agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen h_dogan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2015, 09:25   #1
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Yeni Dünya (Malta Eriği) Hastalıkları

Hastalık Tanımı :
Fungus yaşam çemberini yıl boyunca ağaç üzerinde mumya meyvelerde, sürgünlerde, yapraklarda tamamlar. Genellikle mumya meyvelerde konidiler, sürgünlerde misel ve konidiler ve yapraklarda konidi ve miseller şeklinde bulunur. Sonbahar ve ilkbaharda yağışlı geçen günlerde enfeksiyonlar gerçekleşir. Genç yapraklar ve meyveler enfeksiyona daha duyarlıdır. Çiçek taç yapraklarının dökülmesinden hasada kadar geçen dönemde meyve enfeksiyonları olur.

Yaşayış :
Yapraklarda enfeksiyondan 20-40 gün sonra farklı büyüklükte muntazam olmayan , önceleri sarı daha sonra kırmızımsı kahverengi lekeler görülür. Sürgünlerdeki benzer lekelerde her zaman konidiumlar bulunur, enfekteli sürgünler normal gelişemezler, yaprak dökümü erken olur ve zamanla ağaç yapraksız kalır.

Meyvelerde ise yuvarlak veya şekilsiz, öne eleri açık yeşil, zamanla siyahlaşan lekeler oluşur. Leke çevresinde meyve kütikülasının yırtılmasından dolayı 0.5 mm kalınlığında beyaz renkli bir bant oluşur. Daha sonra lekeli dokuda koyu kahverengine dönüşür ve doku gelişimi durur. Çok şiddetli ve erken enfeksiyonlarda meyveler çatlar, meyveler ağaçta asılı kalır ve zamanla kararır.

Hastalıklı meyvelerin pazar değeri yoktur. Mücadele yapılmazsa ağaçlar verimden düşer ve çıplaklaşır. Yurdumuzda yenidünya yetiştirilen tüm bölgelerde yaygındır

Kültürel Önlemler :
Ağaç üzerindeki hastalıklı sürgünler, meyveler ve yapraklar toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Yenidünya ağaçlarında çiçeklenme döneminin 1-1.5 ay olması nedeniyle ilaçlama zamanları önem kazanmaktadır. Bahçede homojen bir çiçeklenme için bahçelerin aşılı ve aynı çeşit fidanlarla tesis edilmesi, güneşten azami yararlanma, iyi havalanma, yaprak ve meyvelerin ıslak kalma sürelerinin azaltılması amacıyla ağaçlar arasının 8 m'den az olmaması gereklidir.

Kimyasal Mücadele :
Ağaçların tüm aksamı ilaçla kaplanacak şekilde ilaçlamalar yapılmalıdır.
İlaçlama Zamanı :
1. İlaçlama: Sonbaharda çiçek tomurcukları kabarmadan önce.
2. İlaçlama: Çiçek tomurcuklan açılmadan önce.
3. İlaçlama: Çiçek taç yapraklarının dökülmesinden sonra,
4. ve diğer ilaçlamalar: 3. ilaçlamadan hasada 20 gün kalıncaya kadar kullanılan fungisitin etki süresi dikkate alınarak yapılmalıdır

İlaç Detayları : Etken Madde Formülasyon Miktar
Bordo bulamacı SIVI 750 + 1500 g
Captan %50 WP 300 g
Carbendazim %50 WP 50 g
Dodine %65 WP 100 g
Thiophanate/Methyl %70 WP 60 g

kaynak

Not: Fotoğraflar bana aittir.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 18:00   #2
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Emeğinize teşekkür Sayın "H Dogan"

Değerli arkadaşlar,

Bu (2015) sonbaharda aldığım malta eriğini bahçemin alt kısmına diktim. Hangi ay hatırlayamadım, birdenbire yaprakların hemen hepsi büzüldü.

Bahçe küçük olmasına karşın, sadece diktiğim yerde garip biçimde aşırı hava akımı mevcut. Kışın soğuk çarpması olduğunu düşünerek, uyanmaya da başlamadığı için hemen yerini değiştirdim. Daha sonra çiçeklendi, yeni sürgünler oluştu. Ancak çok sayıda minik meyveler oluşmaya başladığında kurudular, yeni çıkan yapraklar hemen yan bahçemdeki malta ağacının yeni yapraklarının onda biri ve zor gelişiyorlar.

Bugün "karaleke" hastalığını gördüm. Yaprak ve ağacımın fotoğrafları aşağıda.

İlaçlama yapamayacağım maalesef şu sıralar.

1. Bu durum bahsi geçen hastalık mıdır?
2. Yer darlığım nedeniyle eski yerine (sonbaharda) taşısam sorun olur mu?
3. Henüz küçük olduğundan dallarda sert sayılabilecek bir budama (ne zaman) hastalığa çözüm sağlar mı?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 10:42   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2016
Bahçemdeki malta eriği ile ilgili görselleri paylaşıyorum. Bazı dallarda normal büyüklük ve yapıda meyveler varken bazılarında ise maalesef büyümemiş ve kararmış meyveler var. Hatta kurumuş dallar mevcut. Yapraklarda sıkça sararma, delinme, siyah lekeler var. Bu eve yeni taşındığım için ağacın geçmişini bilmiyorum. Bundan sonrası için ne yapabilirim. Bu konuyu dert ettim ve foruma üye olarak atacağım ilk mesaj. Umarım yerine ulaşır ve cevap alabilirim. Selamlar

Eklenen Resimler

idris-75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 12:35   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2013
Yeni dünya hastalığı

Selamlar dostlar,meyvasını sevdiğim yeni dünya ağacım durumu böyle oldu çok üzüldüm sizce ne sıkıntısı var nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

hakan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 15:43   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Yeni dünya

Selamlar,

Benim bahçemde birer tane Yeni dünya, Elma ve Vişne ağacım var.
İlaçlama yapmak istiyorum, yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

Y_Ozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 15:19   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Eriobotrya japonica (Yenidünya - Malta Eriği)

Malta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2020, 15:35   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Soğuk mu, kara leke mı?

Bu ağacın sıkıntısı nedir?

Eklenen Resimler

Beytepe Arıcılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024