agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen blackwalnut
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen herkul
  • 1 Gönderen herkul

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2012, 01:33   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Netten bir alıntı;

Kiloluk armutlar Bursa Ovas'ndan kyor - Hrriyet EKONOM

" Bu arada, deveci armudunda yaprak yanığı hastalığından yakınan yetiştiriciler, yetkililerden destek istedi. "

Yorumlar bölümüne Gülleci Bulamacı yapmalarını yazmıştım. Uygun olur mu.?
Yaprak yanıklığından kasıt ateş yanıklığı (Erwinia amylovora) ise gülleci bulamacı veya başka kükürt bazlı preperatlar işe yaramıyor. Streptomycin veya terramycin gibi antibiyotiklerin etkili olabileceği söyleniyor.

Bazı çeşitler dirençli ama deveci çeşidi çok hassas. Kış sonu ve erken ilkbaharda organik bakır kısmen işe yarayabilir. Fakat en etkili tedbir erken ilkbaharda bulaşık sürgünlerin hijyen gözetilerek toplanması. Benim ağaçlarda bulaşık sürgün toplama çok işe yaradı. Budama sırasında bakterinin işlediği dallar derin kesilip çıkartılmalı. Makas, testere dezenfeksiyonu hayati önem taşıyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 00:55   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Ek olarak Budama esnasında kullanılan aletlere hijyen konusunda dikkat edilmeli.
Budamadan sonra organik sistemik bakırlılar kullanılabilir. Sistemik olduğu için etkisi olur düşüncesindeyim.
Ateş yanığı bakterisi kışın ağacın kabuklarının altında yaşıyor. Ayrıca toprakta dökülen yapraklar toplanmaz ise bakteriler topraktada yer alır.
Bordo ve göztaşı uygulamalrında veya sıvı organik sistemik bakırlı uygulanırsa ağaçlarla birlikte toprağında üzerinden en az bir kere göztaşı bordo bulamacı uygulaması iyi olur düşüncesindeyim.
Ayrıca Budamadan sonra çıkan yeni sürgünlerde özellikle deli veya lider sürgünleri ateş yanığı bakterisi çok sever. Direkt saldırır. Beyaz rozet döneminde ve fare kulağı döneminde gövdeyi tam kaplayacak şekilde bakırlı uygulamaları yapılmalı. Ayrıca toprak hazırlığında AZOT yönetimi dikkate alınmalı. Azot dengeli şekilde verilmeli. Toprak tahlillerine göre hareket edilirse süper olur.

aHMET METİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 16:09   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2014
%50 bakır kullanın budamadan sonra.aktif donemde de kullanın 2defa

rasimkanat beğendi.
blackwalnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 11:51   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aHMET METİN Mesajı Göster
Ek olarak Budama esnasında kullanılan aletlere hijyen konusunda dikkat edilmeli.
Budamadan sonra organik sistemik bakırlılar kullanılabilir. Sistemik olduğu için etkisi olur düşüncesindeyim.
Ateş yanığı bakterisi kışın ağacın kabuklarının altında yaşıyor. Ayrıca toprakta dökülen yapraklar toplanmaz ise bakteriler topraktada yer alır.
Bordo ve göztaşı uygulamalrında veya sıvı organik sistemik bakırlı uygulanırsa ağaçlarla birlikte toprağında üzerinden en az bir kere göztaşı bordo bulamacı uygulaması iyi olur düşüncesindeyim.
Ayrıca Budamadan sonra çıkan yeni sürgünlerde özellikle deli veya lider sürgünleri ateş yanığı bakterisi çok sever. Direkt saldırır. Beyaz rozet döneminde ve fare kulağı döneminde gövdeyi tam kaplayacak şekilde bakırlı uygulamaları yapılmalı. Ayrıca toprak hazırlığında AZOT yönetimi dikkate alınmalı. Azot dengeli şekilde verilmeli. Toprak tahlillerine göre hareket edilirse süper olur.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yaprak yanıklığından kasıt ateş yanıklığı (Erwinia amylovora) ise gülleci bulamacı veya başka kükürt bazlı preperatlar işe yaramıyor. Streptomycin veya terramycin gibi antibiyotiklerin etkili olabileceği söyleniyor.

Bazı çeşitler dirençli ama deveci çeşidi çok hassas. Kış sonu ve erken ilkbaharda organik bakır kısmen işe yarayabilir. Fakat en etkili tedbir erken ilkbaharda bulaşık sürgünlerin hijyen gözetilerek toplanması. Benim ağaçlarda bulaşık sürgün toplama çok işe yaradı. Budama sırasında bakterinin işlediği dallar derin kesilip çıkartılmalı. Makas, testere dezenfeksiyonu hayati önem taşıyor.
Ateş yanıklığı için dezenfeksiyonda kullanılan çamaşır suyunu sadece testere, bıçak, budama makası dışında da kullansak.
Ateş yanıklığı için çamaşır suyunu su ile seyrelterek püskürtme yolu ile kullanılabileceğini düşünüyorum. Çamaşır suyu nasıl olsa virüs mikrop, mantar hepsine etkili. Deneyen var mı.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 00:27   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2013
çamaşır suyu uygulaması yapıldığını biliyorum. Görüştüğüm kişilerden sonuçlar açısından memnuniyet pek yoktu. dezenfektan grubundan biyosidal ve bakırlı ürünlerle dönüşümlü kullanılırsa hastalığa çözüm olur düşüncesindeyim.

aHMET METİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 00:57   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çamaşır suyunun fitotoksite yapacağını düşünüyorum. Bu hastalığı önlemenin zor olmasının sebebi mikrobun bitki yüzeyinde değil kabuk altına ve bitki dokularına girmiş olması olsa gerek. Yoksa çamaşır suyuna kadar uygun oranda seyreltilmiş hidrojen peroksit bitki yüzeyinde hiç bir canlı organizma bırakmadan dezenfekte edebilir.

Muda ve rasimkanat beğendi.
Eski 01-09-2014, 16:08   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Alıntı:

Sn. Meyvelitepe ayva ağaçları için kullanmayı düşünüyordum ateşyanıklığı hastalığı için, gülleci bulamacını, gülleci bulamacı tarifi kısmında da bakteriyel yanıklık için önermişler ama açık değil tabii. Gerçi tarım müdürlüğü yetkilileri hastalık için de kesin ateş yanıklığıdır demediler ama merak ettim denedinizmi gülleci bulamacını yoksa faydalı olmadığına dair bilimsel bir açıklamanız mı var. Bu arada 2010 yılından beri forumu takip ediyorum ama aranıza yeni katıldım. 2 ayrı bahçede 600 kadar ayva 100 kadar bağ ve 50 kadar kadar karışık meyve ağacım var, ateş yanıklığı hastalığı **** bakteriyel yanıklık hastalığı ile mücadele etmeye başladım. hastalık fotoğrafını en kısa zamanda yükleyeceğim.

herkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 17:04   #8
Ağaçsever

Alıntı:

Sn. Meyvelitepe blog sayfanızdan ateş yanıklığı ile ilgili daha önce yazdığınız notları gördüm, paylaşımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim okumayanlar için de buraya aktarayım.

1 . "Ateş yanıklığı bakteriyel bir hastalık ve mücadelesi gerçekten zor çünkü bakteri dalların dokusuna giriyor.

Geçen yılki budamadan sonra ağaçlar sürgün vermeye başladığında hastalıklı sürgünleri tesbit ettik ve bu durumdaki sürgünü veren dalı, sürgünün bir karış altından tekrar budayıp iyice dezenfekte ettik. Bu operasyona tüm sürgün döneminde devam ettik. Takiben organik bakırlı bir preperat uyguladık.

Bu işlemlerin sonucunda hastalık önemli ölçüde geriledi. Bu yılki budamada dezenfeksiyona maksimum ölçüde dikkat ettik. Nisan-Mayıs aylarında sürgünlere yine çok dikkat edeceğiz, hastalıklı sürgün görürsek geçen yıl yaptığımızın aynını yapacağız."
2. "Bu sene sürgün uçlarında ateş yanıklığı emaresi görmedik. Bakteri ağaç dokusuna sirayet ettiği için hastalık tesbit edilen dalları yeterli miktarda aşağıdan çıkarmak en etkili uygulama oluyor. Erken ilkbaharda ve sonbaharda bordo bulamacı bakterinin yayılmasını engellemekte önemli. Budamada bir ağaçtan diğerine geçerken aletlerin dezenfekte edilmesi de son derece önemli. Zannediyorum bu önlemlerle kontrol altına aldık. Fakat bu yıl bazı ağaçlarda karaleke görüldü."

aynen uygulayacağım. İnşallah 2. bahçede yayılmadan önüne geçebilirim. 1. bahçede epey zarar verdi çünkü

MeyveliTepe beğendi.
Eski 05-09-2014, 16:40   #9
Ağaçsever

Kendi bahçemdeki ayvalarda gördüğüm ve Bahsettiğim hastalık fotoğrafları

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2016, 11:03   #10
Ağaçsever

Sn. Meyvelitepe , dün bir ilaç bayisi ateşyanıklığı için bu organik bakırlı çözeltinin ateşyanıklığı tedavisinde işe yarayabileceğini belirtti. Ben de araştırıyorum.Umutlandım. Konuyla ilgili tecrübeleriniz ve bilginiz herkesçe malum. Sizce de umut varmı? Tanıtım broşürü aşağıda.

Aktif madde: Glisin Şelatlı % 20 Metalik bakır ( % 6,25 Bakır)
Özellikleri: Öldürücü ilaç Nano boyutta % 100 bitki özüne ve/veya özsuyuna girebilen Türkiye de tek Organik ve sistemik formülasyonlu fungisittir.
Unutulmaması gereken en önemli husus; Bordo Bulamacı ve Göztaşı gibi bakır esaslı ilaçlarda iş yapan renginin olmadığı, önemli olanın içerik –iş yapması olduğudur.Doz ayarlaması yapıldıktan sonra öldürmediği fungus (mantar) ve bakteri türü yoktur. Çünkü tamamı bitki tarafından alınabildiğinden dirençli fungus ve bakterileri bile yok ettiğidir.
Şelat teknolojisi olarak Glisin şelatı içerir. Nasıl ki dünyada Demir şelatı olarak EDDHA veya EDDMA en iyi şelat olarak biliniyor ise yine dünyada bakırın en iyi alınabilir formu glisin şelatıdır. Bu özelliğiyle Türkiye de tek glisin şelatlı bakırdır.
USAGRO ECO L 60'ın toprağa uygulaması (damlama, salma sulama, sprey yöntemleri) ile Türkiye topraklarında yaygın olarak bulunan Domates, Hıyar, Biber, Patlıcan, Kavun, Muz, Çilek vb. (Sera ve açık tarla) sebze ve meyve türlerinde rastlanan; Kök çürüklüğü ve solgunluk hastalığına neden olan etmenler: Fusarium spp., Rhizoctonia spp., Phytophthora spp., Phythium spp., Sclerotinia spp.türü fungal (mantar) hastalıklarının tamamını öldürdüğü ar-ge çalışmalarımızda gözlemlenmiştir.

Eski 10-02-2016, 13:02   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ateş yanıklığı söz konusu olduğunda ilaçla tedavisi hiç kolay değil. Bahsettiğiniz sistemik bakırı bilmiyorum, kullanmadım. Yazıldığı gibi çalışıyorsa faydasının olması gerekir fakat yine de tek başına yeterli gelmesi zor. Budama, dezenfeksiyon ile birlikte entegre mücadele şeklinde davranmak gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca ağacın kendinin hastalıkla mücadele etmesini de sağlamak iyi olur. Bunun için harpin proteini içerikli bir aktivatör olarak messenger isimli ilacın ağaçların ateş yanıklığına karşı kendi mücadelesinde hayli etkili olduğunu bilimsel araştırmalardan okumuştum.

Eski 10-02-2016, 13:33   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Ateş yanıklığı söz konusu olduğunda ilaçla tedavisi hiç kolay değil. Bahsettiğiniz sistemik bakırı bilmiyorum, kullanmadım. Yazıldığı gibi çalışıyorsa faydasının olması gerekir fakat yine de tek başına yeterli gelmesi zor. Budama, dezenfeksiyon ile birlikte entegre mücadele şeklinde davranmak gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca ağacın kendinin hastalıkla mücadele etmesini de sağlamak iyi olur. Bunun için harpin proteini içerikli bir aktivatör olarak messenger isimli ilacın ağaçların ateş yanıklığına karşı kendi mücadelesinde hayli etkili olduğunu bilimsel araştırmalardan okumuştum.
teşekkür ederim cevabınız için. Budama, dezenfekte gibi konularda çok titiz davranıyorum. ancak hastalık bahçeden uzaklaşmış değil. birkaç saat önce tavsiye i ilacın firma yetkilisiyle de görüştüm. Deveci armudunda ateş yanıklığı , cevizde ise kök çürüklüğünde başarılı olduklarını söyledi. Ancak sadece bakır kullanarak hastalığı sadece durdurduklarını , sizinde söylediğiniz gibi ağaçların tekrar gelişebilmesi için extra beslenmesi gerektiğini kendilerinin de bakırın aşağıda yazacağım gübreyle kullanıldığı takdirde gelişmenin de sağlanabileceğini belirttiler . Ürünü inceledim çok şaşırdım gerçekten. Ve gerçekten umutlandım. Ürünün açıklamalarına baktığımda tavsiye ettiğiniz messenger isimli ilacın etkilerine benzer açıklamalarının olduğunu gördüm. Ama bu gübre çok daha kapsamlı görünüyor. Ayrıca içeriği gizli yararlı mikroorganizmalardan falanda bahsedilmiş, ben çok anlamıyorum ama Siz ne dersiniz?

USAGRO® TRİ AZOTE 21™ :Şelat teknolojisi TETRAZONE + M 90

Etikette beyan olunan içerikler :w/w

Toplam Azot :21 %

Üre Azotu :12,4 %

Nitrat Azotu :4,3 %

Amonyum Azotu : 4,3 %

Diğer içerikler :w/w

Organik Madde (Plant extract) :25 %

Organik Karbon :13,66 %

Adjuant :3 %

Organik Asit :3 %

Organik Azot (Ürenin yarısı) :6,2 %

Yararlı bakterileri ve mikroorganizmalar :38.000 Kob/Unit.

Enzimler :40.000 FTU/Kg.

Toplam Humik + Fulvik Asit :13,96%

Serbest Aminoasitler :2 %

Mikro element (Fe, Zn,Mn,B,Cu) :0,8 %

Yoğunluk :1,29 gr/cm3

Ph :3,48

Ambalaj :5-20-220-1000

Eski 10-02-2016, 14:10   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bakırlı ilaçlarda çekincem var artık. Geçen sene yaptırdığım analizde topraktaki bakır oranı yüksek çıktı, tek sebebi de bordo bulamacı uygulamaları. Artık komple bordo bulamacı uygulamasını bıraktım, bir kaç sene yapmayacağım. Ancak çok gereken yerlerde sistemik bakır ile kısmi uygulama yapabilirim.

Yukarıdaki gübre içeriği ilginç görünüyor. Etkileri ile ilgili literatüre bakmalı fakat neticede bir gübre, aktivatör değil. Bu bakımdan işlevi messenger ile aynı değil. Bulabilirseniz messenger da uygulayın. Ayrıca gübreyi de verin, biribirine alternatif şeyler değil.

Eski 10-02-2016, 14:56   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Bakırlı ilaçlarda çekincem var artık. Geçen sene yaptırdığım analizde topraktaki bakır oranı yüksek çıktı, tek sebebi de bordo bulamacı uygulamaları. Artık komple bordo bulamacı uygulamasını bıraktım, bir kaç sene yapmayacağım. Ancak çok gereken yerlerde sistemik bakır ile kısmi uygulama yapabilirim.

Yukarıdaki gübre içeriği ilginç görünüyor. Etkileri ile ilgili literatüre bakmalı fakat neticede bir gübre, aktivatör değil. Bu bakımdan işlevi messenger ile aynı değil. Bulabilirseniz messenger da uygulayın. Ayrıca gübreyi de verin, biribirine alternatif şeyler değil.
Anlıyorum. Ama bordo bulamacına karşı ağaçlar bağışıklık kazanamıyormuş. Geçenlerde tarım md. tekniker arkadaş söylemişti. Bence en az bir kez uygulamakta fayda var. Hastalık bahçeye girdiği zaman çıkarmak çok zor oluyor. Ben birde Bordo bulamacındaki kirecin ağacın kalsiyum ihtiyacına faydasının olup olmadığını merak ediyorum. Yapraklı dönemde karaleke için ayvalarda tavsiye ediliyor. Ca ihtiyacını karşılıyorsa kullanmayı düşünüyorum. Ama faydasız ağaç onu kullanamaz ancak topraktaki tarım kirecini kullanır diyenlerde var.

gübreyle ilgili olarak ,Ben yazmadım ama gübrenin etki açıklamasında şöyle diyor. İçerdiği metabolitler bio kimyasal aktivatör vazifesi görür deyince benzeştirdim. malum, içerik baya bi kapsamlı. sonuçta umut var gibi.

Etkileri:

· Toprakta bulunan ve bitkinin ihtiyaç duyduğu tüm makro ve mikro elementleri çözer, şelatlar ve bitkiye taşır.

· Bitkideki stresi yok eden, şoktan çıkışı hızlandıran mükemmel bir biostimülanttır.

· Bitki gövdesinde kalınlaştırır ve yeşil aksam gelişimi sağlar.

· Amonyak ve üre buharlaşmasındaki gibi azot kaybının söz konusu olmaması.

· Bitki koruma maddeleriyle birlikte karışabilme ve düşük su hacimli uygulama olanağı.

· Düşük yüzey gerilim katsayısı nedeniyle aynı zamanda üstün yayıcı-yapıştırıcı özelliği gösterme.

· Hızlı meyve büyütmesi sağlar.

· İçerdiği enzim ve mikroorganizmalar sayesinde toprağın verimliliğini ve su tutma kapasitesini arttırır ve toprağın gevşek bir yapıya ulaşmasını sağlar.

· İçerdiği metabolitler sayesinde biokimyasal aktiviteleri başlatır, yapraktan ve topraktan kullanımlarda gözle görülür fark oluşur; bitkinin kök sisteminin gelişmesini teşvik eder ve bu sayede bitkide bol kılcal kök oluşumu sağlar. Bitkinin koyu yeşil renk almasını teşvik eder.

· Teknolojisi ve içeriği sayesinde genetik azgınlığı (bitkiden alınabilecek maximum çeşit özeliğini) ortaya çıkarır.

· Bitkide çok fazla kök, vejatatif aksam, çiçek ve meyve tutumunu teşvik ederek, verimi çok ciddi bir şekilde arttırır.

· Meyvecilikte dormansiyi kırarak tüm gözlerin patlamasını sağlayan ve çiçek dökülmesini engelleyen üründür.

· Bitkiyi fotosenteze teşvik eder ve klorofil oluşumu arttırır. Ayrıca bitkinin sağlıklı olmasını sağlar. Bunun göstergesi olarakta bitkiye koyu yeşil renk verir.

· Toprağın organik madde miktarını artırır, yapısını düzenler ve su tutma kapasitesini yükseltir. Topraktaki mikroorganizmaları harekete geçirir.

· Tahıllarda bol dana tutumu sağlar ve besin değerlerini yükseltir.

· Bitkinin sıcağa ve soğuğa karşı direncini arttırır.

· Toprakta bağlı bulunan veya bitkiye dışarıdan uygulanan tüm makro ve mikro elementleri (N, P, K, Mg, Ca, S, Zn, Fe, Mn, B, Cu, Mo) parçalar, şelatlar ve nano boyuta (çok küçük boyuta) dönüştürerek bitkiye taşır.

Eski 10-02-2016, 15:32   #15
Ağaçsever

sn. meyvelitepe ağaçlar netteki aktivatörlerle ilgili olan paylaşımları yeni gördüm.
evet gübre - bakırlı çözelti ve Messenger gold uygulamasını birlikte yapmaya karar verdim. sonuçları fotoğraflarla birlikte paylaşacağım. çok çok teşekkürler.

aktivatörlerle ilgili link:
Bitki aktivatörleri

tarku beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024