anlatabilmişimdir yoksa kimse meyve ağaçlarında gereksiz ilaç kullanmaz kontrolü sebzeye göre daha kolaydır.Zeytin bahçem var zeytin sineğiyle kaolinle mücadele ediyorum veya hiçbirşey kullanmıyorum neden zararlı belli bir eşiğin çok altında.Malesef bu öyle değil.

Eski 25-01-2018, 23:04   #12
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Valla bravo bir tek sizin aklınıza geldi,zaten o ilaçlar bedava.Narda ne bileyim ünlü bitten,beyaz sinekten,yeşil bitlerden bahsetmiyoruz ağaçları kontrol edersiniz popülasyon azdır ilaçlama yapmazsınız burda ağaçların bir çoğunu kaybetme riski var ki diğer ağaçların köklerinde ve gövdelerinde olma ihtimalide yüksek bunu kafadan da sallamıyorum ziraat mühendisi olduğumu geç benimde nar bahçem var ve aynı bölgede üreticilik yapıyoruz aynı risklerle ve zararlılarla mücadele ediyoruz.
İlaçlamak en kolayı ama organik tarım yapmıyoruz kontrollü tarım yapıyoruz ve ihracatı yapılan bir ürün,belki entegre mücadele yapılabilir ama yinede çok riskli bu zararlı için,önceden mücadelesi kesin bilinen zararlılarda değiller bakanlık herhangi bir zararlı için yapılan önlemleri bunun içinde sıralamış.
https://www.tarim.gov.tr/TAGEM/Belge...30.08.2017.pdf
Buyurun % 1 ağaç sarı kurdu bulaşıksa ilaçlama için ek 4e bakın diyor bakıyorsun ilaç yok,entegre mücadele için budanmış dalları filan toplayın otlarla mücadele edin yazıyor monitör tuzaklar asın diyor tamam astık zararlıyı tespit ettik sonuç.Ağaç sarı kurdu için bir ilaç yoksa ruhsatlı o zaman çiftçiyi bu zararlıyla başbaşa bırakmışsın demektir.Bunları zaten yapıyoruz ve ilaçlama yapmazsanız arazinin geniş birden fazla bölgesinde ağaçları kaybetme riski en iyi ihtimal hiç verim alamama durumu söz konusu, umarım anlatabilmişimdir yoksa kimse meyve ağaçlarında gereksiz ilaç kullanmaz kontrolü sebzeye göre daha kolaydır.Zeytin bahçem var zeytin sineğiyle kaolinle mücadele ediyorum veya hiçbirşey kullanmıyorum neden zararlı belli bir eşiğin çok altında.Malesef bu öyle değil.
İlaç yoksa sizin önerdiğiniz ilaç ne oluyor?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 06:11   #13
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Siz yazışmalarınıza devamede durun ben araya girip bir şey soracağım.
Pek de bildiğim bir konu değil ama akdeniz meyve sineğinden bahsettiniz.

Bahçemde Trabzon hurma ağaçlarından birinde her sene bir iki tane hurma çok erken oluyor. Diğer hurmalar yemyeşil ve çok sertken iki hurma yumuşacık, kırmızı ve tam da yenilecek kıvamda olgun oluyor. Bu neden böyle oluyor diye sorduğumda bana " bunu akdeniz meyve sineği vurmuş" dediler. Doğru mudur değil midir bunu da bilmiyorum.
Eğe doğru ise bu olaya üç senedir rastlıyorum, olgun hurma adedinde bir artma olmadı, devam eder de artar mı bilmiyorum. Ağaca başka nasıl bir zarar verir, nasıl bir mücadele yapmam gerekir?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 08:06   #14
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
İlaç yoksa sizin önerdiğiniz ilaç ne oluyor?
SAFA TARIM - Welcome

Yeni tespit edilmiş bir zararlı sarı ağaç kurdu narda ama genel toprak altı zararlıları için ruhsatlı bir ilaç önerdiğim,şimdi danaburnu olsa ilacı kullandınız oluyorda sarı ağaç kurdu için mi olmayacak? ki sonuç veriyor.

Eski 26-01-2018, 08:12   #15
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Siz yazışmalarınıza devamede durun ben araya girip bir şey soracağım.
Pek de bildiğim bir konu değil ama akdeniz meyve sineğinden bahsettiniz.

Bahçemde Trabzon hurma ağaçlarından birinde her sene bir iki tane hurma çok erken oluyor. Diğer hurmalar yemyeşil ve çok sertken iki hurma yumuşacık, kırmızı ve tam da yenilecek kıvamda olgun oluyor. Bu neden böyle oluyor diye sorduğumda bana " bunu akdeniz meyve sineği vurmuş" dediler. Doğru mudur değil midir bunu da bilmiyorum.
Eğe doğru ise bu olaya üç senedir rastlıyorum, olgun hurma adedinde bir artma olmadı, devam eder de artar mı bilmiyorum. Ağaca başka nasıl bir zarar verir, nasıl bir mücadele yapmam gerekir?
Akdeniz meyve sineği limon hariç bazı narenciyelerle nar,trabzon hurması gibi meyvelerde zarar yapabilir 2-3 meyve sorun teşkil etmez.Ama ağacın genelinde zarar oluşturuyorsa ve ekonomik olarak mücadele etmeye değerse feromon tuzaklardan kullanabilirsiniz.Ağaca başka bir zararı olmaz sadece meyvelere zarar vererek tam olgunlaşmadan dökülmesine neden olur,özellikle portakalda zararı çok fazladır ve mücadele edilmesi gerekir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024