agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2010, 20:20   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
BZ (bakla zinni) için, sonbahar kültürel (sürüm, belleme, yaprakların toplanması vd.) önem veriniz, çiçek açma tarihini not edin, en az bir ay önce leğenleri hazırlayınız.

Leğen böcek kontrolunu sık yapıp, az olanları yer değiştiriniz.

Tercih sıralaması, armut, elma, kiraz, hertürlü (soğanlılar dahil) çiçek.

Asla tek dedeğildir, elma çiçeklerinin tam açmamışlarında uyumayı sever

Name:  IMG_6582.JPG
Views: 11480
Size:  59.6 KB

Name:  IMG_7164.JPG
Views: 11399
Size:  45.1 KB

Name:  IMG_7179.JPG
Views: 12332
Size:  60.4 KB

Name:  IMG_7461.jpg
Views: 12538
Size:  69.1 KB

Muda beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 09:35   #62
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Galeri: 2
teşekkür ederim

Sevgili arkadaşlar ilgilerinize çok teşekkür ederim, bizim bahçemiz Ankara Ahiboz köyünde, orada hava şehirden 4-5 derece daha düşük ısıda seyrediyor, o nedenle, elma ağaçlarımız yeni açmaya başlamış, ben mavi leğenlere su koyup bıraktım, inşallah elmalarımız kurtulur tekrar teşekkür ediyor, hepinize bol çiçekli ,meyveli bir bahar diliyorum..

oruc-xuraman beğendi.
SAGNOPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 18:11   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2009
Kiraz ağaçlarının kuruması

Bilgisi olanların dikkatine, lütfen yardım!
5 yıllık ziraat 900 kiraz ağaçları çiçek açmak üzereyken, hatta ağacın yarısı çiçek açmış iken zamklanarak kuruyorlar.Nisan ayı başında sağlam olan ağaçlar, mayıs başında kurumuş durumdalar.Eğer kurumanın sebebi bilinirse, bundan sonraki yıllarda aynı dönemde meydana gelen kurumaların önüne geçebilirmiyiz diye düşünüyorum.Yardımı olacaklara şimdiden teşekkürler.

buyukyesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 08:32   #64
Yeni Üye

gyiven's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2010
Serdar bey muğladan katılıyorum...dün kiraz ağacının dalında 70 den fazla tırtıl vardı tek tek toplandı,ilaçlandı acaba yumurtalar ölmüşmüdür böyle bir durumda hangi ilacı vermek gerekir....teşekkürler şimdiden

gyiven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 10:46   #65
/

Giriş Tarihi: 09-02-2010
kiraz dökülmesi

merhaba arkadaşlar,benim sorum kirazda fıs meyve ile ilgili.7 yaşında bodur 09oo çeşitli kiraz bahçesi var,meyve tutumu çok az oldu fıs meyve şeklinde döküldü.Bahçede 2 çeşit tozlayıcı var,3 dekara 1 adet arı kovanı bırakıldı,buna rağmen döllenme sorunu olabilirmi?selamlar.

hanci64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 14:14   #66
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Umarım bahçe tesisi sırasında derin dikim yapmamışsınızdır. Maalesef derin dikilen ağaçlar böyle seneler sonra tam da verime yatmışken pat diye zamklanıp ölebiliyorlar.

Tabii bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığı da olabilir. Bu durumda ölen ağaçları sökün yakın, fidan çukurunu kireçleyin.Hastalıklı dalları kesin, makası sağlam ağaca vurmadan önce temizleyin, yoksa bulaşır.

Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı uygulayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 12:38   #67
Ağaçsever

ayvacı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Öncelikle herkese merhaba, bahçemdeki bir adet vişne ve kiraz ağaçları bu sene biraz cansız, hatta vişnelerde ufak gibi, 3 senedir gübrelenmedi sizlerden acilen bana tavsiye edebileceğiniz gübre cinsi nedir.

Bahçemdeki ağaçlarım : Nektar - vişne - kiraz - bodur elma - ayva - güllerim içinde gübre cinsi verirseniz çok sevinirim.

ayvacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 08:29   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2010
....

sonellerinadami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 13:12   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2010
kiraz

bursa da kiraz ağaçlarının gövde kısımlarından derin çatlaklar oluşmuş.
bahçe 10 yıllık olup,geçen yıl başlayan problem bu yıl diğer ağaçlara da sıçrayarak bahçenin % 25 ni bu hale getirmiş.hastalığın ya da zararlının teşhisi konusunda yardımlarınızı bekliyoruz.teşekkür ederiz.

akyaka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2010, 13:16   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2010
Merhaba,
Ben Denizli Honaz ilçesinde kiraz yetiştiriciliği yapıyorum. 20 dekar arazide kiraz ağaçlarımız var ancak bu ağaçlar 8. senesine girmesine rağmen çiçekten sonra meyveye dönünce meyvelerini döküyor diğer bahçelerimizde böyle bir sıkıntı yok sadece o bahçede meyve alamıyoruz. Ağaçlarımız çok güçlü ilaçlaması gübrelemesi düzenli yapılıyor. Geçtiğimiz sene dormex uygulaması yapıldı. dölleyicisi falan herşey var.

Meyvelerini dökmemesi için ne yapabiliriz? Bu konuyla ilgili nereye başvurabiliriz?

mkaraman7@hotmail.com

maxmuko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 12:20   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Değerli arkadaşlar hepinize saygı ve selamlar. Bu foruma yeni üye oldum. Zıraat mühendisim. Eskişehir'de ikamet etmekteyim. Kuruyemiş sektöründe çalışıyorum. Uzmanlık alanım çerezlik ayçekirdeği ama uzun zamandır bahçe işine merakım vardı yaklaşık 6 ay önce üzerinde kiraz bulunan bahçe satın aldım ve o zamandan beri kirazla ilgili herşeyi araştırıyorum. Sanırım bu kadar kendimi tanıtmam yeterli
Forumu okudum diğer üye arkadaşların değişik sıkıntıları var. Görüldüğü üzere kiraz bahçelerine zarar veren etmenler çok çeşitli; gerek yanlış kullanılan teknikler, gerek canlı olan zararlılar gerekse virütik veya bakteriyel hastalık. Araştırdığım her noktada bahçedeki ağaçların bakımlarının çok iyi yapılması o bahçenin okadar sağlıklı olmasına katkıda bulunuyor. Bazı resimlerini gördüğüm ağaçlarda bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıklar mevcut.
Bu tip hastalığa yakalanmış ağaçlarda ilaçlı mücadele hastalığı sadece yavaşlatma veya durdurmayı sağlıyor hastalıktan kurtarmıyor. Benim bahçemdede bu tip sorunlar vardı. İlk yaptığım iş hastalıklı dalları bahçemden uzaklaştırmak oldu. Bu sene kendi ağaçlarımda deneyeceğim çeşitli ilaçlar ve gübreler oalacak deneme sonuçlarını veya işe yarar olanları sizinle paylaşacağım. Ben bahçeyi aldığımda önceki sahibi bahçeye uğramamış bile. Mevcuttta 83 adet 1 ila 15 yaş arası kirazlar (Cinslerini bilmiyorum) 150 kadar aşılanacak mahlep ağacı mevcuttu. O dönemden sonra 155 adet 0900 çeşidi diktim. 120 adet daha napolyon çeşidi dikeceğim.
Şu aralar bitkiye bakarak toprakta veya bitki bünyesinde bitki besin elemetleri eksikliğini tespit etmek için gerekli bilgileri topluyorum. Toprak yapısı fazla kumlu olduğu için toprak analizini sık yaptırmam lazım. Bu tip topraklarda değişkenlik fazla olur. Buna ayıracak çok vaktim yok. Eğer elinizde bitki besin eksiklikleri ile ilgili resimler varsa ve bizimle paylaşırsanız çok memnun olurum.
Saygılarımla..

SWARDROCK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 17:51   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Korkunç zarar veriyorlar. Mavi leğenleri hazırlayalım.

Eklenen Resimler

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 15:51   #73
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13

08 Nisan 2011 Cuma günü öğleden sonra kardeşimin İzmir-Kemalpaşa'da ki Kiraz bahçesine gittik.. Yanında sanırım yulaf tarlası vardı.. Yulaf tarlası içinde çok güzel tomurcuk ve çiçekleri olan yukarıdaki çiçek türünü gördüm. Ağaçlar net. "Tomurcuk" konusu için fotoğraf çekeyim derken yukarıda Kiraz zararlısı diye bahsettiğiniz böceği çiçek yaprakları arasında "kene" gibi hareketsz vaziyette gördüm.. Belki bir arkadaşımızın işine yarar diiye paylaşmak istedim.. Ayrıca çiçek hakkında bilgsi olanlardan ne olduğunu öğrenebilirmiyim... Saygı ve sevgilerimle,

edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 22:42   #74
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
ah ah o bakla zındıkları varya
benim önce kayısı sonra erik sonra şeftali çiçeklerini bitirdiler.
şimdi de elme ve kirazı bitiriyorlar.gözümün önünde vay leğen miş vay elle toplamakmış nafile.çaresizim çaresiz...

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 20:11   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2006
Herkesin eline saglik basucu niteliginde bir topic.

AYD01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 09:30   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih2008 Mesajı Göster
merhaba 2 kiraz ve 2 vişne ağacım var ağaçlarımın gövdesi küçük küçük yapışkan zamk gibi bir maddeyle doldu. bu madde ağacın üzerinde yaygın değil. noktalar halinde zamk yapışmış gibi. ağacın yapraklarıda pörsümeye başladı. bu bir hastalıkmı ve ne yapabilirim.yardım ererseniz sevinirim
arkadaşım bakır sülfat[ göktaşı ] yılda en az 2 sefer atmanız gerekiyor yoksa ağaçların kurur kasım ve şubat ayında

oğuz köklü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 09:40   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Merhabalar
yaklaşık 13 yaşlarında kiraz ağaçlarım var. Ağaçlarda dal kuruması, meyvesiyle dalın kuruması ve aşırı zamklanma var. Bu durumları önlemek için ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
arkadaşım bakır sülfat[ göktaşı ] yılda en az 2 sefer atmanız gerekiyor yoksa ağaçların kurur kasım ve şubat ayında

oğuz köklü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 12:37   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
salamlar

Türkan beğendi.
oruc-xuraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 11:50   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
değerli ziraatçi ve yetiştiriciler..

yaprakta oluşan kurtlar yaprakları yiyor her yıl..

kirazda yaprak kurtlarına hangi ilaç önerirsiniz.

BEDESTENLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 10:45   #80
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bakla zınnı zararlısı ve kiraz çiçeği öbeğine verdiği zarar...

Name:  DSC04957.jpg
Views: 13359
Size:  27.4 KB

Name:  DSC04958.jpg
Views: 13109
Size:  60.7 KB

Armut çiçeklerine de doluşmuşlardı.
Name:  DSC04964.jpg
Views: 11500
Size:  44.1 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 19:54   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
bizimde kiraz ağaçlarımız var hastalık değil ama merak ettiğim kirazın saplarının güçlü olması için **** kirazın gelişimi için gübre ilaç gibi türevler yer almaktamıdır.Köyde tabi insanlarda var bir hurafe şu büyültür şu verimi arttırır gibi söylentiler yok değil.

aslan505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 11:12   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Kemalpaşada ikamet ediyorum.
Aşılı kiraz fidanlarını bu bahar başında bahçeye diktim.
Lakin havalar çok sıcak geçiyor.Yaprak uçlarında kuruma ve kahve rengi lekeler var bu konuda bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilirmi.

tachigari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 00:06   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
d) Yaralar kapatılmalıdır
Aşılama sırasında oluşan yaralar aşı macunuyla kapatılmasına rağmen, budama sırasında oluşan yaralar çoğu zaman kapatılmamakta ve hastalık etmenleri ile zararlı böceklerin bitkiye girişi için açık kapı görevi görmektedir. Bu sakıncanın giderilmesi için öncelikle kalın dallardaki kesimlerin ardından, kesilen kısımların derhal kapatılması gerekir.

Yaralar nasıl kapatılmalıdır?
Yaraların kapatılmasında 750 gr ardıç katranı + 250 gr göztaşı karışımı kullanılmalıdır. Bu amaçla genellikle aktarlardan satın alınabilen ardıç katranı içine 250 gr toz hale getirilerek elenmiş göztaşı eklenmeli ve bir çubukla iyice karıştırıldıktan sonra fırça ile yara dokusunun üzeri bu karışımla kapatılmalıdır.
Kalın dallarda budama yaptıktan sonra su bazlı boya ile yara yerlerinin kapatılması vs. gibi uygulamaların yarardan çok zarar getirdiği söyleniyor.

Hadi bakalım. Buradan buyrun

PRUNING TREES, FLUSHCUTS AND WOUND DRESSINGS

Yapılan araştırmalara göre budama yerlerini bir macunla vs.. bir şeyle kapatmanın bakterilerin içeri girmesini engellemediği gibi, bazılarının da tam bakteriler için bir beslenme ortamı oluşturduğu söyleniyor.

Çot dediğimiz dalın gövdeyle birleşme noktasında hafif bir budak bırakmak suretiyle dal budama yerini daha kolay kapatıyormuş.

Umarım doğru anlamışımdır

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 00:27   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:

c) Budama ve aşılama aletlerinin temizliğine dikkat edilmelidir
Gerek kiraz anaçlarının aşılanmasında kullanılan aşı bıçakları ve gerekse budama sırasında kullanılan testere ve makaslarla değişik hastalık etmenlerinin, kesilen bitkilerin birinden diğerine bulaştırılması yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda hastalıkla bulaşık bir bitkinin kesilmesiyle alete bulaşan mikroorganizmalar, daha sonra yapılacak kesimlerde çok sayıda sağlıklı bitkiye bulaştırılmaktadır.

Yapılan uygulama bir anacın aşılanması ise, bu durumda elde edilen fidan, hastalıkla bulaşık olarak gelişmeye başlamakta ve çoğu zaman da birkaç yıl sonra kurumaktadır.
Budama sırasında bu konuya dikkat edilmemesi durumunda budamadan beklenen yarar ortadan kalktığı gibi, budama sırasında hastalık etmenleri bitki üzerinde veya bitkiden bitkiye hızla yayılmakta ve istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bunu önlemek için ne yapılmalıdır?
Kullanılan aletlerin temizliğinin sağlanması için gerekli miktarda % 10’luk sodyum hipoklorit çözeltisi hazırlanarak aletler bu çözelti içine daldırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Pratikte 1 ölçü sodyum hipoklorit yani çamaşır suyu ile 9 ölçü suyun karıştırılmasıyla elde edilen bu karışım, plastik şişe veya kovalar içine konularak aşılama ve budama işlemleri sırasında uygulamayı yapan kişilerce aletler bu karışım içine daldırıldıktan sonra gerekli işlemler yapılır.
Sürekli alıntı yapıp duruyorum umarım yanlış anlaşılmıyordur.

Amacım sadece şu noktaya dikkat çekmek. Bazen çok doğru kabul ettiğimiz uygulamalar bilimsel olarak incelendiğinde çok farklı sonuçlar çıkabiliyor.

http://www.puyallup.wsu.edu/~linda%2...ng%20tools.pdf

Örneğin buradaki bağlantıyı incelediğinizde çamaşır suyu kullanımını pratik ve bilimsel yönlerden tavsiye etmiyorlar. Bunun nedenlerine gelince:

1) El aletlerine verdiği zarar : Çamaşır suyu ağartıcı clorox denilen bir madde içeriyor. Bu madde aşındırıcı bir madde ve el aletlerine zarar veriyor.

2) Elbiselere verdiği zarar : Bunu anlatmaya gerek yok sanırım.

3) İnsan sağlığına verdiği zarar: Klor içeren ağartıcılar (clorox gibi) akut ve kronik sağlık sorunlarına yol açıyor. Kullanılan ağartıcı kimyasalın buharının solunması bile astım, kronik bronşit ve akciğer rahatsızlıklarına yol açıyor. Bu yüzden çamaşır suyu kullanırken iyi havalanan bir ortamda olmanız gerekiyor.

4) Bitki sağlığına verdiği zarar: Ağartıcı kimyasal maddeler bitkiler için çok zararlı maddeler. Budama ekipmanınızda kalan ağartıcı bir sonraki kesimde tüm bitki dokusunu öldürüyor.

Yani kısaca budama aletlerinin mikrop, bakterilerden temizlenmesi için (biraz pahalı da olsa) alkol kullanılması tavsiye ediliyor.

Bir de ilginç nokta hava ve toprak kaynaklı hastalık etmenlerinin taşınmasında, elbise ve elinizle bu etmenlerin taşınma ihtimali budama aletleriyle taşınma ihtimaline göre daha yüksek.

Ama bu demek değil tabi budama aletlerini arındırmayacağız. Örneğin ateş yanıklığı hastalığı budama aletleriyle bulaşıyor. Arındıracağız ama neyle? Mümkünse alkolle, ispirtoyla ..

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 10:07   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Sevgili doğa dostları 2 sene önce alara fidancılıktan almış olduğum kiraz fidanlarımdan bu kış aniden 3 tanesi kurudu diplerini açtığımda kök boğazının biraz altından kırıldı kırılan yerden beyaz renkli işaret parmağı uzunluğunda kurt çıktı kök boğazına galeri açmış bu zararlının adı nedir diğer fidanlarımı korumak için nasıl önlem almam lazım saygılar selamlar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 16:36   #86
Yeni Üye

Gecky's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kiraz Hastalıkları ve Mücadelesi

Alıntı:
Yayım Bülteni No: 49 EKİM - 2006

KİRAZ TARIMINDAKİ BİTKİ KORUMA HATALARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Serdar TEZCAN

EgeÜniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü

Diğer meyve türlerinin yanı sıra kiraz yetiştiriciliğinde de zaman zaman önemli bitki koruma hataları yapılmaktadır. Bu hatalar her ne kadar kiraz tarımı özelinde bu makalede ele alınmış olsa da, aslında meyveciliğin hemen hemen tüm kültürlerinde yaygın ve sık olarak karşılaşılan genel hatalardır. Bu hataların giderilmesi için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

a) Bahçe tesis edilecek alan, kiraz yetiştiriciliğine uygun olmalıdır
Kiraz üretiminin yapılacağı alan, toprak özellikleri, yükselti, yöney, coğrafi konum ve iklimsel özellikler yönünden kiraz yetiştiriciliğine uygun olmalıdır. Belirtilen konularda ortaya çıkacak bir olumsuzluğun, sonraki yıllarda kiraz üretiminde ciddi sorunlar yaratabileceği unutulmamalıdır. Örneğin tesisin kurulacağı alanda önceki yıllarda yaşanmış böcek ve nematod kaynaklı zararlı veya hastalık sorunlarıyla ilgili ön bilgilerin iyi derlenmesi ve konu uzmanlarıyla birlikte analizlere dayalı olarak değerlendirilmesi, sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek pek çok sorunun önlenmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bu konuda gerekli titizlik, işin planlama aşamasından itibaren gösterilmeli ve olası sorunlar giderildikten sonra bahçe tesisine geçilmelidir.

b) Sağlıklı bitkisel üretim materyali seçilmelidir
Kiraz tarımında kullanılan tohum, çöğür, fidan, kalem, aşı gözü gibi üretim materyalinin sağlıklılığı son derece önemli olup, bu konuda üretimin ilk basamağında yapılan hatalar sonraki yıllarda giderilmesi olanaksız sorunlar yaratmaktadır. Bu nedenle sağlıklı ağaçlardan elde edilecek tohumlarla çöğür üretimine geçilmelidir. Bulaşıklığından şüphe edilen ağaçlardan kesinlikle tohum, çelik, aşılama materyali alınmamalı ve üretim sürecinde gerekli testler yapılmalıdır.
Fidan üretiminin yapılacağı fidanlıklar 6968 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliklerin gereklerine göre tesis edilmeli; toprak ve bitki analiz ve kontrolleri titizlikle yerine getirilmelidir.

c) Budama ve aşılama aletlerinin temizliğine dikkat edilmelidir
Gerek kiraz anaçlarının aşılanmasında kullanılan aşı bıçakları ve gerekse budama sırasında kullanılan testere ve makaslarla değişik hastalık etmenlerinin, kesilen bitkilerin birinden diğerine bulaştırılması yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda hastalıkla bulaşık bir bitkinin kesilmesiyle alete bulaşan mikroorganizmalar, daha sonra yapılacak kesimlerde çok sayıda sağlıklı bitkiye bulaştırılmaktadır.

Yapılan uygulama bir anacın aşılanması ise, bu durumda elde edilen fidan, hastalıkla bulaşık olarak gelişmeye başlamakta ve çoğu zaman da birkaç yıl sonra kurumaktadır.
Budama sırasında bu konuya dikkat edilmemesi durumunda budamadan beklenen yarar ortadan kalktığı gibi, budama sırasında hastalık etmenleri bitki üzerinde veya bitkiden bitkiye hızla yayılmakta ve istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bunu önlemek için ne yapılmalıdır?
Kullanılan aletlerin temizliğinin sağlanması için gerekli miktarda % 10’luk sodyum hipoklorit çözeltisi hazırlanarak aletler bu çözelti içine daldırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Pratikte 1 ölçü sodyum hipoklorit yani çamaşır suyu ile 9 ölçü suyun karıştırılmasıyla elde edilen bu karışım, plastik şişe veya kovalar içine konularak aşılama ve budama işlemleri sırasında uygulamayı yapan kişilerce aletler bu karışım içine daldırıldıktan sonra gerekli işlemler yapılır.

d) Yaralar kapatılmalıdır
Aşılama sırasında oluşan yaralar aşı macunuyla kapatılmasına rağmen, budama sırasında oluşan yaralar çoğu zaman kapatılmamakta ve hastalık etmenleri ile zararlı böceklerin bitkiye girişi için açık kapı görevi görmektedir. Bu sakıncanın giderilmesi için öncelikle kalın dallardaki kesimlerin ardından, kesilen kısımların derhal kapatılması gerekir.

Yaralar nasıl kapatılmalıdır?
Yaraların kapatılmasında 750 gr ardıç katranı + 250 gr göztaşı karışımı kullanılmalıdır. Bu amaçla genellikle aktarlardan satın alınabilen ardıç katranı içine 250 gr toz hale getirilerek elenmiş göztaşı eklenmeli ve bir çubukla iyice karıştırıldıktan sonra fırça ile yara dokusunun üzeri bu karışımla kapatılmalıdır.

e) Budama artıkları bahçelerden uzaklaştırılmalıdır
Budama sırasında hastalık ve zararlılarla bulaşık olduğu için ağaçlardan kesilen dalların bahçelerden uzaklaştırılması gerekirken, bu işlemin yapılmadığı ve bahçe içinde ya da bahçe kenarında biriktirildiği, kimi zaman da bahçeler arası sınırları belirleme amacıyla kullanıldığı görülmektedir.

Bazı durumlarda ise artıklar bahçeden uzaklaştırılmakta fakat bu işlem olması gereken zamandan daha sonra gerçekleşmektedir. Bu durumda bulaşık dallarda bulunan zararlı etmenler sağlıklı ağaçlara yayılmakta ve budamadan beklenen yarar azalmaktadır. Bunun için gerekli önlemler alınarak budama artıkları bahçelerden uzaklaştırılmalı ve söz konusu sakıncaların önüne geçilmelidir.

f) Hasat sonrasında ağaç üzerinde meyve bırakılmamalıdır
Kiraz meyvelerinin hasadı genellikle bir veya iki toplamada tamamlanır. Bu işlem sırasında henüz olgunlaşmadığı için hasat edilmeyen meyveler ağaç üzerinde kalır. Çoğunlukla ek işgücünü gerektiren ve daha sonra olgunlaşan çeşitlerin hasadı geldiği için ağaç üzerinde kalmış olan meyveler ya olgun şekilde toplanır **** çoğunlukla unutulur.

İşte dallar üzerinde kalan bu meyveler, başta Kirazsineği olmak üzere arılar ve diğer böcekler için besin kaynağı oluşturmaktadır. Kirazsinekleri bu olgun meyvelere yumurtalarını bırakır. Bu meyvelerin dalında olgunlaşmasının ardından yere dökülmesi ile meyve içinde gelişmiş olan larvalar da yere düşerek toprağa ulaşır ve toprakta tünel açarak içinde pupa durumuna geçer. Ertesi yıla kadar toprakta kalan pupalar açılarak, sonraki yılın Kirazsineği erginlerini oluşturur ve bu biyolojik döngü devam eder. Bu döngüyü engelleme açısından hasat sonrasında ağaç üzerinde meyve bırakılmamasının büyük önemi vardır.

g) Yere dökülen bulaşık meyveler toplanmalıdır
Çatlamış olan veya Monilya ve Botrytis gibi hastalıklar **** Kirazsineği gibi zararlılarla bulaşık meyveler hasat edilen diğer meyvelerle karıştırılmayarak hasadı yapan kişilerce çoğunlukla yere atılır. Hastalık ve zararlılarla bulaşık olan bu meyveler birer enfeksiyon kaynağı olduğundan bunların ayrı kovalar içinde toplanarak bahçe içinde kazılacak 50-60 cm derinlikteki çukurlara gömülmesi ve aynı işlemin yere dökülen diğer meyveler için de yapılması gereklidir. Bu sayede enfeksiyon kaynaklarının kurutulması ve sonraki yıllardaki olası sorunların azaltılması mümkün olur.

h) Sulamaya özen gösterilmelidir
Sulama bitkinin sağlıklı ve güçlü gelişimi açısından çok önemli bir uygulamadır. Sulamanın zamanı, sulama suyu miktarı ve şekli gibi konular bitki koruma açısından da büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, toprak ve bitki de dikkate alınarak gereksiz sulamalardan kaçınılmalıdır. Özellikle erken sulamaların Kirazsineği populasyonunu arttırabileceği göz ardı edilmemelidir. Ayrıca nematodlarla ve diğer etmenlerle bulaşık sulama suyunun kullanımının, bu etmenlerin bahçelere bulaştırılmasında büyük rolünün olabileceği dikkate alınmalıdır. Sulamanın yapılmamasının bitkide yaratacağı stresin, Dipkurtları ve Yazıcıböcekler gibi böcek türlerinin zararını arttırabileceği bilinmeli ve olanak varsa sulama uygulamasına geçilmelidir.

i) Tarımsal savaşı bütünleştirici diğer yöntemlere yeterince yer verilmelidir

Kirazda tarımsal savaş denildiğinde akla neredeyse sadece kimyasal savaş gelmektedir. Kimyasal savaşın, yarattığı riskler nedeniyle en son başvurulması gereken bir savaş yöntemi olduğu ortadadır. Bu nedenle son yıllarda diğer yöntemlerin ön plana çıkarılarak uygulanması üzerinde önemle durulmaktadır.

Kiraz tarımında dikkate alınması gereken ve tarımsal savaşı bütünleştirici nitelikteki yöntemler şunlardır:
  • Kirazsineği ile kimyasal savaşa karar vermede ve savaş uygulamalarında sarı yapışkan görsel tuzaklardan yararlanılmalıdır.
Sarı yapışkan görsel tuzaklar özellikle Kirazsineği ile savaşta gittikçe önem kazanan, genellikle 15 X 20 cm boyutlarında, sarı renkli ve her iki yüzü yapışkan madde ile kaplı olan ve ağaçların güneybatı yönünde yaklaşık 150 cm yüksekliğine iple asılabilen tuzaklardır. Bu tuzakların sarı rengi Kirazsineğini cezbederek, tuzaklara yöneltmekte ve erginler yüzeyindeki yapışkan maddeyle temas ederek tuzak üzerinde yapışarak kalmakta ve meyveler üzerine yumurta bırakması önlendiği için kurtsuz meyve üretimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu tuzaklar meyvelerin olgunlaşma döneminde dekara iki adet olacak şekilde ağaçlar üzerine asıldığında, o bahçede Kirazsineği bulunup bulunmadığını ortaya koymaktadır. Pratikte Kirazsineğinin bolluğuna göre tuzak sayısı ağaç başına 4 ile 7 tuzağa kadar arttırılarak sinekler kitlesel olarak yakalanıp kurtsuz kiraz üretimi sağlanmaktadır. Gerekli durumlarda bu tuzakların etkinliğini arttırmak için amonyum fosfat, amonyum asetat gibi amonyum bileşiklerinden de yararlanılabilir. Organik kiraz üretiminde sarı yapışkan görsel tuzak yönteminin önemi her geçen gün artmaktadır. Eğer gerekiyorsa sarı yapışkan görsel tuzak sayımları dikkate alınarak yönergesinde bulunan ilaçlarla tekniğine göre ilaçlama yapılması da konvansiyonel ve entegre üretim süreçlerinde mümkündür.
  • Yaprakbüken erginlerinin populasyonlarının azaltılmasında besin tuzaklardan yararlanılmalıdır
Kirazın önemli bir zararlısı olan Yaprakbüken, kışı yumurta döneminde geçiren bir türdür. Çiçeklenme döneminde açılan yumurtalardan çıkan larvalar yaprak, çiçek, meyve gibi kısımlarda beslenerek zarar yapar. Yöreden yöreye değişmekle birlikte mayıs ayının ortasından sonra doğada görülmeye başlayan kelebeklerin besin tuzaklarla yakalanması, bunların yumurta bırakmasını engellediğinden, zararlıyı sonraki yıllarda gittikçe azaltmaktadır.

Bu amaçla 1 lt şarap + 250 ml sirke + 250 gr toz şeker ve 9 lt suyun karıştırılması ve bu karışımdan plastik kapların her birine 1 litre konularak ağaçlara asılmasıyla Yaprakbüken kelebeklerinin ve sonraki yıla ulaşacak yumurtaların azaltılması mümkündür.
  • Çiçek zınnı ergin populasyonlarının azaltılmasında mavi renkli küvetlerden yararlanılmalıdır:
Özellikle Mart-Nisan aylarında orman alanlarına yakın bahçelerde zararlı olan Çiçek zınnı ergin populasyonlarını azaltabilmek için mavi renkli küvetler, içine su konularak ağaç sıraları arasına toprak üzerine yerleştirilmeli ve içine düşen Çiçek zınnı erginleri toprakta açılan çukurlara derince gömülmelidir.
  • Manas erginlerinin populasyonunun azaltılmasında ışık tuzaklardan yararlanılmalıdır
Özellikle alüviyal nitelikteki hafif topraklarda bitki köklerini kemirerek zararlı olan manas larvaları, daha sonra pupa ve ardından da ergin olurlar. Yaz aylarında havanın kararmaya başlamasıyla uçuşa geçen erginlerin ışığa yönelme davranışı nedeniyle, ışık tuzaklarla toplanması mümkündür.

Haziran-Eylül aylarındaki dönemde bu amaçla hazırlanan ışık tuzakların, içinde elektrik bulunan bahçelerde kullanılmasıyla manas erginlerinin populasyonunun azaltılmasına çalışılmalı ve yakalanan erginler öldürülerek yumurta bırakımının önüne geçilmelidir.
  • Toprakaltı zararlılarıyla savaşta toprak işleme yönteminden yararlanılmalıdır
Ağaçların köklerinde zararlı olan etmenlerle savaşta toprak işleme büyük öneme sahiptir. Özellikle etmenlerin toprak yüzeyine yakın olduğu dönemde yapılacak toprak işleme ile bu etmenlerin toprak yüzeyine çıkarılarak populasyonlarının doğal düşmanlarının da desteğiyle azaltılması mümkündür. Bu işlemler aynı zamanda bahçelerdeki hastalıklı bitki artıklarıyla yabancı otların populasyonlarının azaltılması yönünden de önemli olduğundan, gerektiği zamanda uygun aletlerle toprak işleme yöntemlerine başvurulmalıdır.
  • Böceklerin elle toplanmasına olabildiğince fazla yer verilmelidir
Özellikle Dipkurtları ve Tekeböcekleri gibi iri böceklerin erginleri ile Yaprakbüken larvalarının elle toplanıp öldürülmesi,butürlerinin populasyonlarının azaltılması bakımından önemlidir. Sıcaklığın düşük olduğu günün erken saatlerinde Dipkurtları ve Tekeböcekleri daha hareketsiz olduklarından, ağaçların kökboğazı ve gövdelerindeki toplama işleminin bu saatlerde yapılması başarıyı arttırmaktadır. Bu yöntem özellikle küçük bahçelerde başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Tuzak dallar asılarak zararlıların populasyonlarının azaltılması hedeflenmelidir
Kesilerek ağaçlar üzerine asılan ve zararlılar ile bulaşık olmayan dallar, Yazıcıböcekler veya Ağustosböcekleri için uygun yumurta bırakma yerleri olabilir. Bu nedenle zararlıların doğada bulunuşları da izlenerek Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönemde asılan tuzak dallar, yaklaşık 20 gün sonra toplanarak imha edilmeli ve böylece zararlıların populasyonları azaltılmalıdır.
  • Odun dokusu içinde galeri açan böceklerle savaşta tel ile öldürme yöntemine başvurulmalıdır
Ağaçların gövde ve ana dalları içinde galeri açan ve bu sırada doku dışına talaş çıkaran böceklerle savaşta tel ile öldürme yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir.

Bu yöntemin uygulanması için talaş çıkışı olan ağaçlar belirlenip, galeri ağızları açıldıktan sonra, ince bir tel galeriye sokularak doku içi zararlının mekaniksel olarak öldürülmesi hedeflenir. Bu işlemde kullanılan telin kalınlığı, uzunluğu, galerinin genişliği ve derinliği gibi özellikler dikkate alınmalı ve daha sonraki günlerde yapılan talaş çıkış kontrolleriyle uygulamanın etkinliği izlenmelidir.
  • Yaprakbüken’in yumurta kümeleri ezilmelidir
Yaprakbüken kelebekleri yumurtalarını çoğunlukla bitkilerin gövde ve kalın dallarına bıraktığından, özellikle kış aylarında yapılacak kontrollerde parazitlenme durumu da gözetilerek bu yumurta kümelerinin ezilmesi, Yaprakbüken populasyonunu azaltıcı etki gösterecektir. Özellikle dar alanlarda bu yöntemin başarılı sonuçlar verdiği gözlenmektedir.
  • Kuşların bahçelerden uzaklaştırılmasında aynalı kürelerden yararlanılmalıdır
Meyvelerle beslenerek zararlı olan kuşların bahçelerden uzaklaştırılmasında, üzerinde küçük aynalar bulunan kürelerin büyük etkisi olduğu son yıllarda gözlenmektedir. Bu nedenle sorun olan yerlerde bahçelere aynalı küreler asılarak kuşlar kaçırılmalıdır.
  • Biyolojik savaş etmenleri korunmalı ve etkinlikleri arttırılmalıdır
Kiraz bahçelerindeki zararlı etmenleri baskı altına alarak kontrol etme gücüne sahip olan doğal düşmanlara gereksiz ve yanlış tarım ilacı uygulamaları ile zarar verilmemeli ve populasyonlarının korunarak etkin olmasına yönelik destekleyici önlemler alınmalıdır. Gerekirse örtüleme ve yeşil gübreleme

amacıyla kullanılan fiğ ve yonca ile diğer bitkilerden bu amaçla yararlanılmalı ve bu sayede birçok doğal düşmanın ergin besinini bulması ve kiraz bahçelerindeki etkinliklerinin arttırılması sağlanmalıdır.
  • Bitki dokularının tozlanmasının önüne geçilmelidir
Kırmızıörümcekler gibi etmenlerin zararı, yaprak ve dalları tozlu olan bahçelerde arttığından tozlanmanın önüne geçilmelidir. Bu amaçla bahçeler çevresindeki yollar asfaltlanarak veya yanık yağ dökülerek tozlanma önlenmeli ya da suyla pulverizasyon uygulaması ile tozlar ve Kırmızıörümcekler yaprak üzerinden yıkanarak doğal düşmanların tekrar etkin olması sağlanmalıdır.

j) Zorunlu durumlarda başvurulan kimyasal savaş, gereği gibi yapılmalıdır
Başarılı bir kimyasal savaş için doğru ilaç, doğru zamanda ve doğru şekilde uygulanmalıdır.

Farklı çeşitlerden bitkilerle tesis edilme zorunluluğu olan kiraz bahçelerinde bu kurallara uyulması bazı zorlukları beraberinde getirir. Örneğin erkenci çeşitlerde zarar yapma riski düşük olan Kirazsineği için, geçci çeşitler risk altında olabilen çeşitlerdir. Bu nedenle bazı konuların dikkatle göz önüne alınmasında yarar vardır. Bunlar:
  • Bitkinin çeşidi
  • Bitkinin fenolojisi
  • Etmenin özellikleri
  • Pestisitin özellikleri
  • Uygulama dozu
  • Uygulama aletinin özellikleri gibi
konulardır. Bu konular dikkatle incelenerek gerekli değerlendirme ve uygulamalar yapılmalıdır.

Uygulamada çevreye en az zararı olacak pestisitlerin seçimine özen gösterilmelidir. Özellikle son yıllarda daha fazla önem kazanan bitkisel kökenli pestisitler ve mikrobiyal preparatlar üzerinde durulmalı ve mutlaka yönergesinde olan preparatlar seçilmelidir.

Gecky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 21:15   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2007
kiraz meyvelerinde dökülme ve kurumalar

fotograftaki agaçlara aşağıdaki bakımları yaptım.ancak meyveler nohut iriliginde iken dökülmeler ve yapraklarda kırmızı lekeler oluşmaktadır.acaba bu sorunların çözümü nedir.peryodik bakımını eksiksiz yapıyorum ancak istedigim gibi saglıklı bitki elde edemiyorum.ayrıca 15 kadar agaçta zamklanma da var.toplamda 750 adet erkenci kirazım var.bilgi ve tercübe sahiplerinin tavsiye ve önerilerine ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim.

uygulamalarım
  1. ocak ayında % 2 lik bordo bulamacı
    2.mart ayı başında 13-24-12-10+fe+zn içerikli tanban gübresi 0,5kg/agaç
    3.mart ayında 250ml/100lt bakır nitrat
    4.nisanda mönilya ilacı
    5.nisanda 100kg amonyum sülfat
    6.mayıs başında % 3 lük NANO BAKIR MİKRO ELEMENT+ ACETEPİMİD uyguladım.

Eklenen Resimler

aslan3180 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 22:49   #88
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
1.Döllenememiş çiçeklerin meyveleri kararıp dökülür,
2. Yaprağın arkasındaki kızarıklık sanki kırmızı örümcek zararına benzettim. Ama elbette emin değilim. Külleme-mildiyö benzeri bir hastalık da olabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 21:38   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
merhaba benim bahçemde bir kaç kiraz ağacım var ağacımın yapraklarında resimini çektiğim siyah siyah bit gibi birsürü canlılar var bunlar nedir bu durumdan ağacımı nasıl kurtarablirim veya seneye tekrar böye olmaması için hangi aylarda nasıl mücadele etmeliyim teşekkürler

Eklenen Resimler

vandavales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 19:35   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2007
kgursan kardeşim ilginize teşekkür ederim.yaprak arkasındaki kızarıklık bir böcek zararı degil mantari bir hastalık ancak mevcut ilaçlar tedavi etmiyor.belki degişik bir ilaç veya tedavi yöntemi öneren olurmu diye siteye fotografı ekledim

aslan3180 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024