agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2013, 01:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
dallarda çamurumsu yosunlaşmalar

selamlar. hem bizim bahçede hem de köy genelinde ceviz başta olmak üzere gövdesi pürüzsüz olan ağaçlarda dış kabuk üzerinde açık yeşil renkli, ağaç geneline yaygın, ince dokulu, çamur gibi ele sıvaşan(fazla değil ama eli ağaçtan kaydıran derecede sıvaşık) bir yosun tabakası oluşuyor. bölge hem ormanlık, hem dağlık, hem batı karadeniz ikliminde. yani aşırı derecede rutubet oluyor. özellikle geceleri. bahsi gecen ağaçlar da ceviz, kayın, kavak gibi gövde kabuğu pürüzsüz olanlar(aslında kalın kabuk yapanlarda da var ama bunlar kadar belirgin değil. mesela ileri yaşlardaki kestanelerde de var.)

şimdi bu yosun tabakasını ağaç üzerinden nasıl yok edebilirim. bu sebepten olduğuna emin olmamamla beraber bu şekilde yosun tabakası yayılımıyla öldüğünü düşündüğüm cevizler oldu bahçede(sizce de sebep bu olabilir mi)

bu tabakayı yok etmek için ne tavsiye edilir. tedavi ceviz için önerilirse diğer ağaçlara da ondan adapte ederim. asıl kurtarılacak olanlar onlar. en hassas olanlar onlar çünkü. aklıma bordo bulamacı geldi ama demin bordo bulamacı konusunu tamamen okudum o ilacın mantari benzeri hastalıklar için tavsiye edildiğini okudum. bu sorun için de BB mı önerilir (eğer öyleyse ceviz için % kaçlık olacağını da söyler misiniz.) bu problem için cevabınızı bekliyorum.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024