agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2014, 18:15   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
serada can eriğindeki hastalıklar

ben antalyada serada can eriği diktim resimlerdeki gibi ağaç yaprak altın paslar ve ağacı süygünlerinde örümcek gibi sarıyor ve yapraklar dökülüyor yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

msy33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 18:29   #2
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
ziraat marketlerden ilaç alıp ilaçlayacaksın, çok ucuz ve etkililer benim şeftsli nsr erik de synısı olmuştu 2 ilaçlamayla tertemiz oldu

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 18:42   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayahann Mesajı Göster
ziraat marketlerden ilaç alıp ilaçlayacaksın, çok ucuz ve etkililer benim şeftsli nsr erik de synısı olmuştu 2 ilaçlamayla tertemiz oldu
daldan kırdım numune götürdüm ilaç verdiler 3 defa attım faydası yok

Eski 01-06-2014, 19:34   #4
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Kırmızı örümcek ve beyaz sinek ilacını yayıcı yapıştırı ile birlikte kullanın. Eğer kırmızı örümcek ilacını aynı kullanırsanız böcekte bağımlılık yapar ve öldürmez.

Sistemik ilaçlar var ise onlardan alın, kesinlikle ucuz ilaç kullanmayın, önemsenmeyecek bir böcek değildir.

habiş beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 20:21   #5
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Kırmızı örümcek ve beyaz sinek ilacını yayıcı yapıştırı ile birlikte kullanın. Eğer kırmızı örümcek ilacını aynı kullanırsanız böcekte bağımlılık yapar ve öldürmez.

Sistemik ilaçlar var ise onlardan alın, kesinlikle ucuz ilaç kullanmayın, önemsenmeyecek bir böcek değildir.
Sayin Ismail kuzucu benim saksidaki armutun yeni fide ve yaprağı da yanmış sanki en tepedekiler ateşten yanmış gibi neden olduğunu çözemedim suluyorum halbuki

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 20:35   #6
Yeni Üye

Bana ne kullanacağını tam olarak yazabilirmisin

Eski 01-06-2014, 20:54   #7
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msy33 Mesajı Göster
Bana ne kullanacağını tam olarak yazabilirmisin
Kırmızı örümcek için kormite, beyaz sinek için confidor. İlaçların şuan satışta olup olmadığı bilmiyorum. Bu kırmızı örümcek ilacını attıktan sonra bunu kullanmayıp başka ilaç kullanın.

Seneye havaların ısınmasıyla ağaçlarınızı kontrol edin, sıcaklar ile bilinki kırmızı örümcek ağaçlarınıza gelmeye başlayacaktır.

Eski 01-06-2014, 21:00   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Sayin Ismail kuzucu benim saksidaki armutun yeni fide ve yaprağı da yanmış sanki en tepedekiler ateşten yanmış gibi neden olduğunu çözemedim suluyorum halbuki
Sayın habiş, eğer dediğiniz gibiyse ateş yanıklığı hastalığı var demektir. Bildiğim kadarı ile bunun bir çaresi yok. (yinede tam emin değilim) Yapılan aşı bu hastalıklı dallardan alınıp yapılmış olabilir. Budama yaptığınız zaman makasınızı iyi dezenfekte edin, bulaşan bir hastalıktır.

Eski 02-06-2014, 18:31   #9
Yeni Üye

İsmail bey ilginiz için teşekür ederim

Eski 02-06-2014, 23:14   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
yapraklarda kırmızı örümcek veya yaprak büken var toz veya sıvı kırmızı örümcek ilacı sabah 6.00 veya akşam 7:00' den sonra atarsanız bir şey kalmaz confidor fungisit diye biliyorum kışın veya baharda atılır kırmızı örümcekle bir ilişkisi yok,
birde buharlaşmanın az olduğu zamanda atmanız gerekir bu önemli ilacın yanında yayıcı yapıştırıcı ve kombi yaprak gübresi atarsanız iyi olur. bitkileriniz açık yeşil demir, çinko eksikliği var gibi bunun içinde iz elementli gübre atarsanız iyi olur

sebastian07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 11:13   #11
Yeni Üye

Kirmızi örümcek icin sadece kormite 79 atsam yeterlimi

Eski 03-06-2014, 11:25   #12
Yeni Üye

Iz element icin dmc combi mix diye birsey 3 defadir kullandim damlamadan 1 defada yspraktan verdim sarilik icin mangan ve magnezyum ihtiyaci var dediler 3 defadir damlamadan uyguladim tam randuman alamadim suda kirec orani yuksek ph duzenleyicide kullaniyorum 3 suda yine ayni gibi

Eski 03-06-2014, 13:57   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Iz element icin dmc combi mix diye birsey 3 defadir kullandim damlamadan 1 defada yspraktan verdim sarilik icin mangan ve magnezyum ihtiyaci var dediler 3 defadir damlamadan uyguladim tam randuman alamadim suda kirec orani yuksek ph duzenleyicide kullaniyorum 3 suda yine ayni gibi
sayın msy 33 ilaç için bulunduğunuz bölgedeki zirai ilaç firmasının bu yıl için önerdiği ilacı kullanırsanız iyi olur ayrıca ilaç bir defa kullanılır ikinci defa aynı ilaç kullanılmaz çünkü böcek ilaca karşı bağışıklık kazanır ikinci defa başka bir ilaca geçilir

toprağın kireç oranın düşürmek için hümik asit kullanmanızı tavsiye ederim hem ucuz hemde daha faydalı litresi 4-5 tl civarında fazla para vermeyin gerek yok ayrıca şelatlama etkisi de var bu da bitkinin yapraklarının koyu yeşil olmasını sağlıyor iyi günler

Eski 03-06-2014, 14:27   #14
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Sararma demır eksıklıgınden veya azot eksıklıgınden kaynaklanır. Genc yapraklarda da sarılık varsa demır eksıklıgıdır. Yaslı yapraklardan baslıyorsa azot eksıklıgıdır.

Bırda su var kırmızı orumcek yapragın ozunu emerek sararmasını saglar. Sızde gubre eksıklıgı yerıne orumcekten sararma olmasın?

Eski 03-06-2014, 17:41   #15
Yeni Üye

yaptıklarım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebastian07 Mesajı Göster
sayın msy 33 ilaç için bulunduğunuz bölgedeki zirai ilaç firmasının bu yıl için önerdiği ilacı kullanırsanız iyi olur ayrıca ilaç bir defa kullanılır ikinci defa aynı ilaç kullanılmaz çünkü böcek ilaca karşı bağışıklık kazanır ikinci defa başka bir ilaca geçilir

toprağın kireç oranın düşürmek için hümik asit kullanmanızı tavsiye ederim hem ucuz hemde daha faydalı litresi 4-5 tl civarında fazla para vermeyin gerek yok ayrıca şelatlama etkisi de var bu da bitkinin yapraklarının koyu yeşil olmasını sağlıyor iyi günler
önceden ACTINMOR+LUNA (BAYER) + RİDOMİL GOLD MZ 68 WG bunları karıştırarak kullanmıştım tam faydasını görmedim bugun ilaç bayine giittim PYRAMİTE diye bi ilaç verdi 20LT. suya 20gr. ve öceden kullandığın ACTINMOR 20LT. suya 10gr ikisin karıştır dedi karıştırdım bu gün ilaçladım bakalım ph düşürmek için çok yöntem denedim HUMİK ASIT (katısı) ile KUKUR (BENTONİTLİ) olanından baharın başında verdim sonra 3 suda DEZOX ve SALTEX pH DÜŞÜRÜCÜ VE TUZLULUK GİDERİCİ+DMC COMBİ MİX (İZOELEMET)+MANGAN SÜLFAT İÇERİKLİ+MAGNEZYUM SÜLFAT uyguladık ancak daha kömür gibi bir yaprak göremedik azot derseniz baharı girişi ile ENTEC SOLUP 21 AZOT uygulamasını 2 defa yaptım

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2014, 17:50   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Sararma demır eksıklıgınden veya azot eksıklıgınden kaynaklanır. Genc yapraklarda da sarılık varsa demır eksıklıgıdır. Yaslı yapraklardan baslıyorsa azot eksıklıgıdır.

Bırda su var kırmızı orumcek yapragın ozunu emerek sararmasını saglar. Sızde gubre eksıklıgı yerıne orumcekten sararma olmasın?
geçen yılda demir eksikliği diye şelalatlı demir uygulaması yaptım ama suyun kirecindenmi anlayamadım bi fayda göremedim bu yıl mangan ve magnezyum eksikliğinden dediler onlarıda uyguladık

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2014, 18:06   #17
Yeni Üye

bazılarıda güzel

bazı ağaçlarda iyi birde ağaçlarda bu yıl acayip süygün var bu suygunlerin uçlarını şimdi kessem meyve gözü oluşmaya faydası olurmu son resimdeki gibi kessem son resimdeki ağaç tozlayıcı olduğu için yükseğe gidenleri kestim

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2014, 20:35   #18
Yeni Üye

sayın msy33 yaprak renkleri açık yeşil bu hiç normal değil katı hümik asitin çözünmesi için uzun zaman geçer onun yerine sıvı hümik asit alırsanız daha iyi olur çünkü sıvı hümik asit çözünmüştür, sıvı hümik asiti çözmek için kullandıkları potastum hidroksit güçlü bir bazdır buda topraktaki asiti düşürmek için kullanılır dekara 2 litre verirseniz iyi olur

Eski 03-06-2014, 20:52   #19
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sayın msy33 çok bilmişlik olmasın ama ben hâlâ demir eksikliği olabilir düşüncesindeyim. Çünkü yapraklarınız ilk resimde uç kısımlarının rengi diğeşip kurumaya dönmüş. Bu demir eksikliğinin bir belirtisidir. Toprakta fazla kireç var ise bu besinlerin alımlarını engelliyor olabilir. Demir uygulamasını kaç kez yaptınız? Normalde 3 veya 4 kez yapılması gerekli.

Eski 04-06-2014, 12:24   #20
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebastian07 Mesajı Göster
sayın msy33 yaprak renkleri açık yeşil bu hiç normal değil katı hümik asitin çözünmesi için uzun zaman geçer onun yerine sıvı hümik asit alırsanız daha iyi olur çünkü sıvı hümik asit çözünmüştür, sıvı hümik asiti çözmek için kullandıkları potastum hidroksit güçlü bir bazdır buda topraktaki asiti düşürmek için kullanılır dekara 2 litre verirseniz iyi olur
Humik asit (katı) vereli 2 ayı geçti fimdiye etkisi göstermezmiydi

Eski 04-06-2014, 12:27   #21
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın msy33 çok bilmişlik olmasın ama ben hâlâ demir eksikliği olabilir düşüncesindeyim. Çünkü yapraklarınız ilk resimde uç kısımlarının rengi diğeşip kurumaya dönmüş. Bu demir eksikliğinin bir belirtisidir. Toprakta fazla kireç var ise bu besinlerin alımlarını engelliyor olabilir. Demir uygulamasını kaç kez yaptınız? Normalde 3 veya 4 kez yapılması gerekli.
Buyil demir uygulamadik ancak izo element icinde demirde var onu 3 defadir uyguladim damlamadan 1 defada yapraktan uyguladim olmasa bu hafta sivi humik asit ile şelalatli demir uygulayalim bakalim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024